Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Gyes ideje alatt kivehetem a...

Gyes ideje alatt kivehetem a cégnél a felgyűlt szabijaimat?

Figyelt kérdés
Azazhogy egyszerre kapom (még) a GYES-t is, és a munkahelyemtől a felgyült szabijaim után a "fizetést" is. (8 órában dolgoztam, mielőtt szülni jöttem).
2011. szept. 8. 09:20
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Nem ezt kutatom egy hónapja, hanem mostanra telt be a pohár.. mindjárt munkába kéne állnom, és senki se tud semmit. Jogifórumon ezt találtam:


Tisztelt Válaszadó!

Azt szeretném megtudni, hogy a tgyás és a gyed alatt összegyűlt szabadságomat kivehetem-e a gyes folyósításának ideje alatt, illetve azt, hogy mennyi szabadság jár.

33 éves vagyok,három évet dolgoztam határozatlan idejű szerződéssel tanárként.2008 július 29-én született az első gyermekem, vele tgyáson és gyeden voltam, majd 2008. május 8-án megszületett második gyermekem.Utána is kaptam tgyást és 2010 május 8-ig gyedet folyósítanak.Utána szeretném a gyes mellett kivenni az összegyűlt szabadságomat vagy visszamenni félállásba dolgozni. Mindkettő lehetséges? Esetleg félállásban is ki lehet venni az összegyűlt szabit?

Kérhetek e kérdésekkel kapcsolatban hivatalos állásfoglalást is és ha igen, pontosan honnan? És még egy kérdés: mikor kell jelezni az iskola felé munkába állási szándékomat?


Válaszukat köszönöm.


Gabi

2011. szept. 8. 09:48
 12/19 A kérdező kommentje:

Gabi77:

Igen, gyes alatt is ki lehet venni a szabit, feltéve, hogy "munkába állsz". Ezen szándékodat célszerű írásban közölni a munkáltatóval, persze tartható időt megjelölni a munkakezdésre.

Ez kb. 7-15 nap legyen, figyelemmel a posta lassúságára.

A "munkába állásod" napján rendezni kell a béredet is, ha a munkáltatónál időközben volt bérfejlesztés. A szabadságot pedig ezzel az emelt bérrel kell számfejteni.

De ha már előre kéred, hogy részmunkaidőben foglalkoztassanak, akkor annak megfelelően fogják a szabikat is fizetni.

Fontos tudni, hogy a munkaidő változásához a munkáltató beleegyezése is kell.

2011. szept. 8. 09:49
 13/19 anonim ***** válasza:

Valójában, ha kiveszed a szabidat, már nem GYES-en leszel, hanem visszamentél dolgozni, rendes munkaviszonyba. Ez már nem GYES, és nem is kapsz GYES-t alatta - mások sem. Csak közben még otthon vagy, és olyan, mintha GYES-en lennél.

Sajnos úgy hallom, a kormány tervezi megszüntetni a fizetésnélküli szabi (GYED, GYES) alatti szabadságot, azaz hamarosan nem lesz mit kivenni.

2011. szept. 8. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
A gyesem dec. 11-én jár le, akkor lesz a gyerek 3 éves. Azonban már bölcsibe jár, tehát már akár most is mehetnék vissza dolgozni. Kb. 2 hónap szabim van. Ha megvárom a gyes végét, és utána veszem ki a szabikat, még februárban is itthon fogok ülni... ezért szeretném, ha hamarabb-tól kivehetném őket, akár már a gyes alatt is.
2011. szept. 8. 10:07
 15/19 anonim ***** válasza:

Át kéne adni nagyszülőnek a gyest, és akkor Te simán visszamehetsz

dolgozni, és a GYES összege sem veszik el.

2011. szept. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm Utolsó Válaszoló, ez jó ötlet, már meg is beszéltem a főnöknőmmel. Fiammal anyám megy gyesre október 1-től, én pedig megyek vissza 6 órában dolgozni, miután letelt a szabim. :)
2011. szept. 8. 13:37
 17/19 anonim ***** válasza:
De ha a nagyszülő van gyesen a gyerkőccel, akkor nem jár neki a bölcsi...
2011. szept. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

A gyermek születése miatt az anyát 168 nap szülési szabadság illeti meg. Ezt legkorábban a szülés előtt 28 nappal kezdheti meg.


A szülési szabadságra, illetve a szülési szabadság idejére a terhességi gyermekágyi segélyre (Tgyás) az jogosult, aki


- a szülés előtti 2 éven belül legalább 180 nap biztosítási időt szerzett, (2 éven belül legalább 180 napig volt bejelentett munkahelye, vagy nappali tagozaton iskolai tanulmányokat folytatott közép- ill. felsőoktatási intézetben) és


- a biztosítás tartama alatt, vagy annak megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy


- a biztosítás megszűnését követő negyvenként napon túl a táppénz folyósításának ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.


A Tgyás-ra az anya – éppen úgy, mint a szülési szabadságra - 168 napig jogosult, és átlagkeresetének 70 %-át kapja.


A szülési szabadság, illetve a Tgyás folyósításának ideje biztosítotti időnek számít, ezért erre az időtartamra az anyát megilleti a rendes (alap+pót) szabadsága.


A gyermek megszületése után – a születési anyakönyvi kivonatának (vagy másolatának) munkahelyre történő leadásával egyidejűleg – a szülők nyilatkoznak arról, hogy a gyermek után járó pótszabadságot az anya, vagy az apa kívánja igénybe venni.


A gyermek születésének évében – a születési hónaptól függetlenül - a szülőt teljes egészében megilleti a 2 nap pótszabadság.


A szülési szabadság (és a Tgyás folyósításának) lejárta után – a jogszabályi feltételeknek megfelelő biztosítotti idővel rendelkező anyának írásban kérnie kell


- a munkáltatótól a fizetés nélküli szabadságot (legfeljebb a gyermek 3 éves koráig),

- az Egészségbiztosítási Pénztár lakhely szerint illetékes regionális intézetétől (vagy ha a munkáltató Tb. kifizetőhely, akkor a munkáltatótól) a gyermekgondozási díj (GYED) folyósítását.


Az anya GYED-re a gyermek 2 éves koráig jogosult, amelynek összege az átlagkeresetének 70 %-a, legfeljebb azonban a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-a.


Szabadság csak a GYED első évére jár, az anya a gyermek után járó 2 nap pótszabadságra is időarányosan jogosult.


Ez a gyermek után járó 2 nap pótszabadság a továbbiakban már csak a munkában töltött években és idő arányában (tehát, ha visszamegy dolgozni!) illeti meg a szülőt. A gyermek 16. évében a szülő a 2 teljes napra jogosult.


A gyermek egy éves kora után az apa átvállalhatja a GYED-et, amelynek összegét természetesen az apa átlagkeresete alapján állapítják meg újra.


A GYED lejárta után – amennyiben a szülő igényli – a gyermek 3 éves korágig gyermekápolási segélyre (GYES) válik jogosulttá.


A GYES idejére szabadság nem jár, folyósítását a Magyar Államkincstártól kell írásban kérni.


Az anya helyett a gyermeket ellátó apa, vagy a nagyszülők is kérhetik a GYES folyósítását, amelynek összege az öregségi nyugdíjminimum összegének felel meg .

A GYES mellett az anya dolgozhat de, ha a korábban kért fizetés nélküli szabadságának lejárta előtt kíván munkába állni, azt írásban kérnie kell a munkáltatótól.


Összefoglalva: az akadályoztatott dolgozó szabadsága nem vész el, mert a szabadság természetbeni kiadására mindaddig fennáll az igénye, amíg az természetben kiadható, vagyis a munkaviszony megszűnéséig.

A szabadság pénzben történő megváltására azonban csak a foglalkoztatás megszűnésekor van lehetősége a munkáltatónak.

2011. szept. 9. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Ja, és ha valakit érdekel, itt a forrás:


1992. évi XXII. törvény

130-138 paragrafusok.

2011. szept. 9. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!