Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kizarhatom mar vegre az...

Kizarhatom mar vegre az autizmust es aszperger szindromat?

Figyelt kérdés

Sziasztok, kizarhatom mar vegre szerintetek ezt a ket betegseget? Nemhiszitek el, de annyira felek toluk mint a kecske a kestol. Irok par sort a kisfiamrol es legyszi azon kivul h tul stresszelem, hulye vagyok, stb, irjatok velemenyt rola. 🙏🏼


Tehat. 15 honapos, mar egyedul jar 14 honapos koratol. Mindent idoben csinalt ami a mozgast illeti. 9 honapos koratol mutogatott ritkan teljes kezevel, de 12 honapos korara mar mindenre mutogat, ami erdekli, amit megosztana velem, h latom e, ami kell neki a polcrol. Odanez ha mutatok, ha valamire nezek vegulis oda nez o is, de inkabb jobban erdekli meg az en reakciom es inkabb engem figyel ilyenkor, h milyen pofakat vagok es mosolyog rajta. Nemigen szeret egyedul lenni, igenyli a figyelmet es ugyanugy a szem kontaktust is tobbnyire o kezdemenyezi. Kezdemenyezi, h nevettesem, jatszodjak vele. Szoktunk kukukcsazni, bujocskazni, fogocskazni. Tehat ami azt illeti komunikativ, jatekos baratsagos. Ha sok ember veszi korul, akkor elszegyeli magat mosolyogva, kell neki egy kis ido, es aztan megbaratkozik, de ott kell l, h legyek, szem elott tart, es figyelget engem, h mire h reagalok. Plane uj emberekre, uj dolgokra, hangokra. Ha fozok es megy a mixer, odajon megnezni, h mi zug. Utanozza ha sepregetek, kiveszi o is magatol es jatszik vele. Mutogatja a testreszeit, megmutatja milyen nagy lesz, h kell hajat, fogat mosni, tapsol, koszon masnak ha nagyon muszaj, viszont othon nemgond papazni. Utanoz allat hangokat is, nekem mondja h mama, vagy mamazik allandoan ha engem akar. Mondja a babat is, pld ha boltba meglat egy babut, autot lat brummog, halat lat cuppogtatja a szajat. Neha hallok mas szavakat is, de nemnagyon ismetlodnek, max neha neha. Pld ma ide adta a cumit es azt hallottam, h tess. Vagy hallottam mar az igent, nem, szia, cica. Mondta mar az apukajanak is h papa. Viszont ha olvasunk konyvet, akkor probalkozik utanozni szavakat, mondjuk elso ket betut, utolso kettot. Tehat nincs csendbe. Gagyog sokat. Mas babakkal is baratsagos, csak sajnos elegge lerohanja oket neha. Pufolgeti oket es kozbe nevet, de raszolok, h nono. De van h minket is es kozben orul. Megberrol le kell szoktatnom. De ha eljon hozzank pld 2, 5 eves kosgiu, akkor utogetik a nagy fit labdat, kozbe kacagnak, vagy tepkedik az ujsagot, bili kefevel (meg nemvolt hasznalva) lefelik a falat, es kacagnak mind a ketten, tehat elvan gyerekekkel is. Az alvas is: 2 honapos kora ota vegig alussza az ejszakat, most ugy tart nalunk az alvas/altatas, h megkapja a cumisuveget a kisagyba, melle a cumit, megissza, beveszi a cumijat, begordul es elalszik. Neha volt h ringattam vagy 2 percig, de kerte magat a kisagyba, h hagyjam aludni. Van h olvasunk egyutt es simogat, esetleg oda jon hozzam, es ad egy cuppanos puszit magatol. Megolel, vagyis probal. Nagyon erdekli amugy minden, emberek, targyak, minden ami korul veszi. Ha valami ujjat lat visit oromebe ( neha hadonaszik is a kezevel mintha repulne - ezt a ferjem is csinalta gyerekkoraba).


Ami picit bosszant, az a jatszasa, ha vagyunk valakinel, vagy esetleg orvosi rendeloben, akkor termeszetesen megy rogton a jatekokhoz kidobalni oket, nezegetni, felfedezni. Kockakat nem epit egymasra inkabb rombolja, autokkal nemjatszik, csak a nagyokat tologatja, kicsiket probalja de mivel felborul eldobja, neha a kerekeket is megforgatja, inkabb ez a szet dobalas megy nala, semmi olyan, h esetleg telefonalna a taviranyitoval, vagy etetne a pluss kutyat. Azt olvastam, ez hianyos az autistaknal is, es ezert aggodom kicsit. Viszont a konyveket nagyon szereti, tenyleg kepes velem (de egyedul ilyen hosszu ideig nem) meg 1 orat is ulni a konyvek felett, es mindet vegig nezni, mutogatni mi micsoda, nyomogatni rajta a gombokat, tehat lekotni le lehet siman azzal, ami erdekli. De jatekok nala kb 2-3 perc. Inkabb kifogja pakolni a fiokot, szet dobalni a jatekokat es egy bomba robbanast imitalni a szobaba.


Mivel rettegek a betegsegetol, ezert elem maszott egy olyan info is egy anyukatol, aki azt irta, h a gyermeke total normalis volt 18 honapos koraig, es aztan semmibol semmi megvaltozott, es bumm. Autista. Ilyen hogy lehet? Semmi elojel? Semmibol semmi jon? Ti eszre vettetek valami jelet abbol amit leirtam? Szerintetek minden rendben es elfelejthetem mar vegre ezt a folgot, ha MUTOGAT? Azt tudom, h az elegge kulcs fontossagu.


Nagyon szepen koszi ha idaig elolvastad. ❤️



2022. jún. 27. 19:39
1 2 3 4 5 6
 41/54 anonim ***** válasza:
20%
Huhh. Itt kétszer hangzott el genetikai hulladékozás az autizmussal kapcsolatban, most, meg a 30-as válaszolónál. Lehet el kellene gondolkodnotok, mert rajtatok kívül ez senkiben nem merült fel. Ezek szerint mégsem annyira kigyensúlyozott minden?
2022. jún. 28. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 anonim ***** válasza:
25%
Miattatok nem az :) burkoltan minden egyes alkalommal elhangzik, a kérdezőnél is és a válaszok 80%-ában is. De erről beszélek, te mindenkinél jobban tudod, hogy az adott ember mit érez, mit él át, milyen tapasztalatai vannak. Az, hogy az érintettek mit gondolnak, az meg teljesen lényegtelen. Nálad sincs éppenséggel minden rendben.
2022. jún. 28. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/54 anonim ***** válasza:
24%

Ha már így kérdezed, valóban nem tudjuk, hogy egy auti mit érez, mit gondol. És ez a topik nem is arról szól. Arról szól, hogy mi szülők mit érzünk, mit gondolunk. Azt újfent leszögezem, hogy nem gondoljuk az autikat genetikai hulladéknak. Viszont szülőként féltjük a gyerekünket, félünk a jövőjétől, küzdünk a nehézségekkel, és az a tapasztalatunk, hogy az auti gyerekünkkel sokkal több a feladat és esetenként a nehézség, mint egy neurotipikussal. Biztos van olyan szülő is, akinél ez nem így van, a kérdező a tapasztalatokra volt kíváncsi, akkor el lehet mondani, hogy neked személy szerint az auti gyerekeddel könnyebb, mi pedig elmondtuk, hogy nekünk meg nehezebb. Csal itt sajnos néhány fejben nem különül el, hogy két különböző dolog autinak lenni, és auti szülőjének lenni, és ez értelemszerűen különböző érzésekkel társul.

Az meg, aki olyan kijelentéseket tesz egy autista gyereket nevelő anyának (nem nekem címezted, de ettől még...), hogy "jobb lenne, ha nem lennél a világon", hát ha szerinted ez rendben van, és a mi fejünkben van a baj, akkor neked szakember segítségére lenne szükséged minden rosszindulat nélkül.

2022. jún. 28. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/54 anonim ***** válasza:
67%
Igen, aki például olyan kérdést tesz fel, hogy gyereke van-e vagy autistája, abban biztos nincs semmi rosszindulat, ez teljesen normális kérdés. Az ártatlan, galamblelkű és végtelen jóságú szülőből már egy kicsit túl sok van. Nem tudom, hogy hol írtam amúgy, hogy én tök jól vagyok mentálisan, mert nem, szóval nem mondasz újat. Továbbra is tartom magam ahhoz, amit írtam, egészen egyszerűen azért, mert így gondolom.
2022. jún. 28. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/54 anonim ***** válasza:
24%

Itt az auti válaszoló elfelejti, hogy komoly szociális-beilleszkedi nehézségei voltak társas kapcsolatok terén, és úgy gondolja, hogyha valaki híres és gazdag, az már a világ csúcsa, mert az eszével érte el..


Én nem akarom, hogy a gyerekem híres és gazdag legyen, hiába 130 feletti iqja van, legyen boldog, ahhoz pedig mivel van igénye emberi kapcsolatokra, szükség van olyan kompetenciákra is!


Tudod te is 30as, hogy rohadtul nem voltál boldog, és most sem vagy, mert nem tudsz beilleszkedni. Mi szülők ezt akarjuk csak a gyereknek, hogy legyen boldog, leszrjuk milyen okos vagy sikeres, csak érezze jól magát a bőrében! Az csak másodlagos, hogy az aspergeresek(meg a többi auti) nagy része problémás viselkedésre és ezért gondjai vannak a suliban, vagy magatartásilag, és ezzel szívunk, de boldog gyerekeket akarunk, akik el tudják érni, amit szeretnének(átlagos mércével, tehát pl párkapcsolat, mély baráti kapcsolatok, beilleszkedés, kiteljesedés munkatéren), és igenis erre szinte minden auti képtelen, csak véres verejtékkel, hatalmas háttérmunkával, fejlesztésre költött pénzhegyekkel, sokszor azzal sem sikerül igazán, pont azért ez "fogyatékosság", mert olyan a testük, hogy bizonyos dolgokra képtelenek.


Amúgy engem is zavar a beskatulyázás, az enyém nem stimmel, nem mozgatja furcsán a kezét, jól mozog, nagy társaságigénye van, képes kölcsönös kommunikációra, rendkívül értelmes, nincs speciális érdeklődési területe, nehezen indult a beszédben, és nagy fantáziája van, DE bizonyos helyzeteket félreért NÉHA, és nagyon szorong, ami furcsa "lazaságban" jön elő nála, ezért népszerű.. ja meg nem tudja mit illik mondani, és mit nem, ami gyakran menő is, pl bejelenti, hogy "pukiztam", és sok gyereknek ez viccesen jön le, mintha menőségből mondaná, hogy ezt felvállalja, holott nem.. De tudom, hogy sokaknak meg segít, mert az autik nagyrésze "tipikus", és az aspik nagyrésze is "tipikus". Csak az enyém nem. A tipikusok meg imádják felvállalni ezeket a megnevezéseket, és ha minket pozitívan érintene, én is nagyon szívesen mondogatnám, mert beugrana a tipikus kép az embereknek, ami benne van a köztudatban.


Szóval engem is zavar a kategóriázás, amint elhangzik, hogy autista, akkor több területen erősebben sérült gyerekre gondolnak furcsa mozdulattal, szemkontaktuskerüléssel, nem ép-furcsa értelemmel, nem kommunikációképes gyerek ugrik be nekik, amikor megmondom, hogy enyhén érintett, akkor biztos aspergeres szerintük, akkor meg a spec. érdeklődésű magánakvaló gyerekre, aki csak arról tud beszélni, ami érdekli, holott az enyém egyik sem.


Szóval attól függően milyen gyereked van, áldás is lehet a megnevezés, meg átok is.


Viszont megnehezíti a létezését, az biztos. Nem is tudom, ez miért kérdés egyeseknél, hiszen bizonyos képességek hiányáról szól az egész autizmus! Ráadásul fontosakról, a "rugalmasság"(minden autit érint ez a terület, ez a diagnosztikai alap) elengedhetetlen, erről szól az evolúció, az egész élet, az alkalmazkodni tudás képessége elengedhetetlen a BOLDOG élethez.


(a KÖLCSÖNÖS, ÉRTŐ kommunikáció sem egy utolsó szempont egyébként, ez is minden autit érint)


A szociális terület talán elhanyagolhatóbb, de szaporodás és boldogság szempontjából az is fontos, nem árt, ha átlátod, pl az elon muskos résznél, hogy a párod csak a pénzed miatt van e veled, le tudod e venni a viselkedéséből a jeleket, hogy ne sérülj sokat.. meg úgy alapvetően együtt könnyebb dolgokat elérni, ez a képesség.. ha csak magánzók lennének az emberek, sok dolgot nem tudtunk volna/tudnának elérni.


Szóval egyértelmű, hogy szívás az egész, nem véletlen fogyatékosság, jól átgondolt dolgok vannak mögötte, és mi szülők(átlagos szülők, de szerintem még auti szülő is, van ilyen ismerősöm kettő) felfogja, hogy mennyire borzalmas is a gyerekének az érintettség. Lehetne persze rosszabb is, de alapvetően mindenki szabadulna ezektől az "életképtelenné tevő" tulajdonságoktól felnőttként is, de leginkább a gyerekeiket mentenék meg a rengeteg kudarctól és boldogtalanságtól, amit ez az állapot okoz. (És nem azért, mert szemét a világban mindenki, az én auti gyerekemnek sem tudom megmagyarázni, hogy találjon örömet olyan érintett gyerekkel való játékban, amiben egyszerűen nincs, mert a másik nem képes úgy játszani/beszélgetni, hogy a gyerekemnek is élvezhető legyen, hisz az enyém is gyerek, nem tudja azt értékelni, hogy a másiknak sikerült ránéznie, vagy legalább mondott valamit olyanról/úgy, hogy az enyémet nem érdekli, az enyém csak frusztrált lesz tőle, ha pl nem kap választ kérdésre, vagy otthagyják, vagy a másik kisgyerek furcsán mozog játszás helyett, vagy sikít.. és mondd a gyerekednek, hogy élvezze.) Mindenhogy szívás az egész, nem embereket törölnék el, hanem ezt a genetikai eltérést/fejlődési módot/állapotot. És nem, ez nem a jövő "generációja"(olvastam ilyet is), mert ezek az életképességet befolyásolják negatívan(rugalmasság-kommunikáció erre épült az evolúció, ezek azok, amikre szükség van az életben maradáshoz).

2022. jún. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 anonim ***** válasza:
100%
A #45-ös válaszoló meg azt felejti el, hogy az auti válaszoló valószínűleg kompenzál, mert muszáj mindenáron elérni valami hatalmas dolgot, sikeresnek lenni, és úgy sikeresnek, ahogy ez a világ értelmezi és sugallja a sikerességet, híresnek, gazdagnak, okosnak, intelligensnek, és mindezt csupán azért cserébe, hogy végre őt is embernek tekintsék.
2022. jún. 28. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 anonim ***** válasza:
32%
44, Én mondjuk a kérdező szavazását egyáltalán nem úgy értettem, hogy gyereke van-e vagy autistája, hanem hogy ezek átlagos gyerekre jellemzőek, valami egyébnek a tünete, autizmus vagy asperger. De mint már többször hangsúlyoztam, én nem tekintem hulladéknak az autista gyerekemet, lehet ezért sem merült fel bennem, hogy félreértsem/félremagyarázzam a kérdésfeltevést, még gondolni sem gondoltam ahhoz hasonlót, mint tem
2022. jún. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/54 anonim ***** válasza:
100%

Nem kompenzál, a 45ös büszke magára, mert értelmes, okosabb másoknál és elege van, hogy "sérültnek" látják mások a diagnózis miatt, mert a sérültséget sokan értelmi sérültséggel azonosítják.. Sok kérdésnél reagált már, ez nem kompenzáció, miért ne lehetne sima büszkeség? Tök jogos büszkeség, szuper logikai érzéke van, és jó érzéke ahhoz, hogy ne tűnjön ki, jó lehet a szabálytartása is, ez is egy képesség, amire büszkének lehet lenni! Attól, hogy bizonyos dolgok nem mennek(mindenkinek vannak hiányos területei), még nem értéktelen. Bárki lehet büszke az erősségeire, attól, hogy valami gyengébben megy, nem kell máris kompenzációnak tekinteni.. ez olyan lekezelő. Plusz vannak ambíciózus emberek is, akiknek kevésbé fontos a többi érték, a szakmai siker vezető helyen áll náluk fontosságban, ilyen ember is lehet, nem csak "kompenzálhat"..


Bevallotta korábban, hogy a magatartása jó volt, tanulmányi eredményei átlagon felüliek, de a beilleszkedés nem ment, nem találta a helyét, csak erről nem szeret tudomást venni, talán nem is tartja fontosnak.. nem tudom. Szóval nem ilyen egysíkúak ám az emberek, nem ismerjük, bármit érezhet, gondolhat, ez ennél összetettebb, minthogy" hiányossága van, ezért beszél csak arról, amiben jó".


Ő tényleg jó ezekben, had beszéljen róla, ilyen téren semmilyen nehézsége sincs, lehet rá büszke, ezek valóban szuper dolgok az összes ember között, nem csak autik között, nem tudom hogy mondjam, hogy ne hallatszon lekezelőnek.. De attól még ott a másik oldal is, amiről tudomást kell venni, akkor is ha fáj.. Mindig lesz olyan rész, amiben átlag alatt teljesít egy autista, attól autista, de ettől még 500 másik területen kiemelkedően teljesíthet. Csak amiben nem, azok (is) fontos dolgok ám a boldogsághoz..

2022. jún. 28. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 anonim ***** válasza:
100%
Én is átlagon felülinek lettem értékelve logikai gondolkodásban, és hidd el, hogy én is átmentem már azon a folyamaton, hogy emiatt úgy éreztem, hogy én is jó lehetek valamiben, végre engem is komolyan vehetnek, elismerhetnek. Jó érzés, tudom, de ebből azt levonni, hogy 1) minden autista átlagon felüli logikával rendelkezik 2) emiatt tekinthetők az autisták becsülendőnek, elismertnek, az nemcsak téves, de rossz is. Tudom, hogy az előbbi az ő válaszában nem volt jelen, mert gondolom ő is tudja, de az utóbbi elég erősen. Leírta, hogy elege van abból, hogy tragédiaként kezelik az autizmust, és azzal érvelt ellene, hogy némelyik autista sikeres is lett emiatt. De nem lesz minden autista sikeres, nem is minden autista rendelkezik ilyen képességekkel. De ezek miatt ők sem kezelhetők tragédiaként. Úgyhogy simán lehet, hogy kompenzáció, de ahogy te is írtad, nem tudhatjuk.
2022. jún. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/54 anonim ***** válasza:
100%
A szavazás egyértelműen véletlen :) szerintem véletlenül a kulcsszavakat szavazasnak írta ki. Ne vegyétek komolyan.
2022. jún. 28. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!