Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Létezik, hogy a testvérféltéke...

Létezik, hogy a testvérféltékenység többször is előjön, ráadásul ebben a formában? (bocs, hogy hosszú leszek)

Figyelt kérdés

Lányom 3 éves, úgy gondoltuk eléggé felkészítettük a tesó születésére (mese, pocaksimi, beszélgetés,...), ennek ellenére, mikor hazajöttünk a kórházból irtó anyás lett, teljesen ki akart sajátítani, csak úgy volt hajlandó elaludni, hogy ott maradtam vele a szobában, délben sokszor nem is aludt, mert nem tudtam ott lenni. Aztán úgy tűnt rendeződik, és jól elvoltunk, apa vitte mindenféle programra, és minden délelőtt, amíg a pici aludt, csak az övé voltam, kirakóztunk, mesét olvastam,...aztán egyik napról a másikra (!) ismét előjött. Kistesó most már 7 hónapos. Nem bántja, nem agresszív vele, sőt, kedveskedik neki, bár újabban azért el-el veszeget játékokat tőle. Teljesen kisajátít, apának semmit nem enged, én kell, h. fürdessem, rakjam le aludni, játsszak vele (CSAK én), a pici altatásánál is bent akar lenni (eddig az volt az az idő, mikor a mesenézés engedélyezett volt). Egyszerűen nem enged ki a szobából, mikor lerakom aludni és annyira üvölt, ha kijövök, hogy az hihetetlen, annak ellenére, hogy megbeszéljük előtte, hogy ki kell jönnöm (este kistesó fürdetés, szopizás miatt), délben meg mert el kell mosogatnom, ... de egy kicsit maradok és kijövök, mondja OK, de könyörög, h. csak még egy icipicit maradjak, és ez megy vég nélkül. Este most kijöttem és apát beküldtem, hamar abbahagyta a sírást és elaludt (apa végig bent volt). Tuti testvérféltékenység (először szeparációs szorongásra gondoltunk), mert ugye az elején is ezt csinálta, meg elkaptam tegnap, ahogy magának énekel, hogy nem kell neki kistesó, ráadásul mindent úgy csinál, ahogy a tesó, kúszik, kell neki is egy rágóka, anya kérdezd meg, neked is jön a fogad?... meg mindig azt mondja magára, hogy ő pici baba. Tudom, normális a féltékenység, de nekem olyan ijesztő őt így látni. Mellette meg nagyon okosnak látom. Ma már játékból megszoptattam, elaltattam őt is ugyanúgy, mint a tesót, voltunk csak mi ketten kint is játszani, dögönyözöm, és tesó születése előtt is, és a mai napig is minden nap elmondom neki, hogy nagyon szeretem, meg is ölelem (de egyszerűen újabban ki sem enged a karjaiból). Meséltem neki, hogy megértem az érzéseit, nekem is van tesóm, nekem sem volt könnyű, hogy anyukám (a mama) már mással is foglakozik rajtam kívül, de aztán milyen jó dolgokat csináltunk együtt a tesómmal, és milyen jó, hogy van.

Lehet, hogy többször is előjön ez a dolog? Mit tennétek a helyemben (bent maradnátok, amíg elalszik,...? Ma elértem ,hogy mondtam, az ajtód előtt állok, legalább kiengedett, de nem aludt el). Valahogy megoldódott az elején, (de nem könnyen) de most már látom, hogy az eltelt fél év alatt mennyit okosodott...na meg "akaratosodott"


2011. aug. 3. 20:34
 1/9 anonim ***** válasza:
ha lesz több időm, írok.. bocs, most megyek a lányomat elaltatni, csak megjelölöm a kérdést
2011. aug. 3. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Úgy hallottam normális, én is ebben vagyok éppen. 3 éves lesz a lányom és 1 évesek az ikerfiaim. Ő is utánozza őket, mászás, rágóka, ujjszopi, stb. Mondjuk elvan apával legtöbbször, soha nem volt igazán anyás, csak ha beteg volt.

NÁlunk is 2x volt már ilyen féltékenységi roham, most kezdődik a harmadik. Fiúk lassan elindulnak, és csajszi rájött hogy így már mindent elérnek. Elszed tőlük mindent, amivel játszanak, és felteszi az ágyra, szekrényre, hogy ne érjék el. Ha nem vagyok résen, cumisüvegüket is eltünteti vagy kiissza. Meg néha meglöki, megüti őket, nem nagyon, és általában azért hogy felhívja magára a figyelmet, direkt bosszant, pedig tudja hogy nem szabad. Amúgy meg imádja őket, ha kérdezi valaki hogy elviheti e őket, eléjük áll és közli hogy NEM!.

Ha találkozunk valakivel, első mondatával róluk mond valamit. Remélem ez a verekedés elmúlik hamar, nem rég kezdte.

Bocs hogy nem igazán tudtam segíteni.

2011. aug. 3. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem, hogy ráadásul 3 hét múlva kezdenénk az ovis beszoktatást, amit így el sem tudok képzelni hogyan fog menni, nem akarok még neki ezzel is traumát okozni, szerintem az önmagában is elég lenne (bölcsis nem volt). Kezdjük esetleg csak októberben az ovit, ha megoldható?
2011. aug. 3. 22:04
 4/9 anonim ***** válasza:

Ez ilyen. Szerintem megúszni nem lehet a testvérféltékenységet, legfeljebb vannak akik nem veszik észre, vagy önmaguk előtt is letagadják. Ott aztán a gyerek is más csatornákat választ, de nem járnak jobban vele. Jó, hogy a te kislányod így kimutatja az érzéseit. Ebből is látszik, hogy jól kezelitek a kérdést. Még éveken át hullámokban előjön a féltékenység, ettől még a testvérek nagyon jóban is lehetnek.

Szerintem csináld továbbra is "érzésre". Ha van időd, maradj ott. Ha nagyon nincs, mondd meg, hogy most nem, vagy tényleg csak pár percre ülj mellé.

2011. aug. 3. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
53%

szerintem ez nem testvérféltékenység, a szó valós értelmében.

hanem inkább nem akar elszakadni tőled plusz a tesó belépett abba korba, amikor akaratlanul is örül az ember, és csodálkozik, hogy jé már miket csinál.

Ő már 3 éves nagylány, nem produkál mindennap olyat, ami újdonság, és amitől hasra esik mindenki. Persze hogy ő is kisbaba akar lenni.

Szerintem leginkább úgy oldhatod meg a dolgot, ha felhívod a figyelmét, hogy a tesó még pici baba és hasonlítsd össze, hogy ő mennyivel előrébb van, már tud menni, tud beszélni és figyelje meg a tesó még kicsi és mennyit kell tanulnia és hogyan segítheti azzal, hogy nem kisbaba már, hanem nagylány. Illetve őt is megdícséred mindennap, ne azt kérdezd, kijött e már a foga-inkább mond el neki már kijött, nem kell kérdezni, hanem olyat, ami rá jellemző.

Egyébként előjön, minden alkalommal, mikor a tesó valami újat fog csinálni: feláll, elindul, elkezd beszélni stb stb. És a legnehezebb akkor lesz, mikor a kicsi elindul. Nálunk az borzasztó volt, és a fiam is panaszkodott, mert tényleg nem ölelhette meg, mert elesett a kicsi. Ha épített valamit, a kicsi hozzáért és összedőlt. Mi úgy vészeltük át ezt a korszakot, hogy együtt figyeltük, hogyan fejlődik az öcsi és jé már ezt is tudja, ezt is tudja és már meg lehet ölelni, mert nem esik el.

2011. aug. 3. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
En nem vagyok anyuka csak foallasu gyerekvigyazo. A 3 eves lany es 8 honapos fiutestvereknel van ugyanez. Sokat segit a kislanyon ha direkt azt jatszuk, hogy O is kisbaba.Ilyenkor gugyog,kuszik-maszik. Viccbol etetem, olelgetem, babusgatom mint egy igazi kisbabat. A kicsi furdetoulokejet is hasznaljuk esti furdesnel. Csak par perc jatek az egesz, de en nagyon jotekony hatasunak erzem.
2011. aug. 4. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nlunk is ugyanez a helyzet. 3 éves volt májusban a nagylányom, 7 hónapos mindjárt a kislányom.

Ugyanígy utánozza ő is a kicsit, ő is kicsi babává válik időnként. Ő sem akar kiengedni este a szobából, bár nála ez mindig is így volt. Ilyenkor én mondom, hogy elmegyek fürdeni és majd ha kész vagyok, visszajövök, addig hallgassa a zenét, amit bekapcsolok neki nagyon halkan. Mindig bemegyek hozzá fürdés után. Ha igazán fáradt, akkor már alszik, ha nem, akkor maradok újra egy kicsit és ilyenkor 5 percen belül el is alszik.

Nálunk most éppen nincs ennyire anyás korszak, de volt. Próbáltam én is csk vele lenni, de olyan is volt, hogy apára bíztam, hogy játszon csak vele.

Nálunk mostanában olyan vot, hogy semmi nem volt jó neki. Ő nem anyás, hanem dacos lett. Nem akart enni, aludni, öltözni, fürdeni, jönni, maradni. Alapvetően semmit, amit kértem tőle. Én a kicsi miatti 6 hónapnyi éjszakázástól már nagyon fáradt, feszült és türelmetlen voltam vele. Biztos, hogy ezt érezte. Úgy 2 hete jobban bevontam apát az éjszakai életbe, azóta kicsit kipihentebb és sokkal türelmesebb vagyok. Az ellenkezés is elmúlt nagyjából.

Nálunk annyiban más, hogy ő bölcsis és nagyon szeret is járni és az ovit is nagyon-nagyon várja.


Összességében szerintem teljesen természetes a viselkedése, te pedig mindent jól csinálsz. Az ovit viszont ha tudjátok, tényleg jó lenne pár héttel-hónappal későbbre tolni. Addigra biztos enyhül az anyássága.

2011. aug. 5. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

szerintem az ovi. Nov.-ben lesz 3 a kisfiam, szept-ben indul az ovi. A kicsi 10,5 hós. A fiam azt mondta, ő inkább nem megy oviba, itthon marad velem meg a hugival unatkozni. (mondtam neki jobb lesz az ovi, nem olyan uncsi mint itthon, hanem sok játék, gyerekek... stb)

Meg nem hajlandó megfogni a kukacát pisilésnél, hiába mondom hogy az oviba nem fog az ovónéni segíteni, azt modnja akkor nem fogja meg és hazajön majd az oviból. Meg nem hajlandó wc-be kakilni, pedig az ovis nagyfiúk oda szoktak. Szóval amire mondtuk hogy az ovis nagy fiúk hogy szokták, direkt nem csinálja.

2011. aug. 5. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

szia, nálunk már most iz ez van, pedig 1 hónap elvileg myg megszületik....csak én, csak anya, hol van anya, ha cska kimentem pisilni....egyrészt ez féltékenység, nyilván, de ! az ilyen helyzetek bizony előhozhatják a szepa szorongást, főleg ha amúgy is anyás volt, és okos, átlátja a helyzetet. látod, nekem még nincs 3 éves a kislányom, csak június végén volt 2,5 , mégis nagyon is látja, hogy mi van. természetesen jól teszed, amit teszel, hogy mondod neki, hogy szereted, meg babusgatod, meg neked is van tesód stb. de ez nagyon gyerekfüggő, hogy mikor múlik el. nézd a jó oldalát, hogy nem bántja a picit. amúgy sztem azért jöhetett elő megint, mert gondolom tudja, hogy nemsoká ovi. ez még magában is alkalmas lenne a szepa szorongást előhozni, hát még kistesóval megspékelve. ne aggódj a rágóka meg a kúszás stb miatt, ezt úgy hívják, regresszió, és teljesen normális! majd ha nagyobb lesz a pici, és vele is kevesebb testkontaktus lesz, akkor szép lassan a kislányod is visszazökken a rendes kerékvágásba. az ovit, sztem próbáljátok meg, de ha azt látod, érzed, hogy rosszabb neki, akkor ne erőltessétek most. semmi baja nem lesz, ha kicsit később kerül oviba, sőt, ha most ennyire megviseli a kistesó, akkor inkább rosszat tennétek vele.

kitartást!

1 pedagógus anyuka

2011. aug. 5. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!