Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Lányom júliusban 3 éves lesz,...

Lányom júliusban 3 éves lesz, és szeptembertől óvodaköteles. Külföldön élünk, itt végtelen az óvikban a várólista, valószínű, hogy így szept-től nem tudom beíratni, és nem tudom igazolni, hogy külföldön jár óviba. Mi ilyenkor a teendő?

Figyelt kérdés
2016. febr. 21. 23:20
 1/10 anonim ***** válasza:
Ezen ne izgulj, a kutya nem foglalkozik vele, hogy járatod-e a gyerekedet külföldön oviba. Itthon azért találták ki az óvodakötelességet, hogy időben elkezdhessék a roma gyerekek integrációját, csak ugye olyan törvényt meg nem hozhatnak, hogy nekik kötelező az ovi, a fehér kölyöknek meg nem. De még itt is simán adnak felmentést, ha az anyuka kéri, és látják, hogy normális körülmények között van otthon a gyereke.
2016. febr. 21. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
95%

ha külföldön éltek akkor kinek kéne igazolnod, hogy jár oviba a gyereked? nem értem, ha nem itt éltek akkor nem az itteni szabályokat kell betartanod hanem azokat ahol éltek!

azt meg nyilván lejelentetted, hogy kiköltöztetek, íg innentől ide semmi kötelezettségetek nincs

2016. febr. 22. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Az adott ország oktatási törvénye számít, nem az állampolgárság szerinti. Ha ahol élsz 6 éves kortol kezdődik az oktatási kötelezettség, akkor azt kell figyelembe venni
2016. febr. 22. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem értelek... Mi is külföldön élünk. A fiam 4 évesen kezdte az ovit pont a várólista miatt (5 évesen ovodaköteles csak) és eszem ágában nem volt ezt otthon bejelenti. Miért kellene?
2016. febr. 22. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
En ertem, hogy mire gondolsz (pl. mi nem jelentettuk be, hogy kulfoldon elunk, bizonyos okok miatt), de tenyleg nem veszik szigoruan a dolgot, nekem az a tapasztalatom. Amikor ebben a helyzetben voltam, en megkerdeztem a keruleti korzetes vezeto ovonot mit kell tennem, o azt mondta, hogy irjak egy emailt a keruleti illetekesnek (oktatassal foglalkozo illetekes vagy jegyzo), hogy "kerem lanyom (anyja neve, szul datum, allando lakcim) felmenteset az ovodai neveles alol hosszu tavu kulfoldi tartozkodas miatt." Illetve meselte meg az ovono, olyan is van, hogy valaki megvarja, hogy Mo-rol keressek, aztan csak akkor jelenti be. Ezt is megjatsszhatod szerintem.
2016. febr. 22. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A kérdésem azért vetődött fel, és azért aggódtam emiatt, mert a 2011. évi CXC.nemzeti köznevelésről szóló törvény 2015.09.01-től hatályos módosítása értelmében "A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától "legalább" napi négy órában óvodai foglalkozáson köteles résztvenni." - 2016-tól 8. § (2) bekezdés szerint az óvodakötelezettség külföldön is teljesíthető, az erről szóló intézményi igazolást a jegyző részére meg kell küldeni. Mivel mindannyian rendelkezünk magyarországi lakcímmel, így okvetlenül eleget kell tennünk a magyarországi kötelezettségeinek. Viszont ez most nyilvánvalóan akadályba ütközik. Németországban nincs óvodakötelesség (illetve csak az iskolaévet megelőző év az), így az óvodák kapacitása igen kicsi. Nagyon kevés gyerek jár óvodába, mégis arra a pár helyre több éves várólista van. Nem véletlenül irdatlan drága is az ovi. Szóval kicsit ördögi kör ez. De ha jól értem az utolsó kommentelő válaszát, akkor elvileg elegendő lenne egy szülő nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy külföldön élünk, így magyarországi intézményben nem fogjuk megkezdeni az óvodát, és erre hivatkozva kérhetem az óvodakötelezettség alóli felmentést? Azt hiszem, első körben küldök a jegyzőnek egy e-mail/levelet, és ha ez nem bizonyul elegendőnek, akkor remélhetőleg visszajelez, hogy mi a további teendő, óhaj-sóhaj. Még egyszer köszönöm! Szép napot nektek!
2016. febr. 22. 09:28
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja és ne értsetek félre, nincs semmi ellenérzésem az óvodai neveléssel kapcsolatban, sőt! Csak pillanatnyilag hely nincs. Meg van egy 11 hónapos fiam, akivel most még úgyis itthon vagyok, így nem szívesen vállalnánk a 410 €-s óvit, ha itthon is meg tudjuk oldani a felügyeletét. Talán jövőre már lesz hely mindkét gyerkőcnek, és meg tudom oldani egyszerre a beszoktatásukat (itt egyben vannak a bölcsi és ovik, és hat hét a beszoktatás)
2016. febr. 22. 09:38
 8/10 anonim ***** válasza:
Mi is külföldön élünk, a két nagyobb gyermekem itt jár oviba. A legnagyobb már 5,5 éves, a középső is elmúlt 3. Hivatalosan mi sem jelentkeztünk ki otthonról, de ettől függetlenül a kutya nem érdeklődik utánunk az oviból. Mi is úgy vagyunk vele, hogy ha majd megkeresnek, akkor majd viszünk innen egy "igazolást" hogy a gyerekek itt járnak óvodába. Ne aggódj emiatt! ;)
2016. febr. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Egy ismerősömék év közben költöztek ki Németországba. A magyar óvoda várta a papírt, hogy a kisfiúk (7 éves lesz) jár-e óvódába. Határidő volt rá, hogy leigazolják, hogy külföldön is jár oviba (mivel a magyar törvények szerint óvoda-és tanköteles is a kisfiú). Ha a magyar óvodának a gyámhivatal felé kellett továbbítania, azt a papírt, ami a német oktatás intézmény adott, hogy a kisfiú be van íratva oktatási intézménybe Németországba is.
2016. febr. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Igen, ez rendben is van. Erről rendelkezik a törvény, és tiszta sor. Csakhogy a mi lányunk nem fog óvodában járni(legalább is szeptembertől még biztos, hogy nem), nem lesz intézményi igazolás, amit a jegyzőnek, gyámügynek, a területileg kijelölt óvoda vezetőjének megküldhetnénk. És erről az estről, és az eljárásrendről semmit nem ír a törvény. Gyakorlatilag evidenciaként kezeli, hogy a külföldön élő magyar lakcímmel rendelkező gyerekek is óvodába járnak három éves kortól. Viszont a gyakorlat meg épp mást igazol.
2016. febr. 24. 10:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!