Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Kedves szülők, van még valaki...

Kedves szülők, van még valaki itt rajtam kívül, akinek "hyper érzékeny" a gyereke?

Figyelt kérdés
9 éves, harmadikos a lányom s úgy érzem egyre kevésbé tudom kezelni. Illetve soha nem is tudtam igazán. Dióhéjban: kisbabaként is rettenetesen ijedős, sírós baba volt. Szinte semmit nem lehetett vele csinálni, mert mindentől félt, kiborult. Pl. játszótérre menni, babakocsiban sétáltatni, társaságba járni nem lehetett vele, mert félt a gyerekektől, a zajoktól, sírt nagyon. Leginkább a szociális fejlődése látta kárát ennek a túlzott félősségének. Már kisovodás korában se barátkozott, mert félt a gyerekektől, az ovónéniken csüngött egész nap. Sőt, már másfél évesen is ha letettük a többi kicsi közé, ordítva jött és csimpaszkodott hogy vegyük fel, majd rá se akart nézni a gyerekekre. A felnőttektől érdekes módon nem félt. Több pszichológust is megjártunk, de érdemleges választ, tanácsot Sehol sem kaptunk, mindíg arra jutottak, hogy majd kinövi, meg hogy okos ügyes gyerek, nincs baja blablabla.. Most ott tartunk, hogy kilenc éves és van egy-két barátnője, de ezek felszínes kapcsolatok, és napi-heti szinten kiborul és mérges, sír, hogy "bántották", de az igazság az hogy nem bántják, csupán arról van szó, hogy minden közösségben vannak kisebb, nagyobb súrlódások, amin a legtöbb gyerek könnnyedén átsiklik, legalábbis 5 perc alatt túlteszik magukat rajta, az enyém viszont totál kiborul, összeveszik mindenkivel és hetekig felemlegeti az ominózus eseteket. Már amikor az iskolából jövünk kifele, ömlik belőle a panaszáradat szinte mindenre és mindenkire. Olyankor hiába vígasztalom, látom el tanácsokkal, semmit nem ér, nem tud megnyugodni. A gyerekek persze érzik, hogy ő más, hogy komolyabb, kevésbé "jó fej" számukra, így többször keveredik tényleg kellemetlen, bántó helyzetekbe pl. kiállítják a játékból, vagy kicsúfolják. És ez mindig is így ment és cipeljük magunkkal ezt a gondot évek óta, ami NAGYON megterhelő a számomra. (egyedül nevelem őt) Valamint végetelenül elszomorít, hogy nem látom őt boldognak. Míg a többi gyerek felhőtlen szaladgál, nevetgél, játszik, addig ő a kezeit tördelve megy lemardva és max. érintőlegesen "bandázik" a többiekkel, a tanár néni mondta, hogy 5- 10 perceket. Engem nem zavarna, ha ez azért lenne mert szeretne egyedül lenni, de nem azért van. Hanem mert fél, tart a többiektől. A tanárokkal és anno az ovónénikkel is beszéltem erről, de valahogy nem akartak/akarnak ezzel nyűglődni, én úgy látom. Persze mit is tehetnének.. Fogytán az erőm :( a tehetetlenség, amit érzek leírhatatlan! Napi szinten szenved a gyerekektől, pedagógusoktól, zajoktól, ha a napirendje felborul stb. Valamint nagyon zavarja zokni, a kesztyű, ha egy kisebb gyerek sír és hasonlók. Hangot is ad ezeknek, nem is akárhogy. Még mindig majdnem napi szinten sír valamiért, mellé pedig dühösen panaszkodik, kárhál mint egy háklis vénasszony :( Próbátam azt is hogy figyelmen kívül hagyom a szenvedéseit hátha.. de semmi. Van itt valaki, aki ismer hasonló tipusú gyereket, esetleg hasonló cipőben jár? Hogy kezelitek? Illetve a többieknek is szól: ti mit tennétek a helyemben, hogy megkönnyítsétek a gyermeketek boldogulását? Hogy talpraesettebb legyen? Hogy könnyebbé tegyétek a hétköznapokat? Mert hozzáteszem, hogy ez napi szinten elviselhetetlen.. :(

#érzékenység #Hyper érzékeny gyerek #érzékeny gyerek #nem boldogulok #szociális érettlenség
2016. jan. 5. 00:08
1 2 3
 1/26 anonim válasza:
100%
Szia! Nekem nincs gyerekem igazabol, el nem tudom kepzelni milyen lehet, de ha en ilyen helyzetben lennek, felkeresnem az iskolapszichologust, hogy mit javasol. Esetleg haziorvosnak elmondani, valaki biztosan tudja a megoldast. :)
2016. jan. 5. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%

Áttenném kisebb létszámú közösségbe. Adni kell neki egy embert, akiben ott megbízhat és biztonságot nyújt neki. "Nézd Julcsi, Gizi néni fog vigyázni rád, ha bmi van, akkor hozzá fordulj!"

2. Kell keresni vmi egyéb stressz levezetésére szolgáló tevékenységet, amiben sikerélménye van. Tanuljon zenét, rajzolni, sportolni. Bmi olyat, amivel ki lehet váltani a - hát így látatlanban félve mondom - fóbiáját.

3. Keress szociális fóbiára szakosodott pszichológust!

2016. jan. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
90%
Fű, ezt akár én is írhattam volna az első szótól az utolsóig, pontosan így. Annyi, hogy az én lányom 11 múlt. Oviban volt először, hogy kérték vigyem dzakemberhez, mert már második éve nem barátkozott, csak nézte a többieket hogyan játszanak. Érdemleges segítséget én sem kaptam, csak hogy nincs baj, kinövi. Tavaly (ez már általános 4.osztály az OFŐ megint szakemberhez küldött, aki megint kiértékelte és megállapította, hogy minden ok, csak szokatlanul anyás, ragaszkodó, majd kinövi. Hát köszi, csak addigra semmi önbizalma nem marad, mert kirekesztik. Jártunk csoportos terápia szerűségre. Valamit segített ugyan, de szerintem nekik alapból ilyen személyiségük van. Sosem lesznek extrovertált barátkozós típusok. Nekem is megszakad a szívem mikor meséli, hogy kiállították játékból, beszóltak neki, ő meg csak nézett mint a sülthal, itthon meg emészti magát és utál suliba menni :(
2016. jan. 5. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Ez első válaszolónak: az iskolapszichológuson már túlestünk elsőben. Ő azt mondta, hogy okos, intelligens gyerekem van, semmi gondot nem tapasztal. Hogy hogyan lehet ez,nem tudom, mert megfigyelte órán és a szünetekben is.


Kedves második: nagyon jókat írsz, egyébként jártunk többféle sportot kipróbálni, de nyűg volt, mert ügye az is közösség. Ott is ugyanaz a lemez, mint mindig.. Sokszor sok féle képpen kerestemneki pszichológust,de a szociális fóbia kifejezést most hallom először. Köszönöm, megfogadom!

2016. jan. 5. 00:59
 5/26 anonim ***** válasza:
100%

Első körben nevelési tanàcsadót javasolnék teljes kivizsgàlàssal. Tippre ez idegrendszeri fejletlenség( vegetatív)/ autisztikus tünet illetve a hosszútàvú következmény. Amivel az a baj,hogy hatàreset is felületes vizsgàlaton észre sem veszik csak legyintenek,hogy jajj anyuka hàt majd kinövi- ahogy történt is kb.

Mozgàst mindenképpen javasolnék, valami nem kifejezetten csapatsportot,de olyat amit nem tök magànyosan kell csinàlni. Pl kis csoportban úszàs max 2-3 fővel, futàs,biciklizés. Te meg próbàlj hàtrébb lépni tőle,olyan értelemben,hogy ne erősìtsd benne az elszigeteltséget. Magyaràn ne te akarj a baràtnője lenni. Tudom ez nehéz,de csak àrt.

Nagyon nehéz lesz eredményre jutni a vizsgàlatok tekintetében,mert az enyhe dolgokkal nem igazàn foglalkoznak sehol,csak az életet nehezìti meg. Pl egy enyhe disz van hogy főiskolàn bukik ki,addig meg a gyerek el van könuvelve rossz matekosnak/ olvasónak/ helyesìrónak holott nem tehet róla szegény. Viszont több éven àt stresszelik.

Kitartàs.

2016. jan. 5. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
Kedves harmadik válaszoló! Kerek szemekkel olvasom a történeted, ugyanis ez az első alkalom, hogy valaki ugyanígy van! Jó pár közösségben megfordultunk már és én direkt kerestem, hátha találok egy hasonló kislányt, akivel talán könnyebben kijönne, de nem volt! Még azok a gyerekek is, akiket szégyenlősnek, érzékenynek mondanak a szüleik, azért pár hét után már feloldódtak és barátkoztak. Hozzáteszem, az olyan tipusú gyerekekkel is "meggyűlt a bajunk", pedig azt hittem (akkor még), hogy milyen jó kis barátság alakulhat ki köztük. De nem. A csoprtos terápia nem az a "Boldog gyerek, boldog szülő" nevezetű kezdeményezés? Én legalábbis azokkal próbálkoztam volna, de akkoriban jelentkezők hiányában mindannyiszor csak egy személyes terápiára lett volna lehetőség. Pedig biztosan nagyon jó és hatékony lehet.
2016. jan. 5. 01:12
 7/26 anonim ***** válasza:
100%

Nincs gyerekem, de én is ilyen vagyok illetve voltam.

Ma sincs egy barátom sem, de hiányzik csak mikor lehetőségem volt ápolni mindig inkább tehernek éreztem. Nem szerettem hazudni, azt mondani amit a másik hallani akar és ezt nem szeretik általában. Ha megpróbáltam az engem fárasztott le és nem éreztem magam őszintének ami nekem fontos volt. Egész iskola alatt idősebbnek és komolyabbnak éreztem magam a többieknél. Nem néztem le őket csak valahogy nem éreztem magam egy korosztálynak velük és ez nagyon nehéz volt.

Máig félek az idegenektől, emberekkel való kontaktustól alap dolgoknál is. Utálok telefonálni, rettegek tőle, de ha muszáj megteszem. Csak ezekben a szituációkban mindig leblokkolok a félelemtől és emiatt elrontok dolgokat ami megintcsak kudarcélmény.

Az én szüleim nem tettek semmit amit te megpróbáltál. Én is sokszor éreztem hogy egy pszichológushoz elmennék hátha tud segíteni vagy megmagyarázni mitől vagyok más, de nem vittek el soha.

Egyébként kitűnő tanuló voltam, tanulásban sikeres voltam és sportoltam is. Ez nem oldotta meg a dolgot.

2016. jan. 5. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%

* könyvelve. Bocs


Hintaszék pl tök jó lenne neki,sokat segìtene.( a fellógatós fajta,amibe bele tud kucorodni,pl ikeaban van) Illetve autogén tréning, masszìrozàs.


A pszihomókusokról meg annyit,hogy a fiamra kb 3 évesen kijelentette az oviban a nagyokos,hogy autista( az alapjàn hogy a hàta mögött azt suttogta,hogy pakoljon össze,erre a kisfiam alkalmi süket lett és nem pakolt el) Na volt egy kedves beszélgetésem a hölgyel hogy meséljen màr hol vette a diplomàjàt. Tehàt nem bizti hogy ez kell nektek. Inkàbb a mindenre kiterjedő vizsgàlat,akàr a gekkoban- ha foglalkoznak ekkora gyerekekkel.

2016. jan. 5. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Nev. Tan-nál is jártunk már, mert enyhe tanulási.nehézségei is vannak. Ott azt állapították meg, hogy a szemüvegeseége miatt van. A jellemzésébe mindent leírtunk az osztályfőnökkel, ami gondot okoz, de ráfókuszáltak látásgyengeségére, előírták, hogy könnyített feladatokat kapjon, valamint külön foglalkozást (korrepetálást) és fejlesztőtanárt, fejlesztőtornát heti egyszer. Ezutóbbiakra egyébként ovis kora óta járunk.
2016. jan. 5. 01:25
 10/26 A kérdező kommentje:
Én nem akarom átvenn a barátnők szerepét, de nagyon úgy tűnik, hogy senkivel se tudja megértetni magát. Most uatsítsam el én is? Én s szeretném, ha úgymond "leakasna rólam",a (saját érdekében), vagy hátrébb lépjek, hogy a szavaiddal éljek, de azt hogy csináljam? Utasítsam el? Nem.tudom, hogyan lehetne..
2016. jan. 5. 01:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!