Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 4 éves, szeretne olvasni és...

4 éves, szeretne olvasni és betűket tanulni. Nem korai még? Engedjek neki?

Figyelt kérdés

Ősszel múlt 4 éves a gyerekem. Pár hónapja már érdeklik a betűk, nagyon szereti a könyveket. Egy-két betűt ismer már, kiolvas rövid szavakat, betűzi a feliratokat csomagolásokon, könyvekben. Sok időt tölt a könyvek lapozgatásával, vannak betűmágnesei, amiket szívesen rendez sorba, kirakja a nevét. Szóval látszik, hogy nagyon nyitott rá, de én nagyon korainak tartom.

Ti mit gondoltok, tanítható ennyi idős gyerek olvasni, ha ennyire akarja?


febr. 4. 11:45
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
78%
4-5 evesen mar tudtam olvasni, ismertem a betuket. Nekem semmilyen hatranyt nem okozott kesobb sem.
febr. 4. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
51%
Ne tanítsd, ha magától rájön, akkor oké. A betűket megmondhatod neki, melyik melyik, ha kérdezi, de ne gyakoroltasd.
febr. 4. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
86%
Ha érdekli, miért kellene visszafogni?
febr. 4. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
81%
Olvasni olvasson. Írni ne tanítsd, azt majd a suliban. De az olvasást hadd tanulja meg.
febr. 4. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
89%
Nem értem, ha èrdekli, akkor miért ne lehetne neki tanítani. Én is tudtam már olvasni oviban, imádtam, ahogy anya tanította a betűket. Semmi bajom nem lett tőle később sem.
febr. 4. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Azért kérdeztem, mert sok szakember nem ajánlja mostanában. De nem tudom higgyek-e szedett-vedett tudományos cikkeknek.

Régen én 5 évesen tanultam anyámtól olvasni, nekem sem volt hátrányom belőle, csak épp olvasásórán nagyon unatkoztam a suliban.

febr. 4. 12:10
 7/20 anonim ***** válasza:
94%
Ha érdekli miért ne? Aztán vagy megunja vagy megtanul olvasni. :)
febr. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
46%
Direkt tanítani "nem szabad". Ha ő kérdezgeti, hogy milyen betű meg próbálgatja összeolvasni az más és persze javísd ki, ha rosszul olvassa (ne rögzüljön rosszul). Írni ne tanísd, mert az is berögzülhet rosszul, az ráér a suliban (az írott betűk). Egyetlen hátránya: elsőben unatkozni fog olvasás órán sokszor 🤷🏼‍♀️. Én is úgy mentem suliba, hogy már rég folyékonyan olvastam. Tesóm meg köztem 3 év van, amikor ő tanult otthon én is ott voltam és "rámragadt". 4 évesef már tudtam olvasni. Suliban olvasás órán unatkoztam, de ennyi (kaptam mindig plusz feladatot, mármint olvassak szépen csendben, vagy olvassam fel a feladatot meg ilyenek). A többiek "utolértek", kb 3.osztálytól senki nem tudta megmondani ki olvasott már ovisként, ki csak elsőben. A lányom most elsős, ő is úgy tanult meg, mint a tied most. Kérdezgette milyen betű, oda mi van írva ... Aztán kibetűzgette amiket tudott már. Szeptemberben már szépen, folyékonyan olvasott. Ami neki újdonság volt, hogy szótagolva van az olvasáskönyvben a szöveg.
febr. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Én is ismertem a betűket ovisként, együtt fejtettük a nagymamámmal a keresztrejtvényt, egyik legkedvesebb emlékem, amikor hagyta, hogy én írjam be a betűket a helyükre. A lányom 3,5 éves, a számokat már nagyon szépen felismeri, teljesen magától mondja, amikor mesét olvasunk, hogy ez melyik oldalon van, és nyilván ha a betűkre rákérdez, akkor is elmondom neki, hogy melyik micsoda, látta már a nevét leírva, stb. Ő inkább amúgy a számokra nyitott, de nem lennék meglepve, ha már ő is úgy menne iskolába, hogy tud olvasni. Szerintem szándékosan visszafogni, amikor ennyire érdekli valami, sokkal károsabb, mint fiatalon megtanítani írni-olvasni, aminek egyébként őszintén nem értem, miért lenne bármi negatív hatása. Én is tudom, hogy a szakemberek ellenzik mostanság, de akármilyen kifejtését és magyarázatát olvastam a dolognak, egyik sem győzött meg, hogy valóban annyira rossz dolog lenne. Főleg ilyen esetekben, amikor tényleg a gyerek kezdeményezésére történik a dolog, és nem az van, hogy leülsz a kis-középső csoportossal és nekiálltok sormintát írni az A-betűkből.
febr. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
89%
A fiam bölcsiben (2 évesen) már betűzte az autók rendszámtábláját, 3 éves korára az összes betűt kívülről tudta álmából felkeltve is. 4 évesen olvasott, 5 évesen teljesen folyékonyan. Sosem erőltettük, azt nem szabad, de ő is olyan volt mindig, hogy ez érdekelte, ezért nem tiltottuk neki. Most másodikos, és még mindig észrevehetően jobban olvas mint a korosztálya, de nyilván ahogy egyre nagyobbak lesznek, úgy tűnik el egyre inkább ez a különbség. Szóval ne aggódj, ha szereti ezt csinálni, akkor hagyd neki.
febr. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!