Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan lehetne megoldani ezt...

Hogyan lehetne megoldani ezt a helyzetet?

Figyelt kérdés

A húgom most kamaszodik, 12 éves. Kitűnő tanuló volt eddig, okos, értelmes gyerek, de most egyre jobban rontja le a jegyeit. Nem érdekli semmi más, csak egy játék a neten és a facebook. Nagyon szerelmes egy fiúba és körülötte forog a világ.

Ez nem is lenne baj, mert ezzel minden kamasz megküzd. A probléma viszont az, hogy ha hazajön és anya megkérdezi, hogy írnak-e valamiből a héten, kell-e valamire tanulni, mindenre az a válasza, hogy nem. A szemünkbe hazudik inkább, minthogy leüljön tanulni, mert tudja, hogy olyankor pár napra pl eltiltja anya a tabletjétől (amit szintén imád nyomkodni...) vagy a géptől. Ha szembesítjük a hibáival, akkor arra fogja, hogy "de hát kamasz vagyok, mindenki ezt csinálja az osztályban, és nem bocsánatot kér, hanem még neki áll feljebb, mert mi az, hogy a felnőtt beleszól a dolgába, mert ő megbocsásson mindenki, most épp tinédzser...).


Nem akarjuk elrettenteni sem meg túl komoly büntetést sem kiszabni, de erről a hazudozásról valahogy le kellene állítani.

Pl. múltkor azért tagadta le, hogy matekdogát írnak, mert hétvégén nem tanult rá, és a doga előtti napon tánca volt, és azt hitte, biztos nem engedik el táncolni, ha bejelenti, hogy holnap dolgozat...


Apa nem áll ki mellettünk, szerinte hagyjuk rá az egészet, ha 3-ast kap, akkor 3-ast kap, aztán ha megbukik, hát megbukik. De ez egy 12 évesnél még nem működik (szerintem), legfeljebb egy gimisnél, aki már felfogja, hogy magának tanul, nem pedig a szüleinek.


Ha anya valamitől eltiltja (pl. nincs egy hétig tvnézés), akkor apa máris megy és vigasztalja, hogy jaj ne legyél szomorú, majd néha nézheted...

Így ellentétes szülői felfogással igencsak nehéz, és apum nem látja be, hogy nem megoldás, ha ráhagyjuk a gyerekre a dolgokat még.


Esetleg ha valakinek van valami ötlete, hogy mit lehetne tenni ebben a helyzetben, azt szívesen venném...


Én vagyok a nővére.



2016. márc. 7. 14:06
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
62%
Nem kéne ok nélkül eltiltani mindentől és akkor lehet h kevesebbet hazudna.
2016. márc. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Félreértelmezitek.

Egyáltalán nem tiltjuk el ok nélkül semmitől, de mikor 5-ös létére hazahozza a 2-es dolgozatát, akkor kap egy pár nap büntetést. És van, hogy el sem mondja, hogy rossz jegyet kapott, vagy lódít, hogy senkinek nem lett jó, közben meg a fele osztály 5-öst írt.


Ok nélkül nem tiltja senki semmitől.

Azért hazudik, mert utál tanulni és tudja, hogy akkor elküldenénk a géptől, hogy menjen és ismételjen, gyakoroljon.

2016. márc. 7. 22:30
 13/18 A kérdező kommentje:

Pl. ha írnak csütörtökön egy matek témazárót, de azt mondja, hogy áá, dehogyis, akkor szerintem az hazugság, nem pedig igazmondás.

Igazságért minek büntetnénk meg...

2016. márc. 7. 22:32
 14/18 A kérdező kommentje:

14-es válaszoló! Akkor tisztázzuk a dolgokat.


19 éves vagyok én is, de igencsak gyerekes volt tőled ez a monológ. Nem tudom, hogy képzeled ezt a hangnemet, te jólnevevelt, magasan kvalifikált i.dióta, már bocs a megnevezésért...


1. Azért írom, hogy "tiltJUK", mert egy családnak veszem magunkat. :-) Valamint a szüleim tartanak annyira értelmesnek, hogy tőlem is segítséget kérnek az ügyben és bevonnak a döntésbe, mondván egy 19 éves, aki túl van a kamaszkoron és szintén közel áll a húgomhoz, tud valami kézzelfoghatót mondani, elvégre ő is nemrég volt gyerek.


2. Tudod, kire mondd, hogy sz*rházi... mindegy, erről nem nyitok vitát, nem süllyedek le a bolondok szintjére vitatkozni.


3. A testvéremnek most a virtuális élet van előtérben, és nos, az én szüleim ÉS ÉN a legjobbat akarjuk neki. Az ő érdekében tesszük, hogy időnként elválasztjuk a kütyüitől, hogy egy ideig koncentráljon a tanulásra. Nem örök életére vesszük el.


4. Én is elsős korom óta magamnak tanulok, és mivel szeretek is tanulni, nekem egy percig nem kellett magyarázni, hogy nem a szüleimnek teszek ezzel jót. De örülök, hogy ilyen előítéleteid vannak, büszke lehetsz rá.


5. Neked meg ezek szerint nincs testvéred, vagy ha van, nem törődsz vele, mert nekem fontos, hogy most is és a jövőben is boldogulni tudjon, tehát szeretnék segíteni neki én is annyit, amennyit ő is enged és én is tudok. Nincs ebben semmi kivetnivaló, netán nem így gondolod, van ellenérved?

Sajnálom, ha olyan családban nőttél fel, ahol téged nem szerettek, de nálunk ez nem így van, mindenki szeret mindenkit és ezért próbálunk racionális megoldást keresve segíteni neki, hogy a lelkét se bántsuk, de mégis megóvjuk a túlzott kamaszodástól és elkallódástól.


Ha megütöd az ő intelligenciaszintjét, tárgyalhatunk. Kikérem magamnak és a családomnak ezt a hangnemet!

2016. márc. 8. 21:04
 15/18 anonim ***** válasza:
47%

Jézus kérdező, nálad komoly bajok vannak... Majd ne csodálkozzatok, hogy ha az első adandó alkalommal lelép a francba és felétek se néz többet.

Ez a "csak jót akarunk neki" szöveg meg annyira szánalmas. Tudod, a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve.

2016. márc. 8. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Akkor a kérdésem: Miért nem háborodott fel senki a kérdésemen, csak te?


Nem feleslegesen írtam, szimpán válaszoltam azokra, amiket te felvetettél és olyan biztosnak ítéltél meg, nem is tudom, honnan szedted.


Úgy gondolom, ha felteszek egy normális, segítségkérő kérdést, akkor választ várok és nem kioktatásnak eredő valamit. Amikor már tanácstalan egy család, hogy mit csináljon a gyerekkel, mert annyira lázad, és felteszek egy kérdést, hogy aki esetleg átélt ilyet, hogy tett, nem elítélendő.


Nem parancsol itt senki senkinek, de tudod, hogy tartja a mondás: "Ha nem tudsz egy jó szót szólni, akkor inkább ne is mondj semmit." Alkalmazd bátran, nem válik károdra.



A segítő válaszokat, saját tapasztalatokat ötleteket, ha valakinek netán van, továbbra is várom! Az eddigieknek pedig köszönöm!

2016. márc. 8. 22:02
 17/18 anonim ***** válasza:
76%
Ha tiltjátok neki a tabot akkor csak mégjobban fog ragaszkodni hozzá.
2016. márc. 8. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

Minél jobban "tiltotok" neki dolgokat, annál jobban fog makacskodni, ragaszkodni ahhoz.:)

Nem igazán tudsz mit tenni, kamasz fejjel gondolkodik, nem érdekli egy idősebb véleménye.

Amit tenni tudsz, az kimerül abban, hogy leülsz vele tanulni.:D

A hazudozása ellen nem tudsz mit tenni, ha egyszer hazudik, mindig is fog.

Apukádnak kicsit szigorúbbnak kéne lennie hozzá, ő sem nézhetne el mindent neki.

2016. máj. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!