Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit jelent az, amikor a szülő...

Mit jelent az, amikor a szülő azt mondja, hogy a gyermekét igyekszik a választékos beszédre tanítani?

Figyelt kérdés
mondjuk egy 3 évest hogyan lehet erre tanítani, aki nemrégiben kezdett el mondatokban beszélni

2014. márc. 6. 18:05
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Ugyhogy Te is valasztakossan beszelsz, hozza.
2014. márc. 6. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%

Szépen beszélj előtte. Tőled tanúl meg beszélni, azokat a szavakat fogja használni, amiket tőled hall!


Ha mindenre azt mondod Ja, ne várt tőle, hogy azt mondja Igen.

2014. márc. 6. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Így van, tőled tanul! Próbálj előtte artikuláltan és választékosan beszélni, ne ilyen gügyögős kisgyereknyelven. Pl. gyerekmondókák, mesekönyvek is segítségedre lehetnek! :)
2014. márc. 6. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mesekönyvekből az irodalmi értékűeket válaszd, ne a helyesírási és stilisztikai hibáktól hemzsegő gagyikat.
2014. márc. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sokat kell olvasni nem lebutított nyelvezetű könyveket, illetve normálisan kell beszélni a gyerekhez, nem kell a végsőkig korlátozni a szókncset, amit vele használsz. Ha nem jön rá a szövegkörnyezetből, hogy mit jelent az adott szó, akkor megkérdezi: újabb alkalom rá, hogy a gondolkodása fejlődjön, körülírás, szinonimák vagy példák alapján kell megértenie egy szó jelentését, szokja a definíció és a példák értelmezését stb.
2014. márc. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
72%

A választékos beszéd a felnőtteknek is fontos (lenne).

3,5 éves a kisfiam.

Én is törekszem arra, hogy szép, tiszta és helyes magyar beszédre tanítsam.

Alapvető, hogy jó példát mutatok (nincs káromkodás, pongyola szavak, töltelék kifejezések és a ma olyan divatos rövidítések, kényszerű kicsinyítések).

Ha szól hozzám valaki, akkor nem hümmögök ("ühüm"), hanem IGEN-nel vagy TESSÉK-kel válaszolok.

Nálunk a gyümölcs az gyümölcs, nem GYÜMI vagy UBI vagy CSERKÓ. A hideg ráz ezektől, így a kisfiam is a tárgyak normális nevét tanulja meg.

Ugyanígy számomra az alapvető műveltség és igényesség része az, hogy nincs a beszédünkben IZÉ, ÖÖÖÖ töltelék- inkább megállok, gondolkodok egy picit és akkor folytatom a beszélgetést, amikor tudom, mit szeretnék mondani.

Alapvető és sajnos mára tipikus nyelvtani hibákat tudatosan kerülök, nem része a beszédemnek. Ilyenekre gondolok, mint a hátborzongató "én táncolnÁk" vagy a helyhatározók helytelen használata " bemegyek a boltBAN" vagy "a kerületBE élek".


Természetesen nem nyelvész vagyok- de a tőlem telhetőt igyekszem megtenni.

Ahogyan az előttem válaszolók írták, fontos a sok olvasás, mondókázás, beszélgetés.

Nagyon szeretjük a régi, szép magyarsággal megírt műveket, Móra Ferenc, Pósa Lajos, Weöres Sándor, de akár Donászi Magda, Gazdag Erzsi versei is értékes művek.

Éneklés, mondókázás, naponta esti mese.


Nálunk nagyjából ennyit jelent- kifejezett tanítás nincs és ebben az életkorban nincs is értelme. A példamutatás sokkal hasznosabb.

2014. márc. 7. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat. Utolsó: nekem is nagyon fontos a nyelvtanilag helyesen használt szó, néha még túlzottan is. Én azért igyekszem ezt időnként figyelmen kívül hagyni.

:)

2014. márc. 7. 09:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!