Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogy lehet kezelni egy akarato...

Hogy lehet kezelni egy akaratos gyereket?

Figyelt kérdés

16 hónapos, én tudom, hogy még kicsi, de egyszerűen mindennel dacol. Leginkább az evéssel. Nem tudok vele mit csinálni, kértem szépen, majd határozottabban, sajnos egyik sme jött be. Egyébként magára az egész személyiségére igaz, hogy minden ellen tiltakozik, nem lehet neki segíteni, mindent ő akar.

Nagyon sok nevelési könyvet olvastam, de ezt a gyerektipust sehol sem írták le, hogyan kéne kezelni.



2020. okt. 14. 08:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Udv a klubban. Vegtelen sok turelemmel es szeretettel es mindig emlekeztetni magad h ezt te akartad😂


Nincs egyetemes megoldas. Ahogy az enyem masfel evesen minden lepcsoforduloban foldhoz csapta magat h o nem jon fel a 3.ra, ugyanugy behisztizik 7evesen es lent marad duzzogva a lepcsohaz aljaban 20percig es vagy allok mellette egyik labamrol a masikra vagy ott hagyom, remelve h egy ilyen kis pukkancs senkinek nem kell:)))

En sokat zsarolom, igen tudom Vekerdy szerint nem szabad, de egy ponton tul a mindennapi eletet es az egesz csalad eletet felboritja ha van egy, aki MINDIG mashogy maskepp es mast akar. Legyen az oltozkodes, kaja, jatek v hazikeszites ideje.

Targyalok vele, felajanlok opciokat de ha semmi sem segit mar nem nyalizom a feneket h de edeskicsiszivem edd ezt meg v csinald azt meg.

Szoval hegyibeszedek mennek, reszerol rengeteg durca es persze ekozben merlegelem h mi az ami nem annyira sarkalatos h ugy legyen ahogy en szeretnem, miben lehet az amit o. De h gledaban alljon az egesz csalad okelme miatt arrol reg leszoktunk.


Hozzateszem a tied siman kinoheti.


Igy utolag nalunk mar voltak jelek rogton az elejetol, allt az asztalnal, kezeben a filctoll es pukkadozott h nem sikerul fat rajzolnia, nyujtotta a tollat h anya, rajzol, fat. Es nem tagitott tole h ezt most nekem meg KELL neki csinalnom.

Szerencsetlensegere sem a ferjem, sem en nem vagyunk azok a behodolos tipusok ugyh reszunkrol lehetnek kovetelesei de vagy targyalunk vagy nem az van amit o szeretne:)))

Pl stabilan 2 eve nem hajlando megtanulni az orat mert eldontotte h o aztan nem:))))

Sokszor a poen elveszi az elet ezeknek a dacos hisztiknek, masik fegyverem h odahivom, megolelgetem atbeszeljuk h most eppen mi a baj, amiert aktualisan rossz kedve van, de soha nem lesz egy atlagos, kompromisszumra torekvo kedves gyerek. Kikepzotiszt, miniszter vagy diktator hamarabb. Es mindig van olyan balek aki behodol neki:/

2020. okt. 14. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Eletkori sajatossag. En amit csak lehet, elzarok elole/felfedezesbiztossa teszem a lakast, illetve igyekszem sokat kivinni. Lakason belul alternativat kinalok, pl. ,,Az asztalra ne, a kanapen masthatsz,” es atviszem. Minel kevesebb szot hasznalok, sot, amit lehet vagy nem lehet, foleg cselekvessel mutatom meg, a beszed nem segit. Annyit mondok, hogy ezt ne/veszelyes, es ezt viszont lehet helyette. A figyelmenek az elterelese jatekos formaban sokkal hatekonyabbnak bizonyult nalunk. Ugyanigy az oltozes-vetkozes, fogmosas, stb.
2020. okt. 14. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja, es hagyok neki felfedeznivalot is, van direkt olyan fiok, polc, amibol ki-be/lepakolhat.
2020. okt. 14. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Dackorszak. Normális.

Az evést ne erőltesd. Ne legyen kényszer,azzal csak azt éred el, hogy elveszed teljesen a kedvét és megutál enni. Hidd el a gyerek nem hülye, annyit eszik amennyi neki elég. Válogatós? Majd kinövi. Nekem egy fényevő és egy nagyon jó evő gyerekem van.

Kitartás, következetesség, terelés,sok szeretet és az idő.

2020. okt. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Nagyon sok nevelési könyvet olvastam, de ezt a gyerektipust sehol sem írták le, hogyan kéne kezelni."


Ne haragudj, kedves kérdező, szakemberként mondom, hogy ez egy alapvető jellemző, amit a gyermekeden tapasztalsz, és magamra sose mondom, hogy nagyon sok nevelési könyvet olvastam, pedig volt néhány kötelező... Előfordulhat, hogy azok zöme talán bulváros, megazinos írás volt, amikre akadtál?


Dackorszak, ahogy írták mások is.


Szeretettel ajánlom figyelmedbe kiemelten dr Vekerdy Tamás gyermekpszichológus youtube videóit és SZAKKÖNYVeit.


Általában is szakkönyveket javaslok, íme egy könnyen olvasható alapmű, úgy forgatható, mint egy enciklopédia, tehát nem kell neki esni "ától cettig"...:


Mérei-Binét: Gyermeklélektan.


Kisebb könytárak is tele vannak vele, kivéve vizsgaidőszakokban, és még akkor se esélytelen kivenni ingyen.


Vagy pl szintén olvasmányos, de szakszerű, bár nem pont a dackorszak témában, ám de segíti az átfogó szemléletet, a kisgyermeki lélek megértését ez is:


Bruno Bettelheim: Az elég jó szülő.


A dackorszakra visszatérve meg, az egyszerűség kedvéért idemásolom, amit ma máshol posztoltam:


A kulcsszó: kompromisszum és következetesség. Tiltsd szelíden, de határozottan, amit úgy gondolsz, tarts is ki emellett (ha hisztizik is), de tedd hozzá legtöbb esetben, hogy "...azonban tudod, szabad ezt, meg azt tenned" (helyettesítsd be az "ezt/azt").


Idővel csökken a dac.


(Ez a dackorszak. Egyéntől függően kb 15-36 hónapos kor között fordul elő, egy-másfél éven át tart a jelzett két életkori határ között.)


Lehetne még kiegészíteni, de a fenti a lényeg. További lényeges tényezők, hogy sose általánosságokban fogalmazz ("ne rosszalkodj!"), hanem konkrétan és egyszerűen nevezd meg számára, mit tiltasz ("kicsim, most a tányért nem vesszük el onnan / ne vedd el onnan; nézd csak a maciddal viszont tudsz játszani most :)").


Ne éreztess fölényt, presztízst.


Dícsérd, ha a kívánt viselkedést tanusítja.


Stb.


De a lényeg az első mondatom.

2020. okt. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

...Korrigálok: mármint a lényeg ez a mondatom (merthogy másoltam egy másik hozzászólásomból) :

"A kulcsszó: kompromisszum és következetesség. Tiltsd szelíden, de határozottan, amit úgy gondolsz, tarts is ki emellett (ha hisztizik is), de tedd hozzá legtöbb esetben, hogy "...azonban tudod, szabad ezt, meg azt tenned" (helyettesítsd be az "ezt/azt")."

2020. okt. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!