Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mivel játszanak a 4-5 éves...

Mivel játszanak a 4-5 éves óvodás kisfiúk? Van valami a babacsörgő és a robotos-verekedős játékok között félúton, ami nem Verda és nem építőjáték?

Figyelt kérdés
Kisfiam 4 éves múlt. Februárban váltottunk ovit, mert az előző óvodában túl sok volt az agresszió, harapták-rúgták egymást a kicsik, és senki nem szólt a gyerekekre, ha verekedtek, sőt, még az óvónők is kiabáltak velük. A mostani óvodával nagyon elégedett vagyok, normális nevelők, kiegyensúlyozott lurkók. Sokat változott a fiam, mióta ide jár. Igen ám, de az én fiam fél évig, ha játszani akart a többi gyerekkel, akkor az átalakulós robotot, meg a játékpisztolyt vitte magával az oviba, itt viszont még a Bakugan is tiltólistán van. Az óvónéni azt kérte, hogy csak "ovis játékot vigyen be", na de mi számít annak? A lányoknak könnyű, hiszen a Hello Kitty, a póniló és a Barbie baba nem korhatáros. A fiam viszont már egy éve nem verdázik, itthon most a lovagok, a sárkányok, és a robotok, transformerek, bakuganok a kedvencei. Csupa-csupa harcos játék... Ötleteket szeretnék hallani: mit vehetnék neki, ami szelídebb, de azért nem is kisbabás játék, és még belefér az "ovis játék" kategóriába?

2012. ápr. 12. 10:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Leiah!


Értem a kérdést, jó a kérdés, de bátorkodom jelezni: kérlek, ne hagyd magad megvezetni arról, hogy az új ovi szerinti kategória az "etalon". Maradjunk annyiban: OTT ez a szabály.


A harcos játék igenis fiúknak való (babakortól is már: játékos bírkózás a csecsemővel). Bár nem mondom, h kötelező. Tehát játssza, ha jól esik neki, és -hozzáteszem- teljesen rendben levő az is, ha tolja a rózsaszín babakocsit a kisfiú is ,ha jól esik neki (ez utóbbi okaira most nem térek ki, másik témakör).


Jómagam a mai napig nagyon mély érzelmi világgal megáldott, művészhajlamú, egyben filozófikus férfi vagyok, pedig a mai napig nem csak az absztrakt műalkotásokat, filmeket kedvelem, de ha lazitani akarok, Stallone akciót is nézek, bár nem a Rocky-t, hanem a vadabbak közül. Mindeközben anyai szívem van, és óvóbácsi lettem. Nos, kb ennyire "árt" a fiúknak a transformers, a játékpisztoly, stb... Nos, én imádtam ezeket 12 éves koromig, de az akciófilmek élvezete is tehát megmaradt (jelzem: ne ma kedvenc filmes műfajom; annál elvontabb az ízlésem, de azt se vetem meg, sőt, olykor az akció nézése esik jól nekem).


Egy kisgyermek az őt tagolatlanul érő környezeti benyomásokat igyekszik taglalni - játékon keresztül. Na most, a kisfiúkat inkább foglalkoztatja a külvilág agressziójának mibenléte, tartalma, és reflektálnak rá játéktevékenységük során, kvázi látens élményfeldolgoznak.

Azaz, ha nem lövöldözhetne játékpisztollyal, akkor a legtöbb kisfiúban elfojtások keletkezhetnek - na ha vmi árt, akkor ha tiltják ettől! (A lányokat kevésbé izgatják az ilyen játékok, illetőleg kevesebb köztük az ilyen érdeklődésű).


Nyilván van egy egészséges határa mindennek, nem kell szadista rajzfilmeket készíteni és nézetni egy 10 évessel sem, játékszernek sem alkalmas a szélsőség, mert ez is ártalmas lehet.


Életem úgy alakult, h rég tartózkodtam óvodai környezetben sajnos, de így spontán -nem ismerve a mai divatos játékokat, márkákat- csak ennyi jut most eszembe:


- matchbox (ha még létezik ilyen, vagy hasonló), vagy más játékauto, ha engedik (dömper, daru, rendőrautó stb.), összeilleszthető autópálya ;


Unisex:


- lego és más konstrukciós játékok ;


- kifestők ;


- kvarc rajztábla ;


- játékzongora ;


- plüss dinó (ez is túl vadnak számít ott? :S ) ...


Huh, játékszerek terén nem vagyok otthon sajnos, ennyire futotta, remélem, tudtam segíteni, legalábbis gyermekpszichológiai vonatkozásban.

2012. ápr. 12. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

esetleg szerelnivaló autók?

geo-mag szerkentyűk?

jo-jo ?

meg ugyan nem mindig van lehetőség, de azért biztos szoktak ők is gyurmázni/festeni stb, erre otthon is rá lehet kapatni a gyereket, lehet találni a fiúknak is olyan manuális tevékenységfélét, amivel szívesen foglakozik.

meg aztán egy valamirevaló csoportszobában is vannak katonás-fiús dolgok pl várépítő, meg kellékek szerepjátékhoz... azért teljesen nyilván nincs letiltva ott sem minden fiús játék.

2012. ápr. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Lovagot vihet főleg ha na lova, a sárkány is bele fér szerintem

Kisautó? Kabala állat nincs?

villamos, vonat , traktor bármi?

2012. ápr. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nálunk meg inkább azt kérik,ha lehet(ha valaki nagyon nagyon akar nem tiltják meg)de ha lehet ne hozzanak be magukkal játékot.Egyrészt rögtön "elveszíti",mert onnantól,hogy bevitte már nem érdekes,másrészt felesleges mert nagyszerűen felszerelt játékokban(is) az ovi.Azonkívül felelőséget sem vállalnak (szerintem jogosan)a behozott otthoni játékok épségéért.Viszont az udvari játékhoz,a kis "parkolójukból" bevihetik a bicajokat rugós-motorokat,jellel ellátva,de az ovinak is van egy "gépparkja",hogy senki ne maradjon játék nélkül. Elnézést hogy nem a kérdésre válaszolok,kedves kérdező,csak furcsa ha egy oviba játékot kell vinni,ha játszani akar a fiad,vagy a többi gyerek.
2012. ápr. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Van kedvenc plüssállata, egy maci, és a múltkor már be is vitte. Aztán egész nap ült a maci a polcon, mert nem is játszott vele... Az autókkal, dömperekkel vonatokkal is tele a lakás, de ilyenek az oviban is vannak, hozzájuk érzelmileg nem kötődik, így azokat nem viszi be. Ami meg átalakulós autó, az meg ugye tilos...


A lovagokat megfogadom, legfeljebb a ronda, sötét varázsló majd itthon marad. :) Ami most nagyon népszerű, az a kukabúvár, bár egyelőre nem tudom, mire jó, de nem tűnik vérszomjasnak... :)

2012. ápr. 26. 11:53
 6/10 A kérdező kommentje:

4. válaszoló:


Nem "kell" játékot vinni, csak ő szeretne a többiekkel is olyasmit játszani, amit egyébként csak itthon szokott, és ez itt egy teljesen más közösség, mint ahová eddig járt, tehát másmilyenek a játékok is.

2012. ápr. 26. 11:57
 7/10 anonim ***** válasza:

nem csak a robot transzformer átalakulós autók vannak, lehet olyat iskapni ami dínóvá hajtogatható, meg alkatrészeire is szétszerelhető járgányok. az én fiaim az ilyesmiket pl nagyon szeretik, van hozzájuk 1-2 szerszám és full szétlehet szedni a járgányt, vagy másikkal kombinálva összerakni. mondjuk az apróbb darabok miatt ezt nem vihetik be az oviba.

de nálunk pl nagyon sokszor vannak elővéve a műanyag állatok is, annyi mindent lehet játszani velük, nem csak harcolósat, ugyanígy a dínókkal sem csak egymás gyepálása megy.

nemtom, csak nekem fura picit, hogy ennyire nem tud mivel játszani, nem érdekli más?

2012. ápr. 26. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

7. válaszolónak:


Abban valóban igazad van, hogy a fiam az átlagosnál valamivel "harciasabb" lélek. Ha belépünk egy játékboltba, rendszerint azonnal a robotok és a szuperhősök-fegyverek-óriásrovarok irányába indul el, és a kifejezetten kisgyerekeknek való meséket sem nézi már szívesen, kivéve talán Mazsolát, meg a Kisvakondot, meg azokat, amik kicsit többről szólnak annál, minthogy "idegurulok-odagurulok, én vagyok a kisautó/kisvonat". A plüssökhöz főleg akkor megy, ha valamije fáj, vagy éppen panaszkodnivalója van, főleg Maci az, akit ilyenkor magához ölel, és a zenéjét hallgatja, amire már babakorában is elaludt. A rajzolás-festés nem igazán köti le (kivéve, ha pl. valamelyik bútort akarja átfesteni :/), ellenben szépen mond verset, már a legtöbb nagybetűt ismeri, és 3 éves kora óta tekerős kétkerekű kerékpáron biciklizik, pótkerekek nélkül. Most tanul görkorcsolyázni.


Tudatosan igyekszem távol tartani a "rémmeséktől", nem engedem korhatáros, vagy nem neki való meséket nézni, de ami elvileg neki való lenne (Thomas, Roary, stb.), azokat már nem nézi. Alig múlt 4 éves, de többnyire 5-nek nézik... A kisebbekkel kifejezetten segítőkész és óvatos, a nagyobb fiúkkal is csak annyira vad, amennyire a többiek is azok. De igen, van benne egy harciasabb lélek, és ha szerepjátszik, többnyire ez az oldala tör elő. Amíg ő játssza a jót, addig nem aggódom, és ha nagyobb lesz, be fogom íratni valami küzdősportra, ahol a harcias lelkét megtanítják arra, hogy mi a különbség az erőszakos verekedés és a harcművészet között.

2012. ápr. 27. 11:47
 9/10 anonim ***** válasza:

két fiút nevelek a 8 éves most kezd érdeklődni a csillagok háborúja után. Utálja az erőszakot.. soha nem nezhettek bakugant, mangát, sem transzoromerszt sem szupehősöket... nem is érdekli sem őt sem az 4 éverset. Arról,ohgy ezeket keresi a gyerek a boltban nagyyban a szülő tehet. Te irányítod és alakítod az izlésést.


Nálunk imádják a munkagépes, tűzóltós törpös, tom és jerrys .scooby doo-s meséket. imádják a kisvakondot, menő manót, VUk, Macskafogó, Mazsola, Frakk , Kukori és még ezer más korban nekik való nem agressziv meséket. sokat olvasunk nekik thomatól borobonon át egészen a magyar népmeséken át a mondákik mindnet.


játszanak legoval, vonattal, plüssökkel, építenek, rombolnak szerlenek és részt vesznek a házimunkában kint és bent egyaránt. soha nem igényelték az általad a fiad számára természetes játékokat. Kint futnak fára másznak ,rollereznek ,kerékpároznak stb....

2012. ápr. 27. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

9. válaszoló:


"Arról,ohgy ezeket keresi a gyerek a boltban nagyyban a szülő tehet. Te irányítod és alakítod az izlésést."


Persze, hatással lehetsz rá szülőként. Pl. azzal, hogy nem engeded, hogy megnézzen nem neki való dolgokat. De ha ez valóban így van, akkor hogy lehet pl. annyira divatos a Pókember az ovis fiúk körében? Hiszen azt sem tudják, ki az... A fiam se látott még egy darab pókemberes mesét sem, se Batmant, mégis ezek a figurák tetszenek neki, ahogyan a korosztályából sok másik fiúnak is... A Bakugant először egy másik gyereknél látta meg, nem néz ilyen típusú mesét. Az egyetlen manga, ami nálunk megnézhető, a Pokémon, annak is csak az első szériája... Egyébként ha már itt tartunk, akkor pl. a Tom és Jerry nem túl vad? Hiszen abban is ütik-vágják, szétcsapják egymást...


Esténként nálunk én mondok mesét. Arról, amiről a gyerek kéri. Minden történetben kell, hogy legyen jó, és legyőzendő gonosz, és ebben én nem találok semmi kivetnivalót, hiszen a tanmeséken kívül a legtöbb mesében megvannak ezek a karakterek. Én azt is túlzásnak érzem, amikor a szülő már egy egyszerű Disney-t is letilt, csak azért, mert esetleg felbukkan benne egy csúnyább arcú boszorkány... Szóval persze, alakíthatod te a gyerekeid ízlését, de az is igaz, hogy hiába hallgattatsz te vele már a pocakodban is komolyzenét, attól még simán lehet belőle tizenéves korára rocker...

2012. ápr. 28. 09:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!