Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért nem viselkedik illemtudoan?

Miért nem viselkedik illemtudoan?

Figyelt kérdés
6 éves lányom van, kezdetektől úgy tanitottuk, hogy mindent meg kell köszönni, társaságban idegenek elott meg főleg. Ha valamit szeretne, akkor pl kérek szépen inni, nemcsak kérek inni, vagy "adsz" vagy hasonlók. Ehhez képest úgy viselkedik mint valami bunkó, aki nem is ismeri ezeket a kifejezéseket. Vendégségben ég a fejem, amikor nem köszön meg semmit magátol, nekem kell figyelmeztetni. Közben azt látom, hogy a barátnői mind szépen megköszönnek mindent, meg "kérem szépen", "szabad-e", és hasonlókat mondanak. Állandóan figyelmeztetnem kell, mintha csakazért sem csinálna, nehezére esik a figyelmeztetésem miatt. Akkor is nagyon halkan kimond egy koszonomot, alig érteni. Nem tudom ha egyedül van egy barátnőjénel miket mond, de amikor én ott vagyok, akkor nem beszél szépen. Mit lehetne tenni? Szerintem egy 6 evesetol mar elvárható lenne ez, nem? A környezete is elvárja mar. Más gyereke is ilyen?
2015. aug. 15. 08:43
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Tudom, tudom, igazatok van, csak annyira nem szeretném ha azt gondolnak róla, hogy neveletlen. Néha annyira meg szeretnek felelni a környezetnek, meg mivel mar 6 éves, úgy érzem több az elvárás fele is, mert mar nem kisbaba.

Igyekszek lazítani akkor és nem rászolni, csak dicsérni.

Egyébként jo voltam helyesírásbol anno, de igazad van. :-)

2015. aug. 15. 09:27
 12/14 anonim ***** válasza:
A "kérem" és a "köszönöm" miért nem elég, feltétlenül muszáj hozzá a "szépen" is?
2015. aug. 15. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Vigyázz ezzel, mert nekem pont ilyen jellegű negatív emlékeim vannak gyerekkoromból.

A tilalomfák, mert "mit szólnak mások". Tudod mit éreztem akkor? Hogy a szomszéd meg a sarki boltos fontosabb, mint én. Mert inkább hozzájuk kell igazodni, mint hozzám.


A köszönéssel ugyanúgy elkezdtek basztatni, pedig eleinte csak elbambultam és azért maradt el (6-7 évesen nem nehéz elvonni az ember figyelmét, még egy repedés a falon is érdekes tud lenni). Pont ugyanígy reagáltam, bezárkóztam és inkább nem mondtam semmit, hiszen úgyis belekötnek valamibe majd. Nem elég hangos, nem elég kedves a hangsúly, nem jól fogalmaztam, stb. Úgyhogy inkább maradtam néma.


A lányom még kicsi, másfél éves sincs, de amint láttam rajta, hogy éri a kérés fogalmát, azóta a játékát is úgy kérem, el, hogy "kérem szépen a macit", ha odaadta, akkor pedig "köszönöm a macit". Remélem, hogy mire elkezd beszélni, ezek alapfordulatként rögzülnek. De a saját gyerekkori emlékeim miatt piszkálni semmiképp nem fogom vele. Inkább én köszönök még egyszer hangosan, hátha azzal kizökkentem majd. Ha nem, akkor nem.


Ha hat éves, akkor jön az iskola, ott végképp figyelj, hogy ne azzal utáltasd meg a tanulást, hogy kényszerűen kell csinálnia. Legyen meg neki a felfedezés öröme és a lehetőség, hogy hibázzon és magától kijavíthassa, ne külső kényszer legyen.

2015. aug. 15. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Van, aki ilyen.

Hiába is tanítja az ember tapintatosan, miután észreveszi, hogy személyes példa nem volt elég.

Akkor mondja ugyan, de valószínűleg nem érzi, mert felnőtten, szépen leszokik róla megint.


Majd figyeld, de nem érdemes izgatnod magad. Nem a szülő hibája, mint ahogy az illemtudó viselkedés sem a szülő erénye.

Lutri, hogy hogy kinek milyen gyerek jut,ez van.

2015. aug. 20. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!