Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Idegrendszeri éretlensèggel...

Idegrendszeri éretlensèggel ès autisztikus tünetekkel küzdő gyereket hogyan neveltek/büntettek?

Figyelt kérdés

Elsősorban olyan szülők válaszát várom,akik ilyen gyereket nevelnek!!!!


Aki közelről sem látott ilyen gyereket,kérem,hanyagolja a válaszadást! Köszönöm.


Főleg a mindennapokra vagyok kíváncsi. A gyerek NEM autista!! Ezt fontosnak tartom leírni. Szakértői vizsgálata volt,fejlesztést kap,3 éves lány.


2019. máj. 22. 20:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Láttam már közelről ilyen gyereket, de mivel nem a tiéd volt az, és fogalmam sincs, miket tartasz te autisztikus tüneteknek, és te sem írtál ilyesmiről, így elég nehéz válaszolni. Minden gyerek másféle, így különféle bánásmódot is igényelnek.
2019. máj. 22. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Általánosságban kérdeztem. Nem írom le az összes tünetet,mert oldalakat írhatnék.


3 éves kora előtt 2 hónappal kezdett beszélni,arra kapott beszédindítás fejlesztést.

Pl. ha bemegyünk egy boltba,ahol sok a villódzás,és ő elfekszik,mert nem bírja. Ha csápolni kezd,mikor nem kéne. Ha nyűgösködik,mert 2 boltba kell bemenni 1 helyett. Stb stb. Ami problémák az állapotából erednek. Érdemes ilyenkor egyáltalán rászólni??

Nèha nem tudom,komolyan...Más hogy csinálja?? Csak szó nélkül arrébb viszi a gyereket? Én mindig elmondom neki,hogy mi fog törtènni,mikor hová megyünk...

2019. máj. 22. 21:45
 3/13 A kérdező kommentje:
Értelmileg ép,okos.
2019. máj. 22. 21:46
 4/13 anonim ***** válasza:
68%

"Ha nyűgösködik,mert 2 boltba kell bemenni 1 helyett."


Na, ezt azért ne nevezzük már autisztikus tünetnek! :DDDD

2019. máj. 22. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
82%

Dettó ugyanúgy, mintha normális fejlődésmenetű lenne. Következetesség, kiemelés a helyzetből, ok-okozat elmagyarázás (fejlődési kornak megfelelően). Legalábbis szerintem, mert normális fejlődésmenetű gyerekem még nem volt, illetve most született a tesó, remélem, hogy ő az lesz.

Ahogy írod, nálunk sincs értelmi elmaradás, csak épp az utolsó felmérés szerint adl-ben kb. fél évvel le van maradva (bár szerintem most ezen azért hozott, mert 3 év 8 hónaposan végre szobatiszta lett és a beszéde is rengeteget fejlődött. Az utca embere nem szúrná ki, hogy kicsit más.)

Amit írsz egyébként nekünk 2 év körül okozott problémát. Nála a hirtelen zaj okozott szenzoros meltdownt, ilyenkor kiemeltem a helyzetből, arréb vittem, megnyugtattam. Erről nem tehet. Legközelebb még jobban próbáltam felkészíteni. Mivel nem autista, így idővel egyre jobban ment (ha autista lett volna, akkor kerültük volna az ilyen helyzeteket pl: villódzós bolt).

Amit kérdezel: persze hogy rászóltam, de nem úgy, hogy "hagyd abba, mit csinálsz, mindjárt kapsz érte", hanem megértéssel. Ha szándékosan rosszalkodott, akkor szigorral. Tekintélyelvűséget kerülve.

Pl nem: bemegyünk a következő boltba is, mert azt mondtam, hagyd a hisztit, hanem 1) még az első bolt előtt mondd el, hogy ha nem kaptok ezt meg azt, akkor mentek tovább. Ha nyűgösködik, akkor én be szoktam vetni, hogy "de jó hogy el. kellett jönnünk ide, mert így közel vagyunk a zöld/kék/lila csúszdához, bolt után ha jó leszel csúszhatsz egyet" - szerintem ezek pont olyan eszközök, amiket más is használ.

Keress rá pl: a pozitív fegyelmezésre és olvasd el a fejlődési korának megfelelő tippeket.

2019. máj. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
67%

Ez szenzoros érzékenység. Sok autistának van, de nem mindegyiknek, illetve nem csak autistáknak. Én autista vagyok és nekem is van, úgyhogy le tudom írni neked, kb. milyen.

Képzeld el, hogy valami annyira fáj a gyerekednek, hogy a fájdalomtól hanyatt dobja magát és fetreng! Nem vinnéd el azonnal abból a helyzetből, ami ilyen fájdalmat okoz neki, vagy legalább keresnél valami módszert, amivel csillapíthatod a fájdalmát? Egy szenzorosan érzékeny ember számára kb. a fizikai fájdalomhoz hasonló érzés pl. egy túl erős vagy villogó fény, egy túl hangos zaj, egy számára kellemetlen anyag érintése stb. Ezt nem lehet nevelni meg büntetni, és ha megpróbálod, csak azt éred el vele, hogy a gyerek utálni fogja magát és defektesnek fogja érezni magát, amiért elvárod tőle, hogy ezt képes legyen kontrollálni és mégse képes rá.

Az meg tök mindegy, hogy autista-e vagy nem, aki érzékeny ilyesmire, az orvosi papír nélkül is érzékeny, és ezt ugyanúgy el kell fogadni, mintha lenne valamilyen papírja.

2019. máj. 23. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Na erre gondoltam,amit az utolsó ír...hogy szóljak-e rá azért,amiről nem tehet. Nehéz ügy...

Amúgy megjött az eredménye egy magán vizsgálatnak:autisztikus,fél év múlva látni akarják megint...

Rengeteg tünete van,csak nem akarom itt mind megosztani. Mert felesleges lenne litániát írni. Azt mondták,hogy a spektrum szélén van.

2019. máj. 26. 20:38
 8/13 anonim ***** válasza:
65%

Tudod mi a különbség az autista és az autisztikus tüneteket mutató között, ugye?

Pont az, hogy míg az autizmust nem lehet kinőni, addig ha csak az idegrendszeri éretlenség okozza azt, hogy "autistának tűnik", az megváltoztatható fejlesztéssel, tanítással.

Pl. : ha egy autista gyereknek túlhallása van, azt felnőttként is zavarni fogják a zajok, míg a gyerekedet jó eséllyel nem

Éppen ezért rá lehet szólni, mint ahogy rászólsz az 1 évesre is, hogy ne piszkálja a konnektort, hiába nem érti.

Arról nem tehet, hogy zavarja a villódzás, arról viszont igen, hogy hogy reagálja le. Elmondhatod neki, hogy nem fetrengünk.

A neurotipikus hisztiző gyerek se rosszaságból hisztizik, hanem mert az érzelmeit nem tudja még kezelni, mégis rászólsz, hogy ne itt.

2019. máj. 27. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
68%
Utolsó, nem attól lesz valaki autista, hogy felnőtt korára se fogja kinőni a tüneteket. Ha ez így lenne, mindenkit csak felnőttként diagnosztizálnának, hiszen nem lehet előre tudni, hogy ki milyen gyerekkori dolgot nő ki. Rengeteg autista van, akinek folyamatosan változnak a tünetei. Valamelyiket kinövi az ember, de valamelyik megmarad, és új tünetek is megjelenhetnek. Nagyon sokan azt hiszik, hogy autista és nem autista között van egy éles határ, pedig nincs, hanem egy fokozatos átmenet van. Épp ezért is nagyon nehéz a diagnózis felállítása, és épp ezért nem számít, hogy kinek van papírja és kinek nincs. MINDEN embernél, akár autista, akár nem, figyelembe kell venni azt, ha érzékeny valamire, és nem szabad büntetni, mert nem tehet róla, és a büntetéstől nem fogja kinőni, viszont baromira el tudjuk cseszni vele az önértékelését.
2019. máj. 27. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Valószínű,hogy asperger szindrómás.

A logopédus szerint amúgy túlhallása van.

De a mostani gyakori fülgyulladás miatt ez most nem érvényesül.

Én,hogy most megkaptam a vizsgálat eredményét,(hogy a spektrum szélén van, de valószínűleg autista), biztos,hogy máshogy fogok hozzá állni a dolgokhoz. Megértőbben

Mert muszáj. De mindig elfogom neki magyarázni a dolgokat.

Amúgy ő nem vergődik,csak elfekszik,kizár mindent.

2019. máj. 27. 13:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!