Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Az autista gyerek babakorban...

Az autista gyerek babakorban megtanul tapsolni, integetni később mutogatni?

Figyelt kérdés
2019. nov. 18. 10:35
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ!

Kicsit elment más irányba a kérdés témája. Ami végülis nem baj, mert sok plusz infót irtatok.

Mi az unokatesómmal úgy nőttünk fel mint a testvérek és ezért nagyon aggaszt amikor ilyenektől retteg. Főleg hogy amugy nagyon aranyos és szerintem okos babája van. Viszont ezek szerint (amiket írtatok) a korai utánzás megléte kb semmit sem jelent. Értem azt, ha megvan a taps vagy az integetés, sőt a mutogatás még akkor is lehet később probléma. De adott esetben ha egy baba nem csinálja vagy csak később kezdi akkor sem biztis hogy baj van.

Szerintem sem kell feleslegesen izgulni. Minden erőmmel ezt súlykolnám az unokatesóm felé is.. Viszont megértem azt is, aki minden áron tudni szeretné hoy van-e jele korábban a bajnak. Az uncsimat látva nagyon rossz érzés lehet a folytonos izgulás meg idegeskedés hogy ez most jó-e vagy sem. Van-e gond vagy nincs. Ezek szerint viszont a tudomány , orvos tudomány még messze nem jár ott hogy az autismust viszonylag korán (akár 1 évesen) diagnosztizálja. Tehát az aggódó “belekérdező” sem tehet mást mint higy vár. És szereti a gyermekét.

Egyébként én több cikket is olvatam arról hogy az autista gyermek már sok esetben babakorban sem utánoz (nem tanul meg tapsolni, nem integet) és nem mutogat.

Hogy most azok a cikkek tévednek és itt az igazság , vagy a cikknek vam igaza ès az ideíró anyukák autista gyermeke kivétel pl ezekkel a cselekedetekkel, gondolom azt nem tudjuk meg. De ezek szerint valóban mindegy is.

Én mindenkinek köszönöm a választ. Ismeretlenül is kivanom hogy szeretetben és egészségben teljen minden gyermek élete, függetlenül hogy érintett-e a témában vagy sem.

2019. nov. 21. 10:03
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

Nézd,a valóság az,hogy az autizmuson belül akkora a szórás (értsd: sok a különböző állapotú érintett gyermek),hogy eleve nehéz kiszűrni az autizmus meglétét.

Pl. ha megnézel mondjuk száz felnőtt embert,abból a százból is mondjuk 75-nek vannak autisztikus tünetei (egy-egy),de ettől még nem az.

Ezért szokták az autizmusra vonatkozó legfőbb tünetek együttesét meghatározni-ezek a legszembetűnőbbek,és ezeknek a tüneteknek mind jelen kell lennie ahhoz,hogy kétséget kizáróan ki lehessen jelenteni,ha valaki érintett.

Hozzáteszem,ha ezt a listát megnézed,akkor amennyiben minden tünet jlentkezik,egy végeredményen elég nagy fokban érintett autistáról van szó.

Az autizmussal élők többségének (ezt ki merem jelenteni a tapasztalataim alapján),ezeknek a tüneteknek nincs meg minden eleme,tehát elmondhatjuk,hogy a súlyosan érintett autisták viszonylag kevesen vannak,akik ilyen markánsan hozzák az erre utaló jeleket.

Példa:

Szokták mondani,hogy az autizmussal élők szeretik pörgetni a tárgyakat (kis autó kereke,búgócsiga,stb),az én lányom soha nem csinált ilyet. Viszont! Ő módszeresen simogatott különböző felőleteket,pl fal,bútor ajtaja,stb. Tehát a különböző textúrák vonzották. Ezeket sokszor megszagolta az érintés mellett,sőt meg is nyalta.

Az autimusban érintettek "többi" része pedig azokból áll,akik esetleg halmozottan fogyatékosak,mondjuk szellemileg is érintettek (ennek is vannak kevésbé súlyos,súlyosabb variációi),azután ott vannak akiket úgymond Aspergeres autistáknak neveznek (közkedvelt megnevezésük: beszélő autisták),köztük is vannak jobb/rosszabb állapotú gyerekek. Bár az Aspergeri autizmust a legújabb pszichés betegséglista szerint már nem választják külön,pont a nagy szórás miatt.

S ugye ennek alapján következik az,hogy a beszédképes gyerekek között is vannak okosabb/gyengébb képességűek,akár a "normál" életben.

Végeredményül az jön ki,hogy baromira nem egyszerű kijelenteni,hogy csak van pár autisztikus tünete,enyhén érintett,vagy mondjuk éppen hallássérült (mert bármilyen fura,a halláskárosodással élő gyerekek közül sokan hajaznak hasonló tünetekre,ergo átfedik a tünetek egymást).

Elég bonyolult és nehéz diagnosztizálni,sok mindent ki kell zárni,szervi,fejlődési zavarok,különböző fogyatékosságok megléte (neurológiai problémák szervi eltérések nélkül).

Csúnyán mondva,akinek egyértelműek a tünetei,az állapota arra a legkönnyebb rájönni,lényegében a sok együttes tünet alapján mondják ki,ha valaki érintett.

Sok autizmussal élőnek a logikai központja sérült,amire pl kifejezetten az iskolaérettségi vizsgálatokra jönnek rá,ahol pl matematikából szükséges a logikus gondolkodás...

2019. nov. 22. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!

Ez nagyon érdekes amit leírtál! Köszönöm! Ez egy elég sokrétű dolog.

Egyébként ez a textúra dolog már megnyilvánult ilyen 9-10 honaposan? Mert azt pl csinálja az “unokaöcsém”. Legalábbis ilyen formában: csapkodja az asztalt, a kanapét, bekapja a rácsot a kiságyon, és a kanapészélét néha. És láttam már ilyen simogató mozdulatot. De ez nem ilyen figyelemmel kisert dolog, inkabb olyab kis babas, tenyeres talpas mozdulat. Nekem inkabb olyan mintha örülne hogy meg tudja fogni, nem a textúra miatt húzgálja a dolgokon a kezét. Ez is inkabb csak ott van, ahol akkora a felület hogy tud csapkodni.

Szaglászást eddig sose láttam rajta, igaz nem élek velük. De a para”nővérem” tuti mondta volna, úgyhogy ilyen szinte biztos nincs. Ezt a csapkodást már más babánál is láttam, nekem fel se tűnt alapvetően csak most hogy így írod.

A kerekek nem kötik le. Igaz nem nagyon van kisautója még. Van olyan jatek amit lehetne pörgetni, de max 2 percig köti le. Ő inkább mászik, feláll, kipakol, lepakol, tárgyakat ütöget, szájba vesz egész nap 🤷🏻‍♀️

2019. nov. 22. 13:38
 24/26 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem,ez a smogatós,szaglászós,megkóstolós dolog csak kb 5 éves kora körül jelnt meg.

Amit írtál,hogy a kisfiú is csinálja,ebben a korban szerintem teljesen normális,ismerkedik a dolgokkal: mi történik ha rácsapok,milyen íze van,az ágyrács rágcsálása is teljesen normális,a 4 gyerekemből mindegyik rágcsálta a rács szélét...főleg mikor elkezdtek mocorogni a fogaik-egyyszerűen jól esett nekik valamin "edzeni az ínyüket".

2019. nov. 23. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
A kisebb gyerekeknél,főleg 1 éves kor körül abszolút normális,hogy mindent a szájukba tömnek. Azt hiszem (elnézést ha rosszul emlékszem) ezt "orális fikszáció"-nak nevezik,amikor ugye az a döntő,hogy a cici-függés kapcsán,ami náluk központi kérdés,a szájukkal vizsgálnak meg mindent. Ez egy kezdeti ismerkedéssi forma az őket körülvevő világgal.
2019. nov. 23. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Ha aggódik a gyerekért célszerű olvasgatni azt hogy egy 8-9 hós baba mit csinál. Vannak oldalok pl. kismamablog ahol leírják. Aztán az attól való eltérés a "nem normális".

Nekem simán gyorsabban fejlődik a gyerkőcöm, és aggódom. De ezek az oldalak megnyugtatnak. Meg van egy-két anyuka ismerősöm, meg szoktam kérdezni kinek hogy fejlődik a gyereke.

2019. dec. 9. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!