Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogy hiheti egy szülő, hogy...

Hogy hiheti egy szülő, hogy az autizmosból majd kigyógyul a gyereke?

Figyelt kérdés

Rokonom 5 éves fiánál 1 éve állapítottak meg autizmust. Hivatalos vizsgálaton! Jövőre iskolába megy, azt mondják normálba fog, mert akkor majd beilleszkedik, megtanulja a viselkedést. A gyerek mások között nem tud viselkedni, verekedős, ha elhatározza ki lehet szituációkban jelen, a nem kívánt ember távozásáig ordít. Pl Németországból jöttek haza rokonok és a férjet nem tűrte meg, ordított amíg ő el nem ment. Az oviban is rendszeresen verekedik. A szülők meg vannak győződve, hogy mivel okos a gyerek, ezért majd beilleszkedik, majd megtanulja a szociális viselkedést, hiszen vannak egészséges fura emberek is, majd a környezete elfogadja őt, megtanulják kezelni. Valamiféle szuper képességnek is kezelik ezt az egészet, mert örömmel mondják, hogy az autistáknak 160 az IQ-juk és valami nagyon komoly tudós lesz majd a gyerek vagy Dr. Murphy, hiszen ő is kicsit furi de milyen normális élete van.


Hogy lehet ezt hinni? A gyerek látja majd kárát szerintem. Vagy én vagyok túl régimódi és valóban teljesen normális életet fog élni a gyerek, nem kell ezzel foglalkozni? Állítólag több autista is van az ismeretségükben és egyetemre járnak, senki se mondja meg hogy azok. Azzal is nyugtatják magukat, hogy hány ember lehet autista aki nem is tudja, 10-ből 1 ember biztos.


2023. febr. 1. 09:26
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
96%

Ha jól értem, nem azt gondolja, hogy kigyógyul az autizmusból, hanem hogy megtanul ezzel együtt élni a társadalomban. Amire megfelelő fejlesztés mellett van is esély, minden az autizmus súlyosságától függ.

Milyen kárát látja majd a gyerek annak, hogy a szülei igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni a helyzetéből és optimistán állnak a dolgokhoz?

2023. febr. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim válasza:
14%
nemtom
2023. febr. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

Arra gondolok, hogy annak látja kárát, hogy nem akarják kezeltetni a dühkitöréseket, stb. Tudtommal ha autizmus a kiváltó ok, akkor nem fog csak úgy elmúlni azért mert a többi gyerek az iskolában nem ilyen. Ők valahol szégyellik mások elött ezt a dolgot. Családon belül is szuperképességnek titulálják, nem betegségnek, bajnak amivel foglalkozni kellene. Hogy milyen súlyos hivatalosan nem tudom, de berögzödései vannak a gyereknek amikből nem enged, földhöz vágja magát és ordít. Pl ha más a buszsofőr mint általában. Amúgy okos gyerek, értelmes, csak nem tud szociálisan viselkedni, mindennek mindig ugyanúgy kell történnie. Szó szerint! Felnőtteknek is ok nélkül nekimegy ha nem tetszenek neki. Vagy a szobájában csak sátorban hajlandó aludni. Ezekről nem lehet lebeszélni semmivel! A kistestvéreit a mai napig nem fogadja el, levegőnek nézi őket, azt mondja neki nincsenek testvérei és ezt ráhagyják.


Szerintem valahova azért vinni kéne fejlesztésre, de nincs jogom beleszólni

2023. febr. 1. 09:42
 4/33 anonim ***** válasza:
75%

Az én gyerekemnek is van ilyen diagnózisa, másik szakember szerint meg nem az. Ő is verekedett, nagyon okos volt(nem aspi), szociális, csak alacsony a stressztűrése, így a konfliktusoktól jobban kiborult, mint kellett volna. Én is meg tudom erősíteni, hogy rengetegen élnek diagnózis nélkül "rossz gyerekek" voltak 20 éve oviban/suliban, és azt hiszik normálisak felnőve, holott a mai világban már oviban, suliban kaptak volna diagnózisokat adhdt, autizmust, diszeket, mindenfélét.


Ha enyhén érintett simán be fog tudni illeszkedni, a legtöbb enyhén érintett alig kommunikál rendesen az ő korában. Akinek "csak" indulatkezelési nehézsége van, az képes lesz beilleszkedni, ha normális, kevésbé szélsőséges hatások érik, mint egy egymiben. Pont annyira lesz normális, mint sokan a régen "rossz gyerek" kategóriából, kicsit ingerlékenyebb, fafejűbb, saját útját járó, rendszerrel problémázó felnőtt lesz, aki így vagy úgy azért elevickél az életben, jönnek mennek kapcsolatok, életút változik, munka.. Ilyen olyan területen kicsit kilóg majd, de lesz olyan ember, mint a többi.


Egy példás magatartású, kitűnő tanuló auti+adhd diagnózist is kapott gyerek anyja(autit másik megkérdőjelezte, adhdt 2 év után levették, mert hát mégse..) vagyok, aki normál iskolában tanul, normál osztálylétszámmal, és vannak barátai:) Nem az első sulija, hanem egy éven belül a harmadik, de ez a megfelelő.


Amennyi utálat van benned, kicsit gondolj vissza az ovis/iskolás éveidre, nem voltál véletlen te is "problémás"?

2023. febr. 1. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
100%
Igen, fejleszteni valóban jó lenne.
2023. febr. 1. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
59%
Szerintem meg nagyon pozitív a szülők hozzaallasa és felfogása. Ha papírja van róla, biztosan kap emellett fejlesztést is. Jobb lenne ha magukba roskadva sirankoznanak, hogy miért pont ők... Próbálják a pozitív oldalát látni, ami sokszor nem egyszerű egy ilyen helyzetben. És igen, lehet hogy jó hatással lesz rá egy neurotipikus közösség, mert egy átlagos, vagy magasabb iq-val rendelkező gyerkőc sokat tud tanulni, fejlődni egy ilyen környezetben, és nyilván hosszútávon az a cél, hogy beilleszkedjen és elevickeljen a társadalomban, nagyon sokat tudják kompenzálni a hianyossagaikat, ha megfelelő környezetet biztosítanak hozzá. Ettől még nem hiszi, hogy "meggyógyul", vagy az autizmus elmulik szerintem. De amíg nem volt valaki ilyen helyzetben, könnyen ítélkezik, pedig hidd el, biztos, hogy borzasztoan nehéz nekik, és az ítélkezés helyett, többre mennének támogatással.
2023. febr. 1. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
40%
Azert a ped.szakszolgalatot en mar megkerdojelezem. Mar mindenki asperger,auti,adhd es tarsai. Vicc komolyan. Es a tsmt torna a csoda gyogymod, hat nem tudom. Max idegrendszeri fejletlenseg az,ami attol elmulik. De a kutya nem bizonyitja be,h magatol nem mult volna el. Van baratnom akinek az aspergeres kisfiat nem akarta engedi a szakszolgalat beiratni normal iskolaba. Majd mi megmondjuk anyuka,felszolalassal. Aztan mikor visszament h adjanak mar tesi alol felmentest mert amugy meg kituno a gyerek,akkor huldeztek,miert nincs kisegitoben.🤯 rajuk vagta az ajtot. Jogosan. Szoval ha enyhen erintett es okos,siman lehet egyutt elni vele es alkalmazkodni fog.
2023. febr. 1. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
39%

"Max idegrendszeri fejletlenseg az"--idegrendszer nem éretlen, hanem eltérően fejlődik. Ez is ugyanolyan "kamuszöveg", mint a cukortól pörög, meg túlhallása van és szélesebb skálán hallja a hangokat.


Ha a gyerek más, akkor más, és minden inger ami nem szélsőséges, jó hatással van rá. Nem a fejlesztéstől nem fogja megtanulni kezelni az indulatait, mert nem az a baja, hogy nem tudja hogy kell, hanem nem képes rá fejben. Idővel oldódik meg a dolog, a fejlesztés max arra jó, hogy megértse a világ működését, de az okosabb gyerekek maguktól is leveszik, csak nem tudják feldolgozni az ebből adódó frusztrációjukat megfelelően kezelni. Nem azért, mert nem tudják mit kéne csinálni!


Mindegy. A gyerek IDŐVEL valamennyit alkalmazkodni fog, ha normális ingerek érik. Az enyém sem a heti 2x 30 perces társastól és fogalomválogatástól lett népszerű, amit suliban auti spec gyp tart, ha szakember kellene neki, akkor az auti spec suliba, ahol szintén volt csodásan beilleszkedett volna, de az nem ment neki, hanem tapasztalat alapján tanult. Kicsit lassabban, de azért képes mindenféle olyasmire, amire mások, sok dologra jobban is. Még mindig kicsit hangosabb, ha izgatott/ideges, de tök rendben van, szépen beilleszkedett. Szerintem jó, hogy könnyen adják amúgy a diagnózisokat, illetve ez nem, de elképesztően jól kiszűrik a nem átlagos gyerekeket. Szerintem sok kategóriára, pl az én gyerekem bajára még nincs is név, egyszerűen csak gyenge a stressztűrése, fejletlen az önkontrollja, ideges/negatív fajta. Szóval annak örülök, hogy megerősítettek benne, hogy nem átlagos, de annak nem, hogy megpróbálják benyomni egy kategóriába azt is, aki nem tipikus. Másoknak meg áldás, akik meg tipikusan úgy mások, ahogy az le van írva a könyvben.

2023. febr. 1. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
100%

7-es, én pont az ellenkezőjét tapasztaltam, nem tudják észre venni, hogy a gyerek autista. Több ilyen ismerősöm is van.

A kérdezőnek.

Valahol értem, amit mondasz. Egy ideális világban az kellene, hogy az ilyen gyerekek speciális iskolába járjanak, hozzáértő gyógypedagógusokkal. Amúgy nyitott szemmel jársz ebben az országban? Tudod mennyit keres egy gyógypedagógus? Tudod, hogy hány speciális iskola van az országban?

A helyzet az, hogy ezek a gyerekek kiakadnak, ha valami furcsa vagy nem tetszik nekik. Ha összeraknak 10 autista gyereket, szerinted abból mi lesz? Hát minden, csak nem tanulás. A neurotipikus gyerekeket még jobban elviselik, mint autista társaikat. Szóval lényegében egy ilyen gyereknek magántanár kéne. Na, az meg nincs.

Az én fiam "csak" adhd-s, de voltunk auti szűrésen is. Dührohamai neki is vannak. A második iskolát koptatjuk, de volt itthon 1 évet magántanuló is.

Borzasztó a helyzet, de hidd el, hogy a szülőknek nincs más választása.

Ha beteszik egy speciális iskolába, akkor ott egész nap csak rajzolgatnak. A gyógypedagógus havi 200.000 Ft-ért nem lesz abban motivált, hogy az egyébként normál iq-jú gyereknek bármit megtanítson. Nem is ez a céljuk. Megnéztem egy ilyen iskolát, azt mondta az osztályfőnök:

-Az a célunk, hogy a szülő felfogja, hogy a gyereke soha nem fog normális életet élni, és próbálják a jövőjüket erre berendezni.

Egy okos, normál iq-jú gyereknek te akarnál ilyen iskolát? Hát én nem akartam.

Ne ám a gyerek 6 éves korában eldöntsük, hogy alkalmatlan arra, hogy bármilyen szakmát megtanuljon a jövőben, és élete végéig a szüleitől függjön.

Egyébként valóban előfordulhat, hogy a dührohamai csökkennek a jövőben, megtanul kompenzálni. Esetleg adhatnak neki gyógyszert, amit nyilván nem veled fognak megvitatni, hanem az orvosukkal.

Az Szakértői Bizottság javaslata alapján is a magasan funkcionáló autistákat integrálni kell. Gyógypedagógus és pedagógiai asszisztens segítségével. Ami sajnos nincs ebben az országban. Az átlag tanár meg nem kapott ilyen irányú képzést, amúgy is alulfizetettek, frusztráltak. Szóval nagyon nem könnyű, de én értem a szülőket, hogy miért küzdenek az integrációért.

Az országban jelenleg egy ilyen gyereknek 3 választása van:

1. Küzdenek az integrációért. Vagy sikerül vagy nem. Sok lelki sérülést fog szerezni a gyerek is, a szülő is. Mindenért ők lesznek a hibásak, akkor is, ha nem a gyerek volt a ludas. Valószínűleg többször iskolát kell majd váltani. De így talán lesz egy szakmája, ne adj Isten diplomája a gyereknek felnőtt korában.

2. Beadják egy speciális iskolába. Ott 9 év után kap 6 osztályról bizonyítványt, és utána hazaadják, és majd otthon a szülei eltartják.

3. A szülők kiveszik magántanulónak, és otthon tanítják.


Szíved joga szerint választhatsz, hogy melyik opció tetszik neked. Nekem az első tetszene. És nagyon nehéz, minden érintett félnek. Félre ne értsetek, tudom, hogy a tanárnak is, és a többi gyereknek is. De ez kinek a hibája?

2023. febr. 1. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
66%
Szerintem neked ezzel nem kell foglalkozni, nem a te gyereked. Nem tudhatod megnézték-e az auti iskolát, esetleg nem találták megfelelőnek. A sima suliból úgyis kirakjak ha nem felel meg.
2023. febr. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!