Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hàny éves kortól lehet egy...

Hàny éves kortól lehet egy gyereket egyedül otthon hagyni, míg a szülő dolgozik?

Figyelt kérdés

Ti hány éves korotoktól voltatok egyedül hagyva? A gyerekeiteket hány éves kortól hagynátok/hagytátok egyedül?

Az én kislányom 7 éves, most megy 2.ba. Idén még meg tudtam oldani, hogy itthon legyek vele nyáron, de jövőre már nem biztos, hogy menni fog. Kb. 3-4ig lenne egyedül, reggeltől. Szerintem ez sok. Nálunk csak júliusban van vigyáztatás a suliban.

Persze attól is függ, hogy egy gyerek mennyire önálló, értelmes.



2020. júl. 17. 17:56
1 2 3 4 5 6
 1/54 anonim ***** válasza:
63%
12 éves kortól jogilag.
2020. júl. 17. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/54 anonim ***** válasza:
41%

Nincs olyan, hogy jogilag. Nincs jogszabályban kikötve. A törvény annyit mond, hogy nincs szabályozva korban, mindenkinek saját belátására van bízva, viszont ha valami történik a gyerekkel, a szülőt vonják felelősségre.

Az én gyermekeim még kicsik, de lányom nagyon érett pedig csak 5 éves. Ha ilyen marad, akkor 7-8 évesen simán itthon hagyom rövidebb időre, például amíg elmegyek boltba.

2020. júl. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/54 anonim ***** válasza:
32%
Engem 8 éves koromtól simán otthon hagytak, nem történt semmi.
2020. júl. 17. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/54 anonim ***** válasza:
56%

Én már 5-6 éves koromtól egyedül lettem hagyva nyáron. Miután felkeltem átbicajoztam nagymamámhoz aki két utcányira lakott tőlünk, es egész nap ott voltam. Ott mindig volt főtt kaja, délután vagy értem jöttek vagy egyedül hazamentem, de volt olyan is, hogy ott aludtam. Ez 30 éve volt falun.

A fiam most 7, lassan 8,de nem tudnám egyedül hagyni egész nap. Nem tudná egész nap ellátni magát kajával, egy szendvicset épp meg tud csinálni,de semmi főtt kaja. Most még itthon vagyok vele, mert van egy kistesója akivel gyeden vagyok, de jövőre már ez nem opció. Tábor, "nyaralás" mamáknál, felváltva szabi apával, így fogjuk megoldani a nyáriszünetet jövőre.

2020. júl. 17. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/54 anonim ***** válasza:
59%

A gyerektől függ, hogy mennyire önálló. Egy óvodást nem hagynék otthon egyedül, akármennyire érett. De egy kisiskolást már igen, ellátva mindenféle utasítással. Apránként úgyis eljön az az időszak, mikor az anya már mer leszaladni a szeméttel vagy átugrani a boltba. Sajnos vannak szülők, akik nem tudják jól felmérni, ilyenkor történnek balesetek.

De egy érett elsőst már órákon keresztül magára lehet hagyni, ha neki sincs ellene kifogása. Ételt elő lehet készíteni, mikrot már tud használni.

Nyilvánvalóan nem egyik pillanatról a másikra. Ha egy gyerek szoktatva lett, akkor már alapból betartja a biztonsági szabályokat is, nem egyszerre kell leterhelni vele.

2020. júl. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/54 anonim ***** válasza:
37%
Lányom mostanába 2 idősebb bátyára van bízva .mert mi mindketten dolgozunk .
2020. júl. 17. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/54 anonim ***** válasza:
62%

Én harmadikos koromtól. De az más világ volt. Suliba is egyedül jártam elsős koromban is.

Most kb. 12 éves kortól.

2020. júl. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/54 anonim ***** válasza:
82%

A kérdés igen összetett, ugyanis nagyon sok tényezőtől függhet: a lakóhely elhelyezkedésétől, a távollét időtartamától, a napszaktól, a gyermek korától, érettségétől, a család összetételétől, a gyermek személyiségétől.


Amennyiben a nyári szünet alatt nem tudjátok biztosítani a gyermek felügyeletét, Oszlik Márta pszichológus szerint 12 éves kor felett általában már egyedül lehet hagyni a gyermeket rövidebb időre. Ebben az esetben az a legfontosabb, hogy a kiskorú érett legyen és biztonságban érezze magát, hogy ne alakuljon ki szorongás benne. A szakember szerint nem lehet általánosan meghatározni azt a kort, ami alkalmassá teszi a gyermeket arra, hogy egyedül maradjon, mivel előfordulhat, hogy már fiatalabb korban is elboldogul, ugyanakkor kiemelte, hogy 8 éves kor alatt semmiképpen sem szabad otthon hagyni a gyermeket.


Lényeges, hogy hozzászoktasd a gyermeket a hasonló szituációkhoz, és előre lefektess szabályokat, például hogy ne nyisson ajtót senkinek, nem mehet el otthonról, vagy éppen hogy nem főzhet felügyelet nélkül. Nem árt felkészíteni, hogy váratlan helyzetekben mit kell tennie, baj esetén kit hívhat fel, illetve bizonyos időközönként érdemes telefonon tartani vele a kapcsolatot.


Én 11 éves voltam, amikor egyedül jártam haza az iskolából, és ilyenkor maximum 3 órát voltam egyedül otthon.


Az én gyerekeim még sosem voltak egyedül otthon (8, 10 és 13 évesek).

2020. júl. 17. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/54 anonim ***** válasza:
36%
Szerintem is leghamarabb olyan 12 éves kortól, de akkor sem szívesen. 1-2 órára már 9 év körül (gyerektől függően), de egy hónapig 8-10 óra nagyon hosszú. Egyébként meg hát táborokba szokták ilyenkor beíratni a gyerekeket, rászorulók tudnak pályázni is. Vagy ha van bárki unokatesó, barát, akkor velük is meg lehet beszélni, hogy egyik héten az egyik szülő(pár), a másikon a másik vigyáz a gyerekekre. Vagy persze bébiszitter vagy szomszéd néni. És persze olyan is akad, aki beviszi melóhelyre, vagy kikérheti magát homeoffice-ba. Ja és több gyereket együtt otthon hagyni sokkal veszélyesebb, mint ha egyedül van. :)
2020. júl. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/54 anonim ***** válasza:
63%

Én 5 évesen már egyedül jártam oviba, meg onnan haza, utána estig egyedül voltam, nyaranta folyamatosan. Néha elbicikliztem a játszótérre, vagy a mamámhoz, esetleg átmentem a szomszéd fiúhoz játszani. De az idő többségében otthon ültem egyedül, vajas kenyeret tudtam kenni, más meg úgyse volt otthon. (Ez a Bokros csomag idején, vidéken.)


Ma szülőként józan ésszel fel nem foghatom, hogy a szüleim ezt hogy gondolták, hogy nem bolondultak bele, hogy mi lehet-e velem. Eszembe nem jutna az ötévesemet felügyelet nélkül hagyni. Mivel még nem tartok ott, nem mondom biztosra, de szerintem 14 felett inkább.

2020. júl. 17. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!