Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Fiamról most derült ki, hogy...

Fiamról most derült ki, hogy dislexiás, disgráfiás. Milyen felmentésekre számíthat? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Fiam 12 éves,most hatodik osztályos.Őt örökbe fogadtuk 16 hónapos korában.Már óvodában láttuk,hogy nem érdeklődik a betűk világa és a versek iránt,nem tudott és nem is akart mondókákat tanulni sem itthon,sem az oviban.Emiatt 4 évet járt óvodába.Alsós korában egyértelmű volt számunkra,hogy baj van,nehezebben tanult,mint a többiek,az összeolvasással hónapokban volt mérhető a hátránya.Helyesen írni egyáltalán nem tud,és olvasni is csak akadozva.Tanulni még mindig együtt tanulunk,szöveget,verset,mindent úgy tanítok neki,vele,mint,mikor még ovis volt.Jeleztük az alsós tanító néni felé,hogy gond van,de ő azt mondta,vannak nála rosszabb tanulók is az osztályban,nem kell mindjárt a legrosszabbat feltételezni.Nem tudtuk,hogy az iskola beleegyezése nélkül is kezdeményezheti a szülő a gyermek ez irányú kivizsgálását.Szeptember végén a mostani osztályfőnökével beszélgettem erről a problémáról,ő megértőnek bizonyult,elküldte nevelési tanácsadóba a gyereket,ahol alaposan kivizsgálták,és dislexia,disgráfia gyanújával tovább kell mennünk a megyei rehabilitációs bizottsághoz.Ők adhatják ki a hivatalos diagnózist,ami alapján majd könnyítéseket kap,de ez még hónapokat vesz igénybe.Nem tudom,mennyiben lesz másabb,mikből kap és milyen jellegű felmentéseket.Az IQ.-ja egyébként 101-es,tehát ez nem marad el a kortársaiéhoz képest.Azt mondták a nevelésiben,hogy ha nem lennének részképességi zavarai,kitűnő tanuló lehetne minimális energia és idő befektetéssel.De vannak,így eléri ugyan a 3-as,esetenként a 3,5-ös átlagot,de úgy,hogy szinte egész délután tanulunk.Sajnálom szegényt,mert elmegy a gyerekkora,ugyanakkor bűntudatot érzek,hogy miért nem voltam határozottabb alsó osztályos korában,és miért nem álltam ki az igazam mellett.Nem lennének ilyen fokú kudarc élményei.

Bocs,ha hosszú voltam.Bármilyen jellegű tanácsot,esetleg tapasztalatot szívesen fogadok.


2012. jan. 6. 15:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Barátnőmnek annyi volt, hogy nem kellett a nyelv írásbeli részén ott lennie - tehát órán is csak szóban kommunikált, és két német tételt húzott.


Meg ő matekra kapott teljes felmentést dyscalculia miatt.

2012. jan. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Az egyik csoporttársam mentesült a nyelvvizsga alól, így kaphatott diplomát, a másik általánosban mentesült a nyelvi órák alól, és a matekban is elnézőbbek voltak!
2012. jan. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Nálunk a matekkal nincs gond,csak,ha szöveges feladatoknál,épp amiatt,hogy nem érti meg a feladat lényegét.Ha van,aki rávezesse,akkor meg tudja oldani az ilyen jellegű matematikai feladatokat is.Inkább a magyar és az idegen nyelv (németet tanul) okoz problémát,illetve az összes olyan tantárgy,amiből szóbeli anyagot kell megjegyeznie (természetismeret,történelem...stb...).
2012. jan. 6. 19:00
 4/16 anonim ***** válasza:
Az iskolában kap megfelelő fejlesztést? Ha nem irány másik suli. Könnyítést fog kapni, az osztályzásnál is figyelembe kell venni a "problémáját".
2012. jan. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!


Még nem kap fejlesztést,mert még nincs lezárva a vizsgálat.A helyi nevelési tanácsadótól megkaptuk a szakvéleményt,mely szerint valószínűsítik a dislexiát,disgrafiát,de ők nem adhatnak végleges diagnózist.Mennünk kell majd a megyei bizottsághoz,de először a bürokrácia útvesztőjéből kell kijutnunk,papír papír hátán,közben elvész a gyerek.Addig se könnyítést,se felmentést nem kap semmiből,amíg ez a papírunk nincs meg.A nevelésiben azt a tájékoztatást kaptuk,hogy ez még ebben a tanévben eltart.És kezdtük az egészet szeptember végén.:-(

2012. jan. 8. 12:39
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Én diszlexiás vagyok,középiskolába jártam speciálisba. Azt csak ajánlani tudom:) Nálunk nem nézték a helyesírást,felelhettünk doga helyett szóban. Meg volt fejlesztő óránk. Érettségin is.
2012. jan. 9. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 szokratesz ***** válasza:
0%

Én már kicsit idősebb vagyok mint akik átlagban itt vannak.

Én arra nem emlékszem, hogy a mi sulinkban valaki is szenvedett volna valami "disz"-ben. Ellenben voltak lusta gyerekek meg szorgalmas gyerekek, meg voltak lusta de jó eszű gyerekek, valahogy mindig megtanult mindenki olvasni is írni is meg számolni is. Igaz akkoriban az nagy szégyen is lett volna ha valaki ezeket nem sajátítja el. Nos ennek érdekében a szülő addig ütötte a a lusta és nem annyira okos gyerekét, hogy az megtanult mindent ( csak a szülei érdekei miatt:) ).

Tehát az a javaslatom, hogy követelj a gyerektől és ne foglalkozz a lelki oldalával. Értesd meg vele, hogy a világban csak úgy lesz helye, ha tesz is érte valamit, ne arra várjon mindig, hogy majd felmentést kap, és megoldódik minden.

2012. jan. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Kedves Szokratesz!


Sajnos ez nem ennyire egyszerű,ez ma már nem fekete vagy fehér kérdése.6 éve tanulok együtt a fiammal,és tudom,hogy egyedül nem képes tanulni.És nem azért,mert lusta,hanem,mert diszes.És szenved amiatt,mert nem tud megtanulni mondjuk adott esetben egy verset,még ma is előfordul (pedig már 12 éves nagyfiú),hogy bizony sír is emiatt.Zavarja,hogy az osztálytársainak olyan könnyen megy,ami neki egy egész délutánjába kerül.Egyik alkalommal a Waelsi bárdok volt feladva,2 sort nem tudtam megtanítani neki 2 óra alatt.A következő 2 sort: "Montgomery a vár neve,hol aznap este szállt..." Én nem hiszem,hogy ez a lustaság miatt van.El kell fogadnunk,hogy régen is voltak diszes gyerekek,csak még nem voltak nevén nevezve a dolgok.Ezeket a gyerekeket beskatulyázták a lusta vagy a buta dobozba,és ahogyan fogalmaztad,a szülők szigorral vagy esetlegesen veréssel kényszerítették őket tanulásra.Az én véleményem szerint rosszul tették.Ma,hogy már tudjuk,nem lusták és nem buták ezek a gyerekek,és van kihez fordulnunk segítségért,tegyük meg.Semmiképpen nem értek azzal egyet,hogy szigorral vagy veréssel lehet célt érni a diszes gyerekeknél.Ellenkezőleg,sok szeretettel és türelemmel.Persze,erősíteni kell bennük azt,hogy így is kell tanulniuk,és nem a felmentésekre hajtani,de tudomásul kell venni a tényt,hogy vannak olyan dolgok,amiket ezek a gyerekek nem fognak tudni megtanulni.

Elfogadom az enyémmel eltérő véleményt is,de nem tudok azonosulni vele.Azért köszönöm.

2012. jan. 11. 12:29
 9/16 Yarra ***** válasza:

Kedves kérdező,


az unokahúgomról ma derült ki, hogy diszlexiás, és egyébként ő is pont hatodikos most véletlenül, mint a te fiad. Érdekesség, hogy ő tud olvasni és írni, a magyaron kívül más nyelven is megtanult folyékonyan beszélni, de amit olvas, sokszor ha 100szor olvassa is el, akkor se érti. Orvos szerint átlagon felüli inteligenciája van, tehát nem "buta", de "fordítottan" gondolkodik, ezért vannak tanulási nehézségei. Sokszor gondolták szegényről, hogy lusta, mert a matekkal nincs gond, hanem a biológiával, törivel, földrajzal stb, amit úgymond olvasni és megtanulni kellene (ezt csak szokratesz válasza miatt mondom), és csak úgy tudott eddig is tanulni, hogy a tesóm, aki egész életében kitűnő tanuló volt és most vezető beosztásban dolgozik, de "fordítottan" gondolkodik megérti és a maga fordított módján, más megközelítésből magyarázza el a dolgokat. Ezt csak a hitetlenkedők miatt mondtam el, hogy az ilyen gyerek nem buta vagy lusta! Az általános sulijában egyébként ha lesz róla papírja figyelembe veszik állítólag, bár ez nem tudom miben merül ki, és mint ahogy azt az előttem szóló valaki mondta, Magyarországon van speciális középsuli, nekik is most ajánlották. Addig is, beszélj olyan tanárral aki tudja, hogy közelítse meg az ilyen tanulókat, másképpen kell magyarázni nekik, és gyorsabban megértik. Nekem van egy Pesti barátnőm, akinek voltak diszlexiás és diszkalkuliás diákjai, bár ő tanítónéni, úgyhogy hatodikos gyerkőcei nincsenek. A gyerek meg ne csüggedjen, úgy tudom pl. Tom Cruz meg Béres Alexandra is diszlexiás, és milyen fényes karrierjük lett.

2012. jan. 11. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan: Tom Cruise is diszlexiás:) Egyébként ha érdekel megirom a suli nevét ahova jártam.Van fius szak és lányos is. Igaz műszaki a lányos is de ennek ellenére jó kis suli és van kolesza is.
2012. jan. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!