Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Elsős gyerek: hittan, vagy...

Elsős gyerek: hittan, vagy ekölcstan?

Figyelt kérdés
Nem vagyunk vallásosak, de a bibliai történetek megismerése nem hátrány...
2014. ápr. 3. 13:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
62%

Én pont kiestem ebből a "rendszerből", kilencedikes vagyok.

Soha nem jártam hittanra, de így is eleget hallgattam már az összes vallásos szemétről. Törin és magyaron is állandóan ez a téma (humán tagozatra járok, heti 4 irodalom + 3 töri), már nagyon unom, és nem értek egyet a keresztény - és semmilyen más - tanításokkal. Ismerem a vallást, tudom mi van a Bibliában (tudom, ez a nem egészen egy év nem sok, de szerintem sokkal többet foglalkoztunk ezzel a témával, mint egy átlagos diák). Egyszerűen nagyon nem értek vele egyet, hülyeségnek tartom (azt, hogy miért, nem írom le, nem ide tartozik), nem tudok vele azonosulni, untat a téma, sőt, néha már irritál. Irritál, hogy olyan dolgokról kell társalognom, amik nem egyeznek meg az alapvető életfelfogásommal (és persze olyan csoporttársakkal, tanárral, akik ha nem is aktív vallásgyakorlók, úgy tesznek, minta a kereszténység, a Biblia mindenben igazat mondana, szentül hisznek neki; az egész csoportban rajtam kívül egy hasonló gondolkodású ember van).

Nem vallom magam ateistának sem, nem akarom magam bekategorizálni, nem szeretnék semmilyen szélsőséghez tartozni. Nem kaptam vallásos neveltetést, talán életemben háromszor voltam templomban; meg vagyok keresztelve, de csak a nagymamám kedvéért.

Ha lesz egyszer gyerekem, biztos nem fogom hittanra járatni, mert az alapműveltséget később úgyis megkapja. Szerintem nem szabad ilyen fiatal korban, mikor még semmi rálátása, tapasztalata nincs, "belenevelni" a hitet. A hitet, amit lehet, hogy később ő nem választana, nem értene vele egyet. Igen, a hittan ezt csinálja. Az elsősök mindent természetesnek vesznek, ami körülöttük folyik, ha anya/apa hittanra íratott be, akkor valőszínűleg ő is egyetért az ott tanítottakkal. És ha a szülő egyetért vele, akkor ez az igazság. Az én szüleim nem beszéltek a vallásról, ha valahogyan mégis szóba került, semlegesen álltak hozzá. Ezért hálás is vagyok nekik, mert így kialakulhatott a saját véleményem.

Tudom, hogy azért akarjátok ennyire a hittant, mert az alapműveltség, de egyrészt ezt máshol is bőven lesz ideje megtanulni a gyereknek, másrészt nekik ez még úgy ragad meg a fejükben, hogy ezek a dolgok, amikről órán beszélnek, egytől egyig igazak, nem pedig egy lehetőség.

Nem kell egy elsős gyereknek a bibliai történetekkel tömni az agyát. Ha ezt veszi természetesnek, később fel sem fog merülnk benne, hogy talán mégsem úgy van ez. Pedig fontos dologról beszélünk, az ember alapvető életfelfogásáról.

Ellenben egy "sima erkölcstan" nem árt, ha jól gondolom itt alapvető társadalmi normákra oktatják a gyerekeket, ami nem árt. Ha pedig nem tartják véresen komolyan az órákar, egy-egy beszélgetős óra az osztályfőnökkel jót tesz, én élveztem az ilyeneket.

Én biztosan az erkölcstant választanám.

2014. ápr. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Kedves 11!

Nagyon sokmindenben egyetértek Veled.

A nagymamám próbálta belémverni gyerekkoromban a "hitet", erőszakosan. Lehet, hogy ezért lettem ateista:)

Nagyon szépek ezek a történetek, csak nem lenne szabad elvakultan, habzó szájjal állítani, hogy, de igen, ez így törént.

Az is igaz, hogy egy 6 éves mindent kp-nek vesz. De ez nem jelenti azt, hogy "visszavonhatatlanul" hívő lesz és esetleg letojja, hogy mit mond a fizika.

Egyszerű példa, gondolom Nálad is érvényes: kisgyerek hisz a Mikulásban, Nyusziban, Jézuskában. Aztán mégis...

Köszi a Te válaszodat is.

2014. ápr. 5. 08:40
 13/17 anonim ***** válasza:
77%
hogy a 11 válaszolo írta az etika órákon alapvetö normákat beszélik meg.
2014. ápr. 5. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
67%

Hát mi hívők vagyunk, de nem gyakoroljuk a vallást, nem járunk templomba, nem imádkozunk evés előtt, nem tartjuk a böjtöt stb. De hiszünk és meg akartuk adni ezt a lehetőséget a lányunknak is. Ha hisz hisz, ha nem nem. Nem erőltetjük. Ha kérdez, válaszolunk. A hit szerintem egy nagy ajándék, sosem vagy egyedül, semmilyen esetben sem, ad reményt és kisegít a legnehezebb helyzetekből is. Én hittanra íratnám.


Mondjuk mi katolikusok vagyunk, de a lányunkat anno református óvodába írattuk, a református vallás a legszimpatikusabb nekünk. Nem bántuk meg.


Illetve a hitélet ismerete az alapműveltség része (szerintem), még ha nem is hisz valaki. Baja nem lesz, ha csak nem valami véresszájú tartja az órákat, de azt hamar észreveszed.


Off: Hitgyülire ne!!! Szerintem is totál agymosás, köze nincs az igaz hithez. Egy kifordított, belemagyarázott sza*ság. Egy baráti család jár vidámvasárnapra, meg csütörtökre, sokat beszélgettem velük, az Isten mentsen ettől a dologtól.

2014. ápr. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
70%
Én katolikus vagyok, a papám vallásos volt,kiskoromban imádkoztunk meg ilyen kis dolgok,ami bőven elég volt,de a hittannal ugyan nem mentem semmire,végigröhögtük meg rajzolgattuk az órát,rosszalkodtunk,aztán már nem bírt velem a pap és azt mondta anyámnak hogy ennek így semmi értelme,onnantól nem is jártam a nyakukra,csak felesleges időpocsékolás volt,anyám erőltette ezt az egészet...Szerintem is egy szemét dolog hogy próbálják a gyerekbe belenevelni azt hogy elhiggye ezeket a logikátlan,összefüggéstelen kis meséket,amit magyaráz a pap,arra ott van a Minimax...Hiszek az égiekben meg az ilyen micsodákban,de ilyen marhaságokkal ne tömje senki se a fejemet.Erkölcsöt megtanuljuk az ofővel,amit én is élvezek,meg etikán is a filmekből,amiről el is beszélgetünk egy kicsit.De ha nagyon akarod valamelyiket akkor a hittant mondom hogy megtapasztalja hogy milyen hülyeségeket hordanak össze,erkölcstan meg alapból le van tudva inkább felsőben,ha normális az ofő.11.válaszolóval egyetértek.
2014. ápr. 16. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
81%
Református iskolában tanítok, a gyerekeim imádják a hittan órákat. Ha jó a pedagógus, élményszerűvé varázsolja a bibliai történeteket, és jó érzéssel válogat közülük olyat, ami a gyerekeknek való, érdekes. Számtalan jobbnál-jobb dalt tanultak idén, verslenek, olykor kézműveskednek is. A hittan ugyanolyan értékű tantárgy nálunk, mint a többi. Arról nem beszélve, hogy országszerte számtalan versenyt hirdetnek kifejezetten "hittanos" gyerekeknek. Ha a kicsidnek megtetszik, akár megmérettetheti tudását is ebben a tantárgyban. :)
2014. máj. 5. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

A református hit- és erkölcstant választottuk. :)

Köszönöm!

2014. máj. 5. 21:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!