Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit tehetnék? Lesz ez valaha...

Mit tehetnék? Lesz ez valaha jobb?

Figyelt kérdés

Van egy 12 éves lányom. 4 éves kora óta hazudozik. Van, hogy komplett történeteket talál ki, van hogy azért hazudozik, mert hülyeséget csinál és menteni akarja magát. Sokszor kerültem már kínos helyzetbe amiatt, hogy hittem neki és kiderült, hogy hazugság volt. Ha nem hiszek neki, megbántódik, hiába mondom, hogy azért nem hiszek, mert folyton hazudozik.

Szinte folyton rosszkedvű. Bármit teszek érte, jó programunk van, ajándékot kap, a vége mindig az, hogy sír. Pl. vidámparkból sírva jön ki, mert várnia kellett valami miatt, nem pedig örömmel, hogy mennyi mindenre felülhetett.

Nagyon sokszor csúnyán megbánt. Olyanokat mond, hogy engem mindenki elhagy, senki sem szeret. Ez egy válásnál nem igazán esik jól az embernek. Vagy olyat, hogy én lusta vagyok, mert nem csinálok meg valamit azonnal, hogy ő kéri, nem számít, hogy épp 10 másikat csináltam meg neki. Mindezt azért, hogy visszavágjon, ha ő nem csinál rendet a szobájában vagy készül az iskolára.

Volt idő, hogy folyton veszélybe sodorta a kisöccsét.

4 éves kora óta hordom pszichológushoz/pszichiáterhez, de semmi javulás. A mostani pszichológus szerint csak az én projekcióm, hogy baj van vele. Hát, a fentik alapján, nagymama azonos visszajelzése után, iskolai galibák kapcsán én ezt nem hiszem el. Azt javasolta, hogy csak több időt kell kettesben a lányom örömére eltöltenünk, de a helyzet csak romlik.

Úgy érzem, hogy elkényeztetem, lehetőségeinket felül költök rá, mintha jutalmaznám a borzasztó viselkedését!


2015. okt. 1. 14:34
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
70%
Itt az ideje elkezdeni megnevelni. Nem szabad megengedni ilyen viselkedést! Mi az, hogy követelőzik, mindent azonnal akar és még hazudozik is? A legelső ilyen megnyilvánulásánál büntetném. Szobafoság, játék elkobzás, stb. Direkt nem járnék a kedvébe. pl: Nem főzném a kedvencét ha nem normálisan kéri, hanem követeli, hisztizik érte. Nem mehetne el játszani, nem hívhatna barátnőket, nem nézhetne tv-t sem.
2015. okt. 1. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Hát, köszi... Mintha nem neveltem volna az elmúlt 12 évben!!!! Igenis neveltem! Mindigis az igazmondásra, tiszteletre, türelemre, hálára neveltem. Simán megvonom tőle a tévét vagy bármi egyebet, hisztizhet, ahogy akar.

Amúgy, ha másokkal van, mert elviszik valahová családtagok, barátok, akkor nagyon pozitív visszajelzést adnak, hogy milyen udvarias és előzékeny.

Én sem hiszem, hogy az a megoldás, hogy mindenben a kedvére teszek, csak ezt javasolta a pszichológus és gondoltam, csak tudja, de nem látom, hogy bármi is pozitívan változna.

2015. okt. 1. 14:46
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Én segíteni ugyan nem tudok, de azt érezni, hogy sokmindent megteszel a lányodnak és lányodért.


Esetleg egy környezetváltozás nem hozhatna némi változást a viselkedésében, mint egy újdonság varázsa? Ha nem is megoldható mondjuk egy költözés, esetleg újjá varázsolni a lakást festéssel, egy-két új bútorral.


És persze beszélgetni vele, valahogy leásni a lelke mélyére, hogy miért teszi ezt. Lehet, hogy csak egy már hosszú ideje berögzült viselkedésforma ez nála, amit már nehezen tud levetni magáról ő is és kimondatlanul is segítséget kér.

2015. okt. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Nekem az a rengeteg indulat jön át, amit a gyermeked felé érzel. Egy négy éves gyermek még nem hazudik, csak konfabulál! A "hazugságnak" vágyteljesítés az oka. Nem olyan tudatos hazugság, mint a felnőtteknél.

Valamiért ez a kislány boldogtalan. Hiába van elhalmozva minden földi jóval... érzelmileg milyen? Milyen a kettőtök kapcsolata? Milyenek a körülmények? Te mennyire vagy kiegyensúlyozott? Mennyire tudod szeretni a lányodat? A te anyukáddal való kapcsolatod milyen volt? Most milyen?

Te magad próbáltál már önismereti céllal terápiába menni?

2015. okt. 1. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Ezn kívül fél szóval írtad, hogy "válásnál". Ezek szerint váltok? Régóta mérges már az otthoni légkör? Lenne itt miről beszélni bőven. Interneten nem lehet ezt megoldani, mert annyira komplex.
2015. okt. 1. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de ha igaz, amit leírtál és nem túlzol, akkor rossz szakemberhez jártok. Nem gondolhatja komolyan, hogy semmi baja, csak te vetíted rá...Vidd el máshová, talán még gyógyszerre is szüksége lehet. Nem szoktad ilyen korban még diagnosztizálni, de ez valamilyen személyiségzavar lesz a jelek szerint. Nyilván mi innen nem tudjuk megítélni, jobb szakembernek kell látnia.


"Úgy érzem, hogy elkényeztetem, lehetőségeinket felül költök rá, mintha jutalmaznám a borzasztó viselkedését!"

Az nem nevelés, az együtt töltött időről lenne szó, nem anyagi dolgokról! Félreértelmezed a tanácsot. Ne jutalmazd ezt a viselkedést! Miért csinálod ezt, bűntudatból?

2015. okt. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
50%

Jaj nehogy már a gyerek legyen személyiségzavaros azért, mert az anyja csak a rosszat látja benne...

Nem mondom, vannak olyan gyerekek, akiket a köznyelv "pszichopatának" címkéz, de az millióból egy. Itt meg azért eléggé átjön, hogy anyunak elege van a lányból (8 éve hordja terápiára, ki van akadva hogy a gyerek mérges vagy szomorú is tud lenni, borzasztó a viselkedése - közben a rokonok állítják, hogy udvarias és előzékeny a gyerek, akkor most hogy is van...?).

Ha az anya szerint a gyerekkel való foglalkozás csimborasszója az, hogy mindent megcsinál neki és pénzt költ rá, akkor ott szerintem nem (csak) a gyerekkel van a gond...

Közben meg lényegi dolgokról nem ír anyuka. Csak neki hazudozik a gyerek, vagy másnak is? Mit jelent az, hogy "veszélybe sodorta a kisöccsét"? Mik azok az iskolai galibák, és mit mond a nagymama? Mert konkrétum kevés van a szövegben, annál több a "jaj ez a hálátlan büdös kölyök, hogy tud ilyen rossz lenni, mikor én annyira jófej vagyok vele".

2015. okt. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Már bocs, de a pszichplógus nem azt javasolta, hogy hagyd magad kihasználni, hanem hogy töltsetek több időt kettesben: ami nem a nevelésről és nem is a kényeztetésről kell szóljon, de ami a gyerek szemével nézve jó dolog. Ez lehet a kertészkedéstől, a süti sütésen át a tollaslabdázáson keresztül a kézimunkázásig bármi, ami minőségi idő, ami nem a stresszről szól, ami csak a kettőtök öröme.

Nagyon görcsösen akarod a jót, ő meg már kamaszodik. Légy lazább, és bátrabb.

2015. okt. 2. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Azt mondta a pszichológus, hogy csináljunk közös programokat, töltsünk együtt időt. Ergo ezt tettem. Nem érzem kihasználásnak és nem is gondolom, hogy ez a legnagyobb teljesítmény. Csak egyszerűen nem működik.

Amikor a kicsi 6 hónapos volt, a lányom kitette az ablakpárkányra, amikor kimentem megtölteni a kicsi üdítősüvegét. Volt, hogy könyörgött, hogy ő tolhassa a babakocsit és ellökte az úton, majdnem a kocsik alá ment, úgy futottam utána és kaptam el a babakocsit.

"Jaj nehogy már a gyerek legyen személyiségzavaros azért, mert az anyja csak a rosszat látja benne... " És az én hibám, ha csak rosszat tenne és azt látnám? Amúgy, nem csak a rosszat látom benne, csak nagyon-nagyon kevés dolog van, amit helyesen/jól csinál, amiért meg lehet dícsérni, akkor megköszönöm és nagyon megdícsérem.

2015. okt. 2. 09:42
 10/16 A kérdező kommentje:
Amúgy, az iskolában és a nagymamának is hazudik. Anyukámnál ugyanúgy viselkedik, mint itthon, csak mivel anyukám ráhagyja, sokkal többet megenged neki és kevesebbet vár el, nekik jobb a kapcsolatuk. Tudom, hogy a kettőnk kapcsolatával van a gond, azon kell változtatni, csak már nem tudom, mit tudnék még tenni. Rokonokkal évente egyszer elmegy pár órára, nem hiszem, hogy az a mérvadó, csak akartam írni róla valami jót is. Na, az is baj...
2015. okt. 2. 09:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!