Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Lehet autizmus a hátterében?

Lehet autizmus a hátterében?

Figyelt kérdés
Ma voltunk háziorvosnál és miután megosztottam vele pár problémát, javasolta, hogy gyermekneurológiára menjünk, még az autizmust is megemlítette...Kicsit utána olvastam és pár dolog gyanús... Kisfiam márciusban lesz 3 éves és még nem beszél. Mondja, hogy cica, meg hol a papa, de nem mond sokmindent. Mindent megért, még a legritkábban használt kifejezéseket is és megcsinálja, ha megkérem valamire. Egy évesen mondott pár szót, aztán nem mondott semmit és csak nagyon lassan gyarapodik a szókincse. Ha elmegyünk valahova, vagy anyukámékkal találkozik, rettenetesen pörög, még enni is alig áll meg, nagyon fel van dobódva. Gondoltam ez normális is. Nagyon barátságos, de talán túlságosan is. A rendelőben mindenkinek (gyereknek, szülőnek) rajzolgat valamit, aztán idővel össze is szedi az alkotásokat...a többi kisgyerek elüldögél nyugodtan, de a kisfiam mint a zsizsik, folyamatosan mondja a magáét (a maga kis babanyelvén) és megsimogatja a többi kisgyereket, néha elveszi a ceruzáikat. Szóval nagyon érdeklődő és ha kérjük, hogy kicsit nyugodjon le, vagy üljünk le, akkor értésünkre adja a nemtetszését. Ami furcsa, hogy egyáltalán nem szereti a húst - állítólag ez is jellemző az autista kicsikre - nagyritkán megeszi a csirkemell sonkát szendvicsben, de azt sem mindig. Kb kéthetente van olyan, hogy félrenyel valamit, bepirosodik a feje és rettenetesen megrémít, függetlenül az ételtől amit eszik, olyan mintha nem figyelne oda. Amúgy nagyon szépen és ügyesen (és tisztán) eszik. Szóval nem tudom mi lehet, de elég nehezek a mindannapjaink. A nyughatatlanságát általában azzal tudtam le, hogy ő ilyen kis pezsi tipus, kos csillagjeggyel. Amit azonban a doktornőnk ma mondott - és az ég áldja, hogy komolyan vette a problémámat, nagyon jó doki - az teljesen új megvilágításba helyezte számomra a dolgokat. Találkoztatok már hasonlóval? Tudom, majd a dokik megmondják, de bármi jótanács jól jönne, csak márciusra kaptunk időpontot...Köszönöm előre is
2014. febr. 18. 14:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
87%

Nekem nem tiszta a kép, mert a társaság keresése nem épp az autizmus tünete. Olyan suliba jártam, ahol elég behatóan tanultuk pszichológiából meg fejlődéslélektanból a dolgokat, és nekem ez a "tünetegyüttes" nem az autizmust juttatja eszembe.

Biztos vagyok benne, hogy egy szakember meg tud majd nyugtatni. Nem hinném, hogy nagy a baj.

2014. febr. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon helyes, ha kivizsgáltatod, de így a leírtak alapján van egy átlagos fiad, megkésett beszédfejlődéssel. Igazából az sem baj, ha a gyerek csak 5 évesen kezd mondatokban beszélni, szóval igazi nagy megkésettség sincs nála.

A pörgés normális, ott mások az ingerek, mást lehet, mást nem. Szerintem ez is jellemző a gyerekek többségére. Az, hogy ki hogy viszonyul az idegenekhez, szintén gyerekfüggő, egyébként az autistákra épp ennek az ellentéte a jellemző, amit írsz. Az autisták személyközi kapcsolatai sérülnek, nem értik a másik ember jelzéseit, így inkább vagy durvák vagy befelé fordulnak. Vannak ilyen kis barátkozós gyerekek, ez sem feltűnő. A hús nem evése meg ebben a korban jellemző, egyik gyerek ezt eszi, a másik meg azt, a harmadik meg semmit. A félrenyelést passzolom...

Egyébként ki tudja fejezni magát vagy egyáltalán nem akar kommunikálni?


Szerintem így látatlanban is, de messze vagytok az autizmustól, a doki jól rád ijesztett.


Egy pszichológus anyuka

2014. febr. 18. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Ennyiből még akármi lehet...(Sok kisfiú van, aki később kezd el beszéni, nem eszi meg a húst és örökmozgó, stb. Drukkolok, hogy csak ennyi legyen...)


Az autizmust nem olyan egyszerű diagnosztizálni, sajnos tapasztalatból tudom. :( Nekem a lányom autista. Néhány kérdés: szemkontaktust felveszi, megtartja? Kérdésekre - még ha csak pár szóval is - válaszol? Szeret - e pörgetni dolgokat? Gyakran ismételgeti ugyanazt, és hosszú ideig elszórakoztatja magát vele? Van-e olyan dolog, amitől indoklatlanul nagyon fél, pánikszerűen retteg? (Nálunk: hajmosás, hajvágás, hangot adó plüssállatok - iszonyat visítást eredményeztek, szerencsére ebből kinőttünk.)

2014. febr. 18. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
3-as vagyok, közben láttam, mások is írtak, az én lányom pl. pont a társaságkedvelő autisták közül való, szeret odamenni, rajzol másoknak, vadidegeneknek beszél stb. Volt egy rövid időszaka, amikor az ellenkezőjét csinálta, olyan 4 és 6 éves kora között, de előtte is, utána is inkább barátkozós volt. (És mielőtt megkérdezitek, hogy "biztos az - e", sajnos igen, az Autizmus Alapítványtól kaptok a diagnózist 7 éves korában, és évente felülvizssgálják. :()
2014. febr. 18. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Remélem én is, hogy jót mond a doki amikor majd megyünk. Indokolatlan félelem nincsen, szépen reagál ha kérdezzük v mondnunk valamit, de megvan a maga kis rendszere. Bár ez lehet, csak átlagos rendszeretet, múltkor a párnáit ki akartam mosni és mikor meglátta h viszem őket, mindet oda rakta vissza, ahova való....A félrenyelés és beszédkésés kapcsán mondta az orvosnőnk, hogy lehet vmi neurológiai ok a háttérben és akár össze is függhet a kettő...izgulok nagyon...
2014. febr. 18. 14:24
 6/16 anonim ***** válasza:
A válaszok alapján nem hinném, hogy autista lenne. (Én vagyok az autizmussal élő gyermeket nevelő válaszoló.) Persze biztosat csak a doki tud mondani, de ha az lenne, akkor szerintem valamelyik ezek közül 3 éves korára már megjelent volna.
2014. febr. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
4 éves autista kislányom van, ő is érdeklődik a gyerekek és a felnőttek után, túlzottan is, gondoskodó imád szerepjátékokat játszani, nagyon okos rengeteg dalt tud, de a beszéddel gondok vannak, beszélni beszél, de ritka a kommunikációs beszéd és, nagyon ritkán kérdez! Amúgy bújos kedves, aranyos mosolygós kis csaj.
2014. febr. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Előző válaszoló vagyok amit elsőre írtál az nem meríti a gyermekkori autizmus fogalmát, viszont amit másodjára az elgondolkodtatott, meg van a maga kis rendszere, ez még mikbe nyilvánul meg?
2014. febr. 18. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Szemkontaktus milyen felveszi önállóan magától illetve szemébe néz annak aki beszél hozzá, folyamatos a szemkontaktus vagy csak rövid ideig tartja? Nem beszél, de szemedbe néz és úgy mondja babanyelven halandzsa nyelven amit szeretne? Kezével van olyan furcsa szokása amit gyakran csinál mindig ugyan úgy? Szokott e sikoltozni? Milyen az alvása? Volt rá precedens, hogy szólítottad de úgy csinált mintha nem hallaná meg nem fordult oda? Ragaszkodik bizonyos dolgokhoz? Játékba könnyen bevonható? Figyelmét könnyen fel lehet hívni? Figyelme gyakran elkalandozik? Van olyan dolog amit mindig ugyan úgy kell csinálni ragaszkodik a megszokotthoz? Ha kell neki valami hogy kéri a segítségeteket mit csinál? Tudom ez nagyon sok kérdés egyszerre, de a válaszokból már lehet következtetni, hogy kizárható e az autizmus sprektumzavar, Írtad, hogy márciusra kaptatok időpontot, fogják tesztelni különböző játékos feladatokkal a kisfiadat, felmérik hány éves szinten van, van e esetleg elmaradása?! Nem könnyen osztogatják az autizmus sprektumzavar diagnózist, elképzelhető első körben nem meghatározott zavar a nyelv és beszéd fejlődésének diagnózis lesz felállítva, később módosíthatják 1-2 év múlva nem átható pervazív fejlődési zavarra, 5-6 éves korban derül ki, hogy a skála melyik részén helyezkedik el az autista gyerek, de addig a nem átható pervazív fejlődési zavar diagnózist kapja. Azt hozzá kell tenni, minden autista gyerek más és más, nem mindig egyeznek a tünetek, és vannak olyanok, amik egyikre megegyeznek a másikra nem. Azért, hogy ne fuss felesleges köröket, Szakértői Bizottság stb orvostól orvosig, első körbe vidd Budapestre Vadaskert Kórház és Szakambulanciához, keresd Prekop Csillát, ha ő azt mondja a gyermek nem autista akkor nem az! Én lefutottam a kislányommal a felesleges köröket, mindenhol voltunk mindenhol azt mondták ki van zárva, hogy autista egy autista gyerek nem ilyen, sőt még a Szakértői Bizottság két héttel a Vadaskert előtt vizsgálta azt mondták, nem autista ezer százalék, hogy nem az, sok orvos mondta, hogy nem az, és még is elsőre megvolt a diagnózis két hét múlva a Vadaskertbe. Én az autizmust tanultam tehát az én gyermekemen nagyon korán észleltem a gondot ő már 9 hónaposan mondott hosszú bonyolult szavakat, majd 15 hónaposan teljesen elhagyta halandzsa nyelven folytatta három és fél éves koráig a beszédet.
2014. febr. 18. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Igen, vizsgáltasd meg. Szerintem ez amit leírtál, nem utal autizmusra. Attól, hogy élénk, még nem biztos, hogy valami baj is van vele. Sok gyerek nem beszél sokat még ebben a korban, de a beszédértése a helyén van, együttműködő, érdeklődő, értelmes, barátságos. Én se szerettem a húst, és most se nagyon eszem meg. Nem lehet általánosítani. Nyilván látni kéne, leírva nem az igazi.

Egy gyógypedagógus

2014. febr. 18. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!