Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Mit lehet kezdeni egy gyenge...

Mit lehet kezdeni egy gyenge akaratú, lusta, de éles eszű gyerekkel? Kezdek kétségbe esni.

Figyelt kérdés

A lányom 8 éves lesz, mindig is következetesen neveltük, jó képességű, illemtudó gyereknek ismerik mindenhol. De amit az utóbbi időben művel a tanulás körül, az már kezd túlmenni minden határon. Nagyon jó felfogású, imád olvasni, bármit megjegyez szinte első hallásra. De mihelyt le kell ülnie leckét írni, akkora hisztit levág, mint egy hároméves dacos kölyök. Az érvei: nincs kedvem, unalmas, nem te mondod meg, mit tanuljak, játszani akarok, utálom, széttépem a könyvet. Már minden stratégiát kilőttem, próbáltam kedvesen rávenni, beszéltem neki arról, hogy ez fontos a jövője miatt, motiválom, dicsérem is, ha jól teljesít, de volt, hogy kiborult a bili nálam is. Már azt is csináltam, hogy hagytam a fenébe, aztán majd megtanulja a saját kárán, de ha rajta múlna, komolyan mondom, megbukna. Lepereg róla a szidás is, a rossz jegy is. És azt se mondhatom, hogy nincs sikerélménye, mert versenyekre is hordják, jó jegyei vannak - amíg ellenőrzöm. Higgyétek el, nem arról van szó, hogy nem tudom elfogadni, hogy a gyerekem nem éltanuló. Csak látom, hogy szórakozva képes lenne jól teljesíteni, ha nem nyűglődne állandóan. De olyan szinten nem érti a kötelesség fogalmát, hogy az szinte rémisztő. Nem így neveltük, nem értem, honnan vette ezt. Sajnos olyan világban élünk, ahol a gyerek felé hat éves korától fogva folyamatos követelményeket támasztanak, amiknek meg kell felelni. Sose lesz másképp, felnőttkorában sem. De bele se merek gondolni, hogy fog megállni a lábán, ha már most ennyire látványosan unja... Hogy lehetne kicsit növelni a motivációját?

Köszönöm, hogy elolvastátok.



2016. febr. 28. 18:42
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
23%

"jó képességű, illemtudó gyerek"


" nem te mondod meg, mit tanuljak, játszani akarok, utálom, széttépem a könyvet"


Ez a kettö ellentmond egymásnak.

2016. febr. 28. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Azt írtam, ilyennek ismerik. Mástól sose hallom, hogy visszabeszélne, nincs rá panasz, szinte csak velem csinálja ezt. Azt hittem, világos, hogy a kérdést is ezért írtam ki: nem értem, mi történt vele??? Nem volt ilyen.
2016. febr. 28. 18:58
 3/20 anonim ***** válasza:
86%
Nem voltam még ilyen helyzetben, csak azt tudom javasolni, hogy beszélj valaki igazán jó pedagógussal (osztályfőnök pl.), vagy a helyi nevelési tanácsadóval, ők már láttak sok mindent.:-) Valami kell legyen a háttérben, talán írási nehézség (azt írod, hallás után tanul), vagy valami rossz élmény, a jó ég tudja, erre vannak a szakemberek, hogy segítsenek.
2016. febr. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
95%
Lányom 2, de szórol-szóra. Suliban mintagyerek, már-már ki is közösítik, mert"túl jó". Mindenkinek mindent első szóra megcsinál, itthon meg nem bírok vele, ha tanulni kell. Mindig"majd 5 perc"múlva. Hétvégén vasárnap estig nem lehet rávenni a leckére. Ha olyanja van, haragszik az egész világra, mert minek suliba járni, nem érdekli, ha nem lesz rendes munkája, amúgy is...fel sem akar nőni, mert rosszul van a gondolatától is, hogy egészbéletében dolgoznia kell - mondta ez 10 évesen, akkor sírtam is utána egy kicsit kínomban, hogy mi lesz ebből a gyerekből. Nem ezt látta itthon, dolgozunk, még szeretjük is a munkánkat, nem értem, mi ez. Most ötödikes és sokkal jobb lett. Nem mondom, hogy szívesen csinálja, de megcsinálja. Azt vettem észre, hogy a gyorsabb tempó és több anyag miatt. Alsóban akkor is ment neki az anyag, ha itthon eltrehánykodta a tanulást. Felsőben új tanárok lettek, más tempó, belátta, hogy magával szúr ki, ha nem foglalkozik vele. Most ott tartunk, hogy ha szólok, hogy márpedig tanulás van, akkor kis morgás kíséretében azért elkezdi, nem veszekszik és van, hogy magától tanul, ha jobb kedve van. Bízom benne, hogy idővel csak jobb lesz.
2016. febr. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
4-es vagyok. Elfelejtettem írni, hogy az én lányom is tett a jegyekre. Egyáltalán nem viselte meg, ha becsúszott egy rosszabb. Ez is változik mostanra.
2016. febr. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
89%

„"jó képességű, illemtudó gyerek"

" nem te mondod meg, mit tanuljak, játszani akarok, utálom, széttépem a könyvet"

Ez a kettö ellentmond egymásnak.”


Nem mond ellent. Tök normális, ha egy gyerek otthon – abban a közegben, ahol tudja, hogy szeretik, elfogadják – ki meri engedni a gőzt. Ha otthon lenne „illedelmes”, de másutt nem, az már probléma lehetne. A jó képességekkel bírás, de a tanulás helyett a játékot választás sem mond ellent egymásnak, mert tanulni, gyakorolni, leckét írni valóban a legtöbb esetben unalmas, és ezt egy jó képességű gyerek még inkább látja.


Kedves kérdező! A lányod nincs napköziben, ha jól értem, ezért kell otthon leckét írnia, ugye?


„…beszéltem neki arról, hogy ez fontos a jövője miatt,…”

Nos, ez az az érv, amellyel egy gyerekre a legkevésbé lehet hatni, hiszen a gyerekek a jelenben élnek. Inkább mondd neki azt, hogy ha megírja X perc alatt, utána játszhat, amit akar – ez hatékonyabb lehet, ez belátható „jövőkép”. De csak „lehet”, mivel alapvetően az a helyzet, hogy ebben a korban tök jogos, hogy játszani akar. Bent tölt a suliban egy csomó időt, kötött szabályok, unalmas órák (ne adj' isten fásult tanítónők?), utána hazatérve játszania kellene, teljesen jól érzi.


Nem azt mondom, hogy ne írjon leckét, csak legyen a szabad játék ugyanolyan fontos, mint a megírt lecke. Hidd el, hogy a játékkal fejlődik a legtöbbet, és az élethez szükséges kreativitást – sajnos – nem az iskolában tanulják meg a gyerekek. Az, hogy megtalálja-e nagykorában, mivel szeretne foglalkozni sokkal inkább azon múlik, mennyire ismeri meg magát, mint azon, hogy mennyit magolt, milyen versenyt nyert, stb.

Azért merek ilyeneket mondani, mert egyrészt én eminens „jó kislány” voltam, folyamatos megfelelési kényszerrel, és ma már azt gondolom, felnőve emiatt ténferegtem az életben sokáig, mire véletlenül rátaláltam, mi az, amivel foglalkoznom kell. Ha pedig körbenézek, s átgondolom a barátaim, családtagjaim iskolai előmenetelét és azt, ki találta meg a hozzá illő szakmát – hát, azt kell mondjam, általában azok, akik hajlandók voltak „szabályokat szegni” – és nem arra gondolok, hogy lopni, csalni, hanem hogy máshonnan nézni a világot, az életet, túllátni a felnőttek által felállított kereteken…


Az oktatásról csak ennyit: tudod, mikor nekem arról panaszkodtak a tanítónők 2. évfolyamon, hogy „nem tudták még betörni” a gyereket, azt gondoltam, hála istennek.

2016. febr. 29. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
93%
A fiam ugyan ilyen. Én a viselkedés változást betudom a kiskamasz kornak, lázadozásnak, és az állandó nyüstölésen kívül őszintén nem tudok mást tenni. Valamennyi felelősségérzet van benne, mert végül csak megcsinálja, amit kell, de tényleg mindig mindent halogat.
2016. márc. 1. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, kicsit megnyugodtam, hogy nem vagyok egyedül a problémával.

6-os, neked is köszönöm a részletes választ, igen, bennem is motoszkál néha valami ilyesmi, hogy nem feltétlenül baj ez, de mégis olyan kettős érzésem van ezzel kapcsolatban. Nem is az borít ki, hogy nem konformista a gyerek, hanem hogy ilyen dühkitöréseket képes produkálni három sor leírása miatt. Nem nyüstölöm állandóan, játszik eleget. Ha még érdekelné is valami a hülyeségen kívül, biztos, hogy abban támogatnám. De egyelőre leragadt a csillámelzás ízléstelen színészkedésnél. Ha nem ez megy, akkor a hiszti.

Napközibe nem jár, mert a tanítónéni finoman szólva is hanyagolja a kötelességét. Ha ott lenne, még ennyit se tanulna...

2016. márc. 2. 11:06
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Érdeklődve olvastam a válaszokat, mi csak szeptemberben kezdjük a sulit, de garantáltan ide jutunk nagyon hamar, és jó lenne valami stratégiával neki indulni a dolognak. Ha jó a napközis tanár, szerintetek jobb ha bent tanul, és nem kell nyüstölni otthon? Vagy esetleg ráhagyni, és ha kudarc éri emiatt, magától is tanulni fog? Írjatok még tapasztalatokat, ha tudtok..
2016. márc. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim válasza:
100%
Nem lehet, hogy pont túl engedékeny vagy, és nem hall egy kemény szót sem? Nekem a három sor leírása miatti túl nagy hisztiről ez jutott eszembe.
2016. márc. 3. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!