Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Kedves szülők, van még valaki...

Kedves szülők, van még valaki itt rajtam kívül, akinek "hyper érzékeny" a gyereke?

Figyelt kérdés
9 éves, harmadikos a lányom s úgy érzem egyre kevésbé tudom kezelni. Illetve soha nem is tudtam igazán. Dióhéjban: kisbabaként is rettenetesen ijedős, sírós baba volt. Szinte semmit nem lehetett vele csinálni, mert mindentől félt, kiborult. Pl. játszótérre menni, babakocsiban sétáltatni, társaságba járni nem lehetett vele, mert félt a gyerekektől, a zajoktól, sírt nagyon. Leginkább a szociális fejlődése látta kárát ennek a túlzott félősségének. Már kisovodás korában se barátkozott, mert félt a gyerekektől, az ovónéniken csüngött egész nap. Sőt, már másfél évesen is ha letettük a többi kicsi közé, ordítva jött és csimpaszkodott hogy vegyük fel, majd rá se akart nézni a gyerekekre. A felnőttektől érdekes módon nem félt. Több pszichológust is megjártunk, de érdemleges választ, tanácsot Sehol sem kaptunk, mindíg arra jutottak, hogy majd kinövi, meg hogy okos ügyes gyerek, nincs baja blablabla.. Most ott tartunk, hogy kilenc éves és van egy-két barátnője, de ezek felszínes kapcsolatok, és napi-heti szinten kiborul és mérges, sír, hogy "bántották", de az igazság az hogy nem bántják, csupán arról van szó, hogy minden közösségben vannak kisebb, nagyobb súrlódások, amin a legtöbb gyerek könnnyedén átsiklik, legalábbis 5 perc alatt túlteszik magukat rajta, az enyém viszont totál kiborul, összeveszik mindenkivel és hetekig felemlegeti az ominózus eseteket. Már amikor az iskolából jövünk kifele, ömlik belőle a panaszáradat szinte mindenre és mindenkire. Olyankor hiába vígasztalom, látom el tanácsokkal, semmit nem ér, nem tud megnyugodni. A gyerekek persze érzik, hogy ő más, hogy komolyabb, kevésbé "jó fej" számukra, így többször keveredik tényleg kellemetlen, bántó helyzetekbe pl. kiállítják a játékból, vagy kicsúfolják. És ez mindig is így ment és cipeljük magunkkal ezt a gondot évek óta, ami NAGYON megterhelő a számomra. (egyedül nevelem őt) Valamint végetelenül elszomorít, hogy nem látom őt boldognak. Míg a többi gyerek felhőtlen szaladgál, nevetgél, játszik, addig ő a kezeit tördelve megy lemardva és max. érintőlegesen "bandázik" a többiekkel, a tanár néni mondta, hogy 5- 10 perceket. Engem nem zavarna, ha ez azért lenne mert szeretne egyedül lenni, de nem azért van. Hanem mert fél, tart a többiektől. A tanárokkal és anno az ovónénikkel is beszéltem erről, de valahogy nem akartak/akarnak ezzel nyűglődni, én úgy látom. Persze mit is tehetnének.. Fogytán az erőm :( a tehetetlenség, amit érzek leírhatatlan! Napi szinten szenved a gyerekektől, pedagógusoktól, zajoktól, ha a napirendje felborul stb. Valamint nagyon zavarja zokni, a kesztyű, ha egy kisebb gyerek sír és hasonlók. Hangot is ad ezeknek, nem is akárhogy. Még mindig majdnem napi szinten sír valamiért, mellé pedig dühösen panaszkodik, kárhál mint egy háklis vénasszony :( Próbátam azt is hogy figyelmen kívül hagyom a szenvedéseit hátha.. de semmi. Van itt valaki, aki ismer hasonló tipusú gyereket, esetleg hasonló cipőben jár? Hogy kezelitek? Illetve a többieknek is szól: ti mit tennétek a helyemben, hogy megkönnyítsétek a gyermeketek boldogulását? Hogy talpraesettebb legyen? Hogy könnyebbé tegyétek a hétköznapokat? Mert hozzáteszem, hogy ez napi szinten elviselhetetlen.. :(

#érzékenység #Hyper érzékeny gyerek #érzékeny gyerek #nem boldogulok #szociális érettlenség
2016. jan. 5. 00:08
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Kedves 00:14-es válaszoló, megkérdezhetem, hogy hány éves vagy? Nagyon sajnálom, hogy ez gy lett veled! Sajna félek, a lányomra is hasonló vár. Azt mondod, Szerinted jót tett volna, ha szakemberrel beszélhettél volna? Gondolom az már nagyobb korodban volt, ügye? Te mit tennél most így felnőtt fejjel, ha segíthetnél gyerekkori önmagadon? Bocsánat, ha túl személyes a kérdés.
2016. jan. 5. 01:38
 12/26 anonim ***** válasza:

Nem,persze nem kell elutasìtanod,csak stílust vàltani vele. Ne a megnyugtatàsàra és problémàinak a megoldàsàra koncentràlj és alternatìvàkat adj. Csak hallgasd meg. Próbàld arra ràvezetni hogy mi lenne a helyes lépés egy egy helyzetben,de NE TE MOND Ki! Ez fontos,mivel a lànyod( hogy tanulàsi nehézségei is vannak) " sérült"( a szónak abban az értelmében,hogy az agyi funkciói nem megfelelően működnek) ìgy egy tàrsas szituàcióban nem képes feltalàlni magàt,mert 1, nem érti a helyzetet,testbeszédet 2, nem kreatìv,nem tud jól reagàlni 3, 1-2 pont okàn előforduló sikertelenség miatt szorong,fél.


Hogy el tudd képzelni mit érezhet: kapcsold be a tv-t egy idegen műsorra amit nem ismersz pl vmi nem magyar szappanoperàra( hogy ne csalhass:) ) vedd le a hangot. Mennyire fogod érteni ami történik? Semennyire vagy minimàlisan,mert jobb esetben beindul a fantàziàd és az agyad kitölti a "rést".


A nevtanban meg ragaszkodni kell a panasz kivizsgàlàsàhoz,mert különben rutinból csinàljàk,mert túl vannak terhelve. Ha màr jàr fejlesztésre akkor a fejlesztőpedagógussal is megérne egy misét a dolog,mert ha csak mindenki a sajàt kis területét nézi akkor nem làtja a teljes képet,itt pedig komplex fejlesztés kellene mert hosszútàvon az a megoldàs,nem részeket feljavìtani.

2016. jan. 5. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:
Igen, szeretnék egy Mindenre kiterjedő vizsgálatot, de hol lehet kezdeményezni egy ilyet, ha a NEV.TAN-ban se segítettek sokat? A gekkó már kivonult M.o-ról. Na meg ha a pszichológusok is így állnak hozzá.
2016. jan. 5. 01:50
 14/26 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Tudom őket javasolni,kedvesek nagyon.vagy a Vadaskert iskolàt/alapìtvànyt ott pl hiperaktív/ adhd-s gyerekek vannak főleg.


Nem kell megijedni attól hogy ők speckó autistàkkal foglalkoznak,mert értenek hozzà és legalàbb 100%-ban meg tudjàk mondani,hogy akàrmilyen enyhe fokban érint e titeket. Ha nem akkor meg adnak véleményt,hogy ők mit làtnak problémànak.

2016. jan. 5. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
Nagyon hasznosakat írsz, kedves utolsó válaszoló! Meg fogom próbálni mind. Illetve valaki írta még, hogy szociális fóbiára szakosodott pszichológussal is próbálkozzak. A Rávezetős taktikát próbáltam többször is régebben, hogy legközelebb mit tenne ugyanebben a helyzetben, de olyanokat mondott, hogy akkor eldugná annak a gyereknek a kedvenc radírját, meg hogy mindenkinek ronda dolgokat mondana róla, hogy megutálják. Tehát bosszút forral, nem a megoldásra megy :( Teljesen igazad van azzal a szappanoperás hasonlattal, simán el tudom róla képzelni, hogy úgy látja.
2016. jan. 5. 02:04
 16/26 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm ezt a linket is, utána nézek. Igen, valami ilyesmi fog kelleni azt hiszem.
2016. jan. 5. 02:06
 17/26 anonim ***** válasza:

Örülök,ha tudtam vmit segìteni.


Amúgy nem ràd akarom tukmàlni az autista dolgot,hiszen egy pöttyet bonyolultabb dolog ez,mint pàr àltalad leìrt tünetből diagnózist mondani. De ott tudom hogy jó szakemberek vannak és speciàlis pszichológusok/pszichiàterek, akik ha nem konkrétan a szocfóbiàkkal foglalkoznak,de az autista elidegenedésben van tapasztalatuk,ami nektek nagyon hasznos mindenképpen,ha ez a baj,ha nem.

2016. jan. 5. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
Igen, őszintén szólva meglepődtem, de mert írtad, hogy nem csak autizmusról állítanak ki véleményt, hanem feltérképezik, mi a baj, így Örülök neki :)
2016. jan. 5. 02:16
 19/26 anonim ***** válasza:

Örülök,ha tudtam vmit segìteni.


Amúgy nem ràd akarom tukmàlni az autista dolgot,hiszen egy pöttyet bonyolultabb dolog ez,mint pàr àltalad leìrt tünetből diagnózist mondani. De ott tudom hogy jó szakemberek vannak és speciàlis pszichológusok/pszichiàterek, akik ha nem konkrétan a szocfóbiàkkal foglalkoznak,de az autista elidegenedésben van tapasztalatuk,ami nektek nagyon hasznos mindenképpen,ha ez a baj,ha nem.

2016. jan. 5. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
56%

Én is azt javaslom, hogy autizmusra vizsgáltasd ki, mert lehet akár Aspergeres is, de valóban nehéz diagnosztizálni. Szakemberek kellenek hozzá és alapos vizsgálatok, pár info alapján laikus kevés hozzá.


Ha negatív az eredmény, akkor ami még eszembe jutott: felnőttek részére létezik ún. "coach", ami hasonló a pszichológushoz, de inkább gyakorlatias módon közelíti a problémákat. Fogalmam sincs, hogy gyerekek részére létezik-e ilyen, de valami hasonlónak kellene lennie.

A felnőtt coach szociális problémák, vagy életvezetési gondok esetén tud szituációs gyakorlatokkal segíteni.


A pedagógiája biztos, hogy más gyerekkel, de drámapedagógiai vagy hasonló eszközöknek náluk is létezniük kell. Akár úgy is, hogy 2-3 gyereket összeengednek, kisebb konfliktust generálnak, majd átbeszélik, hogy ilyenkor mi a helyes reakció és ezt gyakoroltatják. Tehát egy valódinak tűnő szituációban többször próbálkozhat és tudatosan megtanulhatja a kezelésüket - ha ösztönből nem megy. Az biztos, hogy nem két napos folyamat, de ha jó szakembert sikerül találni (és nem egyéb, idegrendszeri zavar van a háttérben, amihez más jellegű szakember kell), akkor sikeres lesz az "edzés".


A fenti dolgot úgy képzeld el, ha kicsit sarkított is az analógia, mint egy önvédelmi oktatást. Ott barátságosan megtámadnak egy műkéssel kétszázszor. Ha hibázol, akkor megmutatják, hogy hogyan kell jól reagálni. Idővel annyira reakciószintre építik be a mozdulatokat, hogy egy valós támadásnál is megfelelően tud reagálni az ember, ahol nem mosolyognak és nem szólnak előre, hogy "na, akkor most jövök a késnek látszó fakanállal".

2016. jan. 5. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!