Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Önálló evés - de hogyan?

Önálló evés - de hogyan?

Figyelt kérdés

16 hónapos lesz a kisfiam, mindenki mondja, hogy kezdjem el az önálló evésre szoktatását. Megmutattam neki, hogyan kell, de elfordítja a kanalat/villát, kipotyog belőle a kaja, így aztán pár próbálkozás után feladja, és kézzel eszi az ételt. Meg szétken/összeken mindent vele. De én ekkormár nem etetem, hanem agyom, hogy ő intézze.

Így kell ezt csinálni, vagy hogyan? Inkább etessem még én? Vagy teljesen normális ez így? De hogy lesz ügyesebb a kanállal vagy villával, ha már az étkezés elején félreteszi, mert nem halad vele?

Válaszaitokat előre is köszönöm!


2016. jan. 27. 12:43
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy csináltam, hogy kezébe adtam a kiskanalat, fogtam a kezét, és együtt tettük a szájához. Amíg volt kedve, sok dicséret mellett. Ha megunta, etettem tovább. Utána ő kérte a kanalat, akkor a kezébe adtam. Ha nem jól fogta, megigazítottam, de alapvetően hagytam hagy csinálja ő. Akkor már volt nálam még egy kanál, és én azzal adogattam neki, hogy ne menjen el a kedve az evéstől, hogy sehova nem halad, és éhen marad. Igen, melléfolyik, lecsöpög, volt, hogy egy hirtelen mozdulattól, a falon kötött ki az étel. De ez ilyen. :))
2016. jan. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia, ez nálunk is így megy :) Iszonyat sok türelem (és takarítás) kell hozzá, amíg megtanulnak a kicsik enni. Az én kislányom 18 hónapos, szépen evett kanállal, most tért át a kézzel evésre :) Minden étkezés után óriási disznóól van és át kell öltözni, mert nyakig összekeni magát.

Szerintem az a legjobb, ha együtt eszel a kicsiddel, hiszen te vagy neki a példakép, ha látja, hogy te hogy eszel, meg fogja tanulni. Persze ez a kíváncsiság korszaka is, mindent megfog, megtapogat, kísérletezik, hogy vajon kiömlik-e, nehéz időszak, de hamar túl lehet rajta lenni. Én most szoktatom le már a csőrös pohárról is, hogy igyon kis műanyag pohárból, mert így fogja megtanulni, hogy kell fogni, dönteni, hogy ne öntse le magát, meg jöjjön is valami.

Ha keveset is, de szedj te is magadnak és mellette, vagy vele szemben ülve egyél, lássa, hogy kell fogni a kanalat, poharat. Utánozni fog egy idő után. Kitartást :)

2016. jan. 27. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Én úgy kezdtem, hogy az uzsonnára adott kockázott gyümölcshöz adtam villát, és megtanulta felszúrni rá, és így megenni.

Ez azért volt jó, mert így nem esett le az étel róla bárhogy forgatta. Kanállal csak kb 2-2,5 évesen tanult meg "szépen" enni.

Úgy csináltam, hogy mivel mindig együtt ettünk, látta, én hogy eszek kanállal. A levest ugye úgysem tudja kézzel enni. Egy ideig próbálkozott a kanalával (közben adtam neki én a kanalammal párszor), aztán amikor megunta, akkor kiitta a tányérból a levest. De a sűrűjét szépen megtanulta kanállal enni.


Kézzel nem nagyon engedtem enni, pont azért mert akkor minden kajás lesz. Előkét olyan műanyagot használunk, amiben összegyűlik a leesett étel, így a szék és nadrágja sem kajás a végére.


SZóval ne aggódj, ráérsz még.

De szerintem ha ráhagyod, akkor nemigen tanulja meg, hogy hogy lenne jó, mert honnan tudná. Néha segíts neki, így megmutatva mi a jó technika.

2016. jan. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

22 hónapos volt a fiam amikor először ő igényelte hogy egyedül ehessen és esküszöm, a kezébe adtam a kanalat és úgy evett mintha már ezer éve egyedül enne. Előtte vagy ő is félre tette az evőeszközt vagy inkább csak játszott vele így egy idő után én már nem is erőltettem. Vagy kapott olyat amit kézzel ehetett vagy én etettem.

Nekem is mindenki mondogatta hogy le van maradva én meg egy idő után nem foglalkoztam vele, úgy gondoltam hogy mire oviba kerül úgyis megtanul, akkor meg mit aggódjak rajta.

2016. jan. 27. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem sem kell erőltetni, eljön az idő, amikor igényelni fogja, de ha most sok kudarc éri, elmegy a kedve tőle. Etesd nyugodtan, és ne foglalkozz azzal, hogy más gyéreké 1 évesen késsel villával evett!😊😊
2016. jan. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Én etettem mindig, nem szerettem, ha egyedül eszik, mert akkor semmi nem ment a szájába. Aztán 22-23 hós kora körül csak akkor volt hajlandó enni, ha egyedül evett. Ne aggódj, ne erőltesd, tudja mi a dolga.:)
2016. jan. 27. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Minket konkrétan átvert a gyerek.

A kanállal kalapálja az asztalt, forgatja, vagy a fülébe csapja az ételt, hogy "halló" - telefonál. Közben nyüszög, forog, ki akar szállni, agyvérzés etetni.

Bölcsődében múltkor rákérdeztünk, hogy ők hogyan tanítják, mert biztos mi rontunk el valamit. Csodálkozva néztek, hogy tanítani? Hát már két hónapja segítség nélkül kanalazik, teljesen önállóan.

Ott pici padszerűségek vannak, nem etetőszék, egyetlen gondjuk, hogy azon körbe-körbe forog, meg néha próbálja leszedni a terítőt.


Pedig rászólunk a renitens viselkedés miatt, dicsérjük, ha szépen eszik. Lehet, hogy mi az 5 másik gyereket nem tudjuk biztosítani a közös étkezéshez az asztalnál, hogy mondjuk őket utánozva szépen egyen.

A férjemmel már passzolgatjuk egymásnak a "nemszeretem" melók közé beállt etetést. Múltkor paradicsomleves volt, addig vitatkoztunk, hogy ki etesse vele (piros, foltot hagy), míg végül inkább nem kapott, hanem valami kevésbé színes kaját kerestünk neki.

2016. jan. 27. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ!


Valahol a lelkem mélyén én is azon a véleményen vagyok, hogy még kicsi hozzá. Csak egy családtagom mondja mindig... hogy már egyedül kéne, meg ültessem bilire, meg ilyenek. Pedig mondom, még 16 hónapos sincs.


Csak mivel más nem segít, magam sem tudom, hogy túlzás-e ilyen idős korban, vagy tényleg így szokás, közben olvasom, hogy maszatolás nélkül úgyse fogja megtanulni stb. nehéz eldöntenem, mit, hogyan kéne. A ti válaszaitok is vegyesek, ahány ház, annyi szokás.


Ha már elkezdtük, akkor folytatom, viszont két kanalas módszerrel, ahogy írtátok. :)


Köszi még egyszer a sok választ!!!

2016. jan. 28. 09:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!