Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Mit csinálok rosszul 17 éves...

Tetris kérdése:

Mit csinálok rosszul 17 éves fiammal?

Figyelt kérdés

A végletekig el vagyok keseredve. Fiam tavaly kibukott a gimnáziumból, pedig még előkészítő évre is járt. Választottunk neki egy másik iskolát, ez egy aránylag gyengébb szinvonalú szakközépiskola, de a jelek szerint itt se tudja megállni a helyét. Megint bukásra áll két tantárgyból is.

Úgy gondoljuk, hogy a mai világban az érettségi egy minimum követelmény, ezért írattuk szakközépiskolába, hogy szakmája is legyen, meg érettségije is.

Ha itt is kibukik, akkor most már hova vigyem tovább? Hiszen jelenleg nincs neki több, mint a nyolc általános. Mire fogja vinni, ha nincs más?

Lassan már nagykorú lesz, és a nyolc ált. kívül nincs semmije. A vele egykorúak lassan már érettségiznek, ő meg nem tart sehol.

Amikor elbeszélgetek vele, azt mondja, ne aggódjak, majd rendezi a dolgait. De látom, hogy ebből nem lesz semmi. Hazajön a suliból, bemegy a szobájába, és szinte alig látom. Nemrég még drogproblémái is voltak, de azt sikerült megoldanunk pszichológus segítségével. Azóta rendszeresen végeztetünk vele drogtesztet, és jobban figyelünk rá.

Amikor rákérdezek, hogy mit csinál a szobájában, tanul-e, azt válaszoja, hogy már mindent megtanult. De a tv állandóan be van kapcsolva, vagy szól valami zene. A számítógépét már elkoboztuk.

A legtöbbször rosszkedvű, morcos, mogorva, alig lehet szólni hozzá. Mindent kritizál, neki mindenki gyökér, a tanárok meg szemetek. Persze igényei vannak! Csak a legjobb minőségú, márkás ruhákat hajlandó felvenni. Egy ideje már a ruhavásárlást is beszüntettük, hátha ezzel hatni lehetne rá.

Sajnos a helyzet változatlan. Hiába a szép szó, hiába a büntetés, nem lehet hatni rá. Megy a saját feje után, egyenes bele a szakadékba. Miből fog megélni, ha nincs érettségije, szakmája?

Mi lesz így belőle? A szivem szakad meg, már mindent megpróbáltam. A férjemre sajnos nem számíthatok, mivel őt csak saját maga, és a szeretője érdekli, a családdal nem törődik. Néha odavet a fiamnak 10-20-50 ezer forintot, és ezzel számára vége is a gyereknevelésnek. A többit oldjam meg én. Tulajdonképpen az anyagi támogatáson,és az időnkénti üvöltözésen kívül nem nagyon viselkedik apaként.

Kérlek szépen benneteket, segítsetek! Mit tanácsoltok, mit tegyek? Tudom, a legelső válasz az lesz, hogy váljak el, de ezt nem tudom megtenni, mivel ő tart el bennünket, nekem nincs munkám, nyugdíj előtt állok. Sehova se kellek. Nem is ez a fő gond, hanem a fiam helyzete.

Mit tegyek? Segítsetek!



2013. febr. 22. 16:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%
Hadd menjen melózni. Árufeltöltőnek, segédmunkásnak felveszik. Ha úgy gondolja, hogy inkább tanul, leérettségizik esti suliban. 21 éves korig az ingyenes.
2013. febr. 22. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%
Most már semmit. Engedd el a kezét. Ha rájön, mennyire fárasztó dolgozni, és egy vasa sem marad hónapokon keresztül, tanulni fog magától is. Addig meg, szívjon. Mást nem tehetsz. Erőszakkal semmi nem megy. Ha idáig eljutottatok, engedd, hogy legalább az élet nevelje meg!
2013. febr. 22. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hogy válaszoltatok. Igen, magam is úgy látom a dolgot, ahogy ti is. El fogom engedni, boldoguljon úgy, ahogy tud. Egyszer talán benő a feje lágya.

Felneveltem három fiút. Ebből kettő szakmát tanult, tisztességgel dolgozik. Csak pont a legkisebbel van ennyi gond.

Mégegyszer köszönöm a válaszokat, és hogy elolvastátok ezt a hosszú panaszáradatot.

2013. febr. 22. 16:52
 4/11 anonim válasza:
100%

írasd át 1 szakmunkásba én is ilyen voltam és ott gondolkodtam el a jövőmön a sok retardált gyerekes öntörvényű vadbarom közt ahol minden nap balhék voltak és a tanárok nem mertek közbe lépni 1 hónapig bírtam ott és szerencsére tavaly még volt szakiskola és át lettem íratva oda jövőre meg ha minden jól megy megyek át gimibe


ja és szakközépbe kezdtem


és akikkel együtt kezdtem a szaközepet ők jövőre érettségiznek :S

de ez jó lecke volt



18/f

2013. febr. 22. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Bárcsak az én fiam is rájönne, hogy most építhetné fel a jövőjét, de nem érdekli semmi. Most is bömböl nála a zene. Hát úgy látszik, neki is a saját kárán kell megtapasztalnia, hogy mi a fontossági sorrend az életben.

Köszönöm szépen a válaszodat!

2013. febr. 22. 19:53
 6/11 Sidel válasza:
100%

Én nem tudom, hogy a fiadnak milyen viszonya van a testvéreivel, de érdemes lenne őket ráuszítani.

Az öcsém májusban lesz 16 és vele is gondok vannak (bár korántsem olyanok, mint neked a fiaddal). Apánk már rég nem él velünk, csak két hetente látjuk. Anyám pedig egyre kevésbé tudja kordában tartani. Nem hallgat rá, visszabeszél, ha valami nem úgy van, ahogy ő akarja, akkor addig hisztizik, míg úgy nem lesz.

Úgy éreztem anyám nem neveli rendesen, nem követeli meg tőle azokat a dolgokat, amit tőlem megkövetelt, ezért próbáltam kezembe venni az irányítást, de akkor meg olyanokat kaptam, hogy én nem vagyok az anyja, csak a nővére és a többi. Mégis sikerült egy-két dologra rávennem (mint hogy este feküdjön le időben, vagy este pakoljon be a táskájába, írja meg a leckét...). De ez is igazából olyan, hogyha akarja, akkor megcsinálja, ha nem nem.

Ha viszont apánál vagyunk, akkor rendesen tanul, alig gépezik (míg otthon ha hazajön az az első, hogy bekapcsolja és alvásig ott ül előtte) és szót fogad.

Tehát szerintem keresned kéne egy férfit, akire hallgat, akire felnézhet. Nem biztos, hogy jó megoldás, ha elengeded a kezét.

A gyerekeid nemére nem emlékszem, hogy említetted e, de ha fiúk, akkor mindenképpen javaslom, hogy ők kezdjenek vele valamit, de az is jó, ha egy kollégádat, barátodat kéred meg, nem is arra, hogy beszéljen vele, csak valahogy elkéne rendezni, hogy több időt töltsenek együtt és a többi majd alakul.

Itt például olyasmire gondolok, hogy egy barátodnál van valami meló a ház körül, mit tudom én emelgetni kell dolgokat, vagy kifesteni a házat és segítsen be a fiad.

Úgy érzem itt elsősorban nem a tanulásra kell fektetni a hangsúlyt, hanem hogy érzelmileg helyre rakódjon. Szerintem utána már magától is rá fog jönni, hogy szüksége van az érettségire/ a szakmára.


Lehet, hogy nem a legjobb tanácsok, hisz még én is csak 19 vagyok, de én így látom a helyzetet. Az ennyi idős fiúknál szerintem elengedhetetlen egy idősebb férfi jelenléte, aki ösztönzi, neveli, rávezeti a helyes útra.

2013. febr. 23. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm, hogy válaszoltál. 19 éves korod ellenére nagyon éretten látod a dolgokat. Jó ötletnek látszik, hogy valaki férfimódra helyrerakja a fiamat, ezt a nagyobbik testvére néhányszor már megtette. Ideig-óráig hatott is, de aztán megint minden ment úgy, mint eddig. Ha hazajön a nagyobbik fiam, beszélek vele, hogy mit tegyünk.

Mégegyszer köszönöm, hogy segítettél!

2013. febr. 23. 17:17
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Én meg nem hiszem hogy kényszeritheted a fiadat arra amit akarsz. Én is saját magam jöttem rá mi jó nekem.


Azzal hogy anyám erőszakoskodott és a testvérem csak azt érték el, hogy egyikre se tekintek sehogy. Nem érdekel a véleményük. Ezért is megyek most már koliba. Anyám úgy érzi "rendeződőtt" az életem, közben csak én nem bírom már őt elviselni.


Bár nekem csak tanulási problémáim voltak, amik el is múltak de nem "anyám" miatt. Hála istennek tőle olyan messze kerültem érzelmileg, mint szerintem senki más az anyától.

2013. febr. 23. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Kedves Kérdező! Ismered a fiad baráti körét? Netán emiatt lett a drogprobléma? Ebben a korban a kamasz hihetetlenül nem szokta szeretni a saját szüleit mert lázad! Van a felnőtt környezetben olyan személy akit a gyermeked elfogad és ad annak a véleményére? Akkor Ő lesz a ti emberetek,kérj tőle segítséget! Ne engedd el a kezét,mert ezzel a módszerrel csak abba környezetbe köt ki,ahonnan szeretnéd ha kikerülne! Miért is kellene eltaszítani egy majdnem gyereket? Ha nem akar tanulni akkor viszont ragaszkodj ahhoz,hogy menjen el dolgozni! Több szempontból is fontos:ne legyen ideje drogozni illetve újból kipróbálni,a munkahelyen érezni fogja,látni a fizetéseken keresztül miért kell tanulni,beszélget a munkatársaival akik majd tovább okosítják,remélhetőleg a feje lágya benő.A fizetéséből vegye meg a márkás cuccokat és adjon haza valamennyit. Érdeklődj milyen zenét szeret,hallgat:nagyon sok olyan zeneszöveg van ami nem szalonképes!El tudtok beszélgetni egymással anélkül,hogy nem a kényes területet érinti:számítógép,film,szeret egyáltalán olvasni?
2013. febr. 24. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem nagyon fontos, hogy legyen a fiad előtt egy cél! Egyszer próbáld meg, hogy nem veszekszel, kiabálsz, fenyegetőzöl (nem tudom, hogy teszel-e ilyet egyébként), hanem nagyon nyugodtan, partnerként viselkedve megkérdezed, hogy hol szeretne lenni 20 év múlva, milyen igényei, vágyai vannak akkorra, miket szeretne elérni az életben. Aztán kérdezd meg, hogy tervez eljutni odáig. Próbáld meg barátságosan, egyenlő félként kezelve rávezetni arra, hogy tanulás nélkül sehova nem lehet eljutni. Ahhoz, hogy elérjen a céljához, sok kis lépés, kis cél kell. Az iskola is egy ilyen. És figyelj oda, hogy olyan társasában legyen, ami felfelé húzza, meg hogy jó példaképet válasszon! Ha tudsz, teremts olyan helyzeteket, hogy sikerélménye legyen, az erőt és motivációt ad az élet többi feladatához is. Remélem segít, drukkolok!
2013. febr. 25. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!