Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ha jövünk el valahonnan nem...

Ha jövünk el valahonnan nem akar jönni és le áll hisztizni, visítani, csapkod... Ezen hogyan tudnék változtatni?

Figyelt kérdés

Kisfiam 3 éves, és ha olyan helyre megyünk ahol tud játszani a többi gyerekkel akkor nem akar haza jönni.

Ilyenkor oda megyek, legugolok hozzá és szépen megkerem hogy menjünk, mert otthon játszani fogunk, elmegyunk biciklizni stb.. És mondom még hogy jövünk legközelebb is.

És ilyenkor elkezd kiabálni, visítani és rám csap.

Mi lenne ilyenkor a helyes megoldás?

Ti mitcsinaltok ilyen helyzetbe?



máj. 10. 20:29
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
57%
Ó, szegény gyereked, 10-es! Te nem neveled, hanem idomítod, mint egy kutyát!Uralkodni akarsz rajta! Az érzelemkifejezés letiltása az egyik legnagyobb bűn a nevelésben.
máj. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%
Én ilyenkor fogtam, aztán vittem kezemben.
máj. 11. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
67%

11!


Aha...megnézném én,hogy nevelnél egy autista gyereket...


Egyáltalán van halvány fogalmad róla,hogy a mindennapokban ez hogy néz ki? Hogy mennyire kell határozott és következetes szülőnek lenni vele? Hm?


Hidd el,én sem így képzeltem! Tudod,azt szoktam mondani az ilyen embereknek,mint te,hogy ki lehet próbálni. Vidd el egy hétre, mozduljatok ki boltba, állatkertbe,vidámparkba! Vagy akár csak egy játszótérre. Majd meglátod.

Nem én akartam elvarázsolt gyereket,de ilyet kaptam! Ebből kell kihoznom a legjobbat.


És sikerült is! Mert mindenki csak dicsér,óvónő,tanító! Engem is és a gyereket is!


És hogy te is értsd: nem az érzelemkifejezést tiltom meg,hanem azt a viselkedést,amit akkor csinál,ha nem akar hazajönni. Mert ha indulunk,akkor indulás van.

Ezt nevezik következetességnek. Nevelésnek.

Sajnos őt csak ilyen határozottan lehet irányítani. És ez a cél.

máj. 11. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
49%
Csakhogy ez itt nem a Hogyan neveljük az autista gyereket nevű fórum.
máj. 11. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
0%
13, egyetértek, gratulálok! Az érzelmeket sokféleképpen ki lehet fejezni, a szülő feladata, hogy viszonylag kicsi kortól megtanítsa a gyereket az érzelemkifejezés társadalmilag elfogadható módjára, (pl hiszti nélkül beszélni róluk) és arra, hogy vannak korlátok, következmények. Ügyes vagy, hogy autista gyermekkel is megy neked, ahogy látod, itt egészségessel sem megy sokaknak. Nem mernek határozottak lenni, szólni, hogy most megyünk, hanem prüntyögnek neki, a kérdező is "kérleli", ahelyett, hogy közölné, hogy most megyünk, fogná a cuccokat és mindenféle körítés nélkül elhagynák a játszóteret. Ha a gyerek látja, hogy anya határozott, leszokik majd a hisztiről. Hiszti azért van, mert elér vele valamit, ha mást nem, a prüntyögést, bűntudatot, bizonytalanságot a szülőben. Én középiskolában tanítok, és annyira látszik, ki volt folyton körülugrálva: hisztis, reklamálós, erőszakos emberkék, akik konkrétan pislognak, ha valaki azt mondja: nem. Akkor is, ha benne van a Házirendben. De ő kérte, hogy kivételes bánásmódot kapjon, és egyszerűen nem érti, hogy nem. A szülő sem, sajnos.
máj. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
34%

Nagy probléma, hogy egy pedagógus ezt gondolja:

“ Hiszti azért van, mert elér vele valamit, ha mást nem, a prüntyögést, bűntudatot, bizonytalanságot a szülőben. ”

Az azt jelenti, hogy nem képezte magát. A hiszti feszültség-levezetés a gyereknek. Azt jelzi, hogy a homloklebenye még mindig nem fejlődött ki és emiatt az érzelemszabályozásra nem képes. Így ha abban a pillanatban megborul valami miatt, az ki is jön.

máj. 11. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
44%
16, "A hiszti feszültség-levezetés a gyereknek. Azt jelzi, hogy a homloklebenye még mindig nem fejlődött ki és emiatt az érzelemszabályozásra nem képes. Így ha abban a pillanatban megborul valami miatt, az ki is jön." Ezért kell folyamatosan tanítani, hogyan fejezheti ki az érzelmeit asszertív módon. Mit gondolsz, majd jön egy jótündér és megtanítja neki? Persze, a hiszti előfordul, minél kisebb, annál többször, de ha csak egyszer is elér vele valamit, a végtelenség nyúlik. Te nem hisztiznél, ha elérnéd vele, hogy minden hisztinél a főnököd emelje a fizetésedet vagy hamarabb elengedjen a munkából? Mert én igen. A gyerek sem hülye, csak kicsi. Amíg előfordul, hogy anya gügyög neki, plusz figyelmet kap és főként "na jó, még öt perc, még egy csúszás" , addig hisztikézni fog a kis hópelyhecske. Ellenben következetességgel meg lehet tanítani, hogy a "nem" az "nem" és kész. Igen, lesz hiszti, amit kezelni kell magyarázattal, figyelemeltereléssel, vagy éppen egy kis figyelemmegvonással, de ha soha nem ér el vele semmit, leszokik róla. Attól még lehet szeretni, lehet derűsen nevelni, lehet megérteni, de amint a szülő alkudozni kezd, főleg amíg kicsi a gyerek és világos határok kellenek, ott a vége a történetnek, és ha hiszitek, ha nem, ez a gyereknek is rossz. Főleg amíg kicsi, világos határok kellenek, az adja neki a biztonságot. A gyerek kérlelése nagyon nem az. Terhet helyezünk rá, amikor úgyis muszáj azt a dolgot megcsinálni, pl hazamenni időben. Az más kérdés, hogy dönthet, hogy a piros vagy a zöld pólót veszi fel, a dömpert vagy a biciklit visszük a játszóra. De amíg ilyen kicsi a döntéseknél is jobb, ha legfeljebb két alternatíva van.
máj. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
34%
Még igaz is lenne, amit írtál, 17-es, ha nem áradna belőle a nagyképűség és az agresszió! Aki szereti a gyereket, pláne a sajátját, az nem használ ilyen szavakat, mint "hisztikézni" fog "a kis hópelyhecske". Azon kívül ne felejtsd el, hogy a következetesség a nevelésben egy dolog. A rugalmasság meg egy másik. Nem kevésbé értékes. Viszont nagyonis emberi, szemben a te automata üzemmódoddal. Ahogyan te az eljárásrendedet leírtad, abban a szellemben nem lehet derűsen nevelni. Egyszerűen önellentmondás a személyiségeddel.
máj. 11. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
34%

17: remélem nem te vagy a tanár, mert akkor a szövegértés nem megy.

Egyetlen egy szóval nem írtam, hogy hogyan kezelem a hisztit, azt meg pláne nem, hogy gügyögök.

Leírtam, hogy a hiszti alapvetően mi.

Egy szóval nem írtam, hogy ne tanítanám neki az érzelmek szabályozását. De amíg biológiailag képtelen rá, addig túl nagy sikerre nem lehet számítani.

Én nem tiltom a hisztit, és legtöbbször nem is dolgozom annak megakadályozásán, mivel tisztában vagyok vele - ahogy már mondtam - hogy a gyereknek ez egyfajta szelep, mint a kuktán. Feszült mert egész nap külön volt a szüleitől a bölcsiben, egész nap szabályokat kellett betartania, esetleg konfliktusa volt és az benne maradt. Így amikor hazaér egy olyan dolog is megborítja ami esetleg alapjáraton nem, vagy tudatalatt direkt keresi az olyan szitut, amiből hiszti lesz, mert az agya törekszik a feszültség kiadására, amire ő legtöbbször még csak hiszti formájában képes leghatékonyabban. (A szülő persze figyelhet a rengeteg szabadtéri mozgásra, ami szintén segít)

Az alaptézis, hogy az érzéseihez mindenkinek joga van. Így ha kiborul azon ha haza kell menni a játszóról vagy azon hogy nem a piros bögrét kapta, hanem a kéket, akkor tudom, a hiszti azért jött, mert (érzelemszabályozás híján) nem tudja kezelni a dühét, csalódottságát. Elismerem neki, hogy látom, ezt érzi (pl: látom nagyon dühös lettél, hogy el kell jönnünk a játszóról. Igen, nagyon dühítő lehet, ha még játszanál, akkor el kell indulnunk) - ez viszont nem egyenlő az üntyürű-püntyürümözéssel! Épp megtanította neki beazonosítani az érzéseit és nem tiltom le automatikusan a negatív, nehéz érzéseket.

Ezt követően tartom magam az előre megbeszéltekhez. (Az a baj, hogy haza kell érnünk vacsorára) Ezen mondatok egyike se fogja abban az adott pillanatban mérsékelni a hisztit, de két dolog: hosszútávon igen, illetve nem is célom, hogy abban a pillanatban megakadályozzam, ahogy fentebb már mondtam. Adja ki a feszkót. Én meghallgatom. Ettől még nem engedek a hisztinek, mert nem történhet az amit szeretne. Ilyenkor 5-40 percig attól megy a sírás. Én ott vagyok mellette, biztosítom, hogy hozzám bármikor fordulhat ha pl ölelést szeretne, így is szeretem, ezen a hiszti nem változtat. És megvárom, hogy csituljon a vihar. És pont úgy mint egy végeláthatatlan vihar, ez is elvonul egyszer - csak ki kell várni. És amikor tisztul a kis agya, elkezd újra kapcsolódni, pl beül az ölembe és ott hüppög még. Majd van egy pont, ahol elvágják és feláll mintha mi sem történt volna (kiment a feszültség, felszabadult).

Ezt alkalmazom a lányomnál 1,5 éves kora óta. Most 4 éves. Be tudja azonosítani az érzelmeit, ami abból áll, hogy megmondja mikor milyen állapotban van, jelezni tudja, ha nem tud egyedül megnyugodni, nagyon mélyen tud már empatizálni. És nem mondom, hogy nincs már hiszti - hisz a homloklebeny azon területe még mindig nem fejlődött ki teljesen -, de hiszem hogy sokkal többet teszek érte így, mint a szüleim tettek értem, akik leöntöttek egy pohár vízzel, hogy ne hisztizzek és ezzel jól letiltották a nehéz érzések megélését, mert ezzel azt üzenték, hogy miközben ezeket érzed, akkor nem fogadunk el. A legtöbb így nevelt gyerek felnőttként sem tud kapcsolódni a nehéz érzéseihez, illetve se magában, se másban nem fogadja el, valamint beszélni sem igen tud róluk. Hát én nem ilyen embert szeretnék nevelni.


Egy szó mint száz, következetesség van, csak nem úgy ahogy te gondolod.

Máskülönben 18-as remekül leírta még amit gondolok.

máj. 12. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!