Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kisfiam autizmus diagnózist...

Kisfiam autizmus diagnózist kapott. Kinél hogy fogadták az ilyesmit a családban?

Figyelt kérdés

Kisfiam 4 éves, másfél éve tartó vizsgálatok után most kaptunk papírt, hogy autizmus spektrumzavaros. Magasan funkcionáló, tehát az a típus, akinél egy autizmusban abszolút járatlan ember meg nem mondaná, hogy ilyen "problémája van", és ha én nem lennék pedagógus, valószínűleg még én sem szúrtam volna ki. Nagyon okos, gyönyörűen beszél 2 éves kora óta, hatalmas a szókincse, az összes betűt ismeri (szintén 2,5 éves kora óta), egy ideje összeolvasni is tudja őket (nem tanítjuk), számol, stb. Itthon vidám, nevet, bohóckodik. Egyáltalán nem agresszív, nincsenek dührohamai (sokak szerint ezek mindig együtt járnak az autizmussal). Mindenki el van ámulva, hogy milyen okos, így amikor a rokonságban először téma volt, hogy vizsgálatokra viszem, szinte kinevettek a rokonok, hogy ezzel a gyerekkel semmi baj nincs. Az ő laikus szemükben aki okos, az nem lehet autista.

Na de ott vannak a "furcsa" dolgai is: idegenek előtt lefagy, "megnémul", a többi kisgyerektől fél (kivéve a rokon gyerekeket, akiket születése óta ismer, ezért persze a rokonságnak ez sem tűnik fel). Oviba nem tudott beilleszkedni, egyedül eljátszik egy sarokban, de ha be akarják vonni egy játékba, sírni kezd. Játszótéren ugyanez, ha közeledik felé egy másik gyerek, elfut, kétségbe esik. Megvan a jellemző repkedő mozgása, ha izgatott. A játékaival mindig ugyanazt játssza (mechanikus mozdulatsorok), megvannak a rutinjai, amikhez ragaszkodik (ha nem zöld tányérban kapja a reggelit, kétségbeesetten sír, ha a játszótérre menet nem dobunk be egy zsepit egy bizonyos kukába, katasztrófaként éli meg, és még sok ilyesmi). 4 évesen még mindig nem teljesen szobatiszta nappalra sem, bár haladunk. Extrém válogatós az ételekben, cipzáros ruhát nem tűr meg magán, mintha félne tőlük...


Szóval mi látjuk a problémákat is, de akik csak néha találkoznak vele rövidebb időre, ezeket nyilván nem veszik észre. Már eddig is kaptam a megjegyzéseket a rokonoktól, hogy miért akarom ezt a tök normális, okos gyereket betegnek beállítani. Az ő szemükben az autizmus egy súlyos betegség, életképtelen emberekkel...

Nem tudják, nem akarják megérteni, hogy egy autista is lehet okos, életrevaló, teljes életet élő ember, csak bizonyos területeken extra segítség kell neki, amit minél korábban megkap, annál kevesebb gondja lesz később. Szerintük viszont rosszat teszek a gyerekemmel, hogy megbélyegzem.

Arról még nem is tudnak, hogy megkaptuk a diagnózist, és őszintén szólva kedvem sincs elmondani nekik (persze előbb-utóbb úgyis el kell). Nekem a diagnózis nem egy tragédia (hiszen eddig is erősen sejtettem), hanem egy válasz, és egy lehetőség, hogy végre elindulhassunk egy konkrét úton. Közben pedig tudjuk, hogy ettől még ugyanaz az édes, okos, aranyos kisgyerek marad, aki eddig volt. A mi szemünkben nem lett ettől kevesebb, de félek, hogy a rokonok máshogy állnának hozzá ezek után. Számukra az "autista" egy nagyon negatív bélyeg, és nem tudom, hogy viselnék, hogy bizony van a családban egy ilyen kisgyerek.


Autista gyereket nevelő szülők, nálatok hogy fogadta a rokonság, ismerősök? Egyáltalán kinek mondtátok el?


2019. márc. 31. 10:34
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
73%

Borzasztó amugy, hogy a mai világban az autizmust még mindig összemossák az értelmi fogyatékossaggal. A másik pedig, hogy sokaknak minden olyan gyerek, aki lassabban fejlődik, az autista. Én pl a másik oldal vagyok, nekem mindenki azt mondta, hogy autista a fiam, holott ő nem az. Figyelemzavaros, beilleszkedési nehezsegei vannak és megkésett a beszédfejlődése.

Én együtt éltem wgy olyan autistával, aki tényleg durohamos és kiszámithatatlan, de a te példád is bizonyitja, hogy nem csak ilyenek vannak.

Én megmondom őszintén, csak akkor mondanám el, ha rakérdeznek. Nem azért, hogy titkolózzak, vagy valami, de sajnos az ilyen emberek csak hurrogni fognak. Mert nem olvasnak utána, hogy miről beszélnek. Tudatosítani kellene bennük, hogy az autizmus nem betegség, hanem egy állapot. Nem gyógyítható, de fejleszthetők, hogy a tarsadalomba is tudják integrálni azokat, akik enyhébbek, mint a fiad.

Akinek elmondanam az a szuk csaladi kor.

2019. márc. 31. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
95%
Én se mondanám el, mindenki foglalkozzon a saját dolgával, ez meg a tiétek.
2019. márc. 31. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
71%

Az autizmus diagnosztizálása átcsúszott a ló másik oldalára, jelenleg a teljes spektrum, még az aspergeresek is autizmus papírt kapnak. Aki pár éve épphogy nem kapott papírt, az ha most visszamegy, kapni fog.

Én ilyen rokonoknak semmit sem mondanék. A sopánkodások, a sajnálkozó pillantások nem hiányoznak.

2019. márc. 31. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
84%

Nem kell elmondani másoknak, mert a legtöbben nem tudják, mi is ez.

A gyerekkel menj feltétlen fejlesztésre, mert nagyon sokat segít a beilleszkedésben, saját tapasztalat, 10 évesen már semmi gondja sincs az iskolában meg közösségben.

2019. márc. 31. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
63%

2-es válaszoló demonstrálta a tájékozatlan rokonok egy lehetséges reakcióját..


Szerintem se mondd el. Nem tudom, mi Nálatok a rokonság, én a mienkének semmiféle infót nem adok ki a gyerekről, minden kérdésre a lehető legsablonosabb választ adom.


Az én dolgom, hányszor etetem, mit adok neki éjjel stb. Játsszanak vele, szeressék.


Kezdetben nem így csináltam. Az anyukám minden alkalommal elmondja, hogy éjjel ő teát adott a gyereknek. Jönnek az átalussza-e az éjszakát stb kérdések. Ők mást tanultak, nem értik az új ismereteket. A másik rokonom elmondta, hogy neki takarítónője van és hozatnak ételt, meg az anyja a gyerekágyas időszakban naponta járt át segíteni.


És minden infót keringetnek egymás között. Ha az egyik megtudja, hogy ferdén emeli a fejét, a másik kérdezi meg, hogy mit mondott a gyógytornász.


Értelmes, jószándékú, tapintatos amúgy a rokonság, de még így is sok. Ha Neked pl nőgyógyászati bajod lesz, arról be kell számolni? Ha nem, akkor a gyerek diagnózisairól minek, főleg ha nem értik...

2019. márc. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
80%

Én meg egyetértek a 2-vel, nekem pont ilyen a fiam... És mi is próbálkoztunk fejlesztéssel, semmi haszna nem volt, amíg nem kerültünk össze egy olyan gyógypedagógussal, aki megértette velünk, hogy van helyzet, amikor jobb, ha nem küzdünk... ezek olyan dolgok, amik teljesen jól kezelhetők, elviselhetők. Utálom a garbót, nem viselem el magamon. A gyereket meg kezeltessem, mert utálja a cipzárt?

Most mindenféle extra nélkül harmadik osztályos, na bumm, nem az egész osztállyal prtizik szünetben, hanem csak 2-3 gyerekkel, de őszintén szólva, nem bántuk meg, hogy elhoztuk onnan, ahol valójában erőszakosan próbálták megváltoztatni feljesztés címszóval.

2019. márc. 31. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
59%
NAgy butaság volt töröltetni a második választ...
2019. márc. 31. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
38%
A 2-es választ kitörölték!
2019. márc. 31. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
91%

6. Azért volt kivizsgálás, hogy eldöntsék, csak furcsaságokról vagy ASD-ről van szó.

A posztot író édesanya intelligens, tájèkozott, amiket leír, az nem tűnik csak furcsaságnak.

Nagyon veszélyes orvosi diagnózisokat egy gyk poszt alapján kétségbe vonni. Ez az édesanya nem fog Nekef hinni, de egy másiknak a gyerekét elzárhatod így a szaksegítségtől.

2019. márc. 31. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
2-es válaszoló, lehet, hogy szerinted az teljesen rendben van, hogy egy kisgyerek végigrettegi a napjait az óvodában, nem mer lemenni a játszótérre (nem nem akar, hanem nem mer), ha van ott másik gyerek. Szerintem viszont ez nem jó neki, és később még komolyabb nehézségei lesznek ebből. És nem arról van szó, hogy nem szeret másokkal játszani - rokon gyerekekkel imád együtt lenni, sosem vonul félre, van hogy 10 gyerek együtt van itthon és ő aktívan részt vesz mindenben, csacsog, játszik velük. Oviban meg egy szót sem szól és retteg attól, hogy bevonják bármilyen közös tevékenységbe. Gondolj bele, így azért elég nehéz lesz az élet később. Az ilyen dolgokon szeretnénk változtatni.
2019. márc. 31. 11:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!