Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ez szeparációs szorongás...

Ez szeparációs szorongás volna és majd elmúlik magától vagy "vegyem kezelésbe" a gyerekemet?

Figyelt kérdés

Másfél éves, pár napja, hete kezdődött:

éjszaka felkel és ha bemegyek hozzá nem jöhetek már ki, csak akkor alszik nyugodtan ha ott alszom mellette egy matracon. Ha kijövök iszonyú ordításba kezd még akkoris ha az apja bent van. Múltkor 30 percig ordított így, az apja bent volt végig. Valahányszor bementem megnyugtatni a puszta jelenlétemtől megnyugodott azonnal! és lefeküdt. Amint újra kijöttem (apja továbbra is bent) folytatta. Iszonyúan üvöltött. Végül bent aludtam.

Eddig egyedül elaludt, letettem, kijöttem és elaludt. Most nem jöhetek ki amig el nem alszik mert sír.

Délutáni alvásnál ugyanez. Sosem volt eddig ezekkel ilyen jellegű probléma.

Most akkor ez szeparációs szorongás és hagyjam, feküdjek ott vele amig elalszik, és éjjel is menjek át hozzá ha felébred, vagy pedig próbáljam leszoktatni erről? El fog múlni magától?


2017. jan. 2. 12:24
 1/6 A kérdező kommentje:
Még annyi hogy eddig átaludta az éjszakát nagy többségben. Most 7ből 4-5-öt alszik át. Eddig elég volt hogyha felkelt éjjel, hogy bementem hozzá megitattam vagy betakargattam és már aludt is tovább, kijöhettem.
2017. jan. 2. 12:28
 2/6 A kérdező kommentje:
Rosszul írtam, 7-ből 4-5 éjszaka kel fel. De lehet hogy már lassan több is és csoda ha átalszik egyetis.
2017. jan. 2. 12:29
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen, normális, valószínű hogy szep.szorongás okozza.

Igen, el fog múlni. Valamikor. Egyéni, hogy mikor, de szerintem a "leszoktatás" csak elnyújtja. Bár tény, hogy nem próbáltam leszoktatni.

Fiam nem csinálta, ő éhség miatt kelt sokáig.

Lányom 14 hónaposan kezdte, most 17 hónapos, még tart.

2017. jan. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ne vedd kezelesbe a gyerekedet, hanem ha kwllesz, legyel ott.

Ez szep.szorongás, nalunk hullámszeruen jott ment ez, majd mikor elkezdett volcsibe járni, még erosebb lett...en azt gondolom, ha a gyerekemnek kellek, akkor kellek es kész...ha most hív,,és nem vagy ott neki, örökre megrendul benned a bizalma. en minden ilyenbe engedtem neki, pedig a csalad kígyót békát kiabslt rám...:-(

De nem bantsm meg.

A lanyom most 6,5eves,,talpraesett, onallo,,mar egyedul alszik jó ideje, es nem igaz hogy erre raszoknak...de ha igen,,akkoris mi van? 2-3ev,,és már ciki leszek neki..addig had elvezzem ki,,hogy engem akar,,es en vagyok neki a biztonsag...

Egy 1,5 eves meg annyira kicsi még, ne akard megtörni, elvezd a nyakadon a kis karocskajat...:-)

2017. jan. 2. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

hat ezaz hogy ebben nem vagyok biztos. miert rendulne meg bennem a bizalma ha kozben az APJA bennvan nala en meg a szomszed szobabol jelzem rendszeresen hogy ott vagyok. nem hagyom magara de nem tudok minden percben a rendelkezesere allni.

de mondom, ezen dillemmazom magam is, nem tudok semmit.

2017. jan. 3. 21:10
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

kérdező, de hiszen a válaszolók egyértelműen jelezték, hogy ez bizony szep.szorongás. Én is megerősítem, legalábbis a leírásod alapján. Mi a bizonytalanságod oka a kérdés kapcsán?


A szep.szorongás evvel jár, ilyenkor pár hónap, tehát átmenetileg jobb, ha ott vagy mellette alvásnál, már amennyire lehetséges.


hiába van ott az apja, a baba és a kisgyermek elsősorban az anyjával van szoros lelki kapcsolatban (bár attól függ, pl ha nem neveli egy gyermeket az anyja, csak az apja, akkor az apjához kötődhet nagyon) ; mondják ezt lelki köldökzsinórnak is.


Szóval ennyit az apa szerepe kapcsán a kérdés vonatkozásában. Benne van az iménti kifejezésben: lelki KÖLDÖKZSINÓR. A fizikai köldökzsinórral is rajtad csüngött kb 8-9 hónapig, nemde? ;) És nem az apján.


A babák egynek hiszik saját magukat az anyjukkal. Kb fél évesen, amikor elkezd intenzívebben és sokszínűbb mozgásokat (főleg eleinte nagymozgásokat) végezni a baba, ekkoriban rájön, hogy nem is azonos az anyukájával, legalábbis erről elbizonytalanodik, és megijed. Ez az első szeparációs szorongás időszaka, 4-8 hó körül.


Most a gyermeked a második szep.szorongásban van, "őriz" téged, mert végképp kezd rájönni, hogy te és ő nem vagytok egyek. Ez egy természetes folyamat, ilyenkor kezd az éntudata kialakulni.


És vedd hozzá, hogy általában ilyenkor kezdenek járnia babák, de minimum segítséggel totyogni! Ez már olyannyira jelentős helyváltoztatást jelent, hogy ez is erősen belejátszik a felismerésébe, hogy el tud szakadni tőled, tehát ezáltal végképp megijed, hogy ti nem vagytok egyek egymással. Némiképp dilemmás időszak a babának, mivel élvezi az önállóságát, hogy mennyire nagyon hatni tud már környezetére -gyorsan és messzire mászik, akár fut-, ugyanakkor meg is rémül az elszakítottság érzésétől, a saját önállóságának drasztikus fejlődésétől. Ez természetes folyamat , támogatni kell benne, elsősorban megértéssel. És legyél vele ott, amikor elvárja.


Amint elmúlik a szep.szorongás (pár hónap alatt), ismét önálló alvásra neveled, de amíg tart nála, addig legyél vele. Ha ezeket betartod, akkor minimalizálod az alvásproblémáit, legalábbis fokozatosan egyenesbe jön.


(Hacsak nincs valami problémája, de hát pl fogzás is jellemző ilyenkor, fájhat is a hasa rendszeresen stb.)

2017. jan. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!