Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Hazudni kell a lecke kedvvért?

Hazudni kell a lecke kedvvért?

Figyelt kérdés

Jó napot, tanácsot szeretnék kérni, hátha volt valaki már ilyen helyzetben.

Kislányomról lenne szó, múlt héten azzal a leckével ért haza, családfa-családtörténet, ahol szülői segítséggel fel kellett vázolni egy sima családfát, és elmesélni, ki honnan, valamint bármi érdekességet, anekdotát, szóval érdekes egy feladat, aláírom.

A mi családunk nem egyeszű eset.

Nagyszülőknél tipikus mozaikcsalád, válások, újraházasodások, új gyerekek, megszakított kapcsolatok...

A család bizonyos részeivel még gyerekek előtt megszűnt a kapcsolat, és nem vér szerint lettek új családtagok, a gyerekek már ebbe születtek, nagybácsi és dédimama, akihez vér szerint semmi közük, csak az igazi még látni sem akarta nagyon őket.

A bökkenő ott van, hogy a gyerek mindezt tudja, mi becsülettel elmondunk mindent, ahogy nőtt, megértette, ez szerint is írtuk meg az egészet, nevekkel (ahol ugye feltűnt, hogy mások a családnevek) de a kifejtésben benne is volt, hogy nekünk a sors más családot adott a vér szerinti helyett, stb... úgy leírva, ahogy az ő fejében ott van, hogy más gyerek is megértse, hiszen nagyszülő helyére a családfában nem akarta beírni a valódit, (én azt akartam eredetileg, nem tudom, miért, amikor tényleg egyszer sem látták egymást... de mondta, hogy neki más a mamikája!) szóval kicsit fura lett a családfa, de szerinte így kell, mert ő így érzi, ráhagytam, igaza van.

Ma viszont hazajött egy nagy elégtelennel, sírva, mert nem elég hogy a felolvasáskor a történet felénél leültette a tanár, hogy ő családfát kért, nem "baráti kört" (?)- idéztem... és szégyellje magát, hogy nem a feladatot teljesítette, jövő héten javíthat, ő valódi családfát kért leckeként, nem ilyen "szedett-vedett" félét.

Most én vagyok tényleg a rossz szülő, hogy inkább kellett volna a sosem látott valódi rokonokat beírni, és kitalálni pár történeket hozzá, és biztassam ezzel hazugságra a gyerekem, hibáztam azzal, hogy a kicsit fura valóságot írtam?

Gondoltam hogy bemegyek, a lányom viszont azt mondta, hagyjam, majd leírja más nevekkel és odaadja a tanárnak, mert felolvasni nem fogja neki semmiképp, nem érzi valódinak, nagyon duzzog, hogy ez miatt kvázi megalázta a tanár az osztály előtt, mert senki mással nem csinált ilyet.

A kérdésem csak annyi, hogy ki mit tenne a helyemben, és hogy mennyire helyénvaló más szülők szerint a tanár hozzáállása? Valahogy nem vagyok kibékülve vele.


2015. nov. 23. 13:39
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
90%
Én borítanám az asztalt. Nekünk általánosban a házunk alaprajzát kellett megszerkeszteni, és belekötött a tanár, mert elég pici helyen laktunk. Nagyon megalázó volt az osztály előtt. Felnőtt fejjel már bánom, hogy nem mondtam el otthon. Nem akartam megbántani a szüleimet.
2015. nov. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
50%

Jó neked, hogy ez az első alkalom, hogy a gyerekedet az osztály előtt megalázta a tanár! Nálunk ez mindennapos (és mielőtt rám támadnátok, hogy elfogult anyuka vagyok, és biztos megérdemli a gyerekem, elárulom, mindenkivel ezt csinálja).


Node a lényegi válaszom: a tanár sajnos azért nem túl intelligens szerintem, mert a családfakészítés – a mai világban pláne – nem olyan feladat, amelynek az eredményét gyerekeknek egymás előtt fel kell olvasniuk.

Ezt szerintem kifejezetten diszkréten kellene kezelni, sőt, még osztályozni sem lenne szabad. Ha kifejezetten a családfakészítést akarja osztályozni, adja fel, hogy készítsék el egy híres ember családfáját, ennek gyakorlására készíttethet először saját családfát persze, de gondoljon már bele abba, hány olyan gyerek lehet egy osztályban, aki mozaikcsaládban él, vagy akár örökbefogadott (amit pont az ilyen érzéketlen tanerők miatt nem akarnak nyilvánosságra hozni).

Az ilyen gyerekeknek igenis nehézséget okoz egy ilyen feladat, hiszen egy normális gyerek nem akar hazudni (egy normális szülő meg nem akarja hazugságra nevelni őt), de közben nem akarja beavatni a többieket a magánéletébe.


Hogy mit tennék a helyedben? Attól függ, milyen a tanár egyébként. A mi tanítónőinknél „benyelném” a dolgot, mert az évek során rájöttem, hogy sajnos hiába mondok bármit, egyszerűen nem értik (pedig én sem vagyok a „beszaladgálós típus”, és mindig korrektül próbáltam beszélgetni velük).

De lehet, hogy ez a tanár „csak” nem gondolta át a dolgot, és jót teszel azzal, ha jelzed neki a helyzetet, mert rádöbben, hogy ez valóban egy kényes téma.

2015. nov. 24. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
84%
Most biztos le leszek pontozva de ez van. Én nem mennék be reklamálni, hisz az én hibám, hogy a gyerekem nem jól oldotta meg a feladatot. A családfa a vér szerinti rokonokról szól. A gyereknek is el lehet mondani, hogy vannak vér szerinti nagyszülők akik ugyan nem jelentkezne de Ők azok. Ha bármi hivatalos helyen kérdezik, hogy anyukának vagy apukának ki az anyja akkor sem adhatja meg a gyerek azt az embert akit akar. Nálunk sem látták még az apuka rokonságát és hát nem is valószínű hogy erre valaha is sok kerül, de attól még tudni fogják, hogy kik a vér szerinti nagyszülei és ha ilyen feladat van, akkor azt fogják megadni. Ezzel nem hazudtok hisz a vér szerinti nagyszülők Ők és a tanár erre volt kíváncsi.
2015. nov. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:
Gondoltam, megírom a végeredményt is, elég fura lett, nemrég értem haza, délután tudtam csak bemenni, szerencsére a tanárok még benn. A tanárt elkaptam, elmondtam neki, mi a gond, nem nagyon hatotta meg, kértem hogy menjünk el az igazgatóhoz is, mert annyira hideg és elutasító volt, inkább menjünk ezt megbeszélni. Az igazgató készségesen meghallgatta a dolgot, kérdezett pár dolgot, majd kiküldte a kollégát, nekem annyit mondott, hogy volt már pár panasz a fogalmazások és vélemények terén más szülőktől is, mindig meg lehetett oldani, ne aggódjak, és az elégtelent ő fogja semmisnek venni, a többit a tanárral megbeszéli, mint tanár a tanárral, mehetek, és ne idegeskedjek, tényleg nagyon kedves volt, mondta még, hogy ő megért, ismer még ilyen családokat, és lehet, ő is így oldotta volna meg, ha a gyerek fejével gondolkodik, azt mondta, neki az a mottója, hogy hagyni kell a gyerek valódi gondolatait kibontakozni, meghallgatni, és csak ez után tanítani, vezetni. Utánam rögtön a tanárt hívta, de én eljöttem, arról, hogy vele mit és hogyan, nem tudtam meg. Persze akármit is tenne a gyerekkel később, ami megbosszulásnak tűnne, rögtön reagálni fogok, remélem, elkerüljük.
2015. nov. 24. 16:44
 25/29 anonim ***** válasza:
100%
Na jól van, örülök hogy rendeződik a dolog.
2015. nov. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, jó ez így, hogy az igazgató is tud róla, ha bármi gond lenne később.

Remélem a kislányod is megnyugszik :)

2015. nov. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom az igazgató megkérdezte, hogy tényleg ennyire hülye-e, hogy nem tudja, hogy amiket firtat azok nem csak sima személyes adatok, hanem különleges adatok.


Azt sem illik pl. firtatni, hogy kinek mit csinált a dédpapája a II. világháborúban vagy a nagypapája 56-ban.

2015. nov. 25. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
81%

Jól tetted, hogy bementél. Egyébként tényleg érdekes feladat, de egyetlen diákot sem lehet arra kényszeríteni, hogy olyan adatokat adjon meg, amiket nem szeretne. Ha így írta meg a lányod, akkor így írta meg, ezt a tanárnak el kell fogadnia, mert az ég világon semmi köze nincs hozzá, hogy kikkel álltok vér szerinti rokonságban.

A fiamnak (másodikos) szintén kellett családfát csinálnia, szülői segítséggel. Ő például az apai ághoz a férjemet írta be, az ő szüleivel, nagyszüleivel, mert a vér szerinti apját három hónaposan látta utoljára, nem ismeri sem őt, sem az apai nagyszüleit, sem senki mást arról az oldalról. Én magam sem tudtam volna megmondani, hogy ott mi a nevük a nagyszülőknek, vagy a nagynéninek/nagybácsinak (azt sem tudom, vannak-e vagy sem, mert az apja semmit nem mondott a családjáról soha). Tudja persze a gyerek, hogy nem a férjem a vér szerinti apja, de őt akarta beírni, hiszen ő neveli, az ő szüleit tekinti nagyszülőknek, nálunk ilyen a család. Csak hát neki épelméjű tanára van, és egyetlen gyerekét sem dobta vissza azzal, hogy az úgy nem jó, mindenkiét elfogadta olyannak, amilyennek az adott gyerek megírta, és előtte szülőin direkt kihangsúlyozta, hogy senkitől nem várja el, hogy olyat írjanak le a gyerekkel közösen, amit nem szeretnének, vagy amiről nem szeretnék, ha más is tudna.

2015. nov. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim válasza:
34%

Megcsinálnám én magam a családfát(szülő), majd kérnék egy időpontot a tanárnőtöl, s szépen elmondanám neki.

Persze úgy pl."...és ő itt a dédim, aki soha életében nem kívánt megismerkedni velem, s ezt nagyon fájt kimondanom, de mivel ez volt a feladat. A következő történet az anyai dédnagypapámról szól, aki, mikor én 7 éves voltam, lemondott rólam..."

Így már észre venné magát a tanár.

2015. dec. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!