Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan mondhatnám el a barátnő...

Hogyan mondhatnám el a barátnőmnek, hogy mi a baja a fiának, úgy, hogy megértse és elfogadja?

Figyelt kérdés

Még oviba jár, 7 éves. Nem igazán beszél (szavakat, momdatokat mond, de nem jókor csak úgy odamondja), nem teljesen szobatiszta, cumisüvegből iszik, stb.

Természetesen voltak kivizsgáláson, ped szakszolgalat+bizottság, pszichiáter, a kicsi SNI-s lett.

A baratnőm mindezek után totálisan megnyugodott, hogy csak enyhe problémát találtak, nincs ok aggodalomra, kijelölték neki azt az ovit, ahová addig is járt. Én ezt már akkor is furcsának találtam, de nyilván nem kardoskodtam, hogy de én a papírt akarom látni. Láttam a barátnőmön, hogy hinni akar ebben. Külön fejlesztésre viszont egyáltalán nem vitte, hiszen nincs olyan nagy baj...

Most felkeresték a kinézett iskolát, ami nem körzetes és magából kikelve hívott hogy milyen bunkó volt az igazgató, elhajtotta, hogy egy ilyen gyereknek semmi keresnivaloja normál iskolában. Most fel akarja jelenteni, pontosabban azt hiszem már meg is tette a fenntartónál...

Megkértem rá, hogy küldje már át a kicsi papírját, hogy ránézzek és sajnos ez sok mindennek mondható, de nem apró, enyhe problémának.

Tudom, hogy el kellene mondanom neki, hogy eddig álomvilágban élt és baj van, de nem tudom, hogy mit mondhatnék neki, hogy meg is értse. Lehet, hogy rosszul gondolom, de talán nekem előbb kellene beszélnem vele, mint ahogy ezzel a feljelentéses dologgal kapcsolatban valaki az arcába vágja az igazsagot.


dec. 12. 06:20
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
57%

"átható (pervazív) fejlődési zavar áll, de BNO kód nincs is rajta."


Maga ez a BNO (szövegesen). 🤦

Autista.

dec. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem barátnőként a te feladatod az ő támogatása. Nem kioktatás, nem magyarázat kell, hanem a háttérország. Gyanítom neki így is éppen elég nehéz ez az egész helyzet, semmi szüksége rá, hogy még te is kioktasd. Majd elmondják neki a szakértők a helyzetet, te csak akkor nyilváníts véleményt, ha ő kérdezi. Ha a papír láttán érdeklődik, hogy szerinted mekkora a baj, akkor mondd meg az őszinte véleményed, de tapintatosan, hogy neked ez nem tűnik annyira apróságnak, és a biztonság kedvéért, ha a saját gyerekedről lenne szó, elvinnéd még ide meg oda meg amoda, de nem vágnám az arcába a gondolataimat kéretlenül csak úgy, mert az meg végül oda fajul, hogy megszakad a barátságotok, amire valószínűleg az anyukának nagyobb szüksége van, mint gondolnád. Inkább legyél te a hátország, mint a támadó ellenség, kijut majd belőle bőven amúgy is.
dec. 12. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 babyboom567 ***** válasza:
73%

10-es válaszoló, akkor nektek Óriási szerencsétek volt az ovival,és a szakszolgálattal is.Ti vagyok a nagy kivétel.

Sima sni,kevert specifikus zavar és beszédkéséssel,3 körzetes ovi tanácsolt el,a nem körzetesek szóba sem álltak velünk.Szerencsére mindig elémegyek a problémának,és lett helyünk egymiben,különben felmentést kapott volna(pedig már majdnem 4 éves volt mikor az ovit kezdtük),ezt meg is mondta a ped.szak,szolg.

dec. 12. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
71%

A nővérem ugyanez. Ők kaptak elég hamar egy elég komoly diagnózist, de persze mindenki téved, mindenki rosszul tudja. Ők a gyerekorvost is feljelentették, két óvodát és most az iskola a soros...


Ha a család mondott bármit, elzárkóztak, hetekre nem jelentkeztek, nem reagáltak semmire, boltban levegőnek néztek stb. Nem tudsz sokat tenni, remélem egyszer leszakad náluk a függöny.

dec. 12. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
0%

Abban igaza van a barátnődnek, hogy a körzetes iskola nem hajthatja el, csak ha a szakértői kifejezetten nem javasolja ezt. Jogilag. De ha akkora baj van, a gyerek, a barátnőd, a tanárok és az osztálytársak is meg fognak szenvedni, mire (néha évek) alatt kijárják, hogy menjen szegregált suliba.

Bno kódnak lenni kéne, illetve csak akkor nincs, ha egy sima btmn-nél megállt a dolog, és még csak nem is sni-s a kisgyerek. Ilyen kategória, hogy intellektuális zavar egyébként nincs.

dec. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
70%
Utolsó, de van, az F70-nek felel meg, csak most már DSM-5 van és ott így hívják.
dec. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
38%

Kérdező, a szakszolgálat fogja eldönteni, integrálható-e, vagy sem. Ha úgy döntenek, integrálható, akkor is csak olyan intézménybe mehet, aminek benne van az alapító okiratában (sok ovi, iskola amúgy ilyen), reális esély azért auti gyerek esetén a körzetesre van. A leírtak alapján viszont egyértelműen a szegregált való neki.

Nem értek egyet több válaszolóval. A tapintatosság, meg hogy ne oktassuk ki a barátainkat, teljesen oké, de ez nem jelenti azt, hogy nem mondhatjuk meg a véleményünket, meg a hülyét kéne játszani, hogy :”Hát, én nem vagyok orvos, nem tudom.” Nem mellesleg, itt a barátnő hozta fel a témát ezzel a feljelentéses dologgal, szóval, még csak nem is arról van szó, hogy szóba se kerül, és úgy kezdi el mondogatni a kérdező, hogy nagy gond van a gyerekkel. Tényleg nem értem a válaszolókat, ha a barátaitok a párjukkal kapcsolatban panaszkodnak, arra se mondtok semmit, csak hümmögtök? Írok példát, hogy mikor nem kell beleavatkozni, SNI-s (ép értelmű, enyhén auti) gyerekem van: Anno le volt maradva beszédben, futó ismerős anyuka folyton szóba hozta, kérdezgette az okát, tippeket adott stb. Zajlottak a kivizsgálások, ennyivel próbáltam is mindig lerázni, de sikertelenül. Ez valóban az az eset, ahol magam is tudtam, hogy gond van, és baromira nem voltam kíváncsi egy neurotipikus gyereket nevelő, alig ismert anyuka meglátásaira, nem tartozott rá, az meg végképp nem hiányzott abban a nehéz szituban, hogy még a másik kvázi úgy néz rám, mintha kicsit hibáztatna, hogy biztos nem beszélek eleget, nem mondókázok a gyerekkel stb. Nálad viszont a barátnőd gyerekéről van szó, és vagy ennyire tagadja a tényeket, vagy tényleg nagyon el van tájolva. Nem vagy ugyan orvos, de nyugodtan megmondhatod, hogy szerinted ez már komolyabb lemaradás. Csak mondom neked, hogy egy gyerek bekerül suliba, sima általános, nem vmi elit, és decemberre írni-olvasni tudni kell. Ezt hogy teljesíti egy olyan gyerek, aki még beszélni se nagyon tud? Ha 3-4 éves gyerekről írtad volna, hogy nem szobatiszta, csúszik a beszéd, ott is elmaradásnak számít, de még bármi lehet: Az is, hogy idővel még tovább nő közte és a többi gyerek között a különbség, de az is, hogy iskolára behozza a lemaradást, vagy csak nagyon minimálisan lesz hátrébb. De itt 7 évesről van szó, mellesleg értelmileg sem ép, ami szintén nagy hátrány.

dec. 13. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk azt mondta a fejlesztő pedagógus, hogy mindegy milyen kódja van a gyereknek. Mert hat éves korra az agy fejlődésének legnagyobb része befejeződik. Vagyis ezért nagyon fontos fejleszteni minél korábban!!

Erre az alapra fog épülni a későbbi fejlődés!!

Ezért a gyerek érdeke az, ha minél előbb megfelelő fejlesztéseket kap.

A szülő a legrosszabbat a tagadással teszi!

A mi fiunk már 15 éves, két éves korától kapott fejlesztést. Eleinte eléggé lesúlytó volt a diagnózisa, ma pedig a legjobb tanuló egy csodálatos szegregált iskolában.

Az utóbbi időben hatalmas lépésben fejlődik. Egyre inkább kezd kirajzolódni a felnőtt élete, annak minősége.

Meggyőződésem, hogy ez a korai fejlesztéseknek köszönthető nagy részben.

dec. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
19%
Utolsó, ez egy tök elavult nézet. Kár, hogy még mindig ezt szajkózzák a szakemberek.
dec. 25. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
80%

Miért?? Mit kellene szajkózni?

Legfőképp miért elavult?

dec. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!