Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogy veszed rá a gyereked,...

Hogy veszed rá a gyereked, hogy azt gondolja, az a helyes, amit te gondolsz?

Figyelt kérdés

Mindenféle érdekel onnantól, hogy nem helyes megütnie valakit, aki vétett ellene, azon át, hogy bizonyos bőrszínű/külsejű emberek rosszabbak másoknál odáig, hogyha tanul, akkor többet fog tudni és műveltnek lenni jó több okból, meg mindenféle. Nekem egyszerűen nem megy, nem tudom meggyőzni a gyerekem szinte semmiről, csak büntetés-jutalmazással tudom "kordában" tartani, hogy csinálja, amit kell, tartsa be a szabályokat, és hiába beszélek és érvelek, egyik fülén be, másikon ki. Ugyanez a baráti kapcsolataiban, rokonokkal való bánásmódban, elmondja mit gondol és az egyszerűen hülyeség/rossz, és nem tudom meggyőzni az ellenkezőjéről. Ez folyamatos konfliktusforrás köztünk, de neki is sok konfliktusa van másokkal ilyenek miatt, de gyakran csak magában utálkozik, mert kezdi felfogni, hogy ritkán van körülötte erre kapható ember, én meg elítélem az ilyet.


Most kezdett kamaszodni, régen még hallgatott rám, de már nem. Rengeteg rossz döntést hoz, ő a rossz a helyzetekben, nyilván mások is látják, és nem érti miért nem értenek vele egyet, szerinte mások hülyék és rosszak, akik rosszul látják, és ő a jó, "meg nem értett". Nyilván.


A te gyereked csak magától megérti, hogy nem vághat hátba mást, mert "miatta"--csak szerinte miatta-- vesztett el valamit?


Ezen buktam ki: Volt nála pénz, játszott vele, ide oda rakosgatta, az ő pénze volt, nem szóltam rá. Lerakta egy mozdítható helyre. A barátja megmozdította a helyet, mire a pénz becsúszott egy résbe, nem tudtuk kiszedni. Ő hátbavágta a barátját és még szidta vagy 10 percig, hogy az ő hibája volt, szerintem meg vigyáznia kellene a saját értékeire és nem játszani vele, kockáztatni, hogy baja lehet és egy teljesen átlagos, normális módon vesztette el, tehát nem az van, hogy a másik direkt kárt okozott neki. Iszonyúan összevesztünk, mert szerinte nem az ő felelőssége.


Nagyon sok ilyen helyzete van másokkal is, és fele-fele arányban szoktak mellé állni(szinte csak a hasonlóan gondolkozók), így ugyan van baráti köre, de ez tipikusan az a rossz társaság, ahova nem akarnád, hogy tartozzon a gyereked. Legutóbb csesztetett valakit mert kövér volt, egy kisebbet. Nagyon kövér volt a kislány, de feleannyi idős, mint ő. Nem mondott semmit de fujjogott, magában szidta és gonoszan nézett rá, majd elment a közeléből és nekem mondta, hogy látni se bírja. Ez nem az én értékrendem, hasonlót sem lát, magától vannak ilyen gondolatai és rohadtul zavar, hogy a gyerekem "ilyen ember" és nem tudok változtatni rajta, és egyre több ilyene van, egyre többfajta embert nem bír, és folyamatosan hárítja a felelősséget a tetteiért, ráadásul egyre többször szidja őket suttogva akkor is, ha nem hallja más.


Legutóbb volt táborban és ilyennel jött haza "mit képzelt az a kicsi, hogy vele akart barátkozni, amikor ő nagyobb, és az anyja is még bátorította, hogy menjen játsszanak". Nyilván értem, hogy kellemetlen élte meg, de nem tudom átérezni és nem bírom, hogy egy kicsit szid, meg a jóhiszemű anyját, meg ilyenek. Aztán mikor mondom, hogy őt babusgatták a nagyobbak, akkor "ne mondd, hallani se bírom". Meg ilyenek. Nem tudom átadni az értékrendem, nem ragad rá, de mivel nevelem(kéne), nem hagyom annyiban, mert úgy érzem minden ilyennél mélyebbre süllyed a "rossz emberség" felé. A vége mindennek büntetés, jutalmazás, vagy csak kivonom magam, ha már nem bírom hallgatni a "rossz" dolgait, és külön utálom, ha megtámogatja egy barátja véleményével, hogy azok is neki adnak igazat, mert ők is olyan gonoszkodósak, utálkozósokat, nem jó az értékrendjük. Szerencsére nem mindig vannak körülötte, amikor másokkal van, akkor meg megszólják, ha elmondja, amit gondol, és veszekedés a vége.


Te hogy kezeled a saját gyereked ellenszenves viselkedését, hibás döntéseit és hasonlókat?


2023. júl. 15. 08:25
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
81%

Mivel nekem nincs gyerekem, ellenben voltam gyerek és volt időszak amikor én is problémás voltam, ezért én csak ebből a perspektívából tudok hozzászólni.


A rövid válasz a főkérdésre: sehogy


Én rengeteg olyan dolgot hittem meg gondoltam, amit 100 ember is mondhatott hogy A, én akkor is azt mondtam, hogy az márpedig B.


Ez mindig addig tartott, míg saját magam meg nem tapasztaltam, hogy az valóban A, nem pedig B. Volt, hogy ez fájdalmas felismerés volt. De onnantól tudtam, hogy mi az ábra.


Én is sokáig sokat gondoltam magamról, aztán én is emberemre akadtam. Ez ilyen.


Ezeket nem tudod belénevelni, ezt neki meg KELL tapasztalnia.


Szavam ne feledd, majd addig vagdos hátba embereket, mígnem emberére akad, aztán majd elrendezik a szénáját. 100x is elmondhatod neki, hogy ezt nem szabad meg nem illik, ő ezt majd akkor fogja megtanulni, mikor megismétli aztán leb.sznak neki kettőt. Na majd akkor ő saját magában nyugtázni fogja, hogy a világ nem úgy működik ahogy ő szeretné és elgondolja.


Persze a gyereked, meg félted meg nem tudom, de egyébként alapból probléma manapság az, hogy a gyerekeket izolálva tartják, óvják mindentől, halálra ajnározzák, aztán 20 évesen depressziós lesz a gyerek mikor kikerül a munka világába, mert nem fog senki hanyatt esni attól, hogy ő a Kovács Pista és nem lesz ott anyuka aki majd vigasztal a sarokban, hogy márpedig te vagy a világ közepe.


Idővel ez alakul, csak meg kell tapasztalnia a dolgokat.


Én nem aggódnék a helyedben, nincs cukorból, csak még fogalma sincs, hogy működik a világ. Ezzel a viselkedéssel pedig nem várat sokára az, hogy megtudja hogy nem tőle forog a Föld.

2023. júl. 15. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%

Nem kell mindenről meggyőzni. Miért kellene?


Mások bántását elítélni ösztönös dolog, az empátiát kell(ett volna) fejleszteni. Minden másra ott van, hogy majd a saját kárából tanul (ld. pénzt). Ebben a korban legfeljebb elmondod az álláspontodat, kiállsz mellette, és kész. Ez, hogy próbálod ráerőltetni, mit gondoljon, kifejezetten kontraproduktív.


Te kérdeztél múltkor arról, hogyan hozd haza a gyereket a játszótérről pofon nélkül?

2023. júl. 15. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
92%
Egyetlen módja a példamutatás. Nem volt türelmem elolvasni a regényedet, de pedagógusként egyetlen hatásos módot látok arra,hogy bárkinek bármit "megtaníts ", hogy szeretettel neveled és jó példát mutatsz. Aztán vagy beépül neki vagy nem. Többet nem tehetsz.
2023. júl. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
30%

"hogy bizonyos bőrszínű/külsejű emberek rosszabbak másoknál odáig"


Nem akkora gond, ha nem a te értékrendedet követi...

2023. júl. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem ez már túl szélsőséges viselkedés ahhoz, hogy "csak úgy" kamaszos dac legyen. Ha nem valahonnan látja, akkor akár pszichológustól is kérnék tanácsot. De az, hogy nem verünk hátba másokat hisztiből, azt nem a kamaszkorban tanítjuk, hanem kb a 2-3 évesnek, úgyhogy szerintem itt valami nagyon félrement.
2023. júl. 15. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

"Aztán vagy beépül neki vagy nem" De mikorra kellene beépülnie? 10-11 évesen azért már kellene, nem?


Ha úgy nézzük nem kiabál, nem verekszik(bár nekem ez a hátbavágás már az, de a kortársai ennél azért jobban verekednek), de a látásmódja szélsőséges, ki utál például kövéreket? Ki az, aki "cigányoz", ki az, aki sérültektől irtózik és dühöt ébresztenek benne? Ki az, aki kicsi gyerekeket utál, mert kétszer háromszor is a társaságát keresik? Ki az, aki nem ismeri el a saját hibáit és inkább másra fogja? És ez mind az én gyerekem, néha bekattan és olyan mint valami szélsőséges terrorista bűnelkövető "rossz ember" a gyűlölködésével, aminek tökre semmi vagy minimális oka van csak és talál hozzá olyanokat, akik pártolják a hülye gondolatmenetét. Nem lesz, hogy koppan még jó sokáig és ennél csak nagyobb problémái lesznek, úgy érzem mintha valami örvénybe kerülne és egyre mélyebbre süllyedne benne, megy a bűnözés, drog, szex irányba. Mert amikor rajtakapom ilyesmin, akkor elkezdem mondani, hogy mit lehet/mit nem, mit érzett a másik, mit gondolt, ilyet senki nem csinál, nézze meg a duci vadidegen kislányt senki sem kerüli, senki sem figyeli, senki sem utálja, csak ő, akkor neki áll feljebb, hogy nem értem meg, amitől kibukok megbüntetem vagy ignorálom, mert igazat adni nem fogok.


Na szóval úgy érzem nem épül be neki rohadtul semmi és ezek a saját gondolatai, nincs nete, nincs telefonja és egyszerűen ilyenkor úgy érzem, hogy "a gyerekem rossz ember". Egy csomó empátia van benne, csak nem akkor, mikor valamit jogosnak érez. Véd szerinte rászorulókat(akik nem mindig szorulnak rá), állatokat, bizonyos kisgyerekeket, a barátait, ha két vadidegen verekszik közbe akar lépni(kivéve ha úgy gondolja akit vernek az megérdemli..), szóval nem az empátiát okolom, hanem valami félremehetett gondolkodásban, mint a szélsőséges gyűlölködőknél, amikhez soha nem volt semmi közöm, ennyit a példamutatásról. Meg olyan gondolatai vannak, amik szintén tök idegenek tőlem, hogy szégyenbe hozzák azzal, hogy játszana egy nála kisebbel, meg ilyen marhaságok, de már úgy csinálja, mintha kényszeríteni akarnák játékra, mikor csak kétszer háromszor köszönt neki egy kicsi és az anyukája mondta, hogy menj, játssz a nagylánnyal.


De ja, már feltűnt, hogy nem hat, ha rá akarom "kényszeríteni" a saját látásmódom, de hiába olvas ilyen könyveket és néz ilyen filmeket, nem épül be neki az értékrend, és mivel sosem voltam ilyen, hanem a "normálisokhoz" tartoztam, az ő fajta emberektől meg tartom a távolságot, fogalmam sincs, mivel hathatnék rá.


Játszóról fel tudom hozni, de már nem nagyon jár, csak lógnak és beszélgetnek a barátaival, én meg a szüleikkel, ha épp egyszerre vagyunk kint. Mivel büntetek-jutalmazok azért ez nem okoz gondot vagy 5 éve, de nem is a cselekedeteire akarok hatni, hanem a gondolkodásmódjára. Szépen visszafogja magát és azt csinálja ami elfogadott, a viselkedése oké, a mögötte rejlő gondolkodásmód nem. Rossz társaságba keveredik, mert úgy érzi csak ők értik meg, de tényleg csak azért, mert ők is hasonlóak gonoszkodók, a normálisok nyilván nem fogják megérteni.


Nem tetszik, hogy a gyerekem együtt szivat és utál és gyűlölködik vagy beárul mást a barátaival és nem látja a saját felelősségét, és nem látja "tisztán" a helyzeteket. Röviden ennyi, az én gyerekem a szemét, és nem tudom miért, és nem tudok változtatni rajta, pedig nekem kellene.

2023. júl. 15. 11:24
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy, mert kamasz. Mást nem tudsz tenni, mint példát mutatni, és remélni, hogy hamar kitisztul a hormongőz a gyerekből.
2023. júl. 15. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
72%
Meddig épül be? Neves pszichológusok szerint 7 éves korig nevelhető egy gyermek. Utána már csak csiszolgatni lehet, az alapokat előtte kapja meg. Egy kamasz már sajnos nem igazán nevelhető, ha az alapvető értékrendje nincs meg.
2023. júl. 15. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nem az ő értékrendje. Ezeket hallotta a többiektől. Azt hiszi, ez a laza meg a menő. Ez olyan, mint a cigi kipróbálása a suli vécéjében: érzi, hogy szar, de csinálja, mert azt akarja, hogy elfogadják. Az csak bónusz, hogy rájött, hogy ezzel téged felidegesít.

Én emlekszem, amikor kamasz voltam, valami fura, ellenállhatatlan dühöt ereztem a szüleim és nagyszüleim irant. Irritáltak, fárasztottak. Ha már két szót kellett velük normálisan beszélni, úgy éreztem, az összes erőm elfogyott abban, hogy jó pofát vágjak ehhez. Aztán felnőttem, ma már tök jó a kapcsolatom a szüleimmel. A nagyszüleimmel is újra megtalaltam a hangot, még mielőtt elhunytak. Te csak élj úgy, ahogy helyesnek érzed, ne erősítsd meg a hülyeségeiben, de nem is kell ennyire véresen komolyan venni. Mondd meg neki a véleményedet es ennyi. Furan hangzik, de néha röhögd ki, ha röhejes. Én akkor gondolkodtam el magamon anno a leggyorsabban, ha valaki kiröhögött. Az mélyebbre megy, mint barmilyen hegyibeszéd.

2023. júl. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Én nem akarom kiröhögni, az iszonyú megalázó, meg eddig arra gyúrtam, hogy lássa, hogy az ő oldalán állok és a saját érdekében segítek neki olyan dolgokkal, amik működnek. Ja, teljesen menőnek gondolja magát, a többieket meg cikinek, ez nem is kétséges, de ez nem menő, az ilyen gondolatok szánalmasak, gonoszok és ostobák, nem ők a valóban menők, és ezt nem sikerül neki megmutatnom.


"hogy bárkinek bármit "megtaníts ", hogy szeretettel neveled és jó példát mutatsz. Aztán vagy beépül neki vagy nem" szóval hét éves korig.. gondolom óvodapedagógus vagy. 5 éves korig halál cuki és együttérző volt, 6-7 évesen kezdett ilyen lenni, de akkor tök másokra(ugye akkor a mancsőrjárat volt ciki és a minecraft menő) és minimális mértékben, és nem foglalkoztatta ennyire a dolog, csak nem vehettem neki valamit, mert az babás. Ez tök normális volt nekem. 8 évesen kezdte lenézni a rosszul tanulókat és rosszul/máshogy viselkedőket, kinézőket, 9 évesen már megszólt másokat hangosan és elhúzódott tőlük, fujj az ilyen, ez olyan, és kerülte meg utálkozott, aztán sikerült visszaszorítanom és már csak az arcán látszik meg magában utálkozik, de a társaival utálkozik közösen. Jó, mert amolyan "bandavezér" féle--ő a hangadó.. de a közeg rossz. És nem azért, mert csak ilyenje van, a többi barátját, akikkel együtt volt éveken át, aki nem így gondolkozik már nem tartja barátjának, ami van, ahol kölcsönös, mert elfordultak tőle.. lett volna lehetősége a jó részre állni, csak nem ment neki. Olyan is van, hogy "tortát sütnek" az egyik gyerek szerveiből, ilyen morbid-gonosz dolgokról beszélnek. Remélem észhez tér, mert ha ez elfajul.. így is halál ciki, ha mások meghallják-látják ég a fejem és a társasága tiszta kellemetlen, mert nem bírok ilyeneket hallgatni, hogy ezt meg azt hogy utálja a semmiért, egyszerűen nem jó vele beszélgetnem, hallanom a gondolatait, amiken nem tudok változtatni, hiába beszélünk valamiről, történik más, egyszerűen ugyanazon a vonaton utazott egy kövér kislány és egyből ugrott, már az ideg kerülget, ha meglátom, ahogy gonoszan néz rá és magában mondja, hogy mennyire nem bírja elviselni, hogy lehet valaki ilyen.. Én meg ezt gondolom róla, nem bírok ilyen sok gyűlöletet hallgatni.

2023. júl. 15. 14:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!