Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mikor beszéltetek a gyereketek...

Mikor beszéltetek a gyereketeknek először arról, hogy vannak gonosz emberek, akikkel óvatosnak kell lenni? Hogyan reagált a gyerek?

Figyelt kérdés

Kislányom négy és fél éves, és néhány hónapja hordjuk táncolni, ahol ott is szoktam hagyni. Hétvégén beszéltem neki arról, hogy akit ismer a felnőttek közül, azokkal nyugodtan beszélgessen, de ha olyan megy oda hozzá, akit nem ismer, nem szabad elmennie vele sehova, nem szabad beülni a kocsijába akkor sem, ha azt mondja, hogy haza fogja vinni. Mondtam neki, hogy ilyenkor menjen oda olyanhoz, akit ismer, és mondja el neki, hogy mi történt.

Ezt nagyon óvatosan, finoman próbáltam mondani neki. Kérdezte, hogy miért, és mondtam, hogy azért, mert sajnos vannak rossz emberek, akik rossz helyre visznek el másokat.

Nem mondtam neki semmi durvát, de elkezdett sírni, hogy ne beszéljek neki ilyenekről.

Utána hamar megnyugodott, és nem foglalkozott ezzel a dologgal, sőt a tánc végén, amikor odaértem egy ismeretlen anyukával beszélgetett az öltözőben, tehát szerintem nem ijesztettem rá.

De nem tudom, beszéljek-e neki még erről. Nem akarok félelmet kelteni benne, de tudnia kell, hogy mit tegyen hasonló esetben.


A ti gyereketek hogyan reagált, amikor először mondtatok neki ilyeneket? Hány éves volt akkor?


2015. ápr. 27. 15:47
 1/6 anonim ***** válasza:

Nálunk még korai (1 éves), de esetleg próbáld olyan dologhoz kötni, ami kézzelfoghatóbb, ismerősebb számára.

Meséből negatív karakterhez például.


Szerintem eddig jól csináltad, valószínűleg hosszútávú negatív nyomot nem hagy benne.


A rosszra pedig olyannal utalj, amit ő is megért. Itt ismét meséhez vagy hasonlóhoz nyúlnék. "Tudod, XY megütötte, bántotta Z-t a mesében, a rossz emberek is ilyet csinálnak."


Meg kell tanulnia, hogy válogatás nélkül nem bízhat meg mindenkiben. Benne van a pakliban, hogy egyszer sikítva fog elrohanni egy jószándékú, ismerkedő nyugdíjas néni elől, de ennyi blamázs belefér :)

2015. ápr. 27. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én amióta beszélni tud a lányom, mindig mondogatom neki, hogy ha valaki olyat csinál vele, ami neki rossz, fáj vagy kellemetlen, akkor szóljon az apjának vagy nekem. Főleg akkor, ha az a valaki megkéri, hogy ez maradjon az ő titkuk.


És amikor oviba kezdett járni, akkor megbeszéltem vele, hogy mostantól akkor lesz egy jelszavunk. Ha valaki bármikor el akarja vinni magával, ő mindig kérdezze meg, hogy mi a jelszó. Akkor is, ha a nagymamája megy érte, vagy olyan valaki, akit ismer. Ha nem tudja megmondani, akkor ne menjen el vele semmiképp, akkor sem, ha azt mondják neki, hogy én küldtem az illetőt. Ilyen esetben azonnal szóljon az óvónéninek, vagy kiabáljon jó hangosan segítségért, vagy pedig fusson és bújjon el.


És ez így tök jól működik, teszteltük is az egyik kollégám segítségével. A gyerekre így nem ijesztettem rá, játéknak fogja fel, ugyanakkor tudom, hogy biztonságban van. :)

2015. ápr. 27. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nálunk is van jelszó.

Én már 2 évesen is mondtam ezt a lányomnak. A játszótéren összevesztünk, mert én mentem volna haza, ő meg még nem. Bosszúból odament egy vadidegen nőhöz, hogy vele megy haza, mostantól ő lesz az anyukája. A nő nem lepődött meg, vitte volna haza. Na, szép. Akkor már mondtam neki, hogy soha nem tudhatja, hogy az a néni hová vinné, de nem vette komolyan.

Szerencsére úgy látom azért ösztönösen óvakodik a rossz emberektől. Az oviban szerencsére nem adják ki idegennek, írásba kell adni, ha más viszi haza.

2015. ápr. 27. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Négy és fél éves, nyugodtan beszélhetsz vele egész őszintén, hogy sajnos vannak bolond emberek, nem szabad szóba állni senki idegennel, és semmi esetre se menjen el soha senkivel sehova. AKit ismer, azzal beszélgethet, de azzal se mehet sehova és főleg nem fogadhat el semmit a megkérdezésed nélkül.


Múltkor étteremben elmentem pisilni (szutyok wc volt, nem akartam magammal vinni a gyereket), lányom addig ette az ajtóhoz közeli asztalnál a palacsintát, mondtam, ha bárki bárhova elhívja vagy próbálja elvinni vagy hozzányúl, teli torokból ordítson. Hát ezerszer inkább ijedjen meg, semmint baja legyen!!! Nagy tömegben pl rendezvényeken mindig ráírom a gyerek karjára golyóstollal a telefonszámomat, ha neadjIsten elkeveredve, meg van tanítva, hogy menjen oda egy nénihez, mondja meg a nevét, és kérje, meg, hogy hívja fel ezen a számon az anyukáját. Szerintem nem rossz dolog, ha van vészforgatókönyv a gyerek fejében.


Volt most ez a sztori, hogy "anyukád küldött érted, mert nem ér rá". Ilyen estre (nagyobb gyerkekeknél) meg szoktak beszélni a gyerekkel egy jelszót.

2015. ápr. 28. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Én is 4-5 évesen beszéltem neki erről konkrétan. Persze előtte is óvatosságra intettem az idegenekkel, de amikor nem csak egy intés vagy jó tanács, hanem egy komplett beszélgetés folyt a témáról, akkor középsős volt. Egy kicsit aggodalommal töltötte el a dolog, de csak eleinte. Én is teszteltem egyszer, odaküldtem hozzá egy számára idegen ismerősömet, hogy anya küldött, hogy vigyelek hozzá, mire szegény sírvafakadt, és odaszaladt egy ismerőshöz. Nagyon megijedt, hogy őt most el akarják rabolni. Nyomot hagyott benne az eset, de nem lett tartósan szorongó, egy-két hét alatt kiheverte. Most 6,5 éves, időnként újra és újra előhozom a témát, hogy ne vesszen feledésbe. Elmeséltem neki azt is, amikor Londonban gyerekeket teszteltek azzal, hogy egy férfi egyenként odament hozzájuk, hogy segítsenek megkeresni az elveszett kiskutyáját, mire a gyerekek nagy része elment vele, pedig a szüleik azt hitték, ennél már okosabbak. Hamarosan elmesélem neki a személyes élményemet is egy tapogatós bácsiról, aki annak idején egy reggel elkísért az általános iskolába. A lányom a felvilágosítás ellenére megmaradt barátkozós, nyitott kislánynak, de már tudja, mi a határ. Egészségesen fel tudta dolgozni a témát, pedig eleinte benne is félelmet keltett.
2015. ápr. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem jó hogy már beszéltél vele erről, kell tudnia a veszélyekről. Én a jelszót nem tartom jó megoldásnak, az én lányom simán kikotyogja az ilyesmit.Nálunk az a szabály, hogy senki idegennel nem mehet sehová. Ami segít kicsit kevésbé ijesztővé tenni a témát, ha mesét mondasz neki, nagyon jó például a "Bori nem áll szóba idegenekkel".
2015. ápr. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!