Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Tudom nagyon sokan kérdeznek...

Tudom nagyon sokan kérdeznek ilyet de kíváncsi lennék mi a véleményetek a leirtakról? Autista vagy nem?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

25éves anyuka vagyok!

Van egy 2éves kislányom.

Egyszer már kérdeztem ezt de nem irtam le mindent részletesen így megpróbálok mindent leirni hogy tudjátok válaszolni.

Szóval van egy öcsém aki súlyosan autista.

A félelmem ezért van.Vannak a lányomnak furcsaságai.

Leírom Mik azok.

Pl:van 1dolog amihez túlzottan ragaszkodik ,de csak egy.

Sorbarakosgatja a játékokat ,viszont rendesen is játszik velük,örömében repked,sokat szalatgál,Még nem beszél csak pár szó az amit mond pl:anya,mama,baba,inni,enni,aggyá,nem.

Nem bólogat a fejével hogy igen vagy nem.

Mutogatni az ujjával nem rég kezdett el.utasításokat is most kezdett végrehajtani de nagyon jól haladunk.

Szemkontaktus van,szeret ölelgetni puszilgatni,szereti a gyerekeket a társaságot.

Szereti a mesét a tv ben,érti is hogy miről szól.

Érzelmeket kimutat mert ha pl van a mesében olyan hogy sírnak benne akkor ő is sírni kezd mert annyira sajnálja.

Nagyon hisztis akaratos és öntörvényű.

Szeret rajzolni,mesekönyvet nézegetni,megeteti a babáját,kirakja a kirakóst,építőkockázik.

Ha mondom neki pl hogy hol a buborékfújód?akkor rohan és már hozza is.

Utánozni is nemrég kezdett.

Az elmúlt 1-2hónapban nagyon sokat fejlődött.

Még nem szobatiszta,pohárból most tanul inni de ügyesen próbálkozik

Nagyon okos kislány.

Csak ezek az autisztikus tünetek....

Néha azt érzek kutya baja néha pedig hogy autista.

Szerintetek autista lenne?

Vagy csupán csak ilyen?

Vagy esetleg enyhe asperger?

Vagy ADHD?

Foggalmam sincs

Azt ne mondjátok hogy vigyem neurológushoz mert már voltunk,öszintén szolva sokat nem értünk vele mert még kérdezni sem kérdezett,majdnem összevesztünk vele és még bunkók is voltak.

Annyit mondtak hogy nem gondolnák hogy autista lenne a gyerek,de van hajlama rá.

Köszönöm aki elolvassa és válaszol

Bocsi hogy hosszú lett de csak így tudtok válaszolni ha mindent leírok.

Ja amúgy mindent előbb csinált előbb forgott előbb felült mint az átlag és már 10hósan ment.



2015. máj. 27. 12:03
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
81%

Maximum enyhe forma. Ezt sajnos látatlanban nem lehet megmodnani. Szerintem ne neurologushoz vidd, hanem gyerekpszichológushoz, aki kifejezetten autizmusra van specializálódva. Vagy olyan szervezethez, alapítványhoz, akik autista gyerekekkel foglalkoznak.

De a leírtak alapján nem lehet nagy baj, de jobb ha kivizsgálják, mert megfelelő terápia mellett teljesen jól fejleszthető ennél súlyosabb forma is.

2015. máj. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
81%
Én ezek alapján nem gondolnám. Fiam 6éves és még mindig a textilpelusával alszik,pici kora óta, nagyon ragaszkodik hozzá. A többi meg teljesen rendben van. Lányom (4éves) olyan aki sorbarakosgatja a játékait, krétát, különválogatja színek szerint, de ő is egészséges.
2015. máj. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm a megnyugtató válaszokat 😊

Én is nagyon reménykedem hogy csak túl aggódom a dolgot mivel öcsémmel nőttem fel és ügye láttam a dolgait.

Mondjuk neki más baja is van szóval ég és föld a különbség

2015. máj. 27. 12:51
 4/28 anonim ***** válasza:
87%

Miből gondolod, hogy bármi baja lenne? Konkrétan mik az autisztikus tünetek? Hogy nem bólogat? Vagy 2 évesen még nem beszél? Makacs meg öntörvényű? Én a leírtak alapján teljesen normális kétévesnek gondolnám.

Az én fiam tele van autisztikus tünetekkel, és valószínűleg mégsem az (bár még vizsgálják újra, de egy pszichológus már elvetette az autizmust).Ha mégis aggódsz, szerintem próbáld meg a nevelési tanácsadót, ott vannak szakemberek. Bár szerintem ilyen korban még úgysem tudnak igen/nemet mondani, de legalább megnyugszol, ha látja valaki.

2015. máj. 27. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%
Már a korábbi kérdésednél is leírtam, hogy szerintem nem autista a gyereked, a véleményemet továbbra is fenntartom. Továbbra is a nevelési tanácsadót ajánlom.
2015. máj. 27. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Ti szoktatok bólogatni-fejet rázni?

Mert pl nálunk nem szokás, anyukám keményen ellene volt, így mivel én nem csináltam, a lányom sem.

Mióta ovis, azóta csinálja.

A hiszti meg ebben a korban annyira normális, hogy szerintem az adna okot az aggodalomra, ha nem csinálná :)

A játékokat megközelítőleg ugyanúgy rakja? Mérges, ha mondjuk kicserélsz kettőt?

2015. máj. 28. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező. Ezt te sem gondoltad komolyan, hogy látatlanban egy-két jellemzés után bárki felelősséggel tudna ebben nyilatkozni:)

2 éves autistánál nem a pozitív tüneteket szokták nézni (ami nem szokványos tünet), hanme a negatív tüneteket, tehát azt, ami hiányzik. Ezt azonban csak szakavatott szem fogja észrevenni, kivéve a súlyos eseteket.

2 évesen, amit néznek az az élménymegosztás hiánya, a tekintetirány követése, a spontán kezedetleges szerepjáték megléte, a non verbális kommunikáció, a beszéd hiányának a kompenzálása.

Ne neurológushoz vidd, mert nem értenek hozzá. Csakis olyan szakemberhez szabad vinni, akik járatosak az autizmus diagnosztizálásában.

Ilyen a korai fejlesztő központ, vadaskert, az autizmus alapítvány, a bethesda kórház korai fejlesztő részlege.

Beutalóköteles helyek (háziorvos ad beutalót).

Ha bármi gyanúd van, hogy a kislányod fejlődése eltér az átlagtól, akkor vidd el, megvizsgálják komplexen. 2 évesen már sokmindent lehet látni még akkor is, ha diagnózist csak később adnak.

autista kisfiú anyukája

2015. máj. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
80%

2 évesen még lehetetlen diagnosztizálni. 3-4 éves korig max. gyanút mondanak ki.

Mindenesetre a repkedés elég egyértelmű tünet, bárki bármit is mond. Lányom másfél éves korától repkedett, ez volt az első - szinte egyetlen - tünete eleinte. 5 éves korában diagnosztizálták. Ő magasan funkcionáló, Aspergeres (bár már megszüntették az Asperger-diagnózist azóta, besorolódott az autizmus spektrum alá).


Azt tudom mondani, hogy ennyi idős korban még semmi nem derül ki, az auti tünetek 4 és 5 éves kor között jelentkeznek markánsan, addig nagyon keveset lehet tudni.


A félelmed érthető, ha súlyos autizmus van a családban, de azért azt tudd, hogy a spektrum ennél sokkal, de sokkal szélesebb, egyetemi professzorok is vannak a spektrumon. A legjobb fejlesztés pedig az, ha elfogadod és szereted a gyermeked olyannak, amilyen. Ha történetesen autista, akkor autistának. Ez időbe telik, fel kell dolgozni, ha a gyermek más... hiszen senki nem úgy szül gyereket, hogy autistát szeretne, ezért át kell esni egy gyászfolyamaton, annak minden fázisával (tagadás, harag, alkudozás, depresszió, elfogadás). El kell tudni engedni a "normális gyermek" képét, megtanulni szeretni az autizmust!


Lányom most 8 éves, normál iskolába jár, és borzasztóan élvezem, hogy autista. Szerintem kevés szülő tud olyan mély, intellektuális beszélgetéseket folytatni a gyermekével, mint ami nekem megadatott. Vannak furcsaságai, de ő ilyen, egy tulajdonság! Ugyanolyan tulajdonság, mint a magassága, a szeme színe, a haja színe, vagy bármi más. És amellett, hogy autista, gyerek! Gyerek, aki arra vágyik, hogy szeressék és elfogadják őt olyannak, amilyen! Hogy értékeljék a pozitív tulajdonságait, az erősségeit, és tolerálják az esetleges "gyengeségeit". Mert "tökéletes" ember a világon nincs, mindenkinek vannak kisebb-nagyobb hiányosságai, így az autiknak is, emellett pedig rengeteg erősségük.

Az autizmus számomra egy csodálatos valami, én is rengeteget tanultam magamról azáltal, hogy autista gyermekem van. Hogy lennének ezzel kapcsolatban problémák? Biztos vannak, de én nem látom őket... én már csak egy imádnivaló gyermeket látok, akit nem adnék oda száz neurotipikusért, mert számomra maga a csoda! Különleges, egyedi, és minden tulajdonságával együtt nagyon szeretetreméltó.


Azt javaslom, hogy engedd el az öcséddel kapcsolatos félelmeidet, mert ha a kislányod autista is, 100%, hogy nem ugyanolyan, mint az öcséd, ugyanis nincs két egyforma auti.


"Szerintetek autista lenne?

Vagy csupán csak ilyen?"


A két kérdésed egymás mellé helyezve a válaszom: elképzelhető, hogy autista, de az egészen biztos, hogy "ilyen", vagyis olyan, amilyen, ha autista, ha nem. Jelen esetben szinte mindegy, hogy a furcsaságai mögött autizmus áll-e, vagy sem, a helyzeten nem változtat, hogy ő önmaga, és szeretne is az lenni.

És ha autista, akkor mi van? Elárulom: a diagnózistól is ugyanaz a gyerek marad. Az égvilágon semmi nem változik, pontosabban egy dolog változik.

Amikor a lányom diagnózist kapott, akkor megértettem, hogy ő pontosan olyan, amilyennek lennie kell. Más gyerekekhez mérve "más", de autistának egészen tökéletes. Azóta rájöttem, hogy egyetlen gyereket sem szabadna másokhoz mérni, mert mind önmagukban egyediek és csodálatosak, minden gyermek úgy tökéletes, úgy csodálatos, ahogy van!


És ha ezt elfogadod, akkor annak olyan szinten fejlesztő hatása van, amit semmilyen fizetett fejlesztés nem tud pótolni!


Mindazonáltal javaslom, hogy figyeld a tüneteket, te is, illetve ha majd közösségbe kerül (óvoda), ott az óvónők is figyeljék, mert a tünetek 90% az óvodában szokott jelentkezni, a legváltozatosabb formában. Szóval ovis korban nem árt egy teljes kivizsgálás valamelyik diagnosztikai centrumban (Vadaskert, Bethesda). Annak, hogy kétszemélyes helyzetben nézegessék szakemberek, semmi értelme, az auti tünetek ugyanis elsősorban kortárs közösségben figyelhetők meg, a diagnosztikai centrumok így is működnek: egy-két hetes megfigyelést folytatnak csoportban, plusz egyéni feladathelyzetek, diagnosztikus tesztek is vannak, ezek azonban kicsi gyerekeknél használhatatlanok, van olyan teszt, amit 5 éves kor előtt nem is tudnak elvégezni.


De ami a legfontosabb: a kislányod NEM az öcséd, hanem önmaga.

2015. máj. 28. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

# 7: Túlnyomórészt egyetértek, azzal a kiegészítéssel, hogy a beszéd (megléte vagy hiánya) nem számít auti tünetnek, mert az Aspergeresek esetében nincs megkésett beszédfejlődés, sőt, akár koruknál kommunikatívabbak is lehetnek. Ugyanakkor nem ritka a szelektív mutizmus, vagyis a már jól beszélő gyermek az oviban nem szólal meg (nálunk ez volt). De ennek a megléte, vagy hiánya sem jelent semmit.


Sok más, egyedi tünet lehetséges, tényleg csak szakemberek kompetensek a diagnózis felállításában.

2015. máj. 28. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó. Nem a beszéd hiánya a tünet (csak). Hanem az azt kompenzáló non verbális kommunikáció hiánya! Ezt le is írtam. A megkésett beszédű gyerekek, ha nincs a háttérben autizmus, akkor kézzel-lábbal magyaráznak. Egy autista ezt nem teszi, mert sérült a kommunikációs készség.

Az autizmus szűrésére másfél éves kortól van lehetőség. Nem bizonyos tünetek megléte, hanem fontos dolgok HIÁNYA az alarm jel ebben a korban! (pl közös figyelmi helyzet, tekintetköveteés, szemkontaktus kommunikációra való használata, élménymegosztás)

Tapasztalt diagnoszta ezeket már biztosan ki tudja szűrni. Nálunk ki tudta annak ellenére, hogy a fiam csak nagyon enyhén érintett aspergeres. Másfél éves kora óta tudom:) A gyógypedagógusa annak idején ezt az egyik lehetőségnek tartotta, én meg biztos voltam benne, hogy az... sajnos igazunk lett.

Egyébként nagyon tetszik a hozzáállásod, nekem is erőt adtál, ahogyan olvastam:)

2015. máj. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!