Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Tehetetlen vagyok, mit tanácso...

Tehetetlen vagyok, mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés
Lányom decemberben lesz 3 éves, de olyan korszakát éli, hogy idegileg kivagyok. Mindent dobál, ha valami nem tetszik, földhöz vágja a dolgokat, az égegyadta világon semmit nem hallgat rám, mindenre felmászik, délutánonként nem akar aludni, ha rászólok 3x körberöhög, a bünti sarok csak arra jó, hogy ki- be rohangáljon onnan, közben meg hatalmasakat nevet, mintha játék lenne. Egyszóval nem bííírok vele. Más is van így? Kinek milyen módszerek jöttek be?
2012. okt. 21. 14:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
31%
Novemberben lesz 3 éves a fiam és nincs így. Az egyetlen dolog amit ilyenkor tenni kell az az, hogy nem reagálsz. Azért nevet, mert élvezi, hogy feszítni a korlátokat amik olyan gyorsan tűnnek el, mint amilyen gyorsan téged akaszt ki a viselkedése. Ha elkezdi, ne kezdj el kiabálni, ne emeld fel a hangod, ne nézz a szemébe, csak kezdj el mással foglalkozni, mondd, hogy most mész és megírsz egy emailt, vagy fogd az öntözőkannát és kezd el locsolni a virágokat, stb...egy idő után kérdezd meg: akarsz még sírni, vayg inkább mosolyogjunk és...mondj valamit amit szeret csinálni. Ha lehiggadt és miközben azt csináljátok amit szeret, kezdd el mesélni, hogy emlékszel még amikor mittudomén, eldobtad a szőke baba palástját? Aztán dramatizálj, hogy miért volt az rossz, ne vondd bele magad, ne mondd, hogy maminak ez fáj, és őt se vondd be, ne mondd neki, hogy (neve) rossz vagy - ehelyett mindig a cselekvést kritizáld és mondd el részletesen, amikor éppen kedves állapotban van, hogy a szőke babának akkor most nem lesz ez meg az...stb...Ha sikerül az ignorálás és maga a cselekvés kritizálása akkor amikor dobálós majd akkor amikor higgadt, előbb utóbb rájön, hogy nincs kinek csinálni a hisztit, mert téged nem izgat, majd arra is, hogy valóban nem jó dolog olyasmiket tenni amikor mennyivel jobb olyasmiket tenni amit nagyon szeret.
2012. okt. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
ugyan nem saját példát tudok előhozni, de barátnőm a férjét kérte meg, hogy most már avatkozzon közbe a fiuknál. Csak ott mart, harapott, köpködött a kisfiú, 3 és fél évesen is. Először apuka szépen rászólt, majd amikor az apját is leköpte és a szemébe nevetett, hát apukának eljárt a keze. A fia soha többet nem nyújtotta ki a nyelvét,senkire, nem azt mondom, hogy nem rosszalkodott, de tudta hol a határ. Nem azt mondom, hogy adj neki egy nyaklevest, én pl egyszer "csaptam" a szájára a lányomnak, nagy kerek szemeivel rám nézett és bocsánatot kért. Nem fájt neki, nem sírt(5-6 éves lehetett), de a tudat, hogy igenis anyáék is tudnak mérgesek lenni, használt. A fiam egy éves, már feszegeti a határokat, egyszer-kétszer az apja rászólt, egy kicsit kapott a kezére, azóta ő is minden dolgot, ami szerinte nem játék odahoz hozzánk, tehát tudja, hogy nem szabad. Soha nem ütöttem meg a gyerekeimet, de mindennek van határa, a tiszteletet meg kell adnia egy 3 évesnek is a szülei iránt. Olyan volt, hogy kicsit erősebben elkaptam a csuklóját(na ez sem fájt neki) és a szemébe magyaráztam, megértett mindent. Ha már minden kötél szakad, fogd meg a kezét, ültesd le és erélyesen mond el hogy ezt nem teheti! Remélem hamarosan jobb lesz a helyzet! szurkolok:-)
2012. okt. 21. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. A Bünti sarokba se csak úgy berakom, hanem a szemébe nézve elmondom neki, hogy miért. Rámnéz, meghallgat, aztán a sarokban röhögni kezd és ki- beszaladgál. Következetesen mindig visszaviszem, hogy érezze, nem játék, de a nagy ki- beszaladgálásnak nem egyszer az lett a vége, hogy pofára esett és felrepedt a szája. Vagy 1 másodperc múlva bûnbánóan rám néz és közli bocsánat (ô is nézi a szuperdadát :DDD), olyankor odamegyek hozzá, legugolok, elmondom mi volt a rossz abban, amit csinált, ölelés, puszi és mehet dolgára....DE....2 másodpercen belül megint ugyanazt csinálja, amiért a büntisarokba került. Nagyon hisztis, nagyon akaratos, nagyon aktív. Már többen mondták, hogy felér 3 fiúval. Én viszont kezdek idegileg kimerülni.
2012. okt. 21. 15:31
 4/14 anonim ***** válasza:
barátnôm a 2 évesét a mumussal riogatja, ami oltári hulyeség, de a kiscsajnál használ. én a kôvetkezôt teszem, 4,5 éves a fiam: rászolok párszor, megkérem, h ne csinálja, ezért meg ezért. ha nem használ számolok 3-ig, addig van ideje befejezni. ha nem, akkor bunti. szerintem nálatok a bunti is játék és az nem helyes. ha én oda beteszem, akkor nem mer kijônni. a kôvetkezô a helyzet: beviszem, leultetem és megmondom neki, h 4 percet ott kell ulnie és gonolkodnia, h miért nem helyes amit tett. persze jôn a válasz azonnal, h már átgondolta. ottmarad, mert ha kijôn, kezdôdik elôrôl az egész, addig, míg nem marad 4 percig a seggén. nálatok a bunti játék, azt értesd meg vele, hog az komoly dolog.
2012. okt. 23. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
78%

Dackorszakban van, ez FONTOS és természetes életkori sajátosság. Tehát mindenki belekerül ezen fejlődési szakaszba, de változó, hogy 1-3 éves kor között ki mikor, és hány hónapra.


Egyrészt tehát fontos megélnie: az én-határa most alakul ki, és ilyen pici gyerek még nem tud differenciáltabb, sem áttételes megoldást a kivitelezésre, ennek megismerésére ÖSZTÖNÖSEN, hiszen tudatosan nem képes semmit tenni!


Másrészt tehát nem tudatosan teszi.

(Kifinomultabb, differenciáltabb, áttételes önkifejezés, megnyilvánulás, és valamilyen szintű tudatosság CSAK az 5. életévtől jellemző, esetleg a 4. életév vége felé már olykor.)


Mindezek miatt nincs ok haragudni az 5 év alattiakra, és a büntetés soha, semmilyen korban nem használt semmilyen korosztálynak, csak átmenetileg, ám többet ártott hosszútávon, mint használt rövidtávon. (Egy szélsőséges felnőtt példa: a börtön mint intézmény is csak olaj a tűzre a rabok számára, legfeljebb érdekből válik némelyikük jó magaviseletűvé átmenetileg, de semmiféle lényegi, jellembeli nevelő hatása nincs a börtönöknek sem és semmiféle büntetésnek!)


Amit 3 évesed esetén érdemes tenni: szeretetteli türelem, és odafigyelés, megértés, valamint gyakran engedni számára a ellenkezést, mivel ha elfojtod benne, akkor a későbbiekben nehezen fog tudni nemet mondani, pl. könnyen befolyásolható, becsapható lehet nagyobb korában ennek hatására, bajba kerülhet.

Csak akkor legyél szigorúan következetes és állj ki az elvárásod mellett, amikor feltétlen szükséges - ezt javaslom. :) Pl. átkeltek a zebrán, akkor megszorítod a kezecskéjét, és vezeted, persze ne úgy, hogy fájjon neki. Ha a forró kályhához akar nyúlni, akkor GYENGÉDEN, DE HATÁROZOTTAN elhúzod a kezét, és azt mondod neki: "nem szabad". Ennek hatására később ő maga fogja elhúzni a saját kezeit, akár ki is mondja, megismétli szavaidat: "nem szabad".


A kisgyermek alapvetően utánzással tanul, főleg az ovisok, de még a kisebbek is ,akik egy része még dackorszakban van, akár a te csemetéd. :) A 4 év alattiaknak a MEGNYILVÁNULÁSÁBAN jelentkezik ellenkezés, míg tanulási folyamata elsősorban SPONTÁN, ÖNTUDATLAN utánzásra épül egyébként.


Egy óvodapedagógus

2012. okt. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
79%

Látom ismét az ösztönös szülői reakció -felnőttként már nem kellene ennyire ösztönösnek lenni ;) -, anélkül, hogy megkísérelnének a köztudat sémáiból kilépni, és a tapasztaltabbak meglátását végiggondolni (az se szentírás, de végiggondolandó ;) ), és lepontoznak. ;)


Ami a köztudatban van, az meg 10/50/100 évenként változik, nah ennyire "megbízható infó". ;)


"JAJ, MI LESZ, HA NEM SZÓLOK RÁ ERÉLYESEN, JAJ MI LESZ HA NEM BÜNTETEM MEG EGY BIZONYOS SZINTEN, JAJ MI LESZ, HA NEM MUTATOM MEG, KI IRÁNYIT, JAJAJAJAJ"


:) Tessék lehiggadni, és gondolkodni, többféle meglátást végiggondolni, és EMPATIKUSNAK lenni a gyermekkel, azaz beleképzelned magad a helyébe, és nem olyan elvárással lenni felé, mint egy 5 éves felé.


Vagy lehet továbbra is lepontozni, csak hogy itt is megmutassátok, kinek áll feljebb, ahogyan gyereketek felé is, persze puszta jóindulatból hiszitek -és nevelitek így gyermekeiteket-, hogy okosabbak vagytok az alaptalan aggódásotok által, mint a természet. :)


Holott a kisgyermek bölcs, lényeglátó, nem úgy mint mi, a legtöbb felnőtt. NEKÜNK KELLENE A KISGYERMEKTŐL TANULNI LÉNYEGES DOLGOKAT, ÉS NEM FORDÍTVA. :)

2012. okt. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Mindenki valaszat nagyon koszonom. Azzal en is tisztaban vagyok, hogy a dackorszak kellos kozepen jarunk es ismerkedik a hataraival, de neha nagyon nehez vele. Tapasztalatokra vagyok kivancsi, hogy kinek mi jott be, hatha valamelyik nalunk is eredmenyesen alkalmazhato lenne. Koszonom elore is mindenkinek.
2012. okt. 23. 20:48
 8/14 anonim ***** válasza:
hasznosak a valaszok
2012. okt. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
88%

6. válaszoló, nagyon el vagy tévedve! (sajnos nem ez az első, hogy hirdeted itt lenézően a saját TÉVES nézeteidet)

A gyerek korlátozásában, "nevelésében" nem az a lényeg, hogy a szülő a hatalmát fitogtassa. Azért kellenek a gyereknek szabályok, mert azok nélkül teljesen bizonytalan lesz, nincsenek kapaszkodói. Elveszett lesz, alkalmazkodásra, együttműködésre képtelen, aminek nem csaka környezete, de ő maga is issza a levét élete végéig. Tehát igenis kell normatiszteletre tanítani a gyereket. Az más kérdés, és teljesen természetes, hogy ezeket a határokat folyton feszegeti a gyerek.


Bocsánat, kedves kérdező, hogy kicsit off voltam.

Amit én tudok tanácsolni, az az, hogy nagyon figyelj a gesztusaidra, mimikádra, hanghordozásodra! Legyen mindig összhangban a mondandóddal! (Szoktam látni anyukákat, akik mosolyogva, szinte énekelős hanghordozásssal szólnak rá a gyerekre, sőt, akár még meg is simogatják közben. Így teljesen hiteltelenné válik a dolog)

Próbáld ki azt, hogy nem szólsz rá, hanem egyszerűen csak nagyon "szúrósan" nézel rá. Először biztos nevetni fog, de pár másodperc után majd figyeld meg, hogy elkomorul, sőt, akár meg is szeppen, amikor leesik neki, hogy anya tényleg mérges!!!

2012. okt. 24. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Hű, nálam du.-i elalvásnál egyszer ordítottam, hogy most muszáj aludnod és bevágtam az ajtót (ő a kiságyban volt, 2 éves múlt.) És meglepődött és lefeküdt. Bementem 2 perc múlva, megsimogattam, mosolygott és összeszorította a szemét. Azóta simán beteszem. De kellett az, hogy lássa, anyuci tényleg nagyon pipa... Nem szándékos volt, ösztönös. Éreztem, hogy vagy a gyereket pofozom föl, vagy én ugrom ki az ablakon, így az ajtócsapás még békés megoldásnak is tűnik... Szóval totál megértelek, nehéz a dackorszak, van akinek a természete is nehéz, de szerencsére vannak jó perceik, ezekre kell koncentrálni. Meg arra, hogy nem lesz ez mindig így.... lesz, hogy ránk se telefonálnak, hogy elköltöznek otthonról stb... szóval ilyenkor nekem megenyhül a szívem.

2 briganti kiskölyök anyukája.. :)

2012. okt. 24. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!