Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Lehetséges, hogy valamilyen...

Lehetséges, hogy valamilyen mentális betegségű a 3éves gyerekem? Mikre utalhatnak ezek a tünetek, viselkedési problémák?

Figyelt kérdés
A kislányom júliusban múlt 3éves.Szépen fejlődött,kisbabaként mosolygós mindenevő,érdeklődő volt.Nagyra nőtt 3és fél évesen 102cm és 19kg.Az utóbbi hónapokban elköltöztünk és ameddig nem volt készen a lakásunk a nagyszülőknél volt.Sajnos messzire költöztünk és így egész nyáron nem volt velünk.De jó helyen volt,a Balatonon és nagyon élvezte.Most viszont amióta ismét velünk van észrevettük,hogy megváltozott.A költözködés előtt ő egy szabálykövető,kiegyensúlyozott ,szobatiszta igaz néha ritkán bepisilt éjszaka,de kedves szóogadó kislány volt.Első amit észrevettem nála,hogy folyamatosan jár a lába evés közben.Minden más érdekli csak nem az étel.Inkább csak inna mint enne,és egy étkezés kész kínszenvedés a számára.Szinte undorral eszik,mindent kiköpköd és nyöszörög evés közben.Már nem akar egyedül enni,holott régebben nem is engedte hogy mi etessük.Egyfolytában beszél,és mindent húszszor megkérdez,de a válaszokra nem igyel.A szemkontaktus néha csak akkor tartja meg ha erélyesebben rászólunk.Néha meg sem hallja ha hozzá beszélünk.Örökké csitítgatnunk kell mert borzasztó hangosan beszél és játszik.Sokszor visítozik játék közben,és ha rászólunk azt mondja nem ő volt hanem a gyerekek.Sok mindenben látok ismételt dolgokat mint pl ha mesét olvasok mindíg ugyanannál a mondatnál ugyanazt megkérdezi,vagy egy dolgot többször elismétel.Ha leszidjuk valamiért,nem érzem hogy felfogja,ami abban nyílvánúl meg ,hogy elkezd folyamatosan minket utánozni,amiket mondtunk neki.Van olyan is ,hogy szidás után érthetetlen hisztiroham jön rá amiből nem tudjuk sokszor órákig kihozni.Van ,hogy hiszti után lenyugszik aztán egyszer csak mint valami hullám ismét kitör belőle és még a hideg vízzel való ijesztegetés sem segít.Nála az a játék általában,hogy mindent kiborít a szobája közepére aztán egy valamit kiválaszt és átmegy a mi szobánkba,vagy a konyhába játszani vele.Viszont sikerült ránevelnünk a rendrakásra,de ezt is érdekesen éli meg.Ha például mondjuk neki,hogy jöjjön enni mert kész az ebéd,addig nem jön ameddig rendet nem rakott.Sokszor kiabál velünk,és követelődzik.Van hogy tiszta erővel rázza a fejét,mondjuk abbahagyja sokadik rászólásra.Néha pedig annyira megfeszíti egész testét,hogy beleremeg.Ilyenkor a szemei teljesen kidüllednek.Mostanában megint elkezdett ágybapisilni,és éjszakánként felsikít néha hisztiroham jön rá álmából felriadva,és olyankor alig lehet lenyugtatni,csak folyamatosan azt hajtogatja,rosszat álmodott és hozzam ki belőle.Felesel és volt olyan is ,hogy egy dühkitörése alkalmával tiszta erővel nekiment a nagymamájának akit majdnem fellökött.Volt olyan is hogy véletlenül belémrugott és amikor feljajdultam kinevetett.Én próbálok következetesen megbeszélni vele,hogy ezt nem szabad csinálni.Ha ügyes volt megdícsérem,de valahogy még is azt érzem nagyon sok probléma van vele,és nem haladunk előrébb,inkább visszafelé.Összevegyítve:kezelhetetlen és úgy érzem itt valami mentális probléma van,csak én nem értek hozzá.Én szeretném ha ő egy boldog kiegyensúllyozott kislány lenne,de nem az,én legalább is ezt érzem.Vannak jó pillanatai amikor tündérien viselkedik,odabújik elmondja,hogy szeret,és ilyen napokon minden olyan amilyennek szeretné az ember hogy legyen.Aztán mintha elvágták vona,teljes fordulat és jönnek a problémák.Evési gondok azok mindennaposak,volt olyan hogy reggelin kívűl nem volt hajlandó semmit sem megenni.Sajnos kezdek már én is türelmetlenné válni és ez nem jó,mert higgadtnak kellene maradnom,de egyszerűen ez a tehetetlenség felőröli az idegeimet.A párom sokat dolgozik és ő sajnos nem türelmes a gyerekhez,és sokat veszekszünk is e miatt.Én úgy vélem nekünk szakember segítségére van szükségünk,mert nem tudjuk megoldani ezt a helyzetet.Kérem,esetleg aki tud ilyennel foglalkozó oldalt,írjon egy párat.
2012. nov. 10. 23:37
1 2 3 4 5
 11/42 A kérdező kommentje:
és engem ez most itt nem érdekel.
2012. nov. 11. 11:37
 12/42 anonim ***** válasza:
37%

Nem tudom, hol olvastál olyat, hogy nem szereted a gyerekedet?! Szerintem ilyet senki nem állított...


Nekem az a tapasztalatom, hogy 3 éves korban egy biztosan kötődő gyermek számára nem olyan tragédia, ha távol kell lennie a szülőktől tartósan. Ha ez gondot okoz, akkor már korábban is lehettek gondok a kötődéssel.


Az autisztikus tüneteket én írtam, és nem tudom, mi alapján olvasott ki belőle olyat bárki is, hogy hirtelen autista lett volna a gyermek - ilyet én soha nem írnék le, annál kicsivel több tapasztalatom van ezen a téren. A kérdező érdeklődött arról, hogy mentális betegségről lehet-e szó, ennek tükrében kezdtem el olvasni a leírtakat. Vitathatatlan, hogy bizonyos leírt tünetek (szemkontaktus hiánya, ételektől való undorodás, mások érzelmeinek semmibe vétele - pl. belerúg és nevet rajta) túlmennek a sima dackorszakon és a szülők büntetésén. Te ezek nem annyira specifikus tünetek, hogy komoly gyanút lehessen alapozni rá.

Viszont sokszor a szülő nem tudja, hogy pontosan mire kellene figyelni, nem ismeri az "alarm jeleket". Lehet, hogy van még 500 másik specifikus tünet, aminek a szülő nem tulajdonít jelentőséget. Ezért tettem fel további kérdéseket, amelyekre azonban a kérdező nem válaszolt, így viszont nem lehet egyértelműen kizárni a "mentális problémát", csak találgat mindenki.

2012. nov. 11. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
56%
Kérdező: minden embernek vannak autisztikus tünetei, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy rajta van a spektrumon. Kérdés azonban, hogy vannak-e még egyéb tünetek is...
2012. nov. 11. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:
d
2012. nov. 11. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 A kérdező kommentje:
Egyébb tünetek,pl.sorba rakosgatja a játékait,amit eddig megtudott csinálni azt nem tudja,vagy nem akarja pl.evés kanállal.Egyik nap fürdés után egyedül vette fel a pizsamáját és nagyon megtapsoltuk érte aminek örült is,de másnap már nem tudta hogyan kell felvenni a pizsamát.Hullámzó a hangulata amikor rosszabb napok vannak olyankor semmit nem akar enni,egész nap nyűgös hisztis.Másik ami érdekes,hogy nem akar puszit adni inkább csak a levegőbe cuppogtat.Érdekesen nevet néha olyan nyerítés inkább mint gyerekkacaj.Van hogy játék közben elkapja a düh és mindent lehajít az asztalról,volt olyan is hogy együtt színeztünk ki szinezőüzetet,és egyszercsak fogta és összegyűrte és kidobta a szemétbe.Amúgy meg ragaszkodik a tárgyaihoz,de nem irígy ha példáúl más gyerek van nálunk,sőt mindenét odahalmozza neki,mindenét megmutatja,és nagyon barátságos a gyerekekkel.Szeretne már oviba menni csak még nem tudjuk felveszik-e,hiszen új helyre költöztünk és még csak most voltunk nyílt napon az ovodában.Nagyon tetszett neki az ovi haza sem akart jönni.Sikerült rábeszélnem szépen,hogy hazajöjjön,nem volt hiszti.Aznap pont jó napja volt.Ma kirándultunk együtt egy jót és nagyon élvezte.Az apját imádja és nagyokat hintáztak együtt.Ami megint érdekes,hogy fél csúzdázni holott még tavaly nyáron le sem lehetett rángatni a csúzdáról.Fél ha ráteszem a mosógép tetejére.Pedig ha kicsípte valami a kis fenekét ott kenegettem be,vagy ott babaolajoztam be a kis testét pancsi után.Amikor fürdik ott is mindíg ugyanúgy játszik minden alkalommal.Szinte már kívűlről tudom mit fog mondani a kisbékája vagy a sípolós kacsája.Ja és egyet nem írtam le ami lehet fontos,ő picinek tejfehérjeérzékeny volt,és sokat voltunk kórházba ez miatt.Nekem rengeteg tejem volt de letiltottak az orvosok a szoptatásról.Speciális tápszert ehetett csak,és a hozzászoktatás az ételekhez is másképpen volt előírva mint egészséges társainál.Semmiéle tejszármazékot tartalmazó ételt nem ehetett,a tojás a marhahús is tiltott volt.Ez is biztos egy trauma lehetett neki mikor egyik napról a másikra levették őt a ciciről.Én is borzalmasan éltem meg.Nekem is akkor pszichológus kellett volna,de valahogy átvészeltük.Másfél éves korára kinőtte a tejérzékenységet.Egyébként mindenevő volt babaként,és imádott enni.Alma ,banán,sütőtök,husika,sárgarépa,és még sorolhatnám.Egyébként a természete nagyon barátságos mindenkivel,néha túlontúl is az.Beleül idegenek ölébe is,és szeret a középpontban lenni,szereti ha mindenki őt nézi.Bűbájos tud lenni,és nagyon sok mindenre emlékszik.Pl olyanra is ami tavaly történt meg vele.Okos és értelmes kislány,csak néha teljesen kivetkőzik magából.Ezért is van néha olyan érzésem ,hogy vannak mentális problémák.Igazából nem tudom mi az a spektrum amibe ő beletartozik.
2012. nov. 11. 15:56
 16/42 anonim ***** válasza:
100%

Amiket most problémának vélsz, azok korábban, költözés előtt egyáltalán nem voltak jellemzőek? Amiket itt felsoroltál, csak azóta vannak, mióta eljöttetek?


Amiket írtál, hellyel közzel szinte mindegyik jellemző, vagy jellemző volt egy darabig az én két gyerekemre is. De soha, egyetlen percig nem gondoltam, hogy mentális problémájuk lenne. A gyerekek gyorsan és sok mindenben változnak. A lányom kicsinek örökmozgó volt, még alig tudott járni, de egy fél pillanat alatt felmászott a legmagasabb mászókára is, mindenki a csodájára járt. Aztán olyan 3 éves korában egyszer csak nem mert felmenni a mászókára, inkább homokozott, hintázott mindig. Most 6 éves, most felmászik, ha kell, de már most közel sem olyan mozgékony, mint kiskorában volt. Vagy például neki is voltak nagy hisztirohamai, volt időszak, amikor nem mertem, vagy csak szorongva mertem elmenni vele bárhova, mert sose lehetett tudni, mikor tör ki az égiháború. Emlékszem, imádott oviba járni, mégis többször előfordult, hogy épp arra értem be az oviba, hogy a földről kanalazzák össze az óvónénik, mert valami nem tetszett neki, és hanyatt fekve toporzékolt. Boltban, utcán szintén előfordult ilyesmi....máskor meg bújós cica volt.

Most jóval szelídebb, jobban tudja már kontrollálni magát. Itthon van még néha hiszti, de kimerül egy kis sírásban, vagy duzzogásban, és el is múlik hamar.


Fiamnál szintén ez, ő 3 éves múlt, és fél éve még nem mertem vele egyedül elindulni a játszótérre, mert ha olyanja volt, elrohangált mellőlem, vagy váratlanul üvöltve-rúgkapálva hisztizett a semmiért is. Most ovis, teljesen ki van cserélve, szelíd, kedves, fegyelmezett kisfiú, az oviban ódákat zengnek róla, milyen komoly érett óvodás.


Szóval most ez van, de lehet, ha fél év múlva kellene leírnom, milyenek, akkor egészen más jellemzést tudnék adni, mert addigra megint megváltoznak. Ja az evés is hol ilyen, hol olyan. A lányom nagyon rossz evő volt kiskorában. Ha ráhagytam volna, hogy annyit egyen, amennyit éppen kíván, akkor napfényen élt volna valószínűleg. De vagy fél éve egészen jó az étvágya, gyakran repetázik is.

Kisfiamnál kb. havonta változik. Hol két gyerekre való adagot eszik, hol alig lehet pár falatot belekönyörögni napokig.


3 éves korban még ez is teljesen esetleges, hogy mi az, amit megcsinál önállóan, mi az, amit nem. Az én fiam is, ha olyan kedve van, teljesen egyedül felöltözik (csak a harisnyával nem boldogul, mást mindent felvesz, nagykabátot, sapkát, cipőt is), máskor meg elvárja, hogy mindent ráadjak, mert nincs kedve öltözni. Egyik nap késsel villával eszik (nem mondom, hogy teljesen szabályosan, de korához képest ügyesen), máskor meg csak kézzel hajlandó csipegetni a tányérból. Egyik náthánál ki tudja fújni az orrát, másik náthánál nem és nem is engedi, hogy a zsebkendő hozzáérjen, ezért porszívózni kell.


Tehát én a leírtakból még mindig nem gondolnám, hogy bármi baja lenne a kislányodnak, vagy ha igen, akkor az én két szép okos, ügyes, egészséges gyerekem is mentális problémás....

2012. nov. 11. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
56%

Hát, én őszintén szólva még mindig nem lettem "okosabb". Nagyon sok olyan dolgot írsz, amik abszolút jellemzőek az én Aspergeres gyermekemre is (nyerítve nevetés, túlzott kedvesség, testi kontaktusban a következetlenség - tehát pl. puszit nem ad, de beleül bárki ölébe).

Amikor az oviban voltatok, akkor a tárgyak (játékok) kötötték le inkább, vagy a többi gyerek? Ő kezdeményez játékot a többiekkel, vagy inkább csak akkor csatlakozik, ha hívják?

Az értelmi képességekkel nem szokott gond lenni, az én kislányom IQ-ja az extrém magas tartományban van, ez is egy "tünet".


Ha szeretnéd egyértelműen tisztázni, hogy van-e a háttérben autizmus spektrumzavar, akkor szerintem vidd el a Korai Fejlesztőbe - ilyen korúaknál ők tudnak bármit mondani, bár valószínűleg csak gyanút. De még ha rajta is van a spektrumon, abban egészen biztos vagyok, hogy magasan funkcionáló, tehát nem okoz különösebb problémákat az életvezetésben, viszont segít megérteni és kezelni a problémát. Nekem hihetetlen segítség volt a diagnózis, megerősített abban, hogy nem az én szülői kompetenciámmal van gond (ami pedagógusként és "majdnem" gyógypedagógusként igencsak érzékenyen érintett), hanem a gyermekem "más". Ezzel pedig kaptam hozzá egy kulcsot, megtanultam kezelni. Nem mondom, hogy nincsenek dühkitörések, agresszív megnyilvánulások, kényszeres viselkedés: elvétve előfordul. De egyre ritkábban és egyre súlyosabban.

Szóval szerintem egy próbát megér...

2012. nov. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki megérti a kényszerhelyzetet.

Csak ne hidd, hogy ha a gyerek "jó helyen volt, a Balatonon, és élvezte" az azt jelenti, hogy minden rendben volt. Inkább arra utal, hogy nagyjából leszámolt a ténnyel, hogy ti bizony eltűntetek, és nem is fogtok visszajönni, azért nem sírt utánatok. Tudtátok legalább látogatni? Nem bántani akarlak, csak szeretném, hogy lásd, a gyerek viselkedése teljesen indokolt.

Ha néhány hét alatt nem javul a helyzet, forduljatok a Nevelési Tanácsadóhoz. Nem érdemes késlekedni, mert könnyen lehet, hogy várólista van.

2012. nov. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:
100%

2. vagyok, végigolvastam, amit azóta írtál, és többször mondod, hogy hogy kivagy, neked is kellene, kellett volna régebben is pszichológus. Figyelj, az othhonvesztés neked is óriási trauma, a picinek meg a saját traumájához (különlét) hozzáadódik a szülők lelkiállapota, ami egy az egyben ráterhelődik.


Fogd kézen a kislányt, és menjetek szakemberhez, az egész családnak szüksége van most támogatásra.


És ahogy itt az egyik anyuka mondja, az Asperger diagnózis felszabadította, tudja, mivel áll szemben, tudja, mire számíthat, és mit tegyen. Egyből elmúlik a szorongás.

2012. nov. 12. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
26%

A tünetek 90%-a megegyezik az én ksfiam tüneteivel, akinál fenáll az autizmus gyanú (ami 2-3 éves korban már valószínűsíthető, előtte nem feltétlenül van észrevehető jele). Tehát: a nyerítő nevetés (nem mindig), iszonyat erővel rázza a fejét elalvás előtt (ez sem minden alkalommal), 1-1- tárgy a kedvencévé válik hetekre és csak azzal játszik, nyöszörög (ha baja van vagy ha álmos), hisztirohamok jönnek rá, amikor teljes mértékben kontrollálatlan a viselkedése, hangosan beszél, szokott "nyávogni, szirénázni", nap végére már nagyon fáj a fejem :), ugyanazokat a meséket akarja nézni mindig, hiába mutatok másikat, ő is mindent 100x megkérdez- de ugyanazt a kérdést teszi fel, rákattan témákra, és hetekig csak arról beszél (már amennyire tud beszélni, mert még összefüggően, teljes mondatokban nem megy), és ő is nagy (105 cm és 22 kg most). Puszit nem ad senkinek, csak a kistesójának, de idegenek ölébe ugyanúgy beleül..

Beszéd közben sem teremt állandó szemkontaktust, mint normál esetben, de amúgy a szemünkbe néz.

Látatlanban lehet erre egyet legyinteni, azonban ha valaki 1 napot velünk töltene, világosan látná, miről is van szó. Mi fejlesztésekre járunk, tsmt tornázunk, és azóta sokat javult minden, de a tünetek nagyrészt fennállnak, csak enyhültek legalább.

2012. nov. 12. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!