Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogy értessem meg vele, hogy...

Hogy értessem meg vele, hogy a gyújtogatás veszélyes?

Figyelt kérdés

Félelmetes élményben volt ma részem.5 éves a nagyobbik fiam, nem volt oviban ma, mert lázas volt.

Délután tévét nézett, nekem pedig 10-15 percre le kellett szaladnom a lépcsőház elé.

Szóltam neki, h rögtön jövök.

Ilyen 5-10 percekre volt már egyedül hagyva, semmi gond nem volt soha, meg nem álmodtam volna amit ma csinált.

Amikor feljöttem, kijött elém az ajtóhoz ahogy szokott, ugyanúgy viselkedett, mondta, h jó volt most is.Beszélgettünk az előszobában vagy 5 percet, semmi fura nem volt.

Aztán ahogy mentem be a szobába füstszagot éreztem.

A hálónkban,ahol tévézett a tévé mellé volt téve a mikulás csomagja, pár játék, stb.Lángolt!

A hangfal kiégett, majdnem a tévé is.Eloltottam de iszonyatosan éreztem magam miatta, úgy megijedtem, tényleg nem volt sokáig egyedül és nem az első alkalom volt, értelmes gyerek, eszébe nem jutott soha semmi ilyesmi.

Azt mondta karácsonyt akart csinálni de bővebben nem tudta elmagyarázni miért pont így.

Ami a legnagyobb baj, h egyszerűen nem tudom vele megértetni, h mekkora veszélye volt ennek (talált a konyhában egy gázgyújtót, azt használta).

Ő a fantáziájával mindent "megold".

Meghalok?Akkor alszok kicsit, mittudomén mivé váltzok és megyek tovább.Hiába magyarázom kézzel-lábbal, mesével, bármivel, h a halál az örök.

Ugyanez volt most is a tűzzel, bármivel érveltem, próbáltam az ő nyelvén, a miénken, mindnehogy magyarázni neki h mi minden történhetett volna, nem fogta fel.Hát ha leég a lakás akkor majd mamiéknál lakunk...stb.

Azt sem tudom ilyenkor mi a helyes reakció, h tudatosuljon benne, ez most nagy baj volt amit csinált és veszélyes.Ti hogy reagáltátok volna le?Mit tettetek/mondtatok volna a helyemben?(Tudom, most én leszek a szar meg felelőtlen anya, aki egy 5 évest kb 10 percre magára hagyott, de ezt benyelem most ha értelmes válaszokat is kapok melléjük, hisz tudom, h igazatok van benne).Viszont a kérdés nekem tényleg fontos, úgyhogy miután elmondtatok mindennek (amit megjegyzem ismét jogosnak érzek) kérlek adjatok választ érdemben is.Köszönöm.


2011. dec. 8. 00:03
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
mondd neki azt, hogy megég, kórházba kerül, nagyon fog fájni, ott folyamatosan szurkálni fogják tűkkel, nem mehet be hozzá senki, és nem jöhet haza sokáig.
2011. dec. 8. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.Ilyesmiket is mondtam neki, de egyszerűen elképzelni sem tudta, hogy mégis hogyan éghet meg. :S Bárhogy magyaráztam, h ez-az-amaz lángra kap, nem tud kimenekülni stb.Neki csak az volt, h "karácsonyt csinál" és milyen szépen ég:S (Kb ugyanúgy reagált mint amikor mondtam, h ne vigye be a szobába a kakaót mert kiborulhat, hogy "nem borítom ki" és nem értette meg, h attól mert ő nem AKARJA kiborítani még megtörténhet-és persze rendre meg is történik).Azt hiszi (szerintem) h ha valamit ő nem akar szándékosan megcsinálni akkor az magától nem is történhet meg.Hiába az ellenpélda adott esetben pl a kakaóval.Te megbüntetted volna a helyemben valahogy?
2011. dec. 8. 00:32
 3/17 anonim ***** válasza:
0%

Mondjuk egy felelőtlenül elől hagyott gázgyújtó jobb helyre helyezése megoldás lehetett volna, de:


Fogsz egy bogarat.. meggyújtod és végignézeted vele, ahogy elég. Majd elmondod, hogy ez a bogár élt, és most a tűz miatt meghalt. Az ember is így működik. Ééés Te nagyon szomorú lennél, ha ő megégetné magát, vagy felgyújtaná a házat. (ha szeret, ez működik.. ha nem akkor valamit elcsesztél)


Amúgy a fantáziája ne m azért jó, mert szarabbnál szarabb meséket néz, ahol képtelenek a halált normálisan öröknek bemutatni?

2011. dec. 8. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A büntetés az alap. Nem mindig az van, ahogy eltervezzük, ezt tanulja meg, mert később kiugrik az ablakon, mert azt hiszi, hogy repülhet, de azt már nem érti meg, hogy az ember erre képtelen.


A legjobb módszer az lenne, ha megégetné az ujját, és érezné a fájdalmat.. de ezt nem ajánlhatom, mert egyszerűen brutális és ki a fene okozna fájdalmat a gyerekének.. én sem.

2011. dec. 8. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Igazad van, nagyon felelőtlen voltam a gázgyújtóval, eszembe se jutott hirtelen:(

Mondtam neki, h nagyon fájna ha elveszíteném erre hozzám bújt, h nagyon szeret, és nem fogom elveszíteni.De nem érti a lelkem, h megtörténhet, ha ilyen előfordul:(

Tévét nem engedek neki nézni csak amit mi írunk ki neki dvd-re, és leginkább a régieket amiken mi is felnőttünk, tehát nem ezek a mai "szuperhősös" és agresszív mesék.Heti egyszer nézi a dv-d-ket is, 20-30 percig, felügyelettel.A többi együtt töltött időt közös játékkal töltjük.Bár a piroska is kimászik a farkas hasából meg a hófehérke is gondol egyet és feltámad, de nem értem mi is ezeket néztük és nekem pl soha eszembe nem jutott 4-5 évesen se, h meghalok "egy kicsit" aztán megyek tovább:S

2011. dec. 8. 00:41
 6/17 A kérdező kommentje:
Na igen, én is csináltam h meggyújtottam egy öngyújtót mondtam neki h tartsa ide a kezét, milyen érzés.Persze nem akartam hozzáérinteni a tűzhöz, csak h a közelébe jön érezze h ha hozzáérne, megégne az nem egy kellemes dolog.Akkor már nyafi volt h nem, nem, nem akarja kipróbálni.mégse tudtam vele megértetni h mekkora baj lehetett volna ebből.
2011. dec. 8. 00:43
 7/17 A kérdező kommentje:
a bogaras dolgot nem tudom működne-e.nemrég hoztunk neki egy kutyust de elkapott egy vírust és 2 napon belül meghalt.vagyis a nagyszülőktől kapta, nem tudták h lappang benne a betegség.mondtam neki h a kutyus elpusztult, nincs többé.úgy tűnt megérti végre, h a halál véges de mostanság gyakran mondja h jézuska vigyáz a kutyusra, aztán majd visszajön vagy lesz másik kutyus.(pont ezért nem akarok még másikat, h ne azt gondolja aki meghal azt pótoljuk egy hasonlóval és kész).
2011. dec. 8. 00:46
 8/17 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy hülyeség a dolog, de miért annyira fontos, hogy az 5 éves gyerek megértse, hogy a halál az örök? Értem én azokat is, akik nem akarnak hazudni a gyereknek, de te ez esetben nem hazudsz. Elmondtad az igazat, ő fantázia világban él. Sajnos olyan kegyetlen az élet, hogy egyszer rá fog jönni az igazságra. Szerintem ekkor kell mellette állnod.


A tűz kérdése már más. Igazándiból véve én nem gyújtogatnék előtte, hanem elpakolnék mindent, amivel tüzet tud okozni.

2011. dec. 8. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Utolsó:igazad van, viszont sajnos már megtörtént a baj.Én sem gyújtogatok, a konyhában látta, hogy gyújtom be a gázt meg a tévében (donald karácsonya, tehát nem egy horror-mese), hogy a fenyőfán meggyújtják a csillagszórókat.Én voltam a hibás mert előtte hagytam a gyújtót és mert egyedül hagytam pár percre, tudom.De sajnos a baj már megtörtént és most azt szeretném megelőzni, hogy a továbbiakban is megessen, meg, h felfogja, h nem szabad mert veszélyes.

Ami a halált illeti:lehet még kicsi hozzá, de pl ha az út közelébe érünk és ki akarja tépni magát a kezemből, hogy ő nyomja meg a gombot a zebránál és rászólok, h ne rohangáljon főleg ott ahol autók vannak, a sokadik miértre már a válasz az, h mert meghalhat.De neki ez tényleg olyan, h "kicsit meghalok, majd doktor bácsi ad gyógyszert és megyek tovább".

Ezért szeretném vele megértetni, h nem vehet mindent félvállról, mert nem úgy működnek a dolgok, h ő minden veszélyből megmenekül.Bár lehet tényleg én várok el sokat a korához képest.Nem tudom.A mostani esetet is úgy veszi, mintha nem is csinált volna semmi rosszat, nem érti miért szidta le az apja is és miért kapott büntetést.Pedig tegnap óta százszor, százféleképpen magyaráztam neki:S

Épp azon mesterkedek, h beszerezzem a Trombi, a tűzmanó-c mesét, hisz azt sem véletlenül találták ki anno.

Mi még tanultunk a mesékből, a maiak erre alkalmatlanok.Ezért is igyekszek beszerezni neki ezeket a régieket, ha épp megengedem neki a tévét akkor az értelmes legyen.Egyébként nem egy hülye gyerek, de ilyen téren állandóan falba ütközök nála:S

2011. dec. 8. 09:52
 10/17 anonim ***** válasza:

07:27 vagyok!


Szerintem túlgörcsölöd a dolgokat. Valamit minél többet magyarázunk valakinek annál bagatellebbnek tűnik számára a dolog. Lehet, hogy nekem furcsa csak de a hétköznapi életben eszembe sem jutna a halállal példálózni neki. persze ha azt mondom, hogy ne szaladj mert elüthet a kocsi felnőtt fejjel jobban belegondolva benne van a halál, de akkor sincs kimondva.

2011. dec. 8. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!