Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ezzel rosszat teszek vagy sem?

Ezzel rosszat teszek vagy sem?

Figyelt kérdés

19 hónapos a lányom. Most van abban a korban, hogy mindenre rámutat és tudni szeretné, hogy mi az. Van egy játéka, amin egy játék analóg óra is van. Amikor rámutat egy számra, akkor elmondom, hogy az hányas szám.

Mesekönyvekben főleg az "a" betűt mutogatja, mert az szokott a leggyakrabban önmagában állni, mivel névelő.

Ezért egy betűt és néhány számot felismer.


Kaptam kritikát miatta, hogy túl korán tanítom a számokra és a betűkre (nem tanítom, válaszolok, ha kérdez).

Emellett ott van az, hogy én is így nevelkedtem. Ha kérdeztem valamit, készségesen válaszoltak. 4 évesen elkezdtem olvasni, a pontos mechanizmust nem tudták megfejteni a szüleim, de valószínűleg annyit kérdezgettem a betűket, hogy idővel összeraktam a fejemben. Hátrányom nem származott belőle.


2015. nov. 23. 22:19
 1/9 anonim ***** válasza:

Az olvasásra tanítás más, mint a kérdésekre válaszolás.

Fiam 2,5 éves, beszélni alig beszél, de a számok nagyon érdeklik.

Kocsiban menet közben számolja a lámpákat. 5-6-7-8-9

ennyit tud. mert ezt tudja kiejteni könnyen.

de az esti elpakolás is csak úgy megy, hogy én számolom a játékait, ő pakolja a dobozba. Ez tettszik neki.


Azzal nem teszel rosszat, ha a kíváncsiságát kielégíted.

2015. nov. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Más dolog, ha az ember 4-5 évesen tanul meg olvasni, és más, ha 1,5-2 évesen. Szerintem ez ijesztő egy kicsit. Hiszen épphogy megtanult beszélni, sőt, ismerek olyan 16 hónapost, aki még meg se szólalt.
2015. nov. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
50%

Hmm...hát én is így csinálom, ahogy te. Elmondom a betűket, számokat. A fiam is 19 hónapos, most elszámol 10-ig. Nem is jutott eszembe eddig, hogy ez ,,baj'' lehet. Nagyon büszke vagyok rá :-)

Szerintem ez nem lehet gond.

2015. nov. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Az, hogy felismer egy betűt, még eléggé messze van az olvasástól :)


Ezen kívül csak a nevét szoktam leírni, mert 3 betűs. Azt nem bánom, ha akár "képként" felismeri majd, de szerintem az olvasástól ez is messze van.

Amikor firkál és kéri, hogy én is firkáljak, akkor szoktam leírni és rámutatni, hogy látod, ez itt a te neved.



Egyébként egy vicces trükköt megcsináltunk vele. A számokat névről onnan ismerheti, hogy a nagyszülei mániákusan mondták neki az "Egy, megérett a megy, kettő csipkebokor vessző...stb" mondókát. Közben kézzel mutatták is a számokat. Ebből a kettő nagyon tetszett neki, már egy évesen ő is mutatta a kezével (kinyújtott hüvelyk- és mutatóujj). Majd elkezdte kimondani azt a szót, hogy "kettő".

Én mondókaként megtanítottam neki azt, hogy eeegy meg eeegy az kettőőőő. Amikor megszokta, akkor csak annyit mondtam, hogy "egy meg egy, az..." és befejezte, hogy kettő.

Azóta lehet parasztvakítani az embereket, hogy tud számolni :) Persze utána elmondjuk a trükköt.

Férjem vérszemet kapott, ő most mondókaszerűen a "négy gyöke kettő" mondatot mondogatja neki. :)


Tényleges számolást, alapműveleteket legkorábban 6-7 évesen várok csak, amikor amúgy is tanulják az iskolában.


Ha majd(!) szimbólumként felismeri korábban a számokat - nem elvárás, de nem is baj.

Olvasást se várom, hogy 6 éves kora előtt tudja. Ha esetleg ő is összerakja majd sok "anyuu, az milyen betű/mi van odaírva?" kérdésekre válaszolva, akkor hajrá. De direktben olvasni tanítani iskola előtt nem akarom.

2015. nov. 23. 23:22
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Megkérdezném attól, aki azt mondja, nem helyes, hogy "tanítod" olvasni, meg számolni, hogy akkor mit válaszolj neki, mikor kérdezi, hogy anya, ez milyen betű/szám. Kíváncsi lennék, hogy ő mit felelne, ha a gyereke megkérdezné tőle ilyen idősen. Ha a gyerek kérdez, válaszolni kell, nem kell többet, csak amennyit kérdez. Nem értem, mi rossz van benne, ha fel tudja ismerni a betűket. A kérdező nem ráerőszakolja a gyerekre, csak kielégíti a kíváncsiságát. Egyébként meg, attól, hogy valaki meg direktbe tanítja a gyereket, attól még gyerek marad. Nem veszi el a gyerekkorát, csak többet tud, mint az átlag. Mindenki úgy csinálja, ahogy a legjobbnak érzi. Az enyémet nem tanítottam, nem kérdezte, nem mutattam. 2. már lehet, hogy kérdezni fogja mihelyt beszélni tud, mert a nagy már iskolás, látni fogja tőle és lehet majd érdekli a dolog. Lehet a nagytesó majd tanítgatja. Most akkor szidjam majd meg a nagytesót, ha ilyet csinál?
2015. nov. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Kislányom júliusban volt 2 éves, már előtte elszámolt magyarul és angolul is 10-ig, azóta magyarul 29-ig számol. felismeri az a,m,n,p,d,b,j betűket. nem tanítom de van egy iskolás korú nővére és állandóan tanulni akar ő is. ami abból áll, hogy könyveket nézegetünk és mindig kérdezi a betűket a számokat amik az oldalakat mutatják. nem hiszem, hogy ettől akármi baja lenne, egyébként tud egy csomó éneket mondókát folyékonyan beszél.engem mindig azért kritizáltak, hogy minek olvasok neki annyi mesét születése óta, hagyjam békén szegényt ne kelljen annyit figyelnie... nem is értem. ismerősöm kisgyereke két éves és rengeteg autómárkát felismer.minden gyereket más érdekel, ha kérdezne akkor pedig válaszolni kell rá.
2015. nov. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem is értem, hogy valaki szerint ez miért baj!

Őt ez érdekli valamiért. Egy ismerősünk gyereke séta során végig mondja a parkoló autók márkáját, őt meg ez érdekli.

Legyél rá büszke, hogy már ilyeneket is tud! :)

2015. nov. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Bocsi, most látom, hogy autós példát már is felhozta.

Úgy látom ez egy kedvelt időtöltés. :)

2015. nov. 24. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kisfiam 3 éves korában autómániás volt. Az összes márkajalet már megismerte. És rájött, hogy az azonos márkájú autókat is meg lehet különböztetni a rendszámmal. Ekkor kezdte kérdezgetni, hogy ennek mi a rendszáma, annak mi a rendszáma. Emlékezetem szerint egy pár hét alatt megtanulta a számokat és a betűket, mert nagyon érdekelte, mindig megkérdezte, és nagyon odafigyelt. És ha meglát egy rendszámot, már ő olvassa le, és mondja. [Az elején még néha hátulról olvasta volna előrefelé, de mindig kijavtgattam és mostmár rendesen balról jobbra olvassa le a rendszámokat.]

Én úgy vélem, hogyha valami érdekli, akkor a kíváncsiságát ki kell elégíteni.

A betűket ismeri, és a számokat. Nem tanítottuk olvasni, és nem tannítottuk leírni sem a betűket, mert az nem érdekelte. Én ebben nem látok semmi problémát...

2015. nov. 26. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!