Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ti egyetértetek a "Majd...

Ti egyetértetek a "Majd megoldják egymás között" kezdetű nevelési elvvel?

Figyelt kérdés
SZerintem ezzel mindenre neveljük a gyereket, csak jóra nem. Ez csak azoknál a gyerekeknél működhet, akik azt látják a szüleiktől, hogy tekintettel vannak másokra. De sajnos az a tapasztalatom, hogy azok vallják ezt a nevelési elvet, akik "sikeres embert" akarnak nevelni a gyerekeikből.
2017. febr. 26. 22:52
 1/9 A kérdező kommentje:
Rossz értelemben sikereset!
2017. febr. 26. 22:53
 2/9 anonim ***** válasza:
79%
Nem. Nincs még rá módszerük.
2017. febr. 26. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
15%

Nálunk finomításokkal ugyan, de bevált.

Nem vállaltam a döntőbíró szerepét, max moderátorként mūködtem közre, ha szükség volt rá.

Elfogadtam, hogy olykor (tényleg nagyon ritkán) verekedéssé fajult a vita. Viszont az alapszabályokat kőbe véstem: eszközhasznàlat, marás, harapás nincs.

Az ok egyszerū volt, én úgy nőttem fel, hogy apánk első ösztönből döntötte el a vitáinkat. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy amellé állt, aki hangosabban védte az igazát.

3 gyerekem már nagy, jó a kapcsolatuk, megtanulták kezelni a konfliktusaikat.

2017. febr. 27. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
71%
Két pici gyermekem van, egy 4 éves kisfiú és egy 2 éves kislány. Nem hagyhatom magukra Őket, amikor "megtalálják" egymást, mert a fiam extrém erős a lányomhoz képest, nagyon heves természet (komoly meló tudatosítanom benne a reakcióit és a tettei következményeit), sajnos, sokszor tettlegességig fajulna egy-egy vita közöttük, ha nem avatkoznék közbe. De próbálom arra ösztönözni Őket, hogy találjanak békés megoldást a konfliktusaikra. Egyébként sem értek egyet az oldják meg maguk között-elvvel, kicsi gyermekekről beszélünk, segítenünk kell nekik elrendezni a problémáikat. A döntőbíróskodást szerintem kerülni kell, ugyanakkor érdemes kideríteni, hogy kitől indult a veszekedés/verekedés, ugyanis a másik bántását bocsánatkérésnek, kiengesztelésnek, és egy kiadós beszélgetésnek kell követnie. Most (ilyen pici gyerekekkel) így gondolom, és úgy látom, működik is a gyermekeim között, ugyanis a vitáiktól eltekintve hihetetlen jó testvérek. Ha nagyobbak lesznek, nyilván bízni fogok a belátásukban, az egyre fejlődő szociális érzékenységükben, és egyre inkább próbálok majd távol maradni a konfliktusaiktól.
2017. febr. 27. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
79%

Csak egy gyerekem van, de tesóval nőttem fel.


A szüleim mindig igazságtalanok voltak, ha lesz a lányomnak testvére én bizony vállalom a döntőbíró szerepét, ha pedig bizonytalan leszek, mindkettőt megbüntetem.


Nálunk folyton az volt, hogy én vagyok a nagyobb, hagyjam a kicsit játszani, hadd vegye el a játékomat, ő még nem tudja, hogy kell viselkedni, neki több segítség kell blabla. Csak 2 év volt köztünk. Mivel a szüleim tojtak arra, hogy igazságot tegyenek, sokkal durvább voltam az öcsémmel, rendkívül sokat verekedtünk. Neki a mai napig nincs igazságérzete, folyton a körülményeket okolja a hibáiért, vagy engem, ha lekésik egy határidőt.


Nálunk az erőviszonyok kiegyenlítette voltak egy darabig, aztán tinikor végefelé elkezdett gyúrni és igazi zsarnok lett.


A bölcsiben is tanítják a gyereknek a ne vedd el a másik játékát szabályt, és többé kevésbé működik is.


Csak a következetességet kell megtanulni itt is. A gyereknek jólesik, ha látja, hogy nincs egyedül a problémamegoldással. Nekem a mai napig rossz a viszonyom az öcsémmel.

2017. febr. 27. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
73%

4-es vagyok. Nagyon egyetértek az 5-ösnek azzal a gondolatával, hogy jól esik a gyereknek, ha nincs egyedül a problémamegoldással. Ez nem jelent egyet sztem azzal, hogy döntőbíráskodom. De megpróbálom kideríteni, ki szegett meg olyan szabályt, ami nálunk kőbe vésett szabály. Ilyen pl. az, hogy a másik kezéből nem vehetünk ki játékot, vagy amivel egy másik gyermek játszik, azt nem veheti el, és a legfontosabb: nem lehet a verekedés a megoldás, akármilyen sérelme legyen az egyik gyermeknek. Én sosem hangoztatom azt, hogy kisfiam, Te vagy a nagyobb, legyél Te az okosabb. És nem engedem, hogy a családból bárki (a nagyszülől próbálkoznak így lehűteni a fiam) így tegyen. Mindketten kisgyermekek, éppen tanulják, hogyan kell viselkedni bizonyos helyzetekben. Ha a fiam egy-egy konfliktust ügyesen old meg, akkor egy következőnél emlékeztetem rá, hogy: Emlékszel, milyen ügyesen, nagyfiúsan oldottad meg azt a helyzetet? Nem tépted ki a tesó kezéből a játékot, hanem elkérted, és vittél neki cserébe egy másik játékot.

Számomra ezt jelenti a pozitív megerősítés ebben a helyzetben. Erre törekszem.

Ami még beválik a gyermekeimnél, az az őszinteség. Ha épp nem látom a vita kiindulását, már csak a civakodó, verekedő gyermekeimet szedem szét, le szoktam guggolni Hozzájuk, magamhoz ölelem mindkettőt, finoman elmagyarázom Nekik, hogy nem láttam, mi történt, épp teregettem. Abban tudok Nektek segíteni, hogy segítek megnyugodni.

Az én őszinteségem (hogy nem láttam, tehát nem tudok igazságot tenni közöttük) sokszot arra ösztönzi Őket, hogy Ők is legyenek őszinték. Ilyenkor általában maguk mondják el, hogy mi történt vállalva azt is, hogy beismerik a saját hibájukat. A végén képesek megölelni egymást. Nekünk ezek a módszerek jönnek be. De sosem hagyom magukra Őket egy-egy ilyen helyzetben.

2017. febr. 27. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%
Nem értek vele egyet, pláne ha a játszótéren -óvodában is rájuk hagyják. Az erőszakos, erős gyerekek elnyomják a csendes, szelíd gyerekeket, mert bármilyen furcsa vannak ilyen gyerekek. Az enyém csak nézte, hogy elvették a játékát és mondta, hogy anya nem is kérte el..:-( persze az élelmesebb gyerek szülei szerint ez nem gond, rá nem szólnának semmi pénzért. Ezek a gyerekek simán arrébb lökik a másikat, amelyik nem olyan talpraesett és szépen sorban áll. Szóval szerintem màr csak a nevelés miatt sem kellene hagyni, hogy majd lerendezzék maguk között, mert abból csak az erősebb, erőszakosabb gyerekek jönnek ki jól, mondjuk jólneveltek nem lesznek.
2017. febr. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
86%
Nem. Nekem egy 20 hónapos lányom van, de nagyon gyakran vagyunk közösségben (baba-mama klub, barátokkal összejárás hasonló korú gyerekekkel stb.). Ha azt látom, hogy a kislányom kirángat egy játékot a másik kezéből, vagy meglöki stb, én bizony rászólok, hogy ez nem így működik, el lehet kérni szépen, vagy meglökted, kérj tőle "bocsánatot" (nála ez még a simogassa meg vagy hasonló). Rájuk lehetne hagyni, hogy majd megoldják, de ha elkezdenek ezen balhézni, esetleg "verekedni", az kinek jó? Mit tanulnak belőle? Azt, hogy ha kell valami, zúzzuk le egymást. Hát, nagyszerű, tényleg. Ki tanítsa meg neki, hogy kell viselkedni, ha nem az anyja? Látszik is egyébként, a 20 hónapos lányom képes szépen elkérni valamit, meg még néhány hasonló korú gyerek, meg vannak azok, akik mindenkit fellöknek, egyszerűen kitépik a másik kezéből a játékot stb. Anyuka meg ilyenkor nemhogy nem szól, még büszkén vigyorog is, hogy milyen karakán kölke van...A jó példa, meg a nevelés ugye...
2017. febr. 27. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
79%

Gyermektelen vagyok, kisgyermek nevelési tapasztalattal. Ismerek olyan pedagógust, akinek szerepel az elvei között, amit említesz, kérdező. Én nem értek egyet vele, ahogy látom, te sem.


Bizonyos szinten persze a kisgyermekekre bízom, miként cselekednek, de a fél szemem rajtuk, amikor pl összevesznek, és az esetek többségében közbeavatkozom. Ilyenkor elmagyarázom a helyzetet a számukra, az ő nyelvezetükön, és elgondolkodtatom őket a helyzetről. Ha tettlegessége történt, akkor fizikailag is közbeavatkozom -megvédem a sértettet stb-, és érzékeltetem gesztusokkal a helyzet súlyát, és csak ezt követően magyarázok és gondolkodtatom el őket.


A felnőtt példaértékű kell legyen, érzelmi-gondolati mintákat kell adni a kisgyermekek számára. Máskülönben vakon, találomra fognak megoldást tippelgetni a kicsinyek, ami nem válik a javukra. Enyhébb esetekben, vagy amikor azt látom, bölcsen döntöttek, rájuk bízom végig a helyzetmegoldást szó nélkül, esetleg helyeslem ilyenkor.

2017. febr. 28. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!