Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Mit tehetek, hová fordulhatok,...

Mit tehetek, hová fordulhatok, ha az óvoda szerint iskolaérett a gyerekem (mert kell nekik a hely az új kicsik felvételéhez), de én még nem akarom iskolába küldeni?

Figyelt kérdés
Természetesen 2016. szeptemberről van szó, a gyerek meg augusztus 21-én lesz csak 6 éves.
2015. szept. 30. 20:59
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Egyémnek mennie kell ,májusi ,óvónók szerint okos értelmes ,szabályokat is tudgya ,még néha sír ,beszéd helyett,viszont azt is mondta az óvónő hogy rengeteget változnak fél év alatt a gyerekek ami igaz is .
2015. okt. 3. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A törvény szerint csak iskolaérett gyerekeknek kell iskolába mennie. Ha valaki betöltött egy bizonyos kort, és még nem tűnik alkalmasnak az iskolára, meg kell vizsgálni miért, és milyen segítségre van szüksége a gyereknek. Ezek között bőven lehet olyan, ami indokolja, hogy még egy évet óvodában töltsön a hatéves, plusz fejlesztéssel vagy anélkül, ha látható, hogy csak kicsit lassabb érésről, nem pedig speciális problémákról van szó.

2016 szeptember 1-től tankötelessé válik mindenki, aki augusztus 31.-ig betölti a 6 évet. Közülük az óvodavezető felmentheti azokat, akik január 1. és augusztus 31. között születtek, és hat évesek lesznek. Sok óvodavezető a fenntartóval való érdekellentét miatt ezt a döntést nem vállalja, és vagy iskolába igyekszik küldeni a kétes eseteket is, vagy legalább iskolaérettségi vizsgálatot kér a Pedagógiai Szakszolgálattól, hogy legyen egy papírja, ami indokolja, hogy a gyerek óvodában marad. Ilyenkor a döntést nem az óvodavezető hozza, rá nem lehet haragudni...A Szakszolgálatnak meg mindegy, őket nem a helyi önkormányzat tartja fenn. A felesleges munka, meg a gyerek és szülő rángatása persze nem mindegy, de az óvodavezetőknek küldött tájékoztatókon kívül ez ellen még semmit nem sikerült kitalálni.

Kötelező az iskolaérettségi azoknak a gyerekeknek, akiket az óvónők nem tartanak iskolaérettnek, de már az első félévben hat évesek lettek. Őket a Szakszolgálat még mindig felmentheti, de csak ő, az óvodavezetőnek már nincs ilyen hatásköre. Sőt, olyan gyerekek is vannak, akik még egy év felmentést kapnak, és csak a 7. évük betöltése után kezdik meg az iskolát. Ezt szept. 1. és december 31. között született gyerekeknél lehet megtenni, ha valami olyan problémájuk van, ami várható, hogy a további egy év óvoda alatt fejlesztő foglalkozás, logopédia, vagy bármi más hatására enyhül vagy megszűnik, és a gyerek sikeres lesz az iskolában.Pl. az elvégzett orrmandulaműtét után a gyerek már jól hall, de a szókincse szűk a beszédértése gyenge, súlyosan pösze... Viszont most sokkal több remény van a fejlődésére, mint amíg kissé nagyothalló volt, tehát indokolt visszatartani.

Végül, de nem utolsósorban, a szülő bármilyen életkorban kérheti gyermeke vizsgálatát, akár a tankötelezettség megkezdésével kapcsolatban is. Vannak szept 1. után született gyereke, akik korengedménnyel szeretnék kezdeni az iskolát, ez is a Szakszolgálat javaslatához kötött. Bizonyos életkor után persze muszáj iskolába küldeni a gyerekekeet, de lehet, hogy rögtön fejlesztőórát írnak elő a számára, esetleg további vizsgálatok után speciális oktatásba (logopédiai osztályok, tanulásban akadályozottak iskolái) irányítják.

2015. okt. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
A lányom ovistarsaval ugyanez volt. Ő is augusztusi. A lényeg, hogy az óvoda küldte volna iskolába, de a szülők nem akartak. Az óvónők azt mondtak, hogy akkor küldik a nevtanba, ahol úgyis kiderül hogy érett a gyerek és nekik lesz igazuk. És a nevtanba az óvoda véleményére dől el a mérce, nem pedig a szüloere. (Én így halottam, pont ellenkezőleg mint ahogy az egyik előző írta). Szóval emiatt beletörődtek, hogy mennie kell a suliba. Egeszen tavaszig, amikor ujra előkerült a téma, hogy mégsem kene suliba mennie. De a nevtanrol mar lecsusztak. Így maradt az óvodavezetőnel való kuncsorgas. Az apuka többször is járt a vezetőnél könyörögni, míg végül sikerült elintézni, hogy maradjon oviban. Valami erős indokot kell kitálalni, ami miatt nem tud suliba menni. Családi okot. Náluk az volt az ok, hogy egész nyáron külföldön fognak tartózkodni, még szeptember elején is ott lesznek, és emiatt nem tud felkészülni az iskolára. Náluk igaz is volt, mert az anya külföldre ment dolgozni, igy kiment az egész család. Ezt az indokot elfogadta az óvoda, mert számukra is fontos hogy a gyerek ne maradjon anya nélkül ennyi időre. Valami ilyesmit ki lehetne találni nálatok is, ha más lehetőség nincs.
2015. okt. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!