Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan lehetne leszoktatni az...

Hot_kiss kérdése:

Hogyan lehetne leszoktatni az ujjszopásról?

Figyelt kérdés

Nem igazán ide illő kérdés, de ezt láttam a legjobbnak.

Szóval a történet:

A nővérem lánya még egész kicsi korában kapott Tőlünk egy cumit, ami a kedvence is lett. Valahogy a cumi eltűnt és másik cumit nem volt hajlandó elfogadni, így az én (nála idősebb) lányomtól eltanulta az ujjszopást. Az én lányom még kiskorában leszokott erről, de nem rég vettem észre, hogy nővérem lányának még mindig meg van ez a rossz szokása.

Nem érzem magam felelősnek, de szeretnék segíteni, mert tündéri lány és már túlságosan idős is ehhez, így utólag belegondolva pedig nem is értem, hogyan tudta eddig titkolni. (?)

Tanácsokat szeretnék kapni, hogy hogyan tudnánk neki segíteni. Elég jó a viszonyunk és nem szeretném az anyja helyett elintézni, csak segíteni, mert az én lányomról tudom, hogy a rossz szokásról nagyon nehéz leszokni.


2011. júl. 22. 16:42
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
83%

Sehogy. Nem is kell, nem is lehet. A gyerekek többségének sokkal jobb lenne, ha műanyag szarok helyett az ujjukat szophatnák. Ez egyrészt soha nem kopik el, nem vész el, nem vehetik el a felnőttek, és mindig kéznél van.:-))

Az ujjszopás teljesen normális egy kisgyereknél, ha fáradt, szomorú, vagy csak nyugalomra vágyik. Ahogy nő, és egyre több "feladata" lesz a kezeinek, egyre kevesebb alkalma és ideje lesz arra, hogy az ujját szopja. Ujjszopás közben ugyanis nem lehet azzal a kézzel játszani, rajzolni, bármit csinálni. Tehát választania kell a szórakoztató tevékenység, és az ujjszopás között. Idővel, az előbbi győz, és az ujjszopás szép lassan feledésbe merül... Nem kell hozzá semmiféle erőszak, sem rábeszélés, nem kell azt hamukázni, hogy elvitte a cumit a cica... Kinövi, és kész. Én még életemben nem láttam felnőtt embert, aki az ujját szopná. Ennek megvan a maga ideje, aztán véget ér.

2011. júl. 22. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Én is ezt gondoltam, de már nem kicsi.
2011. júl. 23. 12:05
 3/19 anonim ***** válasza:

szerintem nem lehet. Max. mondogathatod neki, hogy a nagylányok nem szopják az ujjukat.

Ha esetleg kapna helyette valami más vigasztárgyat, pl. macit? Elég nehéz megakadályozni, hogy éjjel szopja az ujját, nem?

2011. júl. 23. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem kicsi? Mennyi idős lehet? Maximum 6-8 éves. Kb ez az a kor, amikor a gyerekek legfeljebb az esti alváshoz használják még az ujjszopást, de napközben már szinte soha. Sajnos a többségüknek ideje sem nagyon van arra, hogy az ujját szopva, vagy anélkül relaxáljon egy kicsit az iskolában. Ha ennél idősebb kicsit, és elalvás előtt, vagy ha nagyon fáradt, akkor folyamodik hozzá, hagyjátok békén. Ha napközben is gyakran szopja az ujját, olyannyira, hogy a feladatait sem tudja elvégezni, az más kérdés. De emögött többnyire valami súlyos lelki megrázkódtatás, trauma állhat, ami szakemberre tartozik.
2011. júl. 23. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Az a helyzet, hogy még ennél is idősebb.. jóval.

A pszihológus meg annyira érdekli, hogy csak egy jó kalandnak venné és nem komoly dolognak. Nyilván csak este és délután vagy olyan pillanatokban szopja az ujját, mikor nem látja senki vagy fáradt, álmos, de azt mondja, hogy akaraterő ide vagy oda, nem megy, mert túl nagy a vágy, a csábítás, már túl megszokott neki, hogy így megnyugszik..

2011. júl. 24. 00:14
 6/19 A kérdező kommentje:

A vigasz tárgy sem érne nála semmit, mert mondom, már elég idős.

És plüsst egyébként sem kaphat, mert allergiás. Komolyabb dolgokra áldozni meg nincs pénzük nővéreméknek, így is szegény beteg, Tőlem és anyukánktól meg párja testvérétől kért kölcsön, hogy tudja fizetni a csekkeket..

2011. júl. 24. 00:16
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
Nagyobb gyerek akkor szopja az ujját ha valami lelki baja van. A kiváltó okot kell megszüntetni, és akkor majd magától abbahagyja az ujjszopást is.
2011. júl. 24. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
én emlékszem hogy nagyon-nagyon sokáig szoptam az ujjam... anyukám próbálkozott, rossz ízű lakkot tett a körmömre, leragasztotta az ujjamat ragtapasszal, mondta h a nagylányok nem szopják az ujjukat. kb. első osztálytól rámhagyta. akkor amikor iskolás voltam, akkor csak elalvásnál szoptam már az ujjam -mert megnyugodtam tőle- napközben ugyebár nem is tudtam volna, mert napközis voltam, és ugye csúfoltak volna érte. szerintem még ötödikben is néha szoptam az ujjamat (10-11 évesen, de akkor már nagyon ritkán). és végül abbahagytam :) most gimis vagyok, és amikor ezt elmesélem valakinek, jót mosolyog rajta :) no meg én is :D
2011. júl. 25. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, mennyi lehet az a "sokkal" idősebb, de gondolom, 18 éven innen van még. De mint írtad, nem életvitelszerűen szopja az ujját, hanem többnyire este, ha fáradt, rosszkedvű, és senki nem látja a közvetlen családtagokon kívül.

Nekem az a véleményem, hogy ezzel pszichológushoz vinni egy gyereket, óriási ostobaság. Nem csodálom, hogy nem akar vele érdemben foglalkozni.

Minél többet foglalkoztok az ujjszopásával, a gyerek annál jobban fog szorongani attól, hogy megint megszólják, megint ez lesz a téma, erről beszél a család. Miközben az, hogy neki hogy esik jól pihenni, vagy lazítani, csak rá, max a szüleire tartozik. Neki pedig magyarázkodnia kell, meg ígérgetnie, hogy abbahagyja. És minél jobban fog szorongani, annál inkább fogja szopni az ujját. Lehet, hogy ha a kutya nem törődne vele, hogy alszik el otthon, a saját szülei lakásában, a saját ágyában, már rég nem szopná az ujját.

Puszta jóindulatból, egy olyan ördögi körbe keverhetitek bele, amiből a végén tényleg csak pszichológus fogja tudni kihúzni.

Az ujjszopás nem betegség, nem jellemhiba, egy eszköz a gyerek számára, hogy egy kicsit kikapcsolja magát a világból. A felnőtteknek is megvannak a maga "lazítós" technikái. Amit most csináltok, az kb ugyanaz, mintha -pl- te egy pohárka bort innál esténként, hogy jobban aludj. A családod pedig amiatt erőnek erejével elvonókúrára akarna vinni, és egyfolytában azzal foglalkozna, hogy iszákos vagy...

2011. júl. 25. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Most láttam, hogy írtad; a nővéred beteg, és nincsenek túl jó anyagi helyzetben. Nem lehet, hogy ő meg így vigasztalja magát? Így viszi magát egy kicsit vissza abba a korba, amikor még minden rendben volt? Ha így van, miért kell elvenni tőle erővel ezt a lehetőséget? Kit bánt, vagy károsít meg vele?
2011. júl. 26. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!