Családbafogadásnál - nem örökbe! - kötelező az anyának lemondania a gyerekről, vagy ha nem, akkor milyen jogokat gyakorolhat a későbbiekben?

Figyelt kérdés
Légyszi csak olyan írjon, aki már családbafogadott vkit, illetve a jogszabályra is kiváncsi volnék, aki megteszi, hogy idézi nekem az erre vonatkozót, annak külön megköszönöm.Rengeteg oldalt néztem már, ami ezzel foglalkozott, a családjogi törvényt is mazsoláztam egy darabig, de semmit nem találtam ezzel kapcs.
2013. okt. 24. 07:13
 1/5 anonim ***** válasza:

Mit értesz családba fogadás alatt?

Az örökbefogadáshoz kell az anya beleegyezése. Ha csak nevelőszülő akarsz lenni, akkor nem. A Gyámhatóságnál kell eljárni.

2013. okt. 24. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A családbva fogadás más. Kb annyi, hogy neveli másd gyerekét (mondjuk testvéréét), nem örökbefogadóként, nem nevelőszülőként, hanem "szívességből", de mindez le van papírozva.


1997. évi XXXI. törvény


a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról1



IX. Fejezet


Családbafogadás


70. § (1) A szülői felügyeletet gyakorló mindkét szülő vagy a szülői felügyeletet egyedül gyakorló szülő kérelmére - a különélő másik szülő meghallgatásával - a gyámhivatal hozzájárulhat ahhoz, hogy a szülő egészségi állapota, indokolt távolléte vagy más családi ok miatt a gyermeket a szükséges ideig más, általa megnevezett család átmenetileg befogadja, gondozza és nevelje, feltéve, hogy a családbafogadás a gyermek érdekében áll.


(2) A családbafogadás ideje alatt a szülő felügyeleti joga szünetel.


(3) A családbafogadás a szülő tartási kötelezettségét nem érinti.


(4) A gyámhivatal a kérelem benyújtásakor tájékoztatja a szülőt jognyilatkozatának következményeiről.


71. § (1) A gyámhivatal a családbafogadáshoz akkor járul hozzá, ha a családba fogadó szülő személyisége és körülményei alapján alkalmas a gyermek gondozására, nevelésére, a gyámság ellátására, valamint e feladatok ellátását maga is vállalja.


(2) A családba fogadó szülőt (szülőket) a gyámhivatal gyámul rendeli.


(3) A családbafogadás az alapul szolgáló ok előrelátható fennállásáig tart. A családbafogadást a gyámhivatal a gyám tájékoztatása alapján évente felülvizsgálja.


(4) A szülőt megilleti a kapcsolattartás joga, valamint a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben való együttes döntési jog. A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben felmerült vitákban a gyámhivatal dönt.


(5) Különösen indokolt esetben a gyámhivatal a szülőt feljogosíthatja a vagyonkezelés és a gyermek vagyoni ügyében a törvényes képviselet jogával.


(6) A családbafogadást meg kell szüntetni, ha azt a szülő vagy a családba fogadó szülő kérte. Ha a családbafogadás oka továbbra is fennáll, a gyámhivatal a családbafogadás megszüntetését követően a gyermekvédelmi gondoskodás más formájáról intézkedik.


Tehát az anya felügyeleti joga szünetel, de ugyanúgy tarthat kapcsolatot a gyerekkel, és gyerektartást is kell fizetni.

2013. okt. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Valakitől azt hallottam, hogy nem kötelező lemondani az anyának a gyerekéről, ha mégis ezt teszi, akkor örökbeadható lesz a baba.Jó, de ki felé lesz örökbeadható?Bárki felé?Vagy hogy is van ez?

A másik: írod a tartásdíjat - ezt most hallom először - és ha az anyagi körülmények a kizáró tényező, hogy az anya nevelje a gyerekét?

2013. okt. 24. 09:00
 4/5 anonim ***** válasza:

(3) A családbafogadás a szülő tartási kötelezettségét nem érinti.


zaz a szülőnek fizetnie kell a gyerek után gyerektartást. Ha sz@r anyagi helyzetben van, akkor a gyámhivatal/állam megelőlegezi, de később be is hajtja.


Ha lemond a gyerekről? Ez nem ilyen egyszerű. Attól a gyereknek van apja. Nem lehet csak úgy lemondani. De ha mégis örökbeadható lesz a gyerek, akkor itt véget ér a családba fogadás, hisz lényeges körülmények változtak.


2 eset van:

1) "hagyományos" zárt örökbeadás, aki arra alkalmas, az anya nem fgoja tudni, hogy kik az új szülők.


2) nyitott örökbeadás, örökbefogadás, amikor anya azt mondja, hogy xy-nak adom örökbe. Azaz a "régi" és "új" szülők ismerik egymást.

2013. okt. 24. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Szülő egészségi állapotának nyomós érv lehet hogy mániákus depressziós ( bocsánat: krónikus) és volt már öngyilkossági kísérlete is?
2013. okt. 24. 09:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!