Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan lehet ránevelni egy...

Hogyan lehet ránevelni egy kisgyereket a helyes étkezésre úgy, hogy ne ártsak neki, inkább hasznos legyen?

Figyelt kérdés

Itt most elsősorban arra gondolok, hogy ne legyen egy elhízott kisgyerek, hogy megkíméljem attól, hogy tinédzser korában majd diétáznia kelljen, mert túlsúlyos. Bár a kisfiam még nagyon kicsi, tehát bőven van időm, de mégis érdekelne ez a dolog.

A sport az egyértelmű, gondolom oviban lesz majd úszás is, egyebek, tehát a testmozgást én biztos nem engedem majd, hogy hanyagolja.

De például a rendszer, hogy mikor, mit és mennyit egyen, vagy a "nasi", mint például a csoki, ilyesmik.

Ti ezt hogyan rendszerezitek gyermeketeknél?

Vagy mennyire fontos az étkezésre való odafigyelés és mennyi idős kortól kell vagy érdemes elkezdeni?

Gondolom testi adottságoktól is függ, hogy mennyire lesz hízékony, vagy mennyire kell rá odafigyelni.

Eléggé előre gondolkozom, de szeretném megóvni a túlsúly miatti nehézségektől (beilleszkedés, stb), na meg persze attól, hogy később ebből bármiféle problémája legyen.

A válaszokat köszönöm!



2014. márc. 31. 17:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon fontos, hogy mikor kezded a hozzátáplálást, már akkor figyelj erre. Pl. ne a 4 hónapos kórtól adható ebres bébiétellel kezdj, mert a boltit telepakoljk cukorral. A natur ételek bevezetése nagyon fontos, és ameddig csak lehet nem ízesíteni. Aztán amikor már azokat megszokta, akkor a zöldfűszereket kiválóan lehet használni bizonyos arányban só helyett. Az étkezésben legyen teljes kiőrlésű és rozsos kenyér is, ne csak a fehér kenyér. Lehetőleg ne felvágottat adj a gyerknek, hanem saját készítésű kenőkéket. (sárgaborsókrém, tojáskrém stb).

Kerüld az ízesített üdítőket. Néha belefér, de ne az legyen az általános, hanem a víz. Ismerek olyat, akinek a gyerek nem hajlandó egyáltalán meginni a vizet, ez nem normális. Ha éhes, de nem eszi az ebédet, nem helyettesítjük egy tejszelettel, mert az ilyeneknek étkezés után van a helye.

A boltban kapható sz'ok helyett, amennyire lehetséges próbálj házi készítésű joghurtot, szörpöt, sütit adni. Nyilván teljesen elkerülni nem lehet és szerintem minden adható a gyerekekeknek, csak figyyelni kell arra, hogy a gyümölcs a zöldség mindennapos legyen, a többi meg csak esetenként. Pl. ha az uzsi-és a tízórai nagy részét mindig gyümölcs-zöldség teszi ki, akkor ebéd után nem fog elhízni attól, ha eszik egy turórudit is.

2014. márc. 31. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
tartsa meg a napi 5-szöri étkezést. minimális fehár lisztet és cukrot kapjon, csak amit az iskolában oviban adnak mi9vel ott nem tudod kiszűrni. Otthon teljeskirölésű vagy egyéb péksütik legyenek (pl durum lisztből) az szinte olyan mitn a sima. Édesits természetes édesitöszerrel (xilit, stavia, eritrit) A szerveztenek a legjobb elosztás ha napi 5-6 étekezés van. reggel lassan felszivodó szénhidrátból (teljeskirölésű termék) uzsonnára már lehet gyorsan felszivodó (pl tejtermék egy kis gyümölcs de jó ha van itt is lassan felszivódó pl tk muffin vagy keksz) ebédre lehet fele fele, uzsonnára lehet csak gyors pl gyüi. este megint nagy része lassú kevés gyorssal. A neten utána tudsz nézni mi miylne felszivódású. Az anyagcserének ez a legjobb étrend, igy kell étkezniük a cukorbetegeknek és az inzulin rezisztenciásaknak csak nekik számolni kell a ch-t is. A neten ugy kereshetsz rá hogy 160 g-os ch diéta. Emellett az étrend mellett a legkisebb az esély az elhizásra és az anyagcsere betegségekre.
2014. márc. 31. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A legfontosabb, hogy mit lát otthon - csak akkor fog egészséges ételeket, egészséges adagokban asztalnál ülve enni és (talán) még tiniként is élvezni a mozgást, ha tőletek is ezt látja és nem csak színjáték. Max. másfél éves koráig meghatározhatod, hogy mi az övé és mi a tiétek, de ovisan már biztos erősen saját elképzelései lesznek arról, mit szeret, mit nem és tudni is fogja, mit vettetek a boltban vagy mi van a hűtőben :)
2014. márc. 31. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia!


Szerintem a legfontosabb, hogy mit lát otthon. Nekünk nagyon bejött, hogy ha gyümölcsevés van, akkor én is eszem egy almát vagy mást, tehát látja, hogy én is így csinálom és nem azt várom tőlük, hogy gyümölcsöt egyenek, amikor én csokit fogok a kezemben. Ugyanez vonatkozik a főétkezésekre is, ha vacsira főzelék van, akkor én nem veszem elő a kolbászt kenyérrel. Néha nehéz, mert a fene sem akarja megenni munka után a főzeléket vacsira, de erőt veszek magamon.

Ami még bejött, hogy bizonyos ételeket nem kell megenniük. Tiszteletben tartom, hogy van pár étel, amit nem szeretnek, ezeket nem csinálom nekik. Pl egyikük nyers zöldségekkel áll hadilábon, nem szereti pl. a paradicsomot, viszont szereti a retket, a paprikát és a karalábét nyersen, szendvics mellé ezeket adom. A lényeg, hogy benne legyen a kis fejében, hogy a szendvics mellé zöldséget is eszünk, ha 3 félét váltogatva, akkor 3 félét, de nem eröltetem le a torkán a paradicsomot, ha egyszer undorodik tőle. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsökre is, mindkettő szeret 3-4 féle gyümölcsöt (persze véletlenül sem ugyanazt :D ), ezeket viszont napi szinten fogyasztják.


Jó, ha az elejétől rászoktatod a levesekre, mert ha van valami nemszeretem étel, azt levesben sok gyerek megeszi. Pl nálunk nem eszik meg a sütőtököt, borsót, brokkolit egészben, viszont krémlevesben (sima leves pici tejszínnel összeturmixolva) igen, így gyakorlatilag bármilyen zöldséget megesznek, amit egyébként nem lenne kedvük, meg nem is elvárható egy ovis gyerektől, hogy párolt brokkolit egyen.


Nasi ügyben megoszlanak a vélemények, van, aki a teljes tiltás mellett van, én ennek nem vagyok a híve. Amit szintén nem kezdenék el a helyedben, az a "ha megetted az ebédet, akkor kapsz nasit" dolgot, mert akkor minden étkezés után kérni fogja és rögtön el is tárolja magában mint jutalmazást, ami felnőtt korban is szépen megmarad. A nasi nálunk nem tiltott, de alkalomszerű, nincs benne a mindennapos étkezési rendszerben. Ha eszébe jut adok, nincs megtiltva, van, hogy egy nap 2x, de van, hogy napokig semmi.


Ha majd nagyobb lesz, akkor el tudod mondani neki, hogy mit miért kell megenni és mit miért csak mértékkel vagy egyáltalán nem. Pl 5 évesem nemrég kapott egy ismerőstől nyalókát, mondtam neki, hogy megeheti, de a cukor rá fog ragadni a fogára és ha kilyukad, akkor nem nő helyette másik. Kibontotta, megkostolta, majd kidopta a szemétbe.


Ha valamilyen ételről el akarod magyarázni, hogy miért egészséges, akkor ne azt mondd majd, hogy egészséges, mert ez teljesen megfoghatatlan dolog a legtöbb gyereknek, hanem azt mondd, hogy ettől erős leszel, nagyobbat tudsz rugni a labdába vagy szép lesz tőle a hajad vagy bármi, amire ő fogékony. Az egészségtelen helyett pedig mutasd meg rajzon, hogy ilyen színű lesz a foga tőle vagy fájni fog a pocak, ha túl sok csokit eszik.


Mi most ott tartunk, hogy az egyik gyerek kb 5 féle ételt nem eszik meg, oviban kb havonta egyszer van, hogy nem eszik meg valamit, másik már válogatósabb, de ő is szépen eszik mindenfélét, nincs vele gond.


Nem azt mondom, hogy az a jó vagy csak az a jó, ahogy mi csináljuk, de nekünk ez jött be.


Egyébként minden gyerek más, van egy egyéni temperamentuma, érdeklődése stb, muszáj lesz majd ehhez igazodnod.


Hozzátáplálásnál kerüld a cukrot vagy az erősen fűszerezett ételeket, minél tovább eszi a természetes ízű kajákat, annál nagyobb az esély, hogy az erősen fűszereset, sósat vagy cukrosat kevésbé fogja szeretni.

Ha csinálsz neki bébiételt és 20 kanál helyett csak 15-öt kér, akkor ne erőltesd rá még azt az 5 kanalat. Ő ennyit kér, nem fog éhenhalni. Ne grammoz, mert könnyen elmehet az egész étkezés már az elején egy rossz hangulatú negatív élménybe és innentől kezdve sokkal elutasítóbb lesz.


Hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem tudtam segíteni.

2014. ápr. 1. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nálunk nagyon egyszerű volt a helyzet, nem volt nasi senkinek, míg a gyerek kicsi volt. Három éves korában még nem ismerte a csokit és a cukorkát, és nem is hiányzott neki. Szerette a tízóraira, uzsonnára kapott gyümölcsöket, vagy befőtteket. Sem túlsúlya, sem széklet problémája nem volt. És a Nagyinak sem tett rosszat, hogy 3 évig nem volt sem csoki, sem fagyi, sem nasi a házban. A desszert gyümölcs volt mindig, szeletelve, karikázva, gerezdekre szedve, szóval gusztusosan, esztétikusan előkészítve.
2014. ápr. 1. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!