Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért kaphat meg a kisebb...

Miért kaphat meg a kisebb gyerek mindent?

Figyelt kérdés

Az egyik tesómnak van két gyereke, egy 2,5 és egy 6 éves. Minden héten jönnek hozzánk és minden héten veszekedés, ordibálás van miattuk, mert ha a 6 éves elkezd játszani valamivel, a húga egyből tépi is ki a kezéből és szegény kisfiú mindig kétségbeesetten kiabál a szüleinek, hogy a húga elvette a játékát, a szülők még őt szidják le, hogy miért ilyen irigy, miért nem adja oda neki, amúgyis ő a nagyobb, lehetne több esze?...

De ez csak egy példa volt, egyébként rengeteg szülőtől hallottam már ugyanezt, velem és a tesóimmal is ugyanezt csinálták a szüleink.

Emlékszem, olyan is előfordult, mikor kicsi voltam (talán olyan 4-5 év körüli), hogy anya elvitt az orvoshoz és cipeltem magammal az aktuális kedvenc játékomat, ami egy póni volt és a váróban egy kb 2 év körüli idegen gyerek odarohant hozzám és ki akarta tépni a kezemből, én meg persze nem engedtem és anyám lecseszett, hogy az a gyerek kisebb nálam, adjam már oda neki a pónimat..

Szerintem épp az ilyen mentalitás miatt alakult ki az a sztereotípia is (ami igazából nem csak egy sztereotípia, hanem tényleg nagyon sok esetben igaz), hogy a kisebb testvérek elkényeztetettebbek lesznek, mint a nagyobb testvéreik, mert mindent nekik kell adni, pusztán erre hivatkozva, hogy jajj ő még kicsi

. Sok szülő miért nem neveli már kiskorától kezdve arra a gyerekét, hogy nem kaphat meg mindent, amit csak akar, pláne nem tépheti ki a saját bátyja/nővére kezéből a játékokat? Tényleg akkora lelki törést szenced egy gyerek, ha azt mindják neki, most találjon más elfoglaltságot, mert a játékkal, amivel játszani akar, épp valaki más játszik? (Egyébként a nővérem gyerekeinél észrevettem, hogy amint a 6 éves kisfiú odaadja a testvérének a játékot és elkezd játszani valami mással, a húgának egyből megint az kell, ami épp a kisfiúnál van..Szóval ha úgyis mindig az kell neki, amit a bátyja épp használ, tényleg nem értem, miért olyan sürgős mindent odaadni neki.)


2018. nov. 16. 01:28
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én sem értettem ezt soha, mi hárman vagyunk testvérek, és nálunk szerencsére nem ez volt. Most bébiszitterkedek egy családnál, a gyerekek 4 és 7 évesek, és ugyanez a helyzet. A kisebbik egy akaratos zsarnok, amint a nővére megfog egy játékot, neki is az kell, kikapja a kezéből, vagy addig ordít, amíg meg nem kapja. A testvére szülinapját teljesen tönkretette, mert bár ő is kapott ajándékot (a testvére szülinapjára, hogy nehogy hiszti legyen), de nem tudta elfogadni, hogy a szülinapos több ajándékot kapott, mint ő. A 2,5 órás szülinapból fél óra az ő hisztijéről szólt. "Büntetésképpen" a party után az anyuka elszaladt a játékboltba, hogy vegyen egy ugyanolyan játékcicát, mint ami miatt ordított, meg rugdosta a nővérét. Vagy mindketten kaptak új biciklit, de a kicsinek a nagyé kellett, lerugdosta a nagyot a bicikliről, aki emiatt (jogosan) sírt, erre ő sem biciklizhetett. A nagylányt néha nagyon sajnálom, mert nagyon jólelkű, és én gyűlölöm az igazságtalanságot.
2018. nov. 16. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én is tapasztalom ezt. Ez az orvosi váróban történet pont megesett velünk a minap. Az én fiam 13 hónapos és persze minden érdekli. Egy 3 éves kisfiú játékát nézte ki magának. Én mondtam neki, hogy kicsim ne vedd el az az övé van neked is stb, de anyuka rögtön de add csak oda csak megnézi, csak megmutatja az anyukájának stb

Szerintem nem feltétlen a rossz akarás munkálkodik ilyenkor, inkább azt szeretnék a szülők hogy a gyerek ne legyen irigy. Pedig az, ez egy teljesen normális reakció. Attól hogy rákényszerítjük a “helyes” viselkedésre még nem lesz kevésbé irigy legfeljebb fusztrált, mérges vagy csalódott is lesz pluszban.

Nálunk ha a 2 egy éves meg a 4 éves együtt játszik az a szabály hogy nem veszünk el senkitől semmit amivel épp játszik majd ha megunta utána lehet. De játszóházban, játszótéren is ez működik.

Egyelőre szerencsém van a fiammal, ritkán áll le egy játék miatt bárkivel. Mondjuk én nem is szoktam mondani neki hogy add oda, inkább azt szoktam mutasd meg neki, hogy működik, hogy dalol, gurul stb.

Nem egyszerű ez, mint sok más hasonló nevelési módszer, de a csak azért mert ô a kisebb te meg már nagy vagy elvtől a hideg ráz.

Az előbb említett 4 évesen is látszik. Eddig ő volt a nagy, de most bekerült óvodába ahol ő a kicsi, úgy is bánnak velük a nagyobbakkal szemben. Affektál, árulkodik, számít, füllent. Jövőre meg lesz nagy pofáraesés mikor hirtelen már ő lesz a nagy és más a kicsi.

2018. nov. 16. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez nálunk is szokott probléma lenni, de próbalom kezelni. 2,5 és 5 éves lányaim vannak. A kicsi rendszerint megkívanja amivel a nagy játszik és persze üvölt hogy adja oda neki, meg rafkós is, mert üvölték közben állítja, hogy a nagy vette el tőle, mikor világosan láttam, hogy a nagy vette elő az adott játekot, ő kezdett el játszani vele először. Én nem szoktam ráhagyni, mondom neki hogy most a tesód jatszik vele, pár perc múlva a tied lehet vagy játszatok vele közösen. Általában megérti vagy ha nem akkor ráhagyom a hisztit majd megunja. Olyan is előfordul hogy a nagyobbik önként odaadja a játékot, de csodák csodájára úgy már általában nem olyan érdekes.
2018. nov. 16. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Talán az egykori sértett nagytesó munkálkodik bennem (pedig nálunk azért ez nem ment ilyen durván soha gyerekkoromban), de én nagyon nem értek egyet ezzel a gyakorlattal. Egyáltalán nem kell a nagyobb gyereknek valamit csak azért odaadnia a kisebbnek, mert még kicsi a kicsi. Persze, ne legyen irigy, de ha arra kényszerítik, hogy mindenét azonnal engedje át, mert a kisebbik azt akarja, azzal pont, hogy iriggyé nevelik, mindenét félteni fogja, dugdosni fogja, rossz érzést fog benne kelteni az osztozás. Másrészt pedig a kicsinek is meg kell tanulnia, hogy nem lehet minden az övé, ahogy ezt anno a nagynak is meg kellett tanulnia.

Nálunk most 11 a nagy, 2.5 éves a kicsi. Persze, hogy az öcskösnek mindig az kéne, amit a bátyja kezében lát, még akkor is, ha az egyértelműen nem is neki való még, nem is tud vele mit kezdeni. Sosem kérem a nagyot, hogy adjon át valamit a kicsinek, csak mert cirkuszol érte. Olyan szokott lenni, hogy érdekli valami, amit a bátyja szobájában lát, és akkor elkéri, de mindig mondom neki, hogy vissza kell adni és vigyázni kell rá. Így amúgy a nagy is tök szívesen ad neki dolgokat, hozni is szokott neki, például osztálykirándulásról mindig úgy jön haza, hogy vesz valami apróságot az öccsének, de a saját régi, szeretett játékait is oda szokta adni magától. Viszont ha hisztizik a kicsi például a nagy kezében lévő könyvért, jétékbizbaszért, ceruzáért, akármiért, akkor mindig a kicsinek mondom, hogy keressünk mást, mert az a bátyjáé, és éppen használja is, nem vesszük el tőle.


Számomra ez így a normális, és nem úgy, hogy mindenről a nagy mondjon le, pusztán azért, mert idősebb.

2018. nov. 16. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nálunk is mindig az kellene a kicsinek, ami a nagynál van. Én nem hagyom, hogy kiszedje a kezéből. Ha mégis megesik nem szólok rá a nagyra, ha visszaveszi.

Csak nálunk máshogy is cirkuszolnak, pl a nagyobb rég otthagyott valamit aztán menne oda a kicsi, már szalad vissza a nagy, aki amúgy teljesen mást csinál azóta. Olyankor szoktam neki mondani, hogy ő mással játszik már, hadd nézze meg a tesója is.

2018. nov. 16. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
50%

Egy ellenpélda:

3. gyerekként születtem a családba, engem már nem akartak csak besikerültem, anyám abortuszt akart, apám nem ment bele. Mindig úgy bánt velem anyám, mint egy nemkívánt nyűg gyerekkel, ez a mai napig így van. Soha nem kaptam új ruhát, a nagyok levetett cuccait kellett hordanom, persze csúfolás tárgya lettem az ódivatú viseltes ruháknak köszönhetően. A két testvérem mindent megkapott amit kértek. 10 évesen szerettem volna 1-2 új ruhadarabot, erre anyám vett 2 felsőt, amit az ágyamra dobott és közölte, hogy "nesze, hogy ne nyávogjál már mindig". Zsebpénzt annyit kaptam, ami a tízóraira elég volt, persze ezt is csak akkor, ha nem vittem otthonról. Ha alap dolgokat kértem, az is követelőzésnek volt beállítva.

Szóval nem mindig a kicsi kap meg mindent.

2018. nov. 16. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!