Roma gyermek örökbefogadása?

Figyelt kérdés

Olyanok válasza érdekelne, akiknek van személyes tapasztalata! A rasszisták pedig kíméljenek meg a véleményüktől...


Édesanyám szociális területen dolgozik, nagyon jóindulatú és segítőkész embernek tartom, mégis szent meggyőződése, hogy a cigányoknak a vérében van a problémás viselkedés, a lopás, a bűnözés. Bevallom, hogy mivel gyerekkorom óta ezt hallgatom, most örökbefogadás előtt állva nagyon nehezen vonatkoztatok el tőle és nem akarok úgy belevágni, hogy nem tudok tiszta döntést hoz i ezzel a témával kapcsolatban.


Nagyon érdekel, hogy akiknek SZEMÉLYES tapasztalata van - akár ha közvetett is - azok mit gondolnak erről a kérdésről.


Köszönöm!


2019. ápr. 1. 21:04
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:
86%

Tanár vagyok, volt örökbefogadott roma tanítványom. Értelmiségi család nevelte, úgy tudom, újszülött kortól és tudatosan törekedtek rá, hogy azért a roma identitását is megélhesse. A srácnak nagyon jó volt a zenei érzéke, ez tény, az örökbefogadó szülők ebben támogatták is.

Emellett azonban tanulási nehézségei voltak, speciális iskolába is járt. A viselkedése nem volt kirívó kamaszként, az adott iskolában nála százszor problémásabbak voltak.

2019. ápr. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 anonim ***** válasza:
73%

A tanulási nehézség és kisebb egészségügyi problémák nem tipikusan roma problémák örökbefogadásnál. A legtöbb örökbefogadott gyereknél benne vannak a pakliban, mert általában a szülő nem oknélkül kényszerül örökbeadásra. Az örökbeadó szülők java nem megesett 30 éves abortusz ellenes karrierista, vagy aranyos Juno szerű kamaszlány szerető szülőkkel. Rossz körülmények között élnek, helytelenül táplálkoznak, nem járnak terhesgondozásra, esetleg isznak,cigiznek, drogoznak...

A picit nagyobb gyerekek tapasztalják is a dolgokat és tudatalatt bennük maradnak a környezeti hatások. Egy 1-2 éves is élhet milliónyi traumával ami később kiütközik.


Egyik ismerős roma lányt nevelt fel, szép, okos, tanult.

Másiknál roma testvérpár van. Még általános iskolások, semmi komolyabb problémát nem okoznak mint a korosztályuk átlagos tagja. Remélhetőleg olyan szépen felnőnek mint az első példában a lány.


Egy rossz örökbefogadásos példát ismerek csak, ott pont fehér a lány. Épp, hogy felnőtt elszökött otthonról és elkezdett gyerekeket potyogtatni. Azok állami gondozásban vannak, nem foglalkozik velük.


De beszéltem gyermekotthonban dolgozóval is. Szerintem és szerinte is az ember szigorúbb a nem vérszerinti gyerekével. Kicsit más tészta, de nagyon gyakori, hogy a nevelőszülő az első legkisebb problémánál visszaadja azt a kamaszt akit 10+ éve nevel. Vérszerinti gyerekért mindenki küzd (itt is szoktak lenni kérdések szülőktől, hogy mit kezdjenek a gyerekkel) ha nem saját visszadobja, vagy örökbefogadásnál vállat von, hogy "előjött a vére".


Egyébként követek külföldi örökbefogadó családokat youtube-on. Az örökbefogadott gyerekeknél felmerülő problémák rassztól függetlenül általánosak. Egy traumával indítják az életüket, sokszor születésük előtt sérülnek. Fehér, fekete, roma, kínai is produkálhat ilyen dolgokat.

2019. ápr. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 anonim ***** válasza:
80%
Pszichológiából tanultunk, az ún. Pygmalion effektusról, azaz, hogy a gyerek elfogadja, sőt olyan igyekszik lenni, amilyennek a szülő látja, minősíti. Szerintem ebben a kérdésben (és a tágabb példákban is, na meg a társadalomban) ez nagyon közre játszhat: ha az örökbe fogadó vagy a nevelő szülő nem rasszista, sőt magát empatikus, jó embernek tartva nagyon tudatosan igyekszik elfogadó lenni, de közben van benne egy ennyire folyamatos félelem, hogy hátha mégis a környezetnek volt/van igaza, és legkésőbb kamaszként majd "elő jön a gyerek vére", az szinte borítékolja, hogy elő is fog. Nem hiszem, hogy ha te évekig ezt hallgattad és ezért jó eséllyel nem fogod tudni ezt lerázni magadról, akkor jó döntés belevágni.
2019. ápr. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 anonim ***** válasza:
70%
Miért nem hiszel anyukádnak? Az miért rasszizmus, ha összefoglalja valaki a cigányokra jellemző viselkedést? A szociokulturális környezet valóban befolyásol valamit, de aki cigánynak születik, az is marad.
2019. ápr. 14. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 anonim ***** válasza:
59%

# 34: Magyarországon három nagy cigány csoport van (oláh cigányok, beás cigányok és romungrók), teljesen eltérő szokásokkal, szociokulturális jellemzőkkel. Már itt megbukik a "cigányokra jellemző" viselkedés.


Kérdező: épp tegnap olvastam, hogy létezik egy civil szervezet, amelyik ebben a témában nyújt felvilágosítást.

[link]


Olyan szülők tudnak válaszokat adni, akik tapasztalatból tudják, milyen roma gyereket örökbe fogadni, illetve már felnőtt roma örökbefogadottak is elmesélik a saját élményeiket. Emellett szakértőket is hívnak a rendezvényeikre. Szerintem ha komolyan foglalkoztat a téma, akkor vedd fel velük a kapcsolatot.

2019. ápr. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 anonim ***** válasza:
70%

Ez a cikk is érdekes lehet számodra:

[link]

2019. ápr. 14. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 anonim ***** válasza:
82%

Én sem értek egyet anyukáddal. Bár nyilvánvalóan lehet genetikai alapja a viselkedési/tanulási problémáknak, ezek nem abból adódnak, mert cigány a gyerek, hanem pl. a szülők adottságaiból, vagy a nem megfelelően gondozott terhesség miatti gondokból stb., amik ugyanúgy megeshetnek egy fehér bőrű gyereknél is.

A családunkban van örökbe fogadott cigány gyerek, értelmes, jó fej, kedves srác, élő ellenpéldája az itt felsorakoztatott sztereotípiáknak.


Ugyanakkor azt gondolom, számodra legfőképpen azért nem lenne jó opció, ha anyukád durva előítéletei mellett cigánygyereket fogadnál örökbe, mert sajnos ő nyilván nem tudná elnyomni az ellenérzéseit a gyerekkel kapcsolatban. Ez pedig nem lenne jó hatással sem a gyerekre, sem rátok.

2019. ápr. 23. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 anonim ***** válasza:
82%

Én csak azt nem értem, hogy az mitől lehet, hogy sok cigány kisgyereket (nem is csak csecsemőt) adnak örökbe külföldre, mert itthon nem vállalja őket senki, és ott tök jól beilleszkednek, míg itthonról csak az ilyen rémtörténetek jönnek.

Egyébként egy örökbefogadott gyereknél akkor is több probléma jöhet elő, ha nem cigány származású, pont azért, mert magzatként már érhették olyan negatív hatások, amik egy tervezett és várt gyerek esetében nem szoktak előfordulni általában. Nekem például volt egy tinikori barátnőm, akit örökbe fogadtak baba korában, és 12-13 évesen rettentő problémás volt már, ivott, cigizett, elszökdösött, midnenféle tróger alakokkal állt össze kb. 20 éves koráig. Utána benőtt a feje lágya, befejezte a félbehagyott középiskolát, kiment külföldre, most 30 éves, és egy szállodaláncnál dolgozik, de már valami vezető beosztásban. És ő nem cigány, mégsem volt könnyű vele, amikor kamaszodni kezdett. Megjegyzem, egy csomó NEM örökbefogadott és NEM cigány tini is borzasztóan tud viselkedni, még akkor is, ha szerető családja van (én se voltam egy matyóhímzés), csak akkor senki nem tudja bedobni azt, hogy "előjött a vére".

2019. júl. 3. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 anonim ***** válasza:
60%
Barátnőm 1 kisfiút fogadott örökbe aki roma és nevelőszülőként nevel kiskoruk óta másik 4 gyereket akik szintén romák. Nagyon jol nevelt kedves gyerekek. Egy panasz nincs rájuk soha.
2020. márc. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!