Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Keresztnéven szólít (vagy nem...

Keresztnéven szólít (vagy nem is szólít)? Járt valaki így?

Figyelt kérdés

16 hónapos a lányunk, egy-két szót mond még csak. Fa, pa (lámpa), baba, kakukk, kuku (kukurikú), papa, háp, vau, de (add ide).

Valamint az én nevemet mondja. Tény, hogy könnyen kiejthető hangokból áll, míg az apja neve Z-vel kezdődik, azt ha akarná, se tudná kimondani.


Viszont úgy vettem észre, hogy a nevemet nem megszólításra használja, hanem valamiféle univerzális varázsigének. Mondja a játékainak, vagy bárminek, amivel nem boldogul, nem tud megszerezni.

Akkor is kiabálja, ha mellette vagyok, de nem néz rám, így nem gondolom, hogy engem szólítana meg.


Az apa/anya szavakat ismeri, ha kérjük, hogy vigyen oda a másiknak "add ezt oda apának", akkor megteszi.

A férjemmel egymást keresztnéven szólítjuk, az apa/anya csak akkor van, ha a gyereknek beszélünk egymásról.


Valakivel volt hasonló? Mi lett a vége, elhagyta a keresztnevezést a gyerek, vagy az ragadt rá az adott szülőre?


2015. szept. 17. 10:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
65%
Olvass utána Ranschburgnál (pl. Szülők könyve) vagy Vekerdynél (pl. Érzelmi biztonság). Teljesen normális, helyénvaló és érthető ez a jelenség. Igen, tényleg mintha anya neve varázsige lenne, nagyon jól látod. Örülj neki, hogy így van!!!
2015. szept. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
91%
A barátnőm fia 3,5 éves, a mai napig a keresztnevén szólítja az anyját (érdekes,az apját nem). A fiam is rákapott egyszer erre, kisebb korában, de szerencsére 2 hét alatt leszokott róla, mondjuk mindig kijavítottam, mert nem szerettem volna, ha a nevemen szólít. Mi előtte egymást apának és anyának hívjuk (kettesben nem), pont ezért, mert ha meghallja, hogy a férjemet a keresztnevén szólítom, ő is elkezdi. 3,5 éves lesz.
2015. szept. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
20%

Szia! Az első hozzászólóval egyetértek, ne aggódj emiatt, inkább élvezd, amíg te vagy neki maga a „csoda”, minden bajra a gyógyír. :)


A szülők megszólításával kapcsolatban úgy érzem, azon aggódsz, hogy a keresztneveteken fog hívni titeket a gyerek. Nos (a 2. hozzászólóval ellentétben) szerintem ebben nincs semmi rossz, én sosem szólítanám azért a gyerek előtt „apának” a férjemet azért, hogy a gyerekbe ez vésődjön be.

A fiunk (9 éves) a keresztnevünkön szólít minket. Leírom, hogyan alakult ez ki, talán megnyugtat, hogy titeket nagy valószínűséggel nem fog a tietek így hívni. :)

Ahogy írtam, mi sosem apukáztuk-anyukáztuk le egymást, és még azt sem mondtuk, hogy „ha majd apa/anya hazajön”, hanem a keresztnevét használtuk a másiknak ilyenkor is. Nem volt ez tudatos döntés, egyszerűen számomra a férjem nem „apa”, hanem Bélus (nem a valós nevünket használom, de érted :)), és ő sem „anyaként” tekint engem, hanem „Kláriként”.

Így gondolhatnánk, hogy a gyerek nem is tudta, melyikünk az apa vagy az anya, de ez nyilván nem így volt, hiszen mások így beszéltek rólunk neki (pl. a nagyszülők, az óvónők stb.), szóval teljesen jól tudta már kicsi korától a családi szerepeket, sőt, volt egy időszaka, mikor mamának és papának hívott minket.

Aztán ráállt a keresztnevünkre, és a mai napig ezt használja, viszont amikor nagyon kedveskedő hangulatban van, akkor „szeretlek, mama/papa” kifejezést használ.

Nekem eleinte mások előtt kicsit frusztráló volt, hogy a keresztnevemen szólít – de csak azért, mert sok ember lealázóan nézett rám ezért, mivel mást szoktak meg, és hát ki szeret kilógni a sorból. Node aztán belegondoltam, mennyivel rosszabbul érezném magam, ha a férjem „anyukának” hívna, és azóta nem érdekel, ki mit gondol, nálunk ez a normális. :)


Ismerek egyébként harmincon felüli felnőtt embereket, akik szintén keresztnevükön szólítják a szüleiket, és remek kapcsolatban vannak. Az igaz, hogy kapcsolatuk nem a félelemre, tekintélyre épül.

2015. szept. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
66%
2. vagyok. Én a magam részéről nem tartom jónak, ha egy szülőt a keresztnevén szólít a gyereke, mert én nem a haverja vagyok hanem az anyja. Nekem mondjuk már az is nagyon furcsa, hogy valaki azt mondja a gyerekének, hogy "Nemsokára hazajön Béla (csak hogy a példánál maradjak)". Miért nem lehet azt mondani, hogy "Hazajön Apa vagy apukád? Az apja, nem? Mi baj lenne abból, ha úgy hívná? Nyilván a férjem nekem sem Apa, hanem Béla, de a fiamnak nem. Na mindegy, nem vagyunk egyformák, de én még ilyet nem is hallottam.
2015. szept. 17. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
82%

"Az igaz, hogy kapcsolatuk nem a félelemre, tekintélyre épül."

Úgy gondolod egyébként, hogy aki anyának/apának hívja a szüleit, az fél tőlük? Ekkora ostobaságot azért régen hallottam. Én mondjuk azt gondolom, hogy ha egy szülőnek van tekintélye a gyereke előtt, az nem akkora baj azért. Persze a nagy liberális nevelésbe már sok minden belefér egyeseknél.

Elnézést Kérdező, igazából ez az utolsó hozzászólásom nem igazán tartozik a témához, de nem tudtam szó nélkül hagyni ekkora sületlenséget.

2015. szept. 17. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nem, nem félek tőle, hogy miként fog hívni, ez szerintem részletkérdés. Inkább csak kíváncsiság.


Állítólag 2-3 éves korom körül volt egy időszakom, amikor apámat Lacinak hívtam. (Ott fordítva van, anyám neve nehezen kiejthető kisgyereknek, mert tele van sziszegős hanggal.) Aztán mindenféle ráhatás nélkül elkopott ez a szokásom. Én nem is emlékeztem rá, a szüleim mesélték.


Viszont szépen kérnék mindenkit, hogy ne minősítgesse a másikat. Minden válasz hasznos, ami a kérdésemre válaszol, egymást ne gyepáljátok.

2015. szept. 17. 17:33
 7/12 anonim ***** válasza:
2. vagyok. Igazad van, ezért is kértem elnézést tőled. Én itt be is fejeztem ezt a témát, a véleményemet már leírtam. Az pedig, hogy most még varázsszónak használja a nevedet rendben van, kicsi még nagyon. Szép estét, Kérdező!
2015. szept. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Az föltűnt valakinek, hogy 16 hónaposról beszélünk? Szinte az a csoda, hogy beszél, nem? Képesek lennétek rászólni, hogy "ne hívj Marcsinak, hívj Anyának"??? A 9 éves és a 16 hónapos gyereket nem lehet egy napon említeni!!!

Kérdező: szerintem ne szekáld a gyereket. Tényleg, olvasd inkább olyanok véleményét, akik értenek a témához... Első.

2015. szept. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Hol írtam, hogy szekálom, vagy bármire kényszerítem? Ugyanazt a kérdést olvastad, mint amit én kiírtam?
2015. szept. 18. 13:59
 10/12 anonim ***** válasza:
Nem neked szólt, vagyis nem rosszindulattal írtam. Éppen mert vannak válaszolók, akik szerint nem helyes, hogy a keresztnevedet használja a gyerek. Szerintem meg butaság lenne egy beszélni épp csak elkezdő csöppség lelkesedését ilyenekkel letörni.
2015. szept. 18. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!