Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van itt olyan szülő, akinek a...

Van itt olyan szülő, akinek a gyermekénél hiperaktivitást vagy hipermotilitást állapítottak meg?

Figyelt kérdés
Milyen jelek alapján fordultatok szakemberhez? Kisgyermekkorban voltak már jelei? Milyen idősen? Mik voltak a jelek?
2010. márc. 2. 16:22
 1/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha érdekel,kérlek írj privit,mert nem akarok itt vitát!

12 éve diagnosztizált hiperaktív gyerekem van!

2010. márc. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Hallottam,hogy az is hiperaktivitás jele,ha kisbabakorban a baba kihányja az anyatejet...nem tudom,ez valóban igaz?
2010. márc. 5. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Utóbbinak a válasz: határozottan NEM!

Nagyon sok tünet megléte kell ahhoz, hogy kimondható legyen a hyperaktivitás, mint diagnózis. Általában kisiskolás kor előtt nem is mondják ki egy gyerekre sem. De ha már ovisan gyanús, nevelési tanácsadóban segítenek!

pszichopedagógus-konduktor-anya

2010. márc. 5. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó válaszoló!


Szeretnék kérdezni vmit tőled, örülnék, ha irnál privit, uis én sajnos nem tudtam irni neked!

2010. márc. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem kérdeznétek és válaszolnátok itt!!!

Nagyon jó lenne és sokaknak segítenétek köztük nekem is!!

2010. márc. 9. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Megértem, hogy nem válaszolnak itt, mert annyi okos anyuka van, akiknek ugyan nem hiperaktív a gyereke, és gőze nincs mekkora teher, de olyan okosak, hogy na.

Pl. volt ge kérdés a gyerekpórázzal kapcsolatban. Iszonyat válaszok jöttek mentek, pedig kitalálták és ha kell, hát kell. Nincs tökéletes szülő, nincs tökéletes gyerek és sokan nem segítséget adnak itt, hanem bírálnak.

A kérdésre... szerintem ha el is viszed szakemberhez a gyereket, többhöz vidd el, egyébként nagy százalékban rá fognak világítani, hogy a családban van valami gáz. Mármint anya-apa feszkó és így jelez a gyermek.

2010. márc. 10. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szia! 19 hónapos a kisfiam, 11 hónaposan jelentették ki, hogy hiperaktív. Az alvászavarból, az álandó nyugtalanságából és a sok sírásból következtettek.

én azért vittem orvoshoz mert fél óránál többet nem tud aludni sem éjjel, sem nappal. Aki nincs benne az nem tudja mennyire nehéz is ez, de sokféle segítség és szakember van! Rengeteg féle jel is van, főleg a figyelem zavar, az álandó "értelmetlen" mozgáskényszer. Remélem segítettem valamennyi!

Én nem okoskodok, a saját tapasztalataimból merítek!

2010. márc. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló!

A téma bővebben is érdekelne!

Privi?

2010. márc. 17. 22:00
 9/10 anonim válasza:
100%

Megértem a priviben válaszolókat, mert elolvastam 1-2 fórumtopikot a hiperaktív gyerekekkel kapcsolatban és való igaz, hogy elég negatív vélemények vannak benne a hiperaktív gyereket még fényképen sem látott szülőktől. Én viszont megkockáztatom, hogy megköveztetem itt magam:)


Nem vagyok pedagógus. Hiperaktív szülő vagyok, hiperaktív gyerekkel:) Mivel van két nagyobb, "hagyományos" gyerekem is (bocs, a normális gyerek kifejezéstől idegbajt kapok), a kis hiper-szuper már szinte az elejétől feltűnt, hogy más lesz. Először annak tudtam be, hogy magától értetődően minden gyerek más, de a legkisebb csemete tényleg érdekes dolgokat művelt. Az alvásigénye szinte a 0-val volt egyenlő, kezdettől fogva. Azt hiszem, bő 2 éves koráig nemigen sikerült átaludni egy éjszakát sem.


Amellett folyamatosan igényelte, hogy vele foglalkozzunk, iszonyúan mozgékony volt és hajmeresztően gyorsan fejlődött. Három hetesen már hasra és vissza fordult, 6 hónaposan biztosan ült és a mászást kihagyva, 9 hónaposan már saját lábán közlekedett. Folyamatosan hajmeresztő dolgokat művelt, nem győztük leszedni olyan helyekről, ahova egy akrobatának is művészet felmászni:) 24 hónaposan mind a 20 tejfoga kinn volt.

Iszonyúan érdeklődő volt, de a figyelmét tartósan csak 1-2 dolog kötötte le, amúgy semmi olyasmivel nem lehetett lekötni, mint a két testvérét anno. A képes mesekönyvek, meseolvasás, versikék szóba sem jöhettek, úgy vágta hozzám, hogy csak úgy koppant. A hiper-szuper, méregdrága fullextrás játékok ideig-óráig kötötték le, többet feléjük sem nézett. Viszont imádott mindent, amiből csinálni lehetett valamit. Festett, rajzolt, építőkockázott, stb.

Szó szerint három műszakos felügyeletet igényelt, mert egy percig nem maradt nyugton. A bevásárlás csak addig volt többé-kevésbé zökkenőmentes, amíg a babakocsiban ült, de kb. 2 éves korától nem lehetett beleültetni, mert úgy ordított, mint akit nyúznak. Onnantól kezdve kész rémálom volt bemenni egy-egy üzletbe, mert pikk-pakk lekapcsolgatta a hűtőket, felmászott mindenre, rohangált, zajongott, stb.

Akkor még azt hittük, hogy a társaságunk kevés neki, nem tudjuk kellőképp lekötni, majd az oviban más lesz. Tévedtünk! Az egyik óvónéni az első nap után majdnem szó szerint azt mondta nekünk, hogy a gyereket démon szállta meg, míg a másik azt, hogy talán kicsit sok neki az egész napos ovis napirend, hordjuk egy darabig csak délelőttönként, ugyanis olyan volt, mint aki osztódással szaporodik. Szinte a másodperc tört része alatt tűnt fel a legkülönbözőbb helyeken, amit nem vettem túl komolyan, elvégre egy gyerek első nap valahol vagy nagyon visszahúzódik, vagy cikázik, mert minden újdonságra egyszerre kíváncsi.


Közben egyre több "hiba" került felszínre: nem hajlandó a csoportos foglalkozásokon részt venni, nem hajlandó elfogadni, ha be kell menni az udvarról; nem hajlandó erre, nem hajlandó arra és elég vehemens dühkitöréseket produkál. Érdekes, hogy a dühkitörések mindig csak a "démonos" óvónéninél jelentkeztek, a másik óvónő tudott vele bánni. Közben persze mi is próbáltuk itthon "megnevelni", gondolván, biztos legkisebb gyerekként akár észrevétlenül is, de jól elrontottuk. Közben már mi is olyan fáradtak voltunk, mint a kutya.


Akkor vittük el szakemberhez, amikor a dühkitörése odáig fajult, hogy leszaggatta az összes függönyt az csoportban és bevágott egy kis széket a gyerekek közé. Elég agresszív tudott lenni, de arra nem volt példa, hogy ő más gyereknek kárt, vagy fájdalmat okozzon.


3 hónapig jártunk "szakikhoz", amikor megkaptuk azt a véleményt, hogy hiperaktivitás-gyanús. Kapott nyugtatót is, amit nem nagyon díjaztam, de a csoporttársai érdekében és persze azért is, mert végre mi is szerettünk volna picit lazítani, közel egy évig adtuk is neki. Közben pedig folyamatosan tanultuk helyesen nevelni a gyereket a gyerekpszichiáter és a gyógypedagógus nevelési tanácsai alapján.

Dióhéjban ami nagyon fontos pici korától:

- abszolút következetesség és rendszeresség. Először iszonyú buli lesz belőle, de megéri a fáradságot. Nálunk már egyáltalán nincs hiszti évek óta. Ha egyszer valami NEM, akkor nem, még akkor sem, ha másfél órát üvölt miatta.

A rendszeresség is fontos, mert a szabályokat nehezen fogadja el, így otthon azzal tudjuk a legtöbbet tenni, ha tartjuk magunkat ahhoz, hogy minden nap ekkor és ekkor reggeli, játék, séta, ebéd, vacsi, fekvés, stb. Másodperc pontosan úgysem nagyon tudunk megoldani semmit, de max. negyed-fél órás csúszásokat engedtünk meg magunknak és neki. Így később a suliban sem lesz (olyan nagy) gond, ha végig kell ülni az órát, vagy be kell menni az udvarról.


Tényleg sokkal intelligensebbek, mint a hagyományos gyerekek, így őket nem lehet csak egy "NEM SZABAD"-dal elintézni. Mindig el kell nekik magyarázni, hogy miért nem szabad. Ha rosszat csinál a büntetés az legyen, hogy megvonunk tőle valamit egy kis időre amit szeret. Se kiabálással, se testi fenyítéssel nem érünk el náluk semmit, de ezt szerintem más gyereknél se nagyon támogatott nevelési mód...

Ha viszont dicsérjük, mert jól csinált valamit, akkor szárnyakat kap! Tehát dicsérni minél többet!


Tehát 3 éves volt amikor először jártunk szakembernél, 4 éves koráig kapta a Risperdal-t, azóta szabotáljuk a gyógyszert, gondoltuk fog menni anélkül is. 3 és fél évesen mentünk először fejlesztőpedagógushoz, hogy mire suliba kerül, sikerüljön a legalább fél óráig egy helyben megültetni.


Az ovit több-kevesebb sikerrel befejtük, most 9 és fél éves, 3. osztályos iskolás a kisklapec. Az első évben, kb. 2-3 hónapra visszatértünk a gyógyszerezéshez, hogy megkönnyítsük a tanárnénik dolgát, mert szörnyen viselkedett az első néhány hétben. De közben ők is megismerték a gyereket, amellett kaptak egy kis gyorstalpalós kiképzést arról, hogyan kell a kis rebellissel bánni és azt hiszem most már sínen vagyunk. A második félévtől semmi gond nem volt vele. Ha nagyon kezdett tele lenni a hócipője, gond nélkül kiengedték a folyosóra rohangálni. Amit nem tudott elvégezni emiatt az órán, azt hazahozta és itthon megcsináltuk. Tekintettel arra, hogy iskolaotthonos a suli és nem hordják haza a cuccot, sokszor az elmaradt feladatokat hétvégenként pótoltuk otthon.

Hetente kétszer jár fejlesztő foglalkozásra a suliba, amellett mi is hordjuk télen-nyáron folyamatosan ahhoz a gyógypedagógushoz, aki 3 éves kora óta foglalkozik vele.

Mivel ezek a gyerekek a tartós figyelem hiánya miatt veszélyeztetettek, hajlamosabbak a tanulási zavarok (dyslexia, dysgrafia, dyscalculia) kialakulására, jobbnak láttuk, ha inkább előbb kap fejlesztést, mint később. Most normál iskolába jár, a fenti tanulási zavarok egyike sem áll nála fenn, de mint veszélyeztetettet, folyamatosan hordjuk fejlesztésre és a suliban is megkapja a fejlesztő foglalkozásokat. Biztos, ami biztos.


Egészen tavaly nyárig egy percet sem töltött tőlünk külön. Mindenhova kizárólag szülői felügyelettel mehetett, nem aludhatott a csoporttársainál, osztálytársainál sem. Gondoltuk, ha minden élethelyzetben mellette vagyunk, folyamatosan irányítjuk mit lehet és mit nem, amit nem lehet, azt miért nem, akkor jó úton fogjuk elindítani.


Biztos könnyebb lett volna néha egy-egy hétvégét, estét szabaddá tenni, hiszen nekem pl. az első gyerekem születése óta (18 éves voltam), nem volt egy gyerekmentes napom sem, így mire a kis hiperke harmadiknak megszületett nem mondhatom, hogy nem voltam hulla fáradt, mint szülő. De most azt mondom maximálian megérte.


Amíg 2-3 éves korában képes volt taccsra tenni akárkit agyilag és fizikailag, most annyira népszerű. Egy imádni való kis gazfickó lett belőle. Mindenki kedveli, szereti, keresik a társaságát, mind a szülők, mind a gyerekek, tanárok. Amikor egy-egy anyukával közelebb kerülünk egymáshoz és kiderül, hogy a fiam diagnosztizált hiperaktív gyerek, többnyire csak pislognak jó nagyokat és nem akarják elhinni.


Iszonyúan önfejű, de már meggyőzhető észérvekkel. Belenyugszik minden nagyobb buli nélkül, ha valamiért nem az ő akarata érvényesül.

Tavaly nyáron már odáig jutottunk, hogy simán el mertem engedni egyedül a közeli játszótérre (oké, félóránként felhívtam:)), és nem kötöttük a hátára magunkat, ha valamelyik osztálytársának az anyukája meghívta szülinapra, stb.

Suliba még nem engedjük egyedül, de egy-két közelben lakó, biztonságosan megközelíthető osztálytársához igen. A monotóniatűrése is nagyon jó ahhoz képest, amilyen volt. Amíg korábban egy négy soros versikét nem lehetett neki elolvasni, most már másodjára olvassuk a Harry Potter hét kötetét úgy, hogy 30-60 oldalas fejezetek is vannak benne. Ilyenkor nem mindig tud megülni a fenekén, sokszor tornázik közben, vagy mászkál, de tudom, hogy közben figyel, mert, ha visszakérdezek, simán képben van. Így nem zavar, ha balettozik, amíg én olvasok:)


A magam részéről csak azt tudom mondani, hogy amennyire korábban még kétségbe voltam esve, mert nem tudtam mit és hol rontottunk el, később agyilag voltam tropára menve, mert nem tudtam meddig tart még a "vesszőfutás" a gyerekkel, mikor lesz végre bulimentes időszak?!

Ma már csak azt tudom mondani, hogy egy ilyen gyerek ajándék. Rengeteget tanulhatunk tőlük. Legfőképpen azt, hogy ne akarjuk a saját képünkre faragni, nevelni őket, hanem hagyjuk kibontakozni a saját egyéniségüket. Figyeljünk rájuk oda, mert képesek szembesíteni saját hibáinkkal és sokkal jobbá tenni bennünket.

Semmibe ne gátoljuk és ne korlátozzuk, ha nem okoz vele senkinek galibát, de ne is hagyjunk rá semmit, amivel bárkinek kárt okozhat. A logikája és a kézügyessége elképesztő. Ha a szöveges értékelését jegyekre konvertálnám, akkor most 4,5-es átlagú tanuló. Matekból amíg a többi gyerek bukdácsol, ő egyből átlátja az összefüggéseket.


Hogy mennyi a hiperaktivitásban az öröklött és mennyi nem, azt nem tudom, de tény, hogy a gyerek dettó ugyanolyan, mint én voltam anno. Akkoriban még nem volt "divat" a hiperaktivitás, így nem tudom hogyan könyveltek el a tanárok?! Azt tudom, hogy a nagy részük magától rájött hogyan lehet velem bánni, mert komolyabb magatartási problémám nem volt, annak ellenére, hogy sokszor felálltam az óra közepén és kimentem, vagy haza:) Tanulási zavarom sosem volt, sőt. De szerintem (nem akarok bírálni semmit), a mostani tanulási zavarok a szeszélyen változó oktatási rendszernek köszönhetőek...

Azzal sem volt sok baj, hogy túlzott mozgásigényem volt, mert elmentem naponta 2-3 edzésre, plusz a suliban a tornaóra és elég is volt:) Egyszerre jártam atlétikára, tájfutásra és szertornára.


A mozgásról viszont beugrott, hogy a túl gyorsan fejlődő gyerekeknek nem árt gyógytornára járni, hiszen azzal, hogy egyes fizikai fejlődési szakaszokat átugranak (mint pl. az én fiam a mászást), egyes izomcsoportok nem fejlődnek ki megfelelően. Ezt most pontosan nem tudnám leírni, de egy gyógytestnevelő igen. Amit ajánlani tudok hiperaktív gyerekeknek: a küzdősportok. Minden egyes izomcsoportot megmozgat, levezeti a fölösleges energiát. Nem csak testileg, de szellemileg is fejleszt. Önfegyelemre szoktatja a gyereket és egyáltalán nem hozza ki belőle az agressziót, mint ahogy sokan hiszik.


Opsz, ez szép hosszú lett, bocsi!

2010. márc. 25. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
A "tüneteket" nem vitatom. Azonban azt annál inkább, hogy ez betegség volna. A "betegségeket" kézfeltartással szavazzák meg. Így "szakemberhez" fordulni felesleges. A "szakemberek" saját bevallásuk szerint, nincsenek gyógyult páciensek. Ha dokihoz akarsz menni, akkor keress olyat, aki nem akar mindenáron gyógyszerezni. Lenyugtatózni egy gyereket? Micsoda szakértelem! A táplálkozását, hogy mi hiányzik az étrendjébő nézte már valaki?
2010. ápr. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!