Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit lehet csinálni az ilyen...

Mit lehet csinálni az ilyen viselkedésű gyerekkel?

Figyelt kérdés

A testvérem 13 éves, és teljesen kikészíti az szüleinket. Nem engedelmeskedik, rengeteget számítógépezne. Bárki bármit mond neki, az falra hányt borsó.

Én mások hibájából is tanultam, de úgy veszem észre hogy ő még a sajátjaiból se. Mondok egy példát:

Anyu mondja neki, hogy vegyen fel sálat, de nem veszi fel. Anyu amikor észreveszi akkor rászól, de a testvérem utána se veszi fel a sálat sose. Nem számít hogy hányszor van leszidva, szépen van neki szólva, vagy ordibálva van vele. Egyszerűen semmi nem hat rá. Még a testi fenyítés se.

Nem készíti el rendesen az iskolában kapott házi feladatait se, nem tanul rendesen. Azt hazudja, megírt mindent, pedig egyáltalán nem igaz, vagy ha meg is van írva akkor csak össze van csapva az egész. Van olyan hogy a matek háziba minden féle számolás nélkül beír számokat, amik természetesen nem jók. Csak így a feladat ami tartana fél óráig, azt beírkálja 2 perc alatt, iszonyatosan ronda írással. Rossz ránézni a füzeteire.


Mondok mégegy példát. Szerintem már minimum 5x kikapott azért, hogy összefirkálja a radírját, és számtalanszor vesztek össze vele ezért. De ő mindig összefirkálja, eltöri, kilyukassza őket.


Attól félek, hogy anyunak valami baja lesz ettől a rengeteg idegeskedéstől. (vannak bajai a szívével)

Lényegében egyedül neveli a tesómat, mert én kollégiumban vagyok, apu meg külföldön dolgozik. Szóval mi csak hétvégén vagyunk otthon.


Mit lehet ilyenkor tenni? Van erre valami szakember, speciális pszichológus? Teljesen tanácstalanok vagyunk már.


Köszönöm a válaszokat előre is!


2012. febr. 2. 22:37
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
gondolom, hogy idegesito, de nekem nem tunik ugy, hogy barmi drasztikusat is tenne. szamomra egy tok atlagos kamasznak tunik. szerintem egy kicsit tul van dramatizalva a dolog. persze oda kell ra figyelni, meg idonkent leszidni, de szerintem aggodalomra semmi ok
2012. febr. 3. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Amit leírtál, abból csak a házi feladat a fontos.A radír, meg a sál lényegtelen, azért felesleges balhézni.

Kamasz a tesó. Ha ilyen semmiségekért, mint radír, sál verés is jár otthon, akkor ne számítsatok rá, hogy a valóban fontos dolgokra oda fog figyelni.Nem kell külön szakember hozzá ezért.egyszerűen figyelmen kívül kell hagyni a lényegtelen dolgokat, és valóban csak a tanulását kell ellenőrizni, de azt szigorúan.Egy kamasz sem szereti, ha kisgyerekként bánnak vele.Miért kell a sálért ordítani, esetleg megverni? Én felnőtt vagyok már régen, irodában dolgozom, és a ceruzákat, radírokat akár egy nap alatt is képes vagyok tönkretenni.Gondolkodás közben önkéntelenül is szétszedem őket.Ezért veszekedni dacot szül.

2012. febr. 3. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Tényleg ordítoznak egy 13 éves gyerekkel meg megverik azért, mert nem vesz sálat, meg összefirkálja a radírját???? Szegény gyerek... Ne haragudj, de itt inkább a szüleidnek lenne szükségük pszichológusra.
2012. febr. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy minden csip-csup hülyeség miatt fegyelmezve van. Ez a túl sok szidás meg tiltás csak pont az ellenkezőjét éri el, csak azért sem azt csinálja. A fontos dolgokra kéne koncentrálni, és azok miatt kell leszidni. Ha minden apróságon veszekedtek vele, akkor nem fog tudni különbséget tenni a fontos és kevésbé fontos dolgok között, plusz szándékos ellenkezést vált ki. Most ilyen, hogy a radír összefirkálásért kikap, ez nevetséges, de most komolyan. Le kéne kicsit szállni róla, békén hagyni, nem csesztetni apró dolgokért. És akkor idővel ő is másképp fog viszonyulni a dolgokhoz. A házi feladat meg a tanulás az ami tényleg fontos azok közül amit írtál.
2012. febr. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Röviden: kamasz.Melyik kamasz nem lyen... Én is ilyen voltam.Ha azt mondták vedd fel a sapkád,nem mert nincs de.Öltözz fel rendesen. Ez rendes... ÉS? Egy normális 26 éves csaj lettem aki ma már egy 21hós lányzó anyukája..
2012. febr. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Kamasz? Ezek nem rosszaságok. Édesanyám tudna mesélni. Nem hinném hogy bármi baj lenne vele. Anyukádnak meg attól lesz baja, hogy a semmin aggodik. Ezekért a pici dolgokért nem járna ordítás pláne nem verés. Ha ezt csinálják vele, előbb utóbb tényleg gondok lesznek. Én tényleg nem voltam angyal, de szerintem egész rendes ember lett belőlem. :)
2012. febr. 3. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem neki, hanem a szüleidnek kell szakember!


Ilyen hülyeségek miatt, mint egy radír, meg sál, leordítani, megverni egy gyereket... idegbeteg dolog.

Ha velem ok nélkül ordibálnak, vagy visszaordítok (volt már rá példa), vagy csakazértsem csinálom, pedig már 22 vagyok.


Anyukád meg ne pattogjon semmiségek miatt, inkább nyugodjon le, vagy szedjen gyógyszert, ha idegbajos.

2012. febr. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Félreértetek, nincs ütve verve. Lehet így jött le a szövegből de egyáltalán nincs így.

De akármit is mondtok, szerintem ez nem normális dolog, hogy akármi, de komolyan akármiről is van szó, ő dettó úgy csinálja, ahogy nem kéne.

Minden nap, most már évek óta minden nap vagy elkésik, vagy futva megy iskolába. Értitek? Fut, vagy teker mint az őrült a biciklijével. Ehhez jön hogy nem vesz sálat, sapkát, szét van húzva mindig a kabátja. Megfázik. Ez nem baj? Milyen drága az orvosság?! Nem neki kell megvennie hanem a szüleinek. Majd akkor ti ne szóljatok a gyereketeknek ha ilyen hülye lesz. Szerintem itt igazam van, és ezért nem nekünk kell bogyót szedni...

A másik a radír amit nagyon sérelmeztetek. Van hogy havonta 4-5 radírt csesz szét. Ez a heppje. Van olyan hét amikor nem is egyet tesz tönkre. Széttöri a ceruzáját, vagy a színesét. Miért? Csak mert ideges, vagy csak úgy. Ez normális? Ahogyan ti írtátok, apróság? Szerintem nem. Ez nagyon hülye viselkedés!

Ha szólva van neki, akkor úgy beszél mindenkivel mintha ő sz@rta volna spanyol viaszt. Ez lejön abból amit mond, rengeteget káromkodik, és kiabál, ordibál és megrugdossa a bútorokat, de úgy rendesen erőből. De ezért se megverve lett, hanem káromkodás persely lett bevezetve, azaz amikor káromkodik akkor 5 forintot kellett beletennie. Napi szinten így kb 200 jön össze, és akkor sok minden nincs meghallva. Nem volt túl sok zsebpénze, szóval ez se működött. Azon a szinten van, hogy a következő az lesz, hogy megüti a szüleit. Engem már ütött meg, de az nem számít, testvére vagyok.


Nagyon sokat ül a számítógépnél. Próbáljuk ezt korlátozni, de nem mindig jön össze. Ha ezért szólva van neki, akkor szintén azt csinálja amit előbb leírtam. Kiegészítve azzal, hogy üti az számítógép egerét, meg a billentyűzetet...


Szerintem eléggé túllép a kamaszkori engedetlenségen. Lehet hogy az előző írásom nem teljesen azt mutatta ami valójában van, meg félreérthető volt. (pl azt hittétek h a radír dolog miatt, mi megverjük, pedig nem, hanem a 6 iskolaév alatt már biztos kapott érte egypár fülest)

A kamaszkori hülyeségekért, biztos ti is kaptatok, szerintem még enyhébb dolgokért is. De a ti szüleitek se mentek pszichológushoz.

2012. febr. 3. 15:26
 9/16 A kérdező kommentje:

Lehagytam pár fontos dolgot:

-önként soha nem fürdik, miden nap szólva van neki, akkor a válasz az, hogy minek, tegnap is fürödtem

-önként soha nem mos fogat, de mivel amikor készülődik az iskolába direkt úgy alakítja a dolgait, (reggeli, öltözés) hogy ne maradjon ideje a fogmosásra. Tehát büdös lepedékes fogaggal elmegy az iskolába boldogítani a többi gyereket.

-a körmei kb. fél centisek, vagy nagyobbak (majdnem mint egy műköröm). Tényleg gyorsan nő neki, de nagyon-nagyon ritkán vágja le. Azt is csak úgy hogy szólunk neki (kb. 10x)

- a fülét sose tisztítja ki, néha már folyik ki neki a fülzsír.


Szerintem ezek se olyan apróságok amik fölött szemet kéne hunyni.

2012. febr. 3. 15:33
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Továbbra is fenntartom a véleményem, hogy túllihegitek az egészet.

Nekem 13 évesen már nem pattogtak amiatt a szüleim, hogy menjek fürdeni, meg fogat mosni meg hasonlók. Szerintem én sem fürödtem minden nap, és lehet, hogy a fogmosás se történt meg minden nap, hát van ilyen. Jó biztos ők is szóltak ez meg az miatt, de nem úgy hogy utasítottak.

Az a baj, hogy úgy kezelitek mint egy dedóst, öltözz fel rendesen, fürödjél, mossál fogat stb, ő meg pont a kamaszkorban van, amikor bizony szeretnek ellenkezni. Ezt az egészet szerintem pont azért csinálja, hogy idegesítsen titeket, mert látja, hogy minden marhaságon fennakadtok.

Nincs szüksége semmiféle pszichológusra, csak arra, hogy végre békén hagyjátok, és csak az igazán fontos dolgokkal törődjetek.

Ha tönkre teszi a radírját, akkor nem kell venni neki másikat, és kész. Aztán majd ha szüksége van rá, rájön, hogy nem kellett volna. De ha mindig kap másikat, hiába ordítjátok le a fejét, csak röhög rajtatok, és ennyi.

Az a baj, hogy nincs tekintélye a szüleidnek az ő szemében. Minden miatt veszekednek vele, és már megszokta, nem érdekli, hogy valamiben tényleg a kedvükben járjon, és úgy sincs komoly következménye, azt kapja, amit mindig. Ennek így semmi értelme.

Meg mi az, hogy nem tudják korlátozni a számítógépezését? Ők a szülők nem? Egyszerűen nem kell engedni. Ha másképp nem megy, akkor széthúzkodni, és el kell pakolni. De mindenképp az kell, hogy lássa, hogy most a szülei azt mondták, hogy NEM, és az úgy is van. Érted, ha azt látja, hogy kis veszekedéssel eléri, hogy egész délután ott üljön, akkor minek is fogadna szót?

Az én szüleim nem voltak kifejezetten szigorúak, de ha valamit mondtak, megtiltottak, vagy bármi, akkor azt komolyan vettem, mert ha nem, megvoltak a következményei. És nem megvertek, hanem pl. össze kellett pakolnom a hifimet, és nem használhattam x ideig, ami nekem elég nagy érvágás volt, mert zenemániás voltam már akkor is. Szóval voltak következményei annak, hogy ellenszegültem, amivel rosszul jártam. Vagy mondjuk ha már 20x kérték, hogy rakjak rendet a szobámba, és mégsem tettem, akkor eljátszották, hogy "berepült a gólya", és leszórták a cuccaimat a szobám közepére, így kénytelen voltam rendet tenni, és több munka volt vele, mint ha magam is megcsináltam volna.

Szóval én 2 dologban látom a problémát. Az egyik az, hogy a szülőknek nincs igazán tekintélyük. Ha valami miatt megbüntetik, akkor az komoly legyen, és tényleg tartsanak ki amellett.

A másik, hogy nem kell minden miatt problémázni. Most az, hogy nem fürdik minden nap minek idegeskedni? Majd ha már több nap is eltelik, és mégsem jut eszébe, na akkor már lehet szólni. Vagy mondjuk a radíron...szétszedi, akkor szétszedi és kész, nem kap másikat, vagy majd vesz a zsebpénzéből.

Nincs vele szerintem komoly baj, minden kamasz szeret ellenkezni, vagyis a legtöbbjük, a lényeg az, hogy a szülők kordában tudják tartani.

2012. febr. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!