Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ügyetlen gyerek tanulásban...

Ügyetlen gyerek tanulásban sem lesz jó?

Figyelt kérdés
Kislányom nem túl ügyes, most lesz 5 éves. Nem is annyira ügyetlen, de azért látszik egy játszotéren, hogy más gyerekek mindenre felmásznak. Az enyém meg sem próbálja. Amennyire emlékszem én is hasonló lehettem. A sportot, pl. tornát egyébként szereti, csak nem mászik fel a mászókákra. Próbálom győzködni, hogy néha másszon, csuszdázzon. Az óvónő is mondta, hogy vihetném tornára. És felmerült bennem a kérdés, hogy baj ha nem ügyes? Ő jól elvan így. Nyilván nem lesz artista, de ez nem zavar minket. Tudom, hogy a kisbabák mozgásfejlödése kapcsolatban van az "okossággal", beszéddel például. De ez kisgyereknél is így van? Ügyetlen gyerek = buta gyerek?

2022. máj. 9. 12:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem nem igaz, én mindig ügyetlen és félős voltam, de jó tanuló voltam és diplomám lett, értelmesnek tartom magam. Kisfiamnal a mozgás fejlődés és beszéd se függött össze, mozgasbol mindent későn csinált, nem szeret maszokara menni se, óvatos lassú típus, de 2 évesen már hosszú mondatokban beszélt.
2022. máj. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%

Ilyen összefüggés nincs, amit mondasz.

A nagymozgásokban, egyensúlyban ügyetlenebb gyerekeknél viszont tapasztalható, a kognitív képességek közül az észlelés zavara. A kognitív képességek vagy megismerő funkciók (figyelem, érzékelés és észlelés, emlékezet, valamint gondolkodás), melyek egymással párhuzamosan, egymásra hatva, de nem egyenlő ütemben fejlődnek. Ha egy gyermeknél ezeken a területeken bármilyen eltérést tapasztalunk, az később befolyásolja a tanulási képességét, hatékonyságát.


Pl. A férjem kisebbik fia az istenért nem tudott megtanulni biciklizni. Az iskolában, első végén derült ki, hogy rész szövegértési problémája van, ami a biciklizéshez köthető egyensúlyozással van kapcsolatban. A probléma abban nyilvánult meg, hogy az agya nem tudta olyan gyorsan feldolgozni a hallott információt, ahogy az beérkezett. A szöveg eleje még megvolt neki, de amíg azt értelmezte, addig lemaradt a végéről. Ez azt is eredményezte, hogy mindig nagyon fáradt volt suli után. Miután elkezdtek célirányos fejlesztésre járni valamint falmászásra (konkrétan ezt és az edzésszintű trambulinozást javasolták, a TSMT torna mellett), sokat javult. Most 4dik év végén 4es, 5ös.


Én személy szerint biztos vinném TSMTre ha az én gyerekem lenne a lányod. Ártani nem árt, ellenben csak előnye származik belőle.

2022. máj. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
67%

Tériszonyos voltam, soha nem másztam fel a mászókákra.

3 évesen tudtam írni, olvasni. Szépen énekeltem, a tornán kívül mindenben jól teljesítettem. Kiemelkedően okos gyerek voltam.

Ennyi köze van a mozgásfejlődésnek az okossághoz.

2022. máj. 9. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Én is úgy gondolom, ahogy a 2es írja
2022. máj. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
81%
Kedves 2es,ez tényleg igaz? Az én fiam elsős korában, 7évesen kapott szakvéleményt, miszerint beszédértés, beszédészlelés területen elmaradása van. Ez érzékelhető is nála 😃. Viszont 3 évesen biciklizett kétkerekűn rendesen. Mindenre felmászott, de tényleg mindenre. Kori, görkori, gördeszka, 2 kerekű is megy, howerboard, szaltók a trambulinban stb. 1 évesen még önállóan nem járt, de a kis szobai csúszdára felmászott és lecsúszott egyedül.
2022. máj. 9. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

5-ös,


"A nagymozgásokban, egyensúlyban ügyetlenebb gyerekeknél viszont tapasztalható, a kognitív képességek közül az észlelés zavara."


Szerintem ez fordítva egyáltalán nem igaz, tehát ez nem jelenti azt, hogy aki ügyes a mozgásban az feltétlenül egy okoska. Nem is ezt jelenti a szöveg. Amúgy elég megnézni sok profi sportolót. Nem lopják el őket az eszük miatt, na. Pedig ügyesen mozognak 🤷‍♀️

2022. máj. 9. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

7 éves lányomnak nincsenek rendben a nagymozgások, finommotorika. Ügyetlen.

Kevert specifikus fejlődési zavara - neki pont a kognitív képességek lassabbak- és beszédértési problémája van.

2022. máj. 9. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A nagymozgásokban való ügyesség amely fejleszthető torna által, a tanuláshoz szükséges részképességek erősödését eredményezik.


A mozgásfejlődés közvetlen hatást gyakorol az értelmi fejlődésre, az idegsejtek közötti kapcsolatok, a szinapszisok stabilizációja által. Megfelelő környezeti ingerekkel a folyamat optimálisan alakul.


Ezt egy tanulmányból írtam ki. :)


Fiamat vittem tornára, csak a mozgás és közösségi élmények miatt. Rengeteget ugyesedett, ez magabiztosságot is adott neki. Volt aki előírt fejlesztés miatt vitte, ők is sokat ugyesedtek. Iskola kezdésre azonos szinten voltak, vidám okos életre való ügyesen mozgó figyelmes gyermekek.

Abban segít hogy a tanulás ne egy lassú akadozó nehézkes kötelező legyen, hanem szárnyaljon a gyermek. Lehet torna nélkül is ügyes, de esetleg lassabban érti meg, vagy a figyelme nehezen összpontosul, apró hibákat vét, nem kellően rendezett struktúrát hasznal.


A torna nem kötelező de hatalmas előnyt tud adni

2022. máj. 9. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
30%
Nincs összefüggés, félős, tériszonyos voltam, de tanulni szerettem, apró dolgokkal szívesen elmatattam.
2022. máj. 9. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

5-ös: persze hogy igaz, azért írtam le, mert tapasztalat. Viszont a kognitív képességek zavarából adódó problémának több oka lehet. Ezért sem lehet mondani hogy aki ügyetlen az nem lesz jó a tanulásban és fordítva sem igaz, hogy aki ügyes, az atomfizikus lesz. Ezt egy felmérés keretében egy szakember tudja megmondani. Pl. TSMT tornával foglalkozók nagyon átfogó vizsgálatot csináltak a szomszéd gyerekeivel 6-7 évesen. Ők is örökmozgók voltak, viszont a TSMT feladatok már nem mentek olyan egyszerűen. Pl gördeszkán hason gurulva mondókát kellett mondani és közben figyelni, hogy bizonyos sorrendben vegyenek föl tárgyakat a földről.

A sok mozgás piciként csak kiépít olyan idegpályákat, amik anélkül nem épülnének ki. Viszont sokszor az agyat rá kell vezetni, hogy ezeket hogy használja. A nagyobb probléma mikor ezek nem épülnek ki, mert akkor az agynak más pályákon kell helyettesítenie, ami hosszabb.

2022. máj. 10. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!