Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Megengedhető manapság, hogy...

Megengedhető manapság, hogy egy 10 éves gyerek lehülyézze a szüleit?

Figyelt kérdés

10 éves, kamaszodó lányom egyre gyakrabban beszél csúnyán velünk. Türelmetlen, ideges minden apróságért és iszonyú dühkitörései vannak, ha valami nem úgy alakul, ahogy ő azt elképzelte. Számtalanszor átbeszéltük már, mi a helyes, hogy mennyire megbánt másokat, hogy próbálja meg türtőztetni magát, de hiába. Csípőből lehülyéz, ha dühös, vagy odaüvölti, hogy utállak, ha éppen veszít egy társasjátékban és sértődötten, sírva elvonul. Normális ez a viselkedés ebben a korban? Tűrjem, vagy papoljak továbbra is arról, mi a helyes?

Annyira bánt, mert én egész életemben soha egy csúnya szót sem mondtam a szüleimnek, nem is mertem volna, pedig nem bántottak, de valahogy alap volt, hogy tudtam, hol a határ.



2020. dec. 27. 11:50
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
61%

Kérdező! Talán egy hasznos válasz lesz az enyém.


Én még csak most lettem anya, 98as születésű vagyok. De teljesen magamra ismertem abból, amit a lányodról írsz. Velem is ez volt. Csodajó szüleim voltak, nagy szeretetben neveltek. Sosem büntettek, ütöttek meg, nem is féltem tőlük soha. Kicsit ilyen idős koromban el is csúsztak ezért a határok. Mondtam a szüleimnek nagyon csúnya dolgokat, nagyon csúnyán. De nem gondoltam komolyan. Anyukám elmagyarázta mindig, hogy ez neki rosszul esik. De csak évekkel később értettem meg. Akkor viszont magamtól hagytam fel ezzel a stílussal.


Tuti voltak rossz pillanatai a szüleimnek, DE! Tudták, hogy nem szívemből mondom, és örültek hogy félelem nincs bennem feléjük (sosem titkoltam semmit, mert nem kellett félnem tőlük, ezért is mertem így beszélni).


Szerintem próbálj rá érzelmileg hatni. Nehéz korszakon megy át. De szerintem nem olyan tragikus a helyzet, ahogy itt sok szupermami képzeli.


(Sokkal jobb a kapcsolatom anyámmal, mint az átlagnak.)

2020. dec. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
52%
Ha már számtalanszor átbeszéltétek nyugodt körülmények között is akkor szintén egy nyugodt pillanatban én kilátásba helyezném mi fog történni ha még egyszer dühében lehülyéz. Álljon meg a menet.. nem a haverja vagyok hanem az anyja. Most csak mondok egy példát, mondjuk élvezni 2 napra a telefonját. De ezt következetesen be is kell tartani ha már kilátásba helyezted, ne csak pusztába kiáltott szó legyen.
2020. dec. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
33%

Kérdező látod ez a nagy liberális nevelésed következménye. Ne büntesd továbbra se, isten ments, és várd hogy 1-2 év múlva már nektek is fog menni.


Tévedés hogy a mai gyerekek mások. Igen, a lányodhoz hasonló elkényeztetett kis majmok hisztériáznak, de a normálisan nevelt gyerekek most se viselkednek így a szüleikkel.

2020. dec. 27. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a 11-esét külön.
2020. dec. 27. 16:51
 15/21 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem sem szabad büntetni, viszont látványossá kell tenni, hogy mennyire megbánt titeket. Ha lehülyéz, jól megmondod, ráolvasva, hogy reméled hogy felfogta, hogy neked is vannak érzéseid, amiket megsért, hogy gondolja, hogy az ő jóléte jóérzése fontosabb másokénál, és hogy te 100x ott álltál a hátát támogatva, erre így viselkedik veled mert egy legutolsó nyamvadt játékban kivételesen nem ő nyert? Hát gondolkodjon már, mit képzel magáról! Te nem játszol vele addig, amíg ezt végig nem gondolja és át nem érzi, hogy amit tett rendkívül bunkó és érzéketlen, bántó dolog volt az anyja felé, ha pedig dühös, kifejezheti máshogy is. Illetve nem te tehetsz arról, hogy ő éppen vesztett.


NAGYON el kell túlozni a dolgot, mert ilyet a 6 évesem csinál és már őt is kinézik emiatt a viselkedés miatt, illetve nekem is sok, amit csinál. Igenis tudnia kell kezelni megfelelően a dühét, 10 éves, nem ovis, a ti feladatotok megtanítani, hol vannak a határok, ha nem megy, jöhet a pszichológus indulatkezelési tréninggel.


Egyébként engem érdekelne, mi történik ezek után? Simán jófejek vagytok vele, mint előtte? Mert a hat évesem sírva bocsánatot kér miután ráolvastam, hogy mit képzel, de mégis mindig megcsinálja újra.. Nálatok?

2020. dec. 27. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
A lányom csak itthon, velünk engedi ezt meg magának, társaságban, iskolában nem. Ő is szégyelli, jön bocsánatot kérni, ezredszerre is átbeszéljük, bólogat, igazad van anya, majd pár nap múlva megint odavág valami bántót.
2020. dec. 27. 21:14
 17/21 anonim ***** válasza:
0%
Egy 10 éves csak azért mondd ilyeneket, mert másoktól is hallja, ezért viszont nem hiszem, hogy pofon kéne vágni, főleg úgy, hogy az sem mindenkinél használ ám. Pl. unokahúgom csak mégjobban agresszív lesz egy kis pofontól, őt egyszerűen csak magára kell hagyni, had duzzogja ki magát, aztán abba hagyja. Azt ajánlom te is próbáld meg ezt, hátha, ha látja, hogy téged hidegen hagynak a beszólásai, akkor megunja egy időután.
2020. dec. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
47%

"Egy 10 éves csak azért mondd ilyeneket, mert másoktól is halljac

10 éves, nem 5!

Az ilyen idős gyerekek cifrábbakat is hallanak. Mégsem mondanak olyanokat az anyjuknak.

Először is, kérjen bocsánatot. A játékot elvenném. Beküldeném a szobába h gondolkodjon el azon h hogy viselkedik. Az anyja vok nem a haverja!


Az a probléma h már párszor megbeszéltétwk és nincs foganatja.

2020. dec. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
27%
régen se volt megengedhető, meg ezután se lesz az. legalábbis a mi családunkban
2020. dec. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
28%

Ne vedd a szívedre, de ha szerinted ez nem megengedhető, újra és újra mondd el neki, hogy megérted, ha dühös, de ezeket a szavakat veletek szemben nem használhatja. Hiszen ti se nevezitek hülyének őt, akár milyen dühösek vagytok rá. Lehet, hogy a barátai között ez elfogadott, az osztálytársainak a szeme se rebben tőle, de nálatok nem szokás, legyen szíves, ne tegye. Én valószínűleg "csúnya beszéd" perselyt is rendszeresítenék, és a gyerek zsebpénzével arányos összeget fizettetnék minden nem megfelelő szóért valamennyi családtaggal.

Az "utállak" szöveggel kapcsolatban is elbeszélgetnék kicsit higgadtabb állapotában a gyerekkel, hogy gondolja át, mit is jelent, ha valakinek ezt mondja. Képzelje el, hogy az ő arcába vágják ezt a szót, az milyen érzés?

És persze mivel a szülei vagytok, ti szeretni fogjátok őt akkor is, ha ő adott pillanatban nagyon haragszik rátok, esetleg utál is. Utálhat, de el kell végeznie a házimunka rá eső részét, nem veszélyeztetheti a testi-lelki egészségét, és néha veszíteni is fog a társasjátékokban. Mert a szülő dolga, hogy az élet tényeivel megismertesse a gyerekét.

A társasjátékoknál meg próbáljátok ki az előnyadás módszerét. Ott használható, ahol nem csak a szerencsén múlik a győzelem, hanem gondolkodni is kell, és a gyerek esetleg tényleg hátrányban van. Először legyen nagyon nagy az előny, hogy a gyerek biztosan nyerjen, aztán csökkentsétek fokozatosan, amíg kiegyenlítődnek az esélyek.

2020. dec. 29. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!