Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 3 éves gyermeked mit tud? Ki...

3 éves gyermeked mit tud? Ki hogy áll a szobatisztaság ágytisztaság terén? Tud el öltözködni vetközni? Mennyire önnáló?

Figyelt kérdés
2013. júl. 18. 09:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Szia nekem június 28-án volt 3 éves a lányom, nappal is és éjszaka is szobatiszta, öltözni és vetkőzni is tud. Egyedül pisil a bilibe és a wc-be is, ha meg kérem hogy vigye a játékait vissza a szobájába akkor vissza viszi. Nagyon önálló szerintem, sokmindent nem is enged hogy segítsek mindent egyedül akar csinálni.
2013. júl. 18. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
76%

Kedves Kérdező,


a hónap végén lesz a kisfiam 3 éves.

Tökéletesen szoba- és ágytiszta, már április vége óta kb. nem volt baleset (egyszer éjszaka álmában, amikor nagyon beteg volt, de ez inkább a betegség miatt lehetett- rögtön fel is ébredt, szólt, elsírta magát- de ebből nem csináltunk gondot).

A normál nagy wc-be végzi a dolgait (pisit, kakit is), fellépővel áll fel a wc-hez és mindig állva pisil, a kakihoz pedig egyedül felteszi a wc-szűkítőt.

Nem igényel már különösebb segítséget ezekben, önállóan megy pisilni, felhajtja a "deszkát", öltözik, folyékony szappannal kezet mos stb.

A kakinál kell annyit segíteni, hogy fel kell ültetni a wc-szűkítőre (még nem éri fel rendesen), illetve ha éjszaka kel fel, akkor szokott szólni és felkapcsolom neki a villanyt, amit nem ér fel és a lakás másik végében van a wc- így sötétben persze, hogy nem tudná normálisan elvégezni a dolgát- illetve a fenéktörlést még én csinálom.


Öltözés-vetkőzés: nagyjából minden megy, tépőzáras vagy egyszerű bújtatós-csatos cipő is. Ing-nadrág gombolásban illetve a pólóknál az oldalt vállnál patentolásban természetesen kell neki segíteni (de ezek az elegánsabb ruhák, tehát nem gyakori), illetve néha még belekavarodik a hosszú ujjú pólók levételébe. Egyedül elviszi a szennyest is természetesen a kosarába.


Még ilyenek jutottak eszembe az önállóság kapcsán:

- pohárból normálisan iszik, ha kiteszem pohárban az innivalót kiszolgálja magát. Nálunk régóra nincs itatópohár sem. Tud vigyázni az üvegpohárra is (otthon műanyag van, de pl. vendégségben stb.), és ha úgy adódik, akkor üvegből is tud inni, nemcsak a sportkupakosból, hanem a sima ásványvizes üvegből is (pl. ha utazunk valahová stb.)

- a cumiról leszokóban vagyunk, már csak az esti alvás előtt cumizik egy 5 percet, aztán kiteszi a szájából félálomban. Nap közben egyáltalán nem igényli, a délutáni alváshoz sem. Eddig sem volt jellemző, hogy az ébrenlét, játék alatt a szájában lett volna.

- egyedül, tisztán eszik: előkét néha szoktam csak ráadni (pl. paradicsomlevesnél:), kanalat vagy villát ügyesen használ. Kést természetesen nem, egyszerre csak egy evőeszközzel dolgozik. Az ételeknél a nagy szelet húst pl. persze fel kell vágni falatokra, de egyébként főzeléket, tésztát, rizst, egyéb apróbb köretet is szépen eszeget. Joghurtot egyedül kikanalazgatja a dobozából stb.

- van napirendje, tudja az étkezések nevét, kb. idejét, van esti rutinja, az éjszakákat végigalussza (vagy max. hetente 1* pisilni kel fel)

- ha hazaérünk, akkor már az esetek többségében figyelmeztetés nélkül leül az előszobában a kisszékére, leveszi a cipőjét, egyedül indul kezet mosni, pisilni, leveszi a pulóvert, elteszi a helyére a kis sapkáját, leteszi a hátizsákját a szekrény elé stb.

- rendesen beszél, el tudja mondani, mit szeretne, válaszol a kérdésekre, elmeséli a napját vagy az őt foglalkoztató eseményeket- ha nagyon akar valamit mondani, akkor még azért bele tud zavarodni vagy túl gyorsan mondja és akkor kicsit érthetetlen- de 85-90%-ban tökéletesen lehet érteni, amit mond

-jelzős, összetett mondatokat már használ (pl. amikor esett az eső, akkor elmentünk vásárolni stb.)- a határozókkal néha még van keveredés (előtte vagy benne vagy -ba/be vagy ra/re az igeragozás az elég jó, egyezteti a személyes névmással és az idővel is (én csinálom, te csináltad)

- mi angolul is beszélünk (magyar a domináns nyelv): érti, megérti, válaszol is, még magyar szavakat simán belekever, ha nem jut eszébe angolul- de ez normális még

- firkákat rajzol (vonalat, csigát, háromszöget, négyzetet- bár az alakzatokat nagy jóindulattal lehet alakzatoknak nevezni :)

- legalább 50 gyerekdalt vagy mondókát ismer külön-külön mindkét nyelven.

- fürdéskor- tusoláskor ő is keni magára a fürdetőt vagy testápolót, fogat tud mosni önállóan és étkezés után egyedül jön, hogy mossunk fogat (fogkrémet együtt nyomjuk azért, illetve a hátsó fogainál segítek, én is átmosom neki, de nagyon ügyes). Tudja, hogy a fogkrémet kiköpjük, a szájöblítésre vett vizet kiköpjük.

- futóbiciklivel nagyon gyorsan és vagányan közlekedik, egyedül hajtja magát a laphintán (nem túl magasra még, inkább csak kilengés szintig)- bár néha elfeledkezik róla, akkor ha mondom neki, hogy "lábadat előre-hátra", akkor megint tudja csinálni. A mérleghintára egyedül ül fel-le, mászókázni is szeret elég magas, nagy mászókákra is, a köteleset is szereti (ami mozog alatta).

- lépcsőn felfelé gyorsan és váltott lábbal közlekedik, lefelé még inkább felemásan- nálunk elég nagyok a fokok- más helyen, kisebb léptéknél lefelé is váltott már

- páros lábbal tud ugrálni, illetve "lovacskázós" galoppozós módon is tud menni, ugálni mint egy béka, pókmászásban is (hátrafelé fenekét megemelve). Előre-hátra segítség nélkül bukfencezik puha felületen (pl. ágy, vastag szőnyeg)- parkettán, kövön azért még nem engedem.


Ennyi jutott hirtelen eszembe. És nálatok?

Szép napot:

2013. júl. 18. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Előző (hosszú) válaszoló vagyok.

Annyi jutott még eszembe, hogy tudja a teljes nevét (3 tagú) az én leánykori nevemet (3 tagú) az életkorát és a lakcímünket (város, utca, házszám).

Számol 1-12-ig mindkét nyelven, de számfogalma, mennyiségi fogalma 1-2 nagy ritkán a 3-ig terjed.

A betűk közül 4-5-t megismer, számok közül is egy párat.

2013. júl. 18. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az enyém sok tekintetben későn érő típus. Áprilisban múlt 3.

A szobatisztaság pár hónapja hibátlan, az ágytisztaság mondjuk 75 százalékos, egy hónapja nem adok rá pelust, de olykor még bepisil. Viszont a kaki csak pelusba megy, egyelőre esélyét sem látom, hogy a közeljövőben meg fog oldódni.

Vetkőzni elég ügyesen tud, csak nem mindig akar. :) Az alsó meg a nadrág megy, a póló eddig nem ment, de ma reggel azt is levette magától. Öltözni nem tud egyedül egyáltalán.

Főleg beszéd terén van még hova fejlődni, folyékonyan beszél, de elég nehezen érteni. Viszont szívesen mondókázik.

A mozgása nagyon jó, pótkerekes biciklit és rollert hajt, magas mászókákra felmászik, és le is jön. Fára mászni is szeret, sajnos itt a lakótelepen nem sok lehetősége van rá.

Nem jár közösségbe, oviba sem vették fel, mert itthon vagyok a kistesóval, pedig biztosan jót tenne neki.

2013. júl. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Nekem aug. 10-én lesz 3 éves a fiam. hát...öltözni nem igen akar. A vetkőzés úgy ahogy megy neki. Nadrág, bugyi, zokni, cipő ez oké, de a póló nem igen sikerült még neki. Egyedül eszik tányérból kanállal. 20 hónaposan meg kellett csináltatni a kukiját és rá 1 hónapra nappalra szobatiszta lett és ezután figyeltem az alvásos pelust és 3 hét múlva már éjszaka sem volt pisi. És azóta (vagyis 21 hós kora óta) egyszer sem pisilt be. Kb. összvissz 3 kaki ment a bugyiba és mind a 3 alkalommal hasmenése volt neki. Nagyon szerencsés vagyok ezen a téren. A lányom 3 éves korára lett szobatiszta, előtte rengetegszer bepisilt, alváskor is és miután vittem az oviba (ahol nem volt 1 perc sírás sem a szoktatáskor), elkezdett bepisilni. Kicsit gáz volt már ennyi idősen. De túléltük, már 7 éves. Először bilibe pisilt, kakilt a fiam, aztán ő is rászokott a nagy wc-re. Nincs szűkítője. Megkapaszkodik a radiátorba és felül a wc-re, majd elvégzi a dolgát. Most tanítom arra, hogyan törölje ki a popóját. Állva pisil a wc-be, vagy kint (kis városban lakunk, itt kint az udvaron is lehet :-))Ezt 90 %-ban egyedül végzi, le is húzza, de ha nincs kedve, akkor mondja, hogy segítsek neki. Szeret fürödni, egyedül is megmossa magát, de mindig átfürdetem én is. Egyedül kezet mos, ha piszkos a keze. Szépen, folyamatosan beszél, de a c,s,cs betűket úgy képzi a nyelvével, hogy kiteszi a fogai közé a nyelvét és így mindegyik sz betűnek hangzik. Jól mászik, gyorsan fut, biciklit tekeri, de ha sóderos, dombos, akkor még leszáll, mert nehéz neki. Nem bánt más gyerekeket. Sosem mondta magára, hogy baba vagy, hogy Tomi. Amikor megtanult beszélni, (2 éves kora előtt szavakat mondott és utána kezdett el beszélni) attól fogva az én szót használta. És az enyém, tiéd szavakat. Soha nem mondta, hogy pl. ez a játék a babáé vagy a Tomié. Védőnő is furcsállta ezt. De mindegy. Most kb. 99 cm és 15 kg lehet, de a kg-ban nem vagyok biztos. Majd most megyünk státuszra. Kb. ennyire van most időm.
2013. júl. 25. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekem az öcsém lesz 3 éves 2 hónap múlva. Éjjel-nappal szobatiszta, wc-be pisil egyedül, szépen megtörli, lehúzza a wc-t, még kezet is mos. Viszont mindig telejsen meztelenre vetkőzik, addig nem hajlandó pisilni, mivel egyszer lepisilte magát. Kakilni pelenkába szokott, emrt azzal vannak kisebb gondok nálunk, de előte mindig szól anyának meg tudja tartani. Vetkőzni tökéletesen tud, öltözni is tud nagyjából, csak nem akar, a pólót, zoknit, cipőt még nehezen veszi fel. Mindig hiszti van ha át kell öltözni, néha meg csak egyszerűen leveszi a ruháit, mert neki nem kell. Szerintem egész önálló. Normálisan iszik üvegpohárból, üvegből vagy akármiből, enni is szépen tud minden evőeszközzel. A cumiról leszokott miközben a tabletre rászokott. Jobban kezeli már mint én. Eljátszik egyedül szépen, nem lóg a nyakunkon. Van egy vonatos játéka, lehet építeni a síneket, tök jó pályákat épít egyedül, a puzzle is jól megy, a tabon logikai játékokkal játszik, néha én sem tudom megcsinálni, ő pedig igen. Bár lehet ez véletlen. Tud számolni 10-ig, de csak 5-ig tudja mennyi is az valójában. Pl. megkérdezem hány cukrot kér, ő mutat 5-öt, de ha csak 4-et adok akkor reklamál. Kap még egyet, akkor lenyugszik, mert megvan az 5. Tudja hány éves, meg a család és barátok keresztneveit. A csomagolt dolgokat ki tudja nyitni egyedül pl. túrórudit. A múltkor kiöntötte apa sörét a konyhapulton és magától hozott egy sámlit, felállt rá, megfogta a törlőrongyot és feltörölte, utána még a sámlit is visszavitte. Lépcsőzni jól tud, triciklizni is. Az ajtókat is ki tudja nyitni kulccsal is, a riglit, de nem tudja melyik kulcs hova való, egyedül apa motorjának a kulcsát ismeri fel. Feltalálja magát egyedül, ha valamit nem ér el, nem tud megcsinálni, nem jön egyből hogy segítsünk, mindig kitalál valami megoldást. Ennyi jut eszembe most az önállóság terén, bár még sok mindent tud, de nem tudom mit mennyire lehet idesorolni. Viszont nem beszél. Néhány szót tud csak: a saját nevét, a "barátnője" nevét, apa, anya, mama, papa, kék, autó, béka, sihuhu, nyihaha, cica, kréta, hami, inni, tablet, én, gyere, itt, ez(t) és azt hiszem ennyi.
2013. aug. 9. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Októberben lesz 3.

2 éves kora óta szobatiszta, rá 1-2 hónapra ágytiszta is lett.

Öltözni kis segítséggel, vetkőzni tud egyedül.

Önállóan eszik, iszik.

A beszéde elég későn indult meg, 2,5 évesen, de szinte egyből behozta magát, most már szépen érthetően mondja a magáét.

2013. aug. 9. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!