Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan lehet motiválni egy...

Hogyan lehet motiválni egy ilyen típusú kisgyereket?

Figyelt kérdés

4 éves lesz és rettentő akaratos kislány. Sokszor korát meghazudtolóan humoros.

Viszont alapvetően nem szeret önálló lenni. Szinte mindent meg tud csinálni, ami egy 4 évestől elvárt (öltözködés, mosakodás, wc-használat, étkezés), de itthon ellenáll minden felszólításnak, kérésnek. Az óvodában rá van kényszerülve, hogy megtegye mindezt, itthon meg elengedi magát. Baba akar lenni, ki is mondja. (Kisbaba vagyok. A kisbaba nem tud kimenni a wc-re. A kisbaba nem tud felállni. És hasonlók.)

Nagy cumis, itthon csak ritkán teszi le. Óvodában inkább rágcsálja a plüssét, szorong. Nem tudom azt mondani neki, hogy a nagylányok már nem cumiznak. Mert ő nem akar nagylány lenni. Ő baba akar lenni. Azt mondja, az iskolában is cumizni fog.

Legszívesebben babakocsiban utazna, ha megtehetné.

Most éppen beteg. És nem hajlandó orrot fújni. Inkább a porszívót választja, de van, hogy ordít, hogy azt sem akarja. És nem hajlandó megtörölni sem az orrát, hiába van kikészítve a játszószobába a sok papírzsebkendő. Inkább kiabál, hogy folyik az orra.

Nem mindig sikerül türelmesnek lennem ilyen szituációkban.

Pedig lát maga körül több kisbabát, látja, hogy milyen kicsik hozzá képest.

Ma ahogy jöttünk haza a dokitól, három kisbabát is toltak kocsiban. Erre lecövekelt a járdán, hogy ő is babakocsiban akar jönni. (Már rég eltettük.) Aztán, hogy nem tud járni. "Megmerevedett"(!!!) a lába. És vegyem ölbe.

Összefoglalva úgy látom, nem tetszik neki a nagylányos önállóság. Kényelmetlennek találja. Csak nagyon ritkán érzi úgy, hogy már nem kisbabásan kellene viselkednie. És persze a dackorszak is virágzik nála.


Várom ötleteiteket, esetleg hasonló habitusú kisgyermekkel kapcsolatos tapasztalataitokat.


2017. ápr. 11. 16:44
 1/8 anonim ***** válasza:
54%
Nem engeded neki azt a kisbabáskodást. Ha nem akar menni, akkor ott hagyod, Ha nem akarja kifújni az orrát, nem törlöd meg. Legyél határozott, és ne az történjen, amit ő akar. Igaz, ezt már pici korában így kellett volna.
2017. ápr. 11. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
44%

Biztosan csak kényelemből csinálja?

Nem lehet hogy több figyelemre vágyik , vagy valamiért igy harcol az ovi ellen?

2017. ápr. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
70%
Nálunk nem ilyen durván, de hasonló a helyzet, pedig már 5 éves.Azt olvastam ezzel is csak a figyelmet szeretnék megkapni, nem tudom igaz-e.. nagyon sokat van vele foglalkozva, de úgy érzem soha nem elég. :-( Az oviban megteszi, amit elvárnak tőle, de itthon öltöztetni kell, wcre vele menni, az orrát törölni dettó. Ismerősömnèl is hasonló, úgyhogy nem igazán aggaszt, próbálom mindig ösztönözni az önállóságra, de hisztizni ezekért nem hagynám. Most már az oviban kezd öltözni, ha ott vagyok. Eddig ott is öltöztetnem kellett mindig. Bámészkodik, csacsog, mindennel foglalkozik általában, csak az öltözéssel nem. Látom másoknál meg azért áll a bál, mert mindent egyedül akar a gyerek csinálni. Az a jobb gondolom, de hát nem egyformák. A cipelésben nem engednék, van lába akkor használja. Volt, hogy otthagytam párszor és simán jött. Sőt olyankor versenyeztünk, mert érdekes futni mindig volt ereje ilyenkor. Mondjuk ezen 2,5 éves korában túlestünk.
2017. ápr. 11. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
76%
Az enyém is ilyen. 3 évesen sokmindent megtanult. Újdonság volt, büszke volt magára, sokat dícsértük, de így hogy lassan rutinná váltak a dolgok, már nem akarja csinálni. Próbálom motiválni, de mégsem járhatok minden cipőfelhúzásnál örömtáncot, szóval én is örülnék egy pár ötletnek.
2017. ápr. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nem tudom. Az biztos, hogy nem szereti az óvodát. Nem szívesen játszik más gyerekkel. Nem szeret osztozni a játékain. (Pl. homokozóban)


És igen, több figyelemre vágyik. Csak az a baj, hogy nem tudok non-stop vele lenni ovi után, mert a házimunkát is el kell végezni.

Apuka meg csak kéthetente hétvégén van itthon.

2017. ápr. 11. 17:18
 6/8 anonim ***** válasza:
59%

Én minden nap beiktatnék babázós játékot, amiben ő a baba. Etetném, fésülném és hordoznám és babusgatnám.


De ez csak a játék idejére. Máskor ő a nagylány, játszásiból lehet baba, ahogy kutya vagy cica vagy póni is.


Emeld ki a babaság árnyoldalait. Adj rá fülessapkát, etesd, öltöztesd és etess vele főzelékeket, mert a babák nem kaphatnak csokit meg sültkrumplit meg rántotthusit, csak zöldségpépet.


Elég gyorsan meg fogja utálni a játékot, te meg legalább tudtál belediktálni egy kis vitamint és még foglalkoztál is vele.

2017. ápr. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Visszavágyik abba az időbe, mikor még baba volt. Lehet, hogy akkor még otthon volt az apuka? Most sokkal több a dolgod, és rá kevesebb idő marad. Nagyon szeretnéd, ha önállósulna, hiszen ezzel a te terheid is csökkennének. ez érthető, de a gyerek pontosan érzi, hogy ezzel még kevesebb közvetlen törődés jut majd neki. Ne haragudj rá érte, teljesen természetes reakció az adott helyzetre.

Én lehetőség szerint teret engednék a kisbabaságnak. Nem fog elfelejteni öltözködni attól, ha sok babusgatással körítve felöltöztetem reggel. Cipeleni nyilván nem tudnám, de biztos körbe szeretgetném, ha éppen járásképtelennek mondja magát. Próbálnék az értelmére hatni (nem érjük el a buszt, nem lesz időnk otthon játszani vacsora előtt), javasolnám, hogy akkor csoszogjunk lassan...

A kisbaba játék is nagyon jó ötlet. Egy-egy hétvégén biztos bevetném.

Idővel remélhetőleg ismét feltöltődik a kislány érzelmi tankja, és kilép ebből a regressziós szakaszból. Ha több hónap után se kezd lecsengeni a dolog, forduljatok pszichológushoz. A Pedagógiai Szakszolgálatoknál ingyenes (de várólistás) az ellátás.

2017. ápr. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha baba akar lenni akkor viselkedj is vele ugy ,hamar megunja ha mondjuk valami kedvenc dolgát nem kapja meg mert babák nem játszhatnak vele,nem ehetik nem csinálhatják.
2017. ápr. 13. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!