Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Extrán hisztis, beszédértési...

Extrán hisztis, beszédértési problémákkal küzdő gyerekkel mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Kisfiam 3,5 éves. Már voltunk vele a beszédfejlesztő központban, 3-szor a nevelési tanácsadóban. Azt mondták, hogy semmi baja, csak a beszédben van egy kicsit elmaradva. Az egyik azt mondta, hogy beszédértési zavarai vannak, a másik szerint csak a mondatalkotással van gondja. Elég sokat beszél, de láthatólag nem érti, amit mondunk neki. TSMT-t csinálunk vele, meg az oviban foglalkozik vele a logopédus. De valahogy úgy érzem, hogy nem haladunk. Naponta többször vannak órákig tartó értelmetlen hisztijei. Pl. tegnap:

Menjünk fürödni, nem akarok, de menjünk. Levettem a nadrágját. Elkezdett hisztizni, hogy ő akarta levenni, teljesen levetkőztettük, megfürdettük, ráadtuk a pizsamát. Levette, és szó szerint 1 órán keresztül ordított, hogy adjuk vissza a nadrágját. Semmivel nem tudtuk kizökkenteni, sem szép szóval, sem játékkal, sem fenyegetéssel.

Ilyeneket csinál naponta több alkalommal is. Egyszerűen tehetetlenek vagyunk, hogy mit lehetne vele csinálni. A szép szó lepereg, nem lehet sehogy megvigasztalni. Persze a nevtanban előadták, hogy azért, mert teret adtunk a hisztinek. Lehet, de hogy lehet erről lenevelni? Soha, de soha nem kapta meg hisztivel, amit akart, inkább csak a büntetést kapta érte.

Gondolkodtam, hogy elviszem a Vadaskertbe, de igazán nem autisztikus tünetek ezek.

Mert, ha éppen jó napja van, akkor nagyon aranyos, szeretget, puszilgat, az oviban vannak barátai, a tesóját imádja.

Vagy hol kaphatnék még segítséget?


2013. nov. 21. 08:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

szerintem rossza helyen kopogtatsz.

és én is azt gondolom, hogy ez nem autisztikus, pedig a szakértők szerint az. szóval tényleg a vadaskert lehet a legjobb, márcsak azért is mert nem csak auizmussal foglalkoznak.


nálunk pont ez van. mi koraiba járunk, ott autizmus gyanún van. nevtanból szó szerint elküldtek, hogy semmi baja. heim pálban meg széttárták a karukat, hogy nekik fogalmuk sincs mi lehet ez, biztos gond van, de hogy mi, tippük sincs :D


a hisztire (szó szerint ugyan ez, nálunk 2 naponta van, de pontosan ezekből és fél-egy órás ordítás van belőle), azt mondta pont múlt héten az autizmussal élők elnöke (gyermekpszichiáter), hogy ez életkori sajátosság, a dackorszak és az önállóság küszöbe, ez nem autisztikus, csak szülői rosszul kezelés. én harcoltam vele, hogy "én legyek a főnök", de állítólag ezekből nem szabad, vissza kell rá adni a nadrágot és türelmesen megvárni míg leveszi... így tényleg nincs hiszti viszont szerintem szavam se lesz ;)


beszédértési gond nálunk nagyon minimális, holnap lesz a felmérése (most vagyunk benne a 4 fordulós kontrollban), majd megírom mit mondtak.

ha nálunk ez se autisztikus, akkor lekerül róla, illetve hátra van még nekünk egy teszt, kifejezetten autizmus teszt, elég jól használható, hát várom...

Mikor kezdett el beszélni? volt más gond is nálatok?

2013. nov. 21. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Tudnék mesélni órákig ezekről az értelmetlen hisztikről, egy 7 éves ADHD- s fiú anyukájaként, emlékszem kb 4- 5,5 éves korig volt talán a legrosszabb,évekig TSMT- ztünk.

Mára javult a helyzet, de most is türelmetlen, nyugtalan, néha morgós, semmi sem jó neki.

Sok türelem kell, nálunk is először 3,5 évesen a pszichológus elbizonytalanított szülői alkalmasság tekintetében, egymásnak ellentmondó nevelési tanácsokat adott, valójában saját tapasztalata pedig semmi arról, hogy egy ilyen gyermeket néha a legrátermettebb szülő sem képes átlagos gyermeki viselkedésre bírni, a cél ez nem is lehet, csakis saját magához mérten lehet eredményeket elvárni és saját érdeketekben nem foglalkozni azokkal akiknek fogalmuk sem lehet arról ami a gyermeked problémája.

2013. nov. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Mindig zaklatott gyerek volt. Azzal magyarázták, hogy későn kezdett el beszélni, és nem érti, amit mondunk, ezért ideges.

Beszél már mindent, de ha kérdezünk, értelmetlen oda nem illő dolgokat mond, fogalma sincs, mit akarunk tőle.

2013. nov. 21. 18:32
 4/14 A kérdező kommentje:

Nekem is azt mondta a gyermekpszichológus a Nevtanban, hogy ne engedjek neki. 1. nap 1 órát fog hisztizni, második nap már csak 50 percet, stb. 1 hét alatt leszokik róla, csak legyek erős. Hát, nálunk ez megy kb. 1 éves korától, és nem szokik le róla! Igen, ha visszaadom neki a nadrágot, akkor kb. 5 perc alatt túl lettünk volna az egészen, de pont az lenne a célunk, hogy leszoktassuk az ilyen értelmetlen dolgokról. Úgy látszik sikertelenül. Nem tudom, ha még engedek neki, akkor hol tartanánk. Szokott olyan lenni, hogy este kitalálja, hogy ő mondjuk joghurtot akar enni, miután 3 féle kaját elé tettem. És ha mondom neki, hogy nem, azt eszed, amit eléd tettem, akkor lefekszik a hűtő elé, és órákig ordít, majd végül megyünk lefeküdni úgy, hogy semmit nem vacsorázott. Na, anyukámnál is ezt előadta, meg is kaptam, hogy mennyire rosszul nevelem.

Azért azt jó lenne tudni, hogy tényleg van-e valami baja, mert akkor biztosan másképp kéne kezelni, mint egy hagyományos gyereket. De a Nevtanban olyan kis édes angyal volt az alatt a fél óra alatt, amíg ott voltunk. Köszönt, mosolygott, ha szeretett volna valamit: kérem, köszönöm, leült, és játszott fél órán keresztól békésen. A nő meg nézett bután, hogy mi a bajunk ezzel a gyerekkel?!

Az oviban is előadja magát egyébként, az óvónő azt mondja, hogy ez még belefér, bár volt már olyan, hogy mondta, hogy sehogy nem tudta megnyugtatni, adjak tanácsot. Hát, nem tudok tanácsot adni. 1-1,5 óra múlva abbahagyja magától.

2013. nov. 21. 21:15
 5/14 anonim ***** válasza:

Ha beszédértési zavara van, akkor nem fog a hiszti attól abbamaradni, hogy benne hagyod! Ezt a kedves pszichológus kollegának tudnia kellene. Ami egy átlagos, problémamentes gyermeknél működik, az a beszédfogyatékosnál, autistánál, ADHD-nél NEM!

Én bizony azért elvinném a vdasba kizáratni az autit, ugyanis az lehet olyan enyhe fokú, hogy átlag pszichológus, gyógypedes nem veszi észre. A probléma azonban nincsen így kezelve. Vannak ugyanis alternatív kommunikációs eszközök, amiket főleg autiknál használnak, de beszédértési zavarnál is csodát tehet. Ilyen pl a PECS, a képcserés kommunikáció.

Ne hagyd annyiba, keressetek másik szakembert! Ne hagyd, hogy téged hibáztassanak olyanért, amire nincsen ráhatásod! Ez az egy, ami sajnos nagyon jellemző sok pszichológusra...

egy szintén pszichológus

2013. nov. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Nekem egyébként az a rejtély, ha nem érti, amit mondunk, hogy tudott egyáltalán megtanulni beszélni?

Mert nagyjából mindent elmond, amit akar. De ha mi kérdezünk, akkor tényleg úgy néz ki, hogy nem érti, mert nem odaillő dolgokat válaszol.

Pl. kérdezem, hogy mi volt az óvodában?

Erre mondja, hogy kérek vacsorát, vagy elmondja a nevét.

Persze sokszor nem is tudom, hogy csak megjátssza magát, vagy tényleg nem érti.

Jó, köszönöm szépen a válaszokat, megerősítettetek benne, hogy el kéne vinnem a Vadaskertbe.

2013. nov. 21. 23:31
 7/14 anonim ***** válasza:

A beszédértés és a beszédprodukció helye eltér az agyban! Ezért a szakma megkülönbözteti az expresszív (kifejező) beszéd és a receptív (értő) beszéd zavarát. Tehát van bizony olyan, hogy maga a motoros (tehát a az aktív) beszélő funkciók teljesen épek, míg a receptívek nem. Más központ irányítja a kettőt.

előző válaszoló

2013. nov. 22. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
48%

első vagyok.

ha mindent el tud mondani, de a kérdést magát mint olyat nem érti, akkor az nem is beszédértési gond, hanem már kommunikációs zavar, az meg tényleg autisztikus tünet.

persze nem "megfejtettem" a problémátokat, csak egy tipp...


mi ma voltunk, beszédértési gond van nálunk, fél évvel le van maradva, ez jött ki a tesztből.

ez nálunk azt jelenti, hogy nagyon jól tudunk kommunikálni és tulajdonképpen mindent ért magában a beszédben, tehát a szavakat, modnatokat, viszont a bonyolultabb összefüggéseket nem.

nevelési tanácsadóból meg elküldtek, hogy nincs semmi gond. ennyit az ingyenes dolgokról.

tényleg nem értem miért vannak egyáltalán?

2013. nov. 22. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"ha mindent el tud mondani, de a kérdést magát mint olyat nem érti, akkor az nem is beszédértési gond, hanem már kommunikációs zavar,"


De ez beszédértési zavar is lehet:) Lehet kommunikációs gond is együtt ezzel, ezt szakembernek kell vizsgálnia.

2013. nov. 22. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

persze, rosszul fogalmaztam, de azért a 2 dolgot is el lehet különíteni, legalábbis nálunk kommunikációból indult és most beszédértésnél tartunk.


amúgy nagyon kíváncsi vagyok én is melyik erre a gondra a megfelelő szakember, mert ahogy írtam, mi is járjuk ezeket a helyeket, de valahogy semelyikkel nem jutottunk igazán előre. most még a koraiban bízom, de a kora miatt az itteni felmérés utoljára van, már így is húzzák a szájukat, hogy 4 évest viszünk hozzájuk kontrollra. csak ugye az se mindegy, hogy ezek a szakemberek már ismerik 2 éve, tudják honnan indul, gondolom legalábbis én, hogy a fejlődés mértéke is számít

2013. nov. 22. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!